VP Artsliste - Kronologisk

Raphaël Lebrun

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
735 2023-10-28 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Holland Vlieland
734 2023-10-19 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Corvo
733 2023-10-19 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Corvo - Fojo
732 2023-10-19 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo
731 2023-10-18 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Corbo - Lighthouse Valley
730 2023-10-18 * Træsvale (Tachycineta bicolor) Azorerne Corvo - village
729 2023-10-12 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Caldeira, Corvo
728 2023-10-11 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Flores
727 2023-10-10 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Corvo, upper Fojo
726 2023-10-10 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Corvo, Lighthouse Valley
725 2023-10-09 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Corvo
724 2023-09-24 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Storbritannien St Govan's Head
723 2023-07-30 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Frankrig Les Mathes - Plage de la Palmyre
722 2023-02-19 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Spanien Albufera de Valencia
721 2023-02-18 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Frankrig Frontignan
2022
720 2022-11-13 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) Tyskland Aukurg,Schleswig-Holstein
719 2022-05-29 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Frankrig Les Rousses
718 2022-02-14 * Sangspurv (Melospiza melodia) Belgien Doel
2021
717 2021-06-21 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Murcia - Río Segura - Contraparada
716 2021-06-21 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) Spanien Valencia - Parc de Capcalera
715 2021-06-19 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Spanien Sant Feliu de Llobregat
714 2021-06-19 * Gråastrild (Estrilda troglodytes) Spanien Barcelona - Parc del Putxet
2020
713 2020-10-24 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Portugal Serra de Tronqueira
712 2020-10-22 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Portugal Tennessee Valley, Corvo
711 2020-10-22 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Portugal Tennessee Valley, Corvo
710 2020-10-14 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Portugal Corvo
709 2020-10-12 * Nathøg (Chordeiles minor) Portugal Lighthouse Valley, Corvo
708 2020-10-11 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Portugal Corvo
707 2020-10-10 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Portugal Corvo
706 2020-10-09 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Corvo
705 2020-10-09 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Portugal Corvo
704 2020-10-09 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Portugal Corvo
703 2020-10-09 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Portugal Corvo
702 2020-08-15 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) Holland Westkapelle
701 2020-01-11 * Dværgspove (Numenius minutus) Holland Kolhorn
2019
700 2019-10-11 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) Belgien Heist
699 2019-05-07 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Belgien Templeuve
698 2019-03-08 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Kap Verde Sal
697 2019-03-08 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata) Kap Verde Sal
696 2019-03-08 * Græsrikse (Crex egregia) Kap Verde Sal
695 2019-03-05 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Between Taraffal and Razo
694 2019-03-05 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Between Taraffal and Razo
693 2019-03-05 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Razo
692 2019-03-03 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Sao Jorge de Orgaos
691 2019-03-03 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Barragem de Figueira Grande
690 2019-03-02 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Botanical Garden
689 2019-03-02 Helenaastrild (Estrilda astrild) Kap Verde Botanical Garden
688 2019-03-02 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Botanical Garden
687 2019-03-01 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Santiago
686 2019-03-01 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Praia
685 2019-03-01 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Praia
684 2019-03-01 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia
2018
683 2018-10-19 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Belgien Zeebruges
682 2018-05-12 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Storbritannien Carlton Marshes, England
681 2018-01-28 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Holland Scheemda
680 2018-01-15 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Tindaya
679 2018-01-14 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabros, Fuerteventura
678 2018-01-14 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Barranco de Rio Cabros, Fuerteventura
677 2018-01-02 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Kuwait Pivot Fields
676 2018-01-02 Hedepiber (Anthus rubescens) Kuwait Pivot Fields
2017
675 2017-12-31 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
674 2017-12-31 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island
673 2017-12-30 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Kuwait Doha Spit
672 2017-12-30 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Pivot Fields
671 2017-12-30 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait Doha Spit
670 2017-12-29 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdaly Farms
669 2017-12-28 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Pivot Fields - South
668 2017-12-28 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Pivot Fields
667 2017-12-28 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Kuwait Sulaibikhat Bay
666 2017-12-27 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Sulaibikhat Bay
665 2017-12-27 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Kuwait Sulaibikhat Bay
664 2017-12-27 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Sulaibikhat Bay
663 2017-12-27 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Sulaibikhat Bay
662 2017-12-27 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jarha Farms
661 2017-12-27 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis) Kuwait Jahra Pool Reserve
660 2017-10-21 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Holland Vlieland
659 2017-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Belgien Knokke-Heist
658 2017-06-18 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) England Pagham Harbour
657 2017-06-06 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Corsica - Col de Vergio
656 2017-06-05 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Corsica - Corte
655 2017-06-05 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Corsica - Corte
654 2017-06-04 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Frankrig Corsica - Col de Sorba
653 2017-06-04 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Corsica - Corte
652 2017-05-27 Italiensk Spurv (Passer italiae) Frankrig Bonneval-Sur-Arc
651 2017-05-26 Stenhøne (Alectoris graeca) Frankrig Termignon
650 2017-05-16 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Holland Venlo
2016
649 2016-10-23 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) Holland Castricum
648 2016-10-15 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Brantevik
647 2016-10-04 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Holland Maasvlakte
646 2016-05-14 * Storryle (Calidris tenuirostris) Holland Texel
645 2016-05-07 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Akseki
644 2016-05-07 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Tyrkiet Akseki
643 2016-02-13 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
642 2016-02-13 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
641 2016-02-13 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
640 2016-02-10 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Marokko Road to Aousserd
639 2016-02-10 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko Road to Aousserd
638 2016-02-10 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Oued Jenna
637 2016-02-10 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Road to Aousserd
636 2016-02-09 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla
635 2016-02-08 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Agadir
634 2016-01-16 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland Wilhelminadorp
633 2016-01-16 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud, Noord-Holland
2015
632 2015-09-01 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Holland De Putten, Camperduin
631 2015-09-01 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Belgien Bruxelles
630 2015-05-01 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) England Meare Heath
629 2015-01-10 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Forêt d'Hesdin, France
2014
628 2014-11-29 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Holland Alphen aan den Rijn
627 2014-10-04 * Klireryle (Calidris himantopus) Frankrig Joué-sur-Erdre
626 2014-07-24 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Holland Westkapelle
625 2014-06-15 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Frankrig Custines
624 2014-03-02 * Vinhejre (Ardeola bacchus) Storbritannien hythe near Folkstone
2013
623 2013-11-30 * Høgeugle (Surnia ulula) Holland Zwolle
622 2013-11-30 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Holland Kamperhoek
621 2013-11-09 * Prærietrane (Antigone canadensis) Tyskland Wüst Eldena
620 2013-08-01 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel
619 2013-08-01 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Airport Bay, Abu Simbel
618 2013-08-01 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Airport Bay, Abu Simbel
617 2013-07-31 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Egypten Abu Simbel
616 2013-07-31 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Aswan - Tut Mon Fishponds
615 2013-07-31 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Tut Amon Fishponds, Aswan
614 2013-07-30 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Aswan Fish Ponds
613 2013-07-30 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Near Edfu
612 2013-07-29 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten West of Marsa Alam
611 2013-07-28 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Off Hamata
610 2013-07-28 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Off Hamata
609 2013-07-28 Krabbeæder (Dromas ardeola) Egypten Hamata
608 2013-07-27 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Egypten Road to Bir Shalatein
607 2013-07-27 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hamata
606 2013-07-27 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Bir Shalatein
605 2013-07-26 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Hurghada
604 2013-07-25 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Ras Sudr
603 2013-07-25 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten Ras Sudr
602 2013-07-25 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Ras Sudr
601 2013-07-22 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) Egypten Sandafa - at least 45 individus
600 2013-07-21 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Abassa area
599 2013-07-21 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi El Natrum
598 2013-07-21 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Abassa area
597 2013-07-21 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Abassa - Fishponds
596 2013-07-20 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten Cairo - Novotel garden
595 2013-07-20 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten Abassa area
594 2013-07-20 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Abassa area
593 2013-07-20 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Abassa - Fishponds
592 2013-07-20 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Abassa area
591 2013-05-09 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Codo
590 2013-05-09 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Belchite - El Planeron
589 2013-03-23 * Segland (Mareca falcata) Holland Spijkenisse
588 2013-02-24 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blavand
2012
587 2012-11-01 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Tyskland Wabern, HR, HE
586 2012-10-21 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Holland Vlieland
585 2012-10-06 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Frankrig Ouessant
584 2012-09-16 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Storbritannien Lodmoore RSPB, England
583 2012-07-15 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Longyearbyen, Svalbard
582 2012-07-15 Fjeldrype (Lagopus muta) Norge Longyearbyen, Svalbard
581 2012-06-20 * Brilleederfugl (Somateria fischeri) Norge off Svalbard, Spitzbergen
580 2012-06-01 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge
579 2012-02-19 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Wales Rhiwderyn, Gwent
578 2012-01-28 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Arhus, University park
577 2012-01-14 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) England Titchewell
576 2012-01-14 * Alaskaryle (Calidris mauri) England Cley Marshes
575 2012-01-08 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Hawkhill Inclosure, Beaulieu, Hampshire
2011
574 2011-10-23 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Belgien Maagd van Gent
573 2011-10-10 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Belgien Heist
572 2011-10-04 * Blåvinget And (Spatula discors) Belgien Drijdyck - Kieldrecht
571 2011-01-22 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Belgien Gent, Kluizendok
2010
570 2010-10-23 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Holland Colijnsplaat, Zeeland, Netherlands
569 2010-09-04 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Belgien Zeebruges
568 2010-07-24 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien La Molina
567 2010-05-15 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Storbritannien Frampton, Lincolnshire, England
566 2010-04-11 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Beit Alfa
565 2010-04-11 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Mont Gilboa
564 2010-04-10 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Neot Hakkikar
563 2010-04-10 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Km 152
562 2010-04-10 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Wadi Meishar
561 2010-04-09 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakkikar
560 2010-04-09 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Amram's Pillar
559 2010-04-09 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Neot Hakkikar
558 2010-04-08 Namaquadue (Oena capensis) Israel Lotan
557 2010-04-07 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Eilat Mountains
556 2010-04-06 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Lotan (Self founded)
555 2010-04-06 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Kibbutz Neot Semnadar
554 2010-04-05 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Eilat - Bird Sanctuary
553 2010-04-05 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Yotvata
552 2010-04-05 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Israel Eilat - Holland Park
551 2010-04-05 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Yotvata
550 2010-04-05 Maina (Acridotheres tristis) Israel Eilat - Ofira Park
549 2010-04-05 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eliphaz
548 2010-04-04 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat Mountains
547 2010-04-04 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat - North Beach
546 2010-04-04 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Km 19
545 2010-04-04 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat Mountains
544 2010-04-04 Revhejre (Egretta gularis) Israel Eilat - North Beach
543 2010-04-04 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat - North Beach
542 2010-04-03 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
541 2010-04-03 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Nizzana
540 2010-04-03 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Ben Gurion Grave
539 2010-04-03 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Nizzana
538 2010-04-03 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Ben Gurion Grave
537 2010-01-17 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Holland Alkmaar, Netherlands
2009
536 2009-10-31 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Belgien Doel
535 2009-10-25 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Holland Vreugderijkerwaard, Zwolle
534 2009-10-22 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Belgien Zeebruges - Harbour
533 2009-10-17 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Storbritannien Staines Moor, Surrey
532 2009-05-21 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Storbritannien Stodmarsh NNR
531 2009-04-18 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) England Old Winchester hill
530 2009-04-11 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Belgien Elversele - Groot Broek
529 2009-04-04 * Perleugle (Aegolius funereus) Belgien Logbiermé
528 2009-01-24 * Ismåge (Pagophila eburnea) Frankrig Gujan-Mestras - Gironde
527 2009-01-10 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Belgien Kluizen, Gent
526 2009-01-04 * Brundrossel (Turdus eunomus) Belgien Erezée
525 2009-01-03 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Frankrig Marais de Fleury d'Aude
2008
524 2008-11-16 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Storbritannien Bilsdale, North Yorkshire, England
523 2008-11-16 Dalrype (Lagopus lagopus) Storbritannien NW Whitby (Road A171 - B1266)
522 2008-11-15 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Storbritannien Reighton Sands, North Yorkshire, England
521 2008-10-11 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Belgien Antwerpen
520 2008-09-20 * Pileværling (Emberiza rustica) Belgien Zeebruges
519 2008-05-31 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Frankrig Lorraine - Forêt de Romesberg
518 2008-04-20 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Holland Breskens
517 2008-03-20 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Frankrig Jura - Mignovillard
516 2008-02-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Storbritannien Lisvane Reservoir - Glamorgan - Wales
515 2008-01-27 Murløber (Tichodroma muraria) Frankrig Boulogne - Cliff
514 2008-01-26 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) England Cley-next-the-sea
513 2008-01-06 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Holland Amersfoort
512 2008-01-06 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) Holland Castricum
2007
511 2007-12-09 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Belgien Obourg
510 2007-12-02 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Belgien Harelbeke
509 2007-11-18 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Belgien Brecht
508 2007-05-24 Kærløber (Calidris falcinellus) Belgien Stuivekenskerke
507 2007-04-22 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) Holland Sluis - Sophiapolder
506 2007-04-14 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Holland Zwin
505 2007-04-08 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Spanien Ebro Delta
504 2007-03-10 Træløber (Certhia familiaris) Belgien Eupen
503 2007-01-14 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Holland Zandvoort
502 2007-01-06 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Holland Katwijk-aan-zee
2006
501 2006-12-16 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) Belgien Kallo
500 2006-09-29 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Belgien Harchies
499 2006-09-24 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Belgien Heist
498 2006-06-24 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Tyrkiet Akseki (Walled Plantation)
497 2006-06-22 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Tyrkiet Sultan Marshes
496 2006-06-20 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Sivri Kaya
495 2006-06-18 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Serpmentas
494 2006-06-18 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Van Hills (Van)
493 2006-06-18 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Tyrkiet Ercek Golu
492 2006-06-17 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Nemrut Dagi (Tatvan)
491 2006-06-17 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Tatvan
490 2006-06-17 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Nemrut Dagi (Tatvan)
489 2006-06-16 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
488 2006-06-16 * Grøn Biæder (Merops persicus) Tyrkiet Bonanza ?
487 2006-06-15 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birecik
486 2006-06-15 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
485 2006-06-15 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
484 2006-06-15 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
483 2006-06-15 Gråfisker (Ceryle rudis) Tyrkiet Birecik
482 2006-06-14 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Durnalik
481 2006-06-14 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet Isikli
480 2006-06-14 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Durnalik
479 2006-06-14 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Durnalik
478 2006-06-14 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik (Wadi)
477 2006-06-13 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Demirkazik
476 2006-06-13 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Demirkazik
475 2006-06-13 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Demirkazik
474 2006-06-13 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
473 2006-06-13 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
472 2006-06-13 Chukarhøne (Alectoris chukar) Tyrkiet Demirkazik
471 2006-06-13 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
470 2006-06-13 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Demirkazik
469 2006-06-12 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Tyrkiet Goksu Delta
468 2006-06-12 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Goksu Delta
467 2006-06-12 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Tyrkiet Goksu Delta
466 2006-06-12 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Goksu Delta
465 2006-06-12 Sporevibe (Vanellus spinosus) Tyrkiet Goksu Delta
464 2006-06-12 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Tyrkiet
463 2006-06-12 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Tyrkiet Goksu Delta
462 2006-06-12 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Goksu Delta
461 2006-06-11 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
460 2006-06-11 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Akseki - Walled Plantation
459 2006-06-11 Masketornskade (Lanius nubicus) Tyrkiet Akseki (Walled Plantation)
458 2006-06-11 Rustværling (Emberiza caesia) Tyrkiet Akseki
457 2006-06-11 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Tyrkiet Akseki
456 2006-06-11 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Akseki (Walled Plantation)
455 2006-06-10 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet Akseki
454 2006-06-10 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Tyrkiet Akseki
453 2006-06-10 * Dværghornugle (Otus scops) Tyrkiet Akseki
452 2006-06-10 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Akseki
451 2006-06-10 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet Akseki
450 2006-06-01 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sivirkaya
449 2006-05-27 * Krabbehejre (Butorides virescens) Holland Amsterdam
448 2006-05-21 Nattergal (Luscinia luscinia) Belgien Kessenich
447 2006-05-14 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Holland Wissenkerke
446 2006-05-13 Gulbug (Hippolais icterina) Holland Breskens
445 2006-04-17 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Spanien Ebro Delta
444 2006-04-13 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Llobregat Delta
443 2006-03-04 Huskrage (Corvus splendens) Holland Hoek van Holland
442 2006-02-11 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Holland Oesterdam
441 2006-02-04 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Irland Nimmo's Pier
440 2006-02-03 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Irland Nimmo's Pier
439 2006-02-03 Prærieterne (Sterna forsteri) Irland Nimmo's Pier
438 2006-01-08 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Barendrecht
2005
437 2005-12-28 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Spanien La Molina
436 2005-12-22 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Holland Oosterbeek
435 2005-11-20 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Belgien Oostende
434 2005-10-30 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Frankrig Ouessant
433 2005-10-29 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Frankrig Ouessant
432 2005-10-20 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Belgien Aarschot
431 2005-10-09 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Holland Westkapelle
430 2005-09-17 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Frankrig Le Clipon
429 2005-09-04 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Storbritannien Blakney Point
428 2005-08-15 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Irland Doonberg
427 2005-08-13 * Storskråpe (Ardenna gravis) Irland Bridges of Ross
426 2005-08-13 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Irland Bridges of Ross
425 2005-08-13 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Irland Bridges of Ross
424 2005-07-30 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Belgien Kallo
423 2005-07-24 * Rosenterne (Sterna dougallii) England Dun Laoghaire
422 2005-07-10 * Rosenstær (Pastor roseus) Belgien Knokke-Heist
421 2005-07-03 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Holland Werkendam
420 2005-05-25 * Terekklire (Xenus cinereus) Belgien Kallo
419 2005-05-06 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Estland Aardla
418 2005-05-06 Tjur (Tetrao urogallus) Estland Soomaa
417 2005-05-05 Tredækker (Gallinago media) Estland Tartu
416 2005-04-24 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Belgien Logbiermé
415 2005-04-24 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Belgien Botrange
2004
414 2004-12-26 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Spanien Torredembarra
413 2004-12-23 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Spanien Pyrénées - La Molina
412 2004-12-19 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Belgien Vielsam
411 2004-11-23 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Holland Scheveningen
410 2004-11-06 Lunde (Fratercula arctica) Frankrig Le Clipon
409 2004-11-02 * Steppehøg (Circus macrourus) Belgien Thuillies
408 2004-10-20 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Frankrig Ouessant
407 2004-10-17 Vendehals (Jynx torquilla) Frankrig Ouessant
406 2004-10-17 * Storpiber (Anthus richardi) Frankrig Ouessant
405 2004-10-16 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Frankrig Ouessant
404 2004-10-03 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Minsmere
403 2004-10-02 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Belgien Geitenparkje
402 2004-06-12 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Belgien Schulen
401 2004-05-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Monfragüe
400 2004-05-25 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Monfragüe
399 2004-05-24 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Torrejon el Rubio
398 2004-05-23 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Road Merida - Embalse de Cornalvo
397 2004-05-23 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Caceres
396 2004-05-23 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Embalse de Caceres
395 2004-05-22 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Valverde Centre (Doñana)
394 2004-05-20 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Pinar de la Algaida (Doñana)
393 2004-05-20 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna de Tarela
392 2004-05-18 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Spanien Tarifa (Playa de Los Lances)
391 2004-05-16 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Spanien Sierra de los Nieves
390 2004-04-18 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Belgien Duffel
389 2004-04-09 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien El Catllar
388 2004-04-08 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Spanien Llobregat Delta
387 2004-03-23 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Belgien Mehaigne
386 2004-01-19 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Stellendam
385 2004-01-04 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Holland Oud-Sabbinge
384 2004-01-02 Theklalærke (Galerida theklae) Tunesien Route de Kebili à Gabès (C103)
383 2004-01-02 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Tunesien Jemna Marshes
382 2004-01-01 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Tunesien Jemna Pool
2003
381 2003-12-31 * Lille Sejler (Apus affinis) Tunesien Tamerza
380 2003-12-31 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Tunesien Tamerza
379 2003-12-30 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Tunesien Hazoua
378 2003-12-30 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Tunesien Douz
377 2003-12-30 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Tunesien Hazoua
376 2003-12-30 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Tunesien Nefta
375 2003-12-30 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Tunesien Douz
374 2003-12-29 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Tunesien Tozeur
373 2003-12-29 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Tunesien Tozeur
372 2003-12-29 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Tunesien Kebili
371 2003-12-29 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Tunesien Kebili
370 2003-12-29 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Tunesien Kebili
369 2003-12-29 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Tunesien Kebili
368 2003-12-29 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Tunesien Tozeur
367 2003-12-29 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Tunesien Kebili
366 2003-12-29 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Tunesien Tozeur
365 2003-12-29 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Tunesien Tozeur
364 2003-12-29 Lannerfalk (Falco biarmicus) Tunesien Gafsa
363 2003-12-28 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Tunesien Matamata
362 2003-12-28 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Tunesien Matamata
361 2003-12-27 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tunesien Djerba
360 2003-12-20 Berbersanger (Curruca deserticola) Tunesien Route de Hazoua à El Faouar (C210)
359 2003-11-11 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Frankrig Le Clipon
358 2003-10-19 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Belgien Wenduine
357 2003-10-12 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Belgien Zeebruges Harbour
356 2003-10-12 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Belgien Zeebruges
355 2003-10-11 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Belgien Duinbergeb
354 2003-09-13 Gærdesanger (Curruca curruca) Belgien Zeebruges
353 2003-09-05 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Spanien Boat El Hierro - Tenerife
352 2003-09-05 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien Tenerife
351 2003-09-05 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Tenerife
350 2003-09-03 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Monte del Agua (Tenerife)
349 2003-09-01 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas (Tenerife)
348 2003-08-29 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien La Gomera
347 2003-08-29 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien La Gomera Island
346 2003-08-29 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien La Gomera
345 2003-08-29 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien La Goméra
344 2003-08-29 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien La Gomera
343 2003-08-28 Brillesanger (Curruca conspicillata) Spanien Tenerife - Southern Airport Area
342 2003-08-28 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Tenerife - Amarilla Golf Club
341 2003-08-27 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Spanien Tenerife - Puerto Santiago
340 2003-08-27 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Tenerife - Puerto Santiago
339 2003-08-27 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife : Puerto Santiago
338 2003-08-27 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Spanien Tenerife - Hotel Barcelo Santiago
337 2003-08-24 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Frankrig Les Attaques (Calais)
336 2003-08-22 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Belgien Boneffe
335 2003-05-10 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Frankrig Boulogne - Harbour
334 2003-05-01 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Frankrig Calais Harbour
333 2003-03-22 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Belgien Zeebruges
332 2003-02-16 Dværggås (Anser erythropus) Holland Sommelsdijk
331 2003-02-16 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Holland Ouddorp
330 2003-02-15 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Belgien Oostduinkerke
329 2003-01-20 Provencesanger (Curruca undata) Spanien El Catllar - Embalse
328 2003-01-04 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Korendijkse Slikken
2002
327 2002-12-31 Husværling (Emberiza sahari) Tunesien Tamerza
326 2002-11-02 Gråmåge (Larus hyperboreus) Frankrig Ambleteuse
325 2002-09-26 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Belgien Genappe
324 2002-09-22 Mosehornugle (Asio flammeus) Frankrig Le Clipon
323 2002-08-27 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spanien Huesca
322 2002-08-27 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Hecho Valley
321 2002-08-26 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Belchite
320 2002-08-26 Markpiber (Anthus campestris) Spanien Road Belchite - Caspe
319 2002-08-26 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Road Quinto - Fuentes de Ebro
318 2002-08-26 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Road Belchite - Caspe
317 2002-08-26 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Road Belchite - Caspe
316 2002-08-26 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Spanien La Lomanza
315 2002-08-24 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien El Planeron
314 2002-08-24 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Road Belchite - Caspe
313 2002-08-24 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Road Belchite - Caspe
312 2002-08-24 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Road Belchite - Caspe
311 2002-08-18 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Spanien El Catllar - Embalse
310 2002-08-15 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Spanien Aiguamolls
309 2002-08-15 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Aiguamolls
308 2002-08-14 * Gråsejler (Apus pallidus) Spanien Cap de Creus
307 2002-08-13 Vandrikse (Rallus aquaticus) Spanien Aiguamolls
306 2002-08-13 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig Aérodrome de Pujaut
305 2002-05-04 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien El Perello - La Rasquera
304 2002-05-01 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Spanien Barcelona
303 2002-04-03 * Skadegøg (Clamator glandarius) Spanien El Catllar
302 2002-04-03 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Spanien El Catllar
301 2002-04-02 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Utxesa
300 2002-04-02 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien Morrera de Monsent
299 2002-04-02 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Spanien El Catllar
298 2002-04-02 Blådrossel (Monticola solitarius) Spanien Morrera de Monsent
297 2002-04-02 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Spanien Morrera de Monsent
296 2002-04-01 Savisanger (Locustella luscinioides) Spanien Ebro Delta
295 2002-04-01 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien Ebro Delta
294 2002-03-31 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Spanien Ebro Delta - Migjorn
293 2002-03-31 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Ebro Delta - Migjorn
292 2002-03-31 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Spanien Ebro Delta - Tancada
291 2002-03-31 Rovterne (Hydroprogne caspia) Spanien Ebro Delta - Tancada
290 2002-03-31 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Ebro Delta - Migjorn
289 2002-01-05 Bjergand (Aythya marila) Belgien Barrage de l'Eau d'Heure
2001
288 2001-12-16 Havlit (Clangula hyemalis) Holland Brouwersdam
287 2001-12-15 Pibesvane (Cygnus columbianus) Holland Veerse Meer
286 2001-12-15 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Holland Den Osse
285 2001-11-11 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Belgien Uitkerke
284 2001-11-09 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Frankrig Dunkerque
283 2001-11-01 Søkonge (Alle alle) Frankrig Le Clipon
282 2001-11-01 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Frankrig Le Clipon
281 2001-10-28 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Frankrig Calais
280 2001-10-28 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Frankrig Plaine du Clipon
279 2001-10-14 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Frankrig Le Clipon
278 2001-09-21 Odinshane (Phalaropus lobatus) Frankrig Le Clipon
277 2001-09-02 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Frankrig Le Clipon
276 2001-09-01 Havterne (Sterna paradisaea) Frankrig Le Clipon
275 2001-09-01 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Frankrig Le Clipon
274 2001-09-01 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Frankrig Le Clipon
273 2001-09-01 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Frankrig Le Clipon
272 2001-09-01 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Frankrig Le Clipon
271 2001-09-01 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Frankrig Le Clipon
270 2001-09-01 Sabinemåge (Xema sabini) Frankrig Le Clipon
269 2001-08-25 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Frankrig Le Clipon
268 2001-07-17 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Rumænien Niculitel
267 2001-07-16 Hortulan (Emberiza hortulana) Rumænien Histria
266 2001-07-16 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Rumænien Histria
265 2001-07-16 Rustand (Tadorna ferruginea) Rumænien Histria
264 2001-07-16 Hedehøg (Circus pygargus) Rumænien Histria
263 2001-07-16 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Rumænien Histria
262 2001-07-15 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Rumænien Lac Parches
261 2001-07-14 Kirkeugle (Athene noctua) Rumænien Lac Parches
260 2001-07-14 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Rumænien Lac Parches
259 2001-07-13 Pungmejse (Remiz pendulinus) Rumænien Saint-George
258 2001-07-12 * Triel (Burhinus oedicnemus) Rumænien Saint-George Beach
257 2001-07-11 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Rumænien Leeta
256 2001-07-10 Hærfugl (Upupa epops) Rumænien Danube Delta - Boat Mila 23 - Letea
255 2001-07-10 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Rumænien Danube Delta - Boat Mila 23 - Letea
254 2001-07-10 Skægmejse (Panurus biarmicus) Rumænien Danube Delta - Boat Mila 23 - Letea
253 2001-07-10 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Rumænien Road Mila 23 - Letea
252 2001-07-10 Aftenfalk (Falco vespertinus) Rumænien Danube Delta - Boat Mila 23 - Letea
251 2001-07-09 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Rumænien Niculitel (heinei) + Turkey/Konya (aharonii) 2006
250 2001-07-09 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Rumænien Niculitel
249 2001-07-09 Hedelærke (Lullula arborea) Rumænien Niculitel
248 2001-07-09 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Rumænien Niculitel
247 2001-07-09 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Rumænien Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23
246 2001-07-09 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Rumænien Road Tulcea - Mila 23
245 2001-07-09 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Rumænien Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23
244 2001-07-09 * Tophejre (Ardeola ralloides) Rumænien Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23
243 2001-07-09 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Rumænien Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23
242 2001-07-09 Havørn (Haliaeetus albicilla) Rumænien Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23
241 2001-07-08 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Rumænien Niculitel
240 2001-07-08 Biæder (Merops apiaster) Rumænien Niculitel
239 2001-07-08 Bomlærke (Emberiza calandra) Rumænien Niculitel
238 2001-07-08 Gråspætte (Picus canus) Rumænien Niculitel
237 2001-07-08 Sørgemejse (Poecile lugubris) Rumænien Niculitel
236 2001-07-08 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Rumænien Niculitel
235 2001-07-08 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Rumænien Niculitel
234 2001-07-08 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Rumænien Niculitel
233 2001-07-08 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Rumænien Niculitel
232 2001-07-07 * Ellekrage (Coracias garrulus) Rumænien Road Bucarest - Niculitel
231 2001-05-01 Temmincksryle (Calidris temminckii) Belgien Eghezée
230 2001-04-18 * Damklire (Tringa stagnatilis) Belgien Eghezée
229 2001-04-16 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Frankrig Cap Gris Nez
228 2001-04-16 Sortand (Melanitta nigra) Frankrig Le Clipon
227 2001-04-15 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Frankrig Platier d'Oye
226 2001-04-14 Alk (Alca torda) Frankrig Cap Gris Nez
225 2001-04-14 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Frankrig Cap Gris Nez
224 2001-04-14 Storkjove (Stercorarius skua) Frankrig Cap Gris Nez
223 2001-04-13 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Frankrig Cap Blanc Nez
222 2001-04-07 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Belgien Aublain
221 2001-02-07 Sangsvane (Cygnus cygnus) Belgien Lac de Roly
220 2001-02-01 Rørdrum (Botaurus stellaris) Belgien Lac de Roly
1998
219 1998-07-30 Ravn (Corvus corax) Frankrig Rozier
218 1998-07-30 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Frankrig Rozier
217 1998-07-28 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Frankrig La Malène
216 1998-07-28 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Frankrig La Malène
215 1998-07-23 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Frankrig Florac
214 1998-07-23 * Klippeværling (Emberiza cia) Frankrig Florac
Annoncer