VP Artsliste

VP Artsliste

Leif Schack-Nielsen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Leif Schack-Nielsens kryds

Dette er Leif Schack-Nielsens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 X Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2007-04-08 Vest Stadil Fjord Danmark
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) Danmark
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2008-08-31 Sneum Digesø Danmark
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea)
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 Blåvinget And (Spatula discors)
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis)
85 X Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) Hvidbjerg Strand Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-14 Eskebjerg Vesterlyng Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-02-19 Melby Overdrev Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis)
121 X Kaffersejler (Apus caffer)
122 X Stortrappe (Otis tarda)
123 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
124 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
125 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
126 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
127 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
128 Sporegøg (Centropus senegalensis)
129 X Skadegøg (Clamator glandarius)
130 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
131 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
132 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
133 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
134 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
135 * Skovgøg (Cuculus optatus)
136 X Gøg (Cuculus canorus)
137 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
138 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
139 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
140 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
141 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis)
142 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
143 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
144 X Klippedue (Columba livia)
145 * Guineadue (Columba guinea)
146 X Huldue (Columba oenas)
147 * Turkestandue (Columba eversmanni)
148 X Ringdue (Columba palumbus)
149 Madeiradue (Columba trocaz)
150 X Laurbærdue (Columba bollii)
151 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
152 X Turteldue (Streptopelia turtur)
153 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
154 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
155 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
156 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
157 X Palmedue (Spilopelia senegalensis)
158 Namaquadue (Oena capensis)
159 * Sørgedue (Zenaida macroura)
160 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
161 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
162 * Græsrikse (Crex egregia)
163 X Engsnarre (Crex crex)
164 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
165 X Lille Rørvagtel (Porzana parva)
166 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
167 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
168 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
169 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
170 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio)
171 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
172 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
173 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
174 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
175 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
176 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
177 X Kamblishøne (Fulica cristata)
178 X Blishøne (Fulica atra)
179 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
180 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
181 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Råby Sandlodder Danmark
182 X Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark
183 X Trane (Grus grus)
184 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
185 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
186 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
187 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
188 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
189 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
190 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
191 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
192 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
193 X Triel (Burhinus oedicnemus)
194 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
195 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
196 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
197 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
198 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
199 X Vibe (Vanellus vanellus)
200 X Sporevibe (Vanellus spinosus)
201 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
202 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
203 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
204 Steppevibe (Vanellus gregarius)
205 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-23 Ølundgårds Inddæmning Danmark
206 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
207 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2020-08-07 Bygholm Vejle Danmark
208 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
209 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
210 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
211 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
212 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
213 * Kildire (Charadrius vociferus)
214 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
215 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
216 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
217 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
218 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
219 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
220 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
221 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
222 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
223 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
224 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
225 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
226 X Småspove (Numenius phaeopus)
227 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
228 * Dværgspove (Numenius minutus)
229 * Eskimospove (Numenius borealis)
230 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
231 X Storspove (Numenius arquata)
232 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
233 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
234 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
235 X Stenvender (Arenaria interpres)
236 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2014-06-11 Ottenby Sverige
237 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
238 X Brushane (Calidris pugnax)
239 X Kærløber (Calidris falcinellus)
240 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
241 * Klireryle (Calidris himantopus)
242 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
243 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
244 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
245 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
246 X Sandløber (Calidris alba)
247 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
248 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
249 X Bairdsryle (Calidris bairdii)
250 X Dværgryle (Calidris minuta)
251 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
252 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
253 Prærieløber (Calidris subruficollis)
254 X Stribet Ryle (Calidris melanotos)
255 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
256 * Alaskaryle (Calidris mauri)
257 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-29 Borre, Horsens Fjord Danmark
258 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
259 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
260 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
261 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
262 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
263 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
264 X Tredækker (Gallinago media)
265 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
266 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
267 X Terekklire (Xenus cinereus)
268 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
269 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
270 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
271 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
272 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
273 X Svaleklire (Tringa ochropus)
274 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
275 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
276 X Lille Gulben (Tringa flavipes)
277 * Willet (Tringa semipalmata)
278 X Rødben (Tringa totanus)
279 X Damklire (Tringa stagnatilis)
280 X Tinksmed (Tringa glareola)
281 X Sortklire (Tringa erythropus)
282 X Hvidklire (Tringa nebularia)
283 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
284 Krabbeæder (Dromas ardeola)
285 X Ørkenløber (Cursorius cursor)
286 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
287 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
288 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
289 * Brun Noddy (Anous stolidus)
290 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
291 X Ride (Rissa tridactyla)
292 X Ismåge (Pagophila eburnea)
293 X Sabinemåge (Xema sabini)
294 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
295 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
296 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
297 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
298 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
299 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
300 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
301 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-26 Hanstholm Havn Danmark
302 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
303 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
304 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
305 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
306 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
307 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
308 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
309 X Stormmåge (Larus canus)
310 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
311 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
312 X Svartbag (Larus marinus)
313 * Tangmåge (Larus dominicanus)
314 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
315 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
316 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
317 X Sølvmåge (Larus argentatus)
318 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
319 * Vegamåge (Larus vegae)
320 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
321 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
322 Armensk Måge (Larus armenicus)
323 * Skifermåge (Larus schistisagus)
324 X Sildemåge (Larus fuscus)
325 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
326 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
327 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
328 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
329 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
330 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
331 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
332 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
333 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
334 X Dværgterne (Sternula albifrons)
335 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
336 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
337 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
338 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
339 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
340 Rosenterne (Sterna dougallii)
341 X Fjordterne (Sterna hirundo)
342 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
343 X Havterne (Sterna paradisaea)
344 Prærieterne (Sterna forsteri)
345 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
346 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
347 X Sortterne (Chlidonias niger)
348 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
349 X Storkjove (Stercorarius skua)
350 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
351 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
352 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
353 X Søkonge (Alle alle)
354 X Polarlomvie (Uria lomvia) Svalbard Norge
355 X Lomvie (Uria aalge)
356 X Alk (Alca torda)
357 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
358 X Tejst (Cepphus grylle)
359 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
360 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
361 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
362 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
363 X Lunde (Fratercula arctica)
364 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
365 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
366 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
367 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
368 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
369 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
370 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
371 X Islom (Gavia immer)
372 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
373 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
374 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
375 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
376 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
377 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
378 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
379 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
380 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
381 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
382 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
383 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
384 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
385 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
386 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
387 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
388 * Kappetrel (Daption capense)
389 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
390 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
391 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
392 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
393 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
394 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
395 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
396 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
397 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
398 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
399 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
400 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
401 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
402 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
403 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
404 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
405 X Storskråpe (Ardenna gravis)
406 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
407 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
408 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
409 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
410 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
411 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
412 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
413 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
414 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
415 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
416 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
417 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
418 X Sort Stork (Ciconia nigra)
419 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
420 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
421 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
422 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
423 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
424 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
425 X Sule (Morus bassanus)
426 * Kapsule (Morus capensis)
427 * Maskesule (Sula dactylatra)
428 * Rødfodet Sule (Sula sula)
429 Brun Sule (Sula leucogaster)
430 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
431 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
432 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
433 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
434 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
435 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
436 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
437 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
438 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
439 X Eremitibis (Geronticus eremita)
440 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
441 X Skestork (Platalea leucorodia)
442 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
443 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
444 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
445 X Dværghejre (Ixobrychus minutus)
446 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
447 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
448 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
449 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
450 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
451 * Krabbehejre (Butorides virescens)
452 Mangrovehejre (Butorides striata)
453 X Tophejre (Ardeola ralloides)
454 * Rishejre (Ardeola grayii)
455 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
456 X Kohejre (Bubulcus ibis)
457 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
458 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
459 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
460 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
461 * Goliathejre (Ardea goliath)
462 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
463 X Sølvhejre (Ardea alba)
464 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
465 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
466 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
467 * Blåhejre (Egretta caerulea)
468 * Snehejre (Egretta thula)
469 X Silkehejre (Egretta garzetta)
470 Revhejre (Egretta gularis)
471 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
472 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
473 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
474 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
475 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemarke mose Danmark
476 X Lammegrib (Gypaetus barbatus)
477 X Ådselgrib (Neophron percnopterus)
478 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
479 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
480 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
481 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
482 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
483 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
484 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
485 X Munkegrib (Aegypius monachus)
486 Øregrib (Torgos tracheliotos)
487 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
488 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
489 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
490 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
491 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
492 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
493 X * Rovørn (Aquila rapax) 1972-07-06 Mellem Goulimine og Tan Tan Marokko
494 Steppeørn (Aquila nipalensis)
495 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
496 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Magleby, Møn Danmark
497 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
498 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
499 X Høgeørn (Aquila fasciata)
500 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
501 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
502 * Shikra (Accipiter badius)
503 X Balkanhøg (Accipiter brevipes)
504 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
505 X Duehøg (Accipiter gentilis)
506 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
507 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
508 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
509 X Steppehøg (Circus macrourus)
510 X Hedehøg (Circus pygargus)
511 X Rød Glente (Milvus milvus)
512 X Sort Glente (Milvus migrans)
513 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
514 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
515 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
516 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
517 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
518 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
519 X Ørnevåge (Buteo rufinus)
520 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
521 X Musvåge (Buteo buteo)
522 X Slørugle (Tyto alba)
523 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
524 X Dværghornugle (Otus scops)
525 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
526 X Sneugle (Bubo scandiacus)
527 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
528 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
529 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
530 X Natugle (Strix aluco)
531 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
532 Ørkennatugle (Strix hadorami)
533 Slagugle (Strix uralensis)
534 Lapugle (Strix nebulosa)
535 X Høgeugle (Surnia ulula)
536 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
537 X Kirkeugle (Athene noctua)
538 X Perleugle (Aegolius funereus)
539 X Skovhornugle (Asio otus)
540 X Mosehornugle (Asio flammeus)
541 Kapugle (Asio capensis)
542 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
543 X Hærfugl (Upupa epops)
544 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
545 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
546 X Ellekrage (Coracias garrulus)
547 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
548 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
549 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
550 X Isfugl (Alcedo atthis)
551 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
552 Gråfisker (Ceryle rudis)
553 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
554 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
555 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
556 X Grøn Biæder (Merops persicus)
557 X Biæder (Merops apiaster)
558 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
559 X Vendehals (Jynx torquilla)
560 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
561 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
562 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
563 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
564 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1969-05-01 Åbjergskoven, Horsens Danmark
565 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
566 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
567 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
568 * Guldspætte (Colaptes auratus)
569 X Sortspætte (Dryocopus martius)
570 X Grønspætte (Picus viridis)
571 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
572 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
573 X Gråspætte (Picus canus)
574 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
575 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
576 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
577 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
578 * Amurfalk (Falco amurensis)
579 X Eleonorafalk (Falco eleonorae)
580 Sodfalk (Falco concolor)
581 X Dværgfalk (Falco columbarius)
582 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
583 X Lannerfalk (Falco biarmicus)
584 X Slagfalk (Falco cherrug) Macinbjergene Rumænien
585 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
586 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
587 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
588 Nandayparakit (Aratinga nenday)
589 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
590 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
591 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
592 Alexanderparakit (Psittacula krameri)
593 * Fibii (Sayornis phoebe)
594 * Østlig Pivi (Contopus virens)
595 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
596 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
597 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
598 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
599 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
600 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
601 X Krattornskade (Tchagra senegalus)
602 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
603 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
604 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
605 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Dragsminde Sluse Danmark
606 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
607 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
608 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
609 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
610 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
611 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
612 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
613 X Masketornskade (Lanius nubicus)
614 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
615 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
616 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
617 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
618 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø Danmark
619 X Pirol (Oriolus oriolus)
620 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
621 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
622 X Lavskrige (Perisoreus infaustus)
623 X Skovskade (Garrulus glandarius)
624 X Blåskade (Cyanopica cooki)
625 X Husskade (Pica pica)
626 X Atlashusskade (Pica mauritanica)
627 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1969-04-28 Ørnereden, Århus Danmark
628 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
629 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
630 X Allike (Coloeus monedula)
631 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
632 Huskrage (Corvus splendens)
633 X Råge (Corvus frugilegus)
634 X Sortkrage (Corvus corone)
635 X Gråkrage (Corvus cornix)
636 * Broget Krage (Corvus albus)
637 X Ørkenravn (Corvus ruficollis)
638 X Ravn (Corvus corax)
639 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
640 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
641 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
642 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
643 X Sortmejse (Periparus ater)
644 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
645 X Sørgemejse (Poecile lugubris)
646 X Lapmejse (Poecile cinctus)
647 X Sumpmejse (Poecile palustris)
648 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
649 X Fyrremejse (Poecile montanus)
650 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
651 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
652 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
653 X Musvit (Parus major)
654 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
655 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
656 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
657 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
658 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
659 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
660 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
661 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
662 X Hedelærke (Lullula arborea)
663 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
664 Razolærke (Alauda razae)
665 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
666 X Sanglærke (Alauda arvensis)
667 X Theklalærke (Galerida theklae)
668 X Toplærke (Galerida cristata)
669 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
670 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
671 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
672 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
673 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
674 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
675 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra)
676 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
677 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
678 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
679 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
680 X Dværglærke (Alaudala rufescens)
681 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
682 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
683 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
684 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
685 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
686 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
687 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
688 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
689 X Digesvale (Riparia riparia)
690 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
691 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
692 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
693 * Purpursvale (Progne subis)
694 X Landsvale (Hirundo rustica)
695 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
696 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
697 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
698 X Bysvale (Delichon urbicum)
699 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
700 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
701 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
702 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
703 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
704 X Cettisanger (Cettia cetti)
705 X Kratsanger (Scotocerca inquieta)
706 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
707 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
708 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
709 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
710 X Himalayasanger (Phylloscopus humei)
711 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
712 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2020-10-11 Skallingen Danmark
713 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
714 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
715 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
716 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
717 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
718 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
719 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
720 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
721 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
722 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
723 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
724 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
725 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
726 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
727 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
728 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
729 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
730 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
731 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
732 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
733 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
734 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
735 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
736 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
737 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Blåvand Danmark
738 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
739 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
740 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
741 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
742 Lille Gulbug (Iduna caligata)
743 Steppegulbug (Iduna rama)
744 Bleg Gulbug (Iduna pallida)
745 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
746 Orientgulbug (Hippolais languida)
747 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
748 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
749 X Gulbug (Hippolais icterina)
750 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
751 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
752 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
753 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
754 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
755 X Savisanger (Locustella luscinioides)
756 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
757 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
758 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
759 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
760 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
761 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
762 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
763 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
764 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
765 X Munk (Sylvia atricapilla)
766 X Havesanger (Sylvia borin)
767 X Høgesanger (Curruca nisoria)
768 X Gærdesanger (Curruca curruca)
769 Mestersanger (Curruca hortensis)
770 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
771 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
772 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
773 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
774 X Tornsanger (Curruca communis)
775 X Provencesanger (Curruca undata)
776 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
777 X Balearsanger (Curruca balearica)
778 X Berbersanger (Curruca deserticola)
779 X Brillesanger (Curruca conspicillata)
780 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
781 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
782 Makisanger (Curruca subalpina)
783 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
784 Rosasanger (Curruca mystacea)
785 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
786 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
787 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
788 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
789 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
790 X Fuglekonge (Regulus regulus)
791 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
792 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
793 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
794 X Spætmejse (Sitta europaea)
795 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
796 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
797 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
798 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
799 X Klippespætmejse (Sitta neumayer)
800 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
801 X Murløber (Tichodroma muraria) Karpaterne Rumænien
802 X Træløber (Certhia familiaris)
803 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
804 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
805 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
806 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
807 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2018-06-06 Dato og lokalitet senere Portugal
808 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
809 Maina (Acridotheres tristis)
810 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
811 * Amurstær (Agropsar sturninus)
812 X Rosenstær (Pastor roseus)
813 X Stær (Sturnus vulgaris)
814 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
815 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
816 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
817 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
818 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
819 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
820 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
821 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
822 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
823 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
824 * Grådrossel (Turdus unicolor)
825 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
826 X Solsort (Turdus merula)
827 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
828 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
829 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
830 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
831 * Brundrossel (Turdus eunomus)
832 X Sjagger (Turdus pilaris)
833 X Vindrossel (Turdus iliacus)
834 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
835 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
836 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
837 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
838 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
839 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
840 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
841 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
842 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
843 X Rødhals (Erithacus rubecula)
844 * Blånattergal (Larvivora cyane)
845 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
846 X Blåhals (Luscinia svecica)
847 X Nattergal (Luscinia luscinia)
848 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
849 Hvidhals (Irania gutturalis)
850 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
851 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvands Huk Danmark
852 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
853 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
854 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
855 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
856 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
857 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
858 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
859 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
860 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
861 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
862 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
863 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
864 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
865 X Stendrossel (Monticola saxatilis)
866 X Blådrossel (Monticola solitarius)
867 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
868 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
869 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
870 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
871 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
872 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
873 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
874 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
875 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
876 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
877 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
878 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
879 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
880 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
881 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
882 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
883 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
884 Sortstjert (Oenanthe melanura)
885 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
886 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
887 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
888 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
889 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
890 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
891 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
892 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
893 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
894 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
895 X Vandstær (Cinclus cinclus)
896 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
897 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
898 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
899 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
900 X Gråspurv (Passer domesticus)
901 X Italiensk Spurv (Passer italiae)
902 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
903 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
904 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
905 Ørkenspurv (Passer simplex)
906 X Skovspurv (Passer montanus)
907 * Sahelspurv (Passer luteus)
908 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
909 X Stenspurv (Petronia petronia)
910 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
911 X Snefinke (Montifringilla nivalis)
912 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
913 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
914 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) xx Portugal
915 Stribet Væver (Ploceus manyar)
916 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) xx Portugal
917 * Amarant (Lagonosticta senegala)
918 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
919 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
920 X Helenaastrild (Estrilda astrild)
921 Tigerfinke (Amandava amandava)
922 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
923 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
924 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
925 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
926 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
927 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
928 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
929 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
930 X Jernspurv (Prunella modularis)
931 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
932 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
933 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
934 X Citronvipstjert (Motacilla citreola)
935 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
936 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
937 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
938 X Storpiber (Anthus richardi)
939 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-16 Grenen Danmark
940 X Markpiber (Anthus campestris)
941 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
942 X Engpiber (Anthus pratensis)
943 X Skovpiber (Anthus trivialis)
944 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
945 Tundrapiber (Anthus gustavi)
946 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
947 Hedepiber (Anthus rubescens)
948 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
949 X Skærpiber (Anthus petrosus)
950 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
951 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
952 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
953 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
954 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
955 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
956 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
957 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
958 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
959 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
960 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
961 Krognæb (Pinicola enucleator)
962 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
963 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
964 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
965 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
966 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
967 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
968 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
969 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
970 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
971 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
972 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
973 X Grønirisk (Chloris chloris)
974 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
975 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
976 X Tornirisk (Linaria cannabina)
977 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
978 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
979 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
980 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
981 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
982 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
983 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
984 X Stillits (Carduelis carduelis)
985 X Citronsisken (Carduelis citrinella)
986 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
987 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
988 X Gulirisk (Serinus serinus)
989 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
990 X Kanariefugl (Serinus canaria)
991 X Grønsisken (Spinus spinus)
992 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
993 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
994 X Bomlærke (Emberiza calandra)
995 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
996 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
997 X Klippeværling (Emberiza cia)
998 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
999 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1000 X Hortulan (Emberiza hortulana)
1001 Rustværling (Emberiza caesia)
1002 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1003 X Stribet Værling (Emberiza striolata)
1004 Husværling (Emberiza sahari)
1005 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1006 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1007 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1008 Pileværling (Emberiza rustica)
1009 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1010 * Rødværling (Emberiza rutila)
1011 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1012 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1013 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1014 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1015 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1016 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1017 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1018 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1019 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1020 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1021 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1022 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1023 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1024 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1025 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1026 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1027 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1028 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1029 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1030 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1031 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1032 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1033 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1034 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1035 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1036 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1037 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1038 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1039 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1040 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1041 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1042 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1043 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1044 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1045 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1046 * Parulasanger (Setophaga americana)
1047 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1048 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1049 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1050 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1051 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1052 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1053 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1054 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1055 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1056 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1057 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1058 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1059 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1060 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1061 * Sommertangar (Piranga rubra)
1062 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1063 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1064 * Dickcissel (Spiza americana)
1065 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1066 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer