VP Artsliste

VP Artsliste

Jan C. Van Dijk

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet inden for VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jan C. Van Dijks kryds

Dette er Jan C. Van Dijks VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1988-07-20 Tiveden Nationalpark Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1988-07-20 Tiveden Nationalpark Sverige
7 Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta)
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1988-07-20 Tiveden Nationalpark Sverige
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 Chukarhøne (Alectoris chukar)
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2018-05-05 San Marta de Magasca, Extremadura Spanien
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus)
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2014-07-29 Margrethe Kog, Sønderjylland Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2011-11-19 Bøtø Nor Syd, Falster Danmark
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2015-07-30 Rickelsbüller Kog Tyskland
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2015-03-02 Højstrup, Stevns Danmark
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2012-12-26 Ydernæs, Næstved Danmark
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2013-11-19 Klarskov, Vordingborg Danmark
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-04-19 Vest Stadil Fjord Danmark
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-11-19 Klarskov ved Vordingborg Danmark
43 X Blisgås (Anser albifrons)
44 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-03-09 Maribo Søndersø, Lolland Danmark
45 X Sortsvane (Cygnus atratus)
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-04-17 Langbjerggård, Møn Danmark
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2014-03-31 Frederiksberg Have, København Danmark
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2013-11-01 Lyngby Sø, Kgs. Lyngby Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-06-04 Avnø/Svinø Vig, Sjælland Danmark
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-07 Tempelkrog, Holbæk Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-04-09 Firtalsstrand & Mellemstykket, Fyn Danmark
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2013-07-04 Patreksfjördur Island
74 Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2011-07-23 Nielstrup Sø, Sydsjælland Danmark
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2014-04-19 Søndersø, Furesø Kommune Danmark
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2012-12-30 Skælskør Inderfjord, Sealand Danmark
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-02-13 Hundested Havn Danmark
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2013-07-06 Hestfjördur Island
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-03-22 Lumsås, Odsherred Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-13 Eskebjerg Vesterlyng Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2015-02-16 Asserbo Strand, Nordsjælland Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2013-07-08 Laugar, syd for Husavik Island
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-19 Selsø Sø Danmark
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-19 Selsø Sø Danmark
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-19 Melby Overdrev, Sjælland Danmark
109 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 2018-05-04 Caceras, Extremadura Spanien
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 Lille Sejler (Apus affinis)
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2018-05-04 Caceras, Extremadura Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2018-05-05 Trujillo, Extremadura Spanien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2018-05-06 Torresjon El Rubio, Extremadura Spanien
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2018-05-04 Monroy, Extremadura Spanien
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2018-05-04 Monroy, Extremadura Spanien
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 2011-07-23 Nielstrup Sø, Sydsjælland Danmark
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2011-08-04 Alpback, Feilmoos Østrig
154 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 Palmedue (Spilopelia senegalensis)
159 Namaquadue (Oena capensis)
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-01 Kalløgrå, Lolland Danmark
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2016-05-11 Varpelev, Stevns Danmark
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Skov og Dybsø, Stevns Danmark
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-10 Vaserne, Birkerød Danmark
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-11-05 Avnø/Svinø Vig Danmark
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2018-05-03 Arrocampo, Extremadura Spanien
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Magleby, Møn Danmark
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor, Falster Danmark
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
191 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2017-05-25 Kraneled, Møn Danmark
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-05-30 Nygård Sø, Vestsjælland Danmark
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 Sporevibe (Vanellus spinosus)
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 Steppevibe (Vanellus gregarius)
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning, Fyn Danmark
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-07 Vestamager (Kalvebod Fælled) Danmark
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2006-07-13 Vassitjåkka, Vassijaura Sverige
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-07-24 Avnø/Svinø Vig, Sealand Danmark
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-08-14 Ulvshale Nordstrand, Møn Danmark
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 * Klireryle (Calidris himantopus)
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-08-14 Ulvshale Nordstrand, Møn Danmark
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-07-24 Bøtø Nor Fuglereservat, Falster Danmark
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2014-03-11 Rødbyhavn, Lolland Danmark
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-07-24 Bøtø Nor Fuglereservat, Falster Danmark
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2013-05-19 Klydesøen, Amager Danmark
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2023-06-27 Køge Nordstrand Danmark
256 Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-05-01 Søren Jessens Sand, Fanø Danmark
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-11-17 Kalløgrå, Lolland Danmark
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 Terekklire (Xenus cinereus)
269 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-10-06 Rødvig By og Havn, Stevns, Sjælland Danmark
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-06-12 Bøtø Nor Fuglereservat, Falster Danmark
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-11-04 Klydesøen, Amager Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-07-19 Klydesøreservatet, Amager Danmark
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 Ørkenløber (Cursorius cursor)
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-03 Klydesøen, Vestamager Danmark
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-07-29 Margrethe Kog, Sønderjylland Danmark
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-27 Hanstholm Havn, Jylland Danmark
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-10-10 Odden Færgehavn, Sjællands Odde Danmark
295 Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
301 Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-13 Utterslev Mose, Copenhagen Danmark
307 Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
308 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-07-17 Gjesvær Norge
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-04-02 Hanstholm Havn, NV-Jylland Danmark
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2013-09-21 Bøgeskov Havn, Stevns Danmark
323 Armensk Måge (Larus armenicus)
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2019-08-17 Filsø, Blåvand Danmark
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2010-07-27 Østerfjærd, Kvædø Sverige
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-04-19 Venø Bugt, Jylland Danmark
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-13 Utterslev Mose, Copenhagen Danmark
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-28 Fladet Vildtreservat, Tårs, Lolland Danmark
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-07-04 Lysuhóll, Snæfellsnes Island
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2006-07-13 Vassitjåkka, Vassijaure Sverige
354 X Søkonge (Alle alle) 2023-02-23 Knudshoved Færgehavn, Fyn Danmark
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2013-07-05 Látrabjarg Island
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Grnen, Skagen Danmark
372 X Islom (Gavia immer) 2013-07-01 Kleifarvatn, syd for Reykjavik Island
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-06 Ålebæk Strand, Møn Danmark
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2013-07-03 Raudfeldar, ved Arnarstapi Island
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2014-08-05 Bøtø, Falster Danmark
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 Brun Sule (Sula leucogaster)
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2024-06-10 Slotsmosen, Slangerup Danmark
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-05-01 Tranegilde Mose, Ishøj Danmark
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-04-04 Bygholm Vejle, NV-Jylland Danmark
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-04-20 Værnengene, Ringkøbing Fjord Danmark
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-11 Hejresøen, Amager Danmark
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby, Køge Danmark
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 Mangrovehejre (Butorides striata)
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Slivsø, Hoptrup ved Haderslev, Sønderjylland Danmark
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-05-03 Arrocampo, Extremadura Spanien
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2018-05-03 Arrocampo, Extremadura Spanien
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-10-04 Fladet Vildtreservat ved Tårs, Lolland Danmark
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2011-04-20 Værnengene, Ringkøbing Fjord Danmark
471 Revhejre (Egretta gularis)
472 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2016-07-22 Gedser Odde / Birkemose, Falster Danmark
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2017-05-21 Jydelejet, Møn Danmark
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-21 Bøtø, Falster Danmark
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-09 Busene, Møn Danmark
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-11-20 Lyttesholm, Lolland Danmark
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-09-12 Saksfjed-Hyllekrog, Sydlolland Danmark
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 Steppeørn (Aquila nipalensis)
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2024-05-20 Gedser Agerland, Falster Danmark
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 Balkanhøg (Accipiter brevipes)
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2013-09-05 Bøgeskov Havn, Stevns Danmark
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 * Græshoppevåge (Butastur rufipennis)
520 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
521 Ørnevåge (Buteo rufinus)
522 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
523 X Musvåge (Buteo buteo)
524 Slørugle (Tyto alba)
525 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
526 Dværghornugle (Otus scops)
527 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
528 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-28 Hanstedreservatet, Jylland Danmark
529 Stor Hornugle (Bubo bubo)
530 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
531 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
532 X Natugle (Strix aluco)
533 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
534 Ørkennatugle (Strix hadorami)
535 Slagugle (Strix uralensis)
536 Lapugle (Strix nebulosa)
537 X Høgeugle (Surnia ulula) 2012-10-06 Store Hareskov, Sjælland Danmark
538 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-04 Rådvad, Jægersborg Hegn, Sjælland Danmark
539 X Kirkeugle (Athene noctua) 2018-05-04 Talavan, Extremadura Spanien
540 Perleugle (Aegolius funereus)
541 X Skovhornugle (Asio otus)
542 X Mosehornugle (Asio flammeus)
543 Kapugle (Asio capensis)
544 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
545 X Hærfugl (Upupa epops) 2016-11-14 Reersø Havn, Vestsjælland Danmark
546 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
547 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
548 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-05-04 Caceras, Extremadura Spanien
549 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
550 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis)
551 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
552 X Isfugl (Alcedo atthis)
553 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
554 Gråfisker (Ceryle rudis)
555 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
556 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
557 Hijazbiæder (Merops cyanophrys)
558 * Lille Grøn Biæder (Merops orientalis)
559 Grøn Biæder (Merops persicus)
560 X Biæder (Merops apiaster) 2014-06-07 Jydelejet, Møn Danmark
561 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
562 X Vendehals (Jynx torquilla) 2014-05-01 Bøtø, Falster Danmark
563 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
564 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
565 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-14 Draved Skov, Sønderjylland Danmark
566 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
567 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-03-06 Vaserne, Nordsjælland Danmark
568 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus)
569 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
570 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
571 * Guldspætte (Colaptes auratus)
572 X Sortspætte (Dryocopus martius)
573 X Grønspætte (Picus viridis)
574 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
575 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
576 X Gråspætte (Picus canus) 2004-07-03 Matrei Østrig
577 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2018-05-03 Arrocampo, Extremadura Spanien
578 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
579 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
580 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
581 * Amurfalk (Falco amurensis)
582 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
583 Sodfalk (Falco concolor)
584 X Dværgfalk (Falco columbarius)
585 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
586 Lannerfalk (Falco biarmicus)
587 Slagfalk (Falco cherrug)
588 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
589 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
590 Munkeparakit (Myiopsitta monachus)
591 Nandayparakit (Aratinga nenday)
592 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
593 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
594 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
595 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2014-08-28 Greenwich i London England
596 * Fibii (Sayornis phoebe)
597 * Østlig Pivi (Contopus virens)
598 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
599 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
600 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
601 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
602 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
603 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
604 Krattornskade (Tchagra senegalus)
605 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
606 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
607 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
608 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland Danmark
609 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
610 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
611 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
612 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
613 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
614 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2018-05-03 Monfrague, Extremadura Spanien
615 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
616 Masketornskade (Lanius nubicus)
617 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
618 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
619 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
620 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
621 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
622 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-19 Frejlev Skov, Lolland Danmark
623 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
624 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
625 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
626 X Skovskade (Garrulus glandarius)
627 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
628 X Husskade (Pica pica)
629 Atlashusskade (Pica mauritanica)
630 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
631 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
632 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
633 X Allike (Coloeus monedula)
634 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
635 Huskrage (Corvus splendens)
636 X Råge (Corvus frugilegus)
637 X Sortkrage (Corvus corone)
638 X Gråkrage (Corvus cornix)
639 * Broget Krage (Corvus albus)
640 Ørkenravn (Corvus ruficollis)
641 X Ravn (Corvus corax)
642 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
643 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
644 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
645 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
646 X Sortmejse (Periparus ater)
647 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
648 Sørgemejse (Poecile lugubris)
649 Lapmejse (Poecile cinctus)
650 X Sumpmejse (Poecile palustris)
651 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
652 X Fyrremejse (Poecile montanus)
653 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
654 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
655 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
656 X Musvit (Parus major)
657 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2014-06-11 Gedser Lystbådehavn, Falster Danmark
658 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-05-19 Klydesøen, Amager Danmark
659 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes)
660 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
661 Ørkenlærke (Ammomanes deserti)
662 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura)
663 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
664 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
665 X Hedelærke (Lullula arborea)
666 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
667 Razolærke (Alauda razae)
668 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
669 X Sanglærke (Alauda arvensis)
670 X Theklalærke (Galerida theklae) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
671 X Toplærke (Galerida cristata)
672 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
673 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-12-31 Feddet, Sjælland Danmark
674 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha)
675 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
676 * (Calandrella dukhunensis)
677 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2018-05-04 Monroy, Extremadura Spanien
678 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
679 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2018-05-04 Talavan, Extremadura Spanien
680 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
681 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
682 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
683 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
684 Dværglærke (Alaudala rufescens)
685 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
686 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
687 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
688 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
689 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos)
690 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus)
691 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
692 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
693 X Digesvale (Riparia riparia)
694 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
695 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
696 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
697 * Purpursvale (Progne subis)
698 X Landsvale (Hirundo rustica)
699 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
700 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2004-07-03 Matrei Østrig
701 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
702 X Bysvale (Delichon urbicum)
703 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
704 X * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) 2024-05-11 Rørtang Overdrev, Snekkersten Danmark
705 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
706 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
707 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
708 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
709 X Cettisanger (Cettia cetti) 2018-05-03 Arrocampo, Extremadura Spanien
710 Kratsanger (Scotocerca inquieta)
711 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
712 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-06-24 Havrelukke, Møn Danmark
713 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2018-05-06 Sierra de Gredos Spanien
714 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis)
715 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-24 Stevns Fyr, Sjælland Danmark
716 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-10-09 Faxe Ladeplads, Stevns Danmark
717 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-10-16 Stevns Fyrcenter, Stevns Danmark
718 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
719 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansø Danmark
720 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-26 Stevns Fyr, Sjælland Danmark
721 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
722 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
723 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
724 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
725 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
726 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
727 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
728 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
729 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
730 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-06-05 Møns Klint, Møn Danmark
731 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
732 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
733 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
734 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
735 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
736 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-21 Røgbølle Sø, Lolland Danmark
737 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
738 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
739 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
740 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
741 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
742 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
743 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-24 Vestvolden, Brøndbyvester/Avedøre Danmark
744 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
745 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
746 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
747 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2023-06-04 Møns Fyr (Vordingborg) Danmark
748 Steppegulbug (Iduna rama)
749 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Odde Danmark
750 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca)
751 Orientgulbug (Hippolais languida)
752 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
753 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2018-05-03 Arrocampo, Extremadura Spanien
754 X Gulbug (Hippolais icterina)
755 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
756 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
757 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
758 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2016-05-09 Hejresøen, Vestamager Danmark
759 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-05-26 Saksfjed Inddæmning, Lolland Danmark
760 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-05-20 Porsemosen (Egedal), Sjælland Danmark
761 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2018-05-03 Arrocampo, Extremadura Spanien
762 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
763 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
764 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
765 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
766 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
767 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva)
768 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
769 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
770 X Munk (Sylvia atricapilla)
771 X Havesanger (Sylvia borin)
772 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2023-07-31 Veddelen, Møn Danmark
773 X Gærdesanger (Curruca curruca)
774 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2018-05-03 Arrocampo, Extremadura Spanien
775 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
776 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
777 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
778 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti)
779 X Tornsanger (Curruca communis)
780 X Provencesanger (Curruca undata) 2018-05-06 Torresjon El Rubio, Extremadura Spanien
781 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
782 Balearsanger (Curruca balearica)
783 Berbersanger (Curruca deserticola)
784 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2018-05-06 Torresjon El Rubio, Extremadura Spanien
785 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
786 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
787 Makisanger (Curruca subalpina)
788 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
789 Rosasanger (Curruca mystacea)
790 Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
791 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
792 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
793 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
794 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
795 X Fuglekonge (Regulus regulus)
796 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
797 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
798 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
799 X Spætmejse (Sitta europaea)
800 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
801 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
802 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi)
803 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
804 Klippespætmejse (Sitta neumayer)
805 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
806 Murløber (Tichodroma muraria)
807 X Træløber (Certhia familiaris)
808 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
809 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
810 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
811 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
812 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
813 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
814 Maina (Acridotheres tristis)
815 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
816 * Amurstær (Agropsar sturninus)
817 Rosenstær (Pastor roseus)
818 X Stær (Sturnus vulgaris)
819 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
820 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
821 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
822 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
823 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
824 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
825 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
826 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
827 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
828 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
829 * Grådrossel (Turdus unicolor)
830 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
831 X Solsort (Turdus merula)
832 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
833 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-01-22 Bispebjerg, København NV Danmark
834 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
835 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
836 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat Odde, Bornholm Danmark
837 X Sjagger (Turdus pilaris)
838 X Vindrossel (Turdus iliacus)
839 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
840 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
841 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
842 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
843 Trænattergal (Cercotrichas galactotes)
844 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
845 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
846 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
847 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
848 X Rødhals (Erithacus rubecula)
849 * Blånattergal (Larvivora cyane)
850 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
851 X Blåhals (Luscinia svecica)
852 X Nattergal (Luscinia luscinia)
853 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
854 Hvidhals (Irania gutturalis)
855 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
856 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
857 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
858 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
859 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2017-05-06 Busene Have, Møn Danmark
860 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata)
861 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
862 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-07-24 Havrelukke, Møn Danmark
863 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
864 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
865 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
866 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
867 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
868 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
869 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
870 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2001-07-04 Anzère Schweiz
871 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
872 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
873 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
874 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-09-26 Saksfjed/Hyllekrog, Lolland Danmark
875 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
876 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
877 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
878 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
879 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
880 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
881 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-23 Gilleleje Havn Danmark
882 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
883 Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
884 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
885 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
886 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
887 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-04 Skansehage, Rørvig Danmark
888 Berberstenpikker (Oenanthe moesta)
889 Sortstjert (Oenanthe melanura)
890 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
891 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura)
892 Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
893 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
894 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii)
895 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
896 Klippestenpikker (Oenanthe lugens)
897 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
898 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
899 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
900 X Vandstær (Cinclus cinclus)
901 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
902 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
903 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
904 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
905 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-05-03 Monfrague, Extremadura Spanien
906 Italiensk Spurv (Passer italiae)
907 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
908 Dødehavsspurv (Passer moabiticus)
909 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
910 Ørkenspurv (Passer simplex)
911 X Skovspurv (Passer montanus)
912 * Sahelspurv (Passer luteus)
913 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
914 Stenspurv (Petronia petronia)
915 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
916 Snefinke (Montifringilla nivalis)
917 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
918 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
919 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
920 Stribet Væver (Ploceus manyar)
921 * Blodnæbsvæver (Quelea quelea)
922 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
923 * Amarant (Lagonosticta senegala)
924 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
925 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
926 Helenaastrild (Estrilda astrild)
927 Tigerfinke (Amandava amandava)
928 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
929 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica)
930 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
931 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
932 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2011-08-05 Alpback, Wiedersbergerhorn Østrig
933 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
934 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
935 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
936 X Jernspurv (Prunella modularis)
937 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
938 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
939 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
940 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-07 Keldsnor, Langeland Danmark
941 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
942 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
943 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
944 Storpiber (Anthus richardi)
945 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
946 Markpiber (Anthus campestris)
947 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
948 X Engpiber (Anthus pratensis)
949 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-09-06 Gedser Odde, Falster Danmark
950 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
951 Tundrapiber (Anthus gustavi)
952 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2013-09-12 Saksfjed-Hyllekrog, Sydlolland Danmark
953 Hedepiber (Anthus rubescens)
954 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-08-05 Alpback, Wiederbergershorn Østrig
955 X Skærpiber (Anthus petrosus)
956 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
957 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
958 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
959 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
960 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
961 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
962 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
963 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
964 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
965 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
966 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-12-23 Klarskov, Vordingborg Danmark
967 Krognæb (Pinicola enucleator)
968 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
969 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
970 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
971 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
972 Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
973 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
974 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-05 Ulvshale, Møn Danmark
975 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
976 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
977 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
978 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
979 X Grønirisk (Chloris chloris)
980 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta)
981 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-03-31 Værløse, Faxe, Danmark
982 X Tornirisk (Linaria cannabina)
983 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
984 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
985 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
986 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-12-31 Feddet, Sjælland Danmark
987 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
988 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-08-03 Kramsach, Rosskogel Østrig
989 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-08-05 Bøtø Plantage, Falster Danmark
990 X Stillits (Carduelis carduelis)
991 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2018-05-06 Sierra de Gredos Spanien
992 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
993 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
994 X Gulirisk (Serinus serinus)
995 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
996 Kanariefugl (Serinus canaria)
997 X Grønsisken (Spinus spinus)
998 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
999 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
1000 X Bomlærke (Emberiza calandra)
1001 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
1002 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
1003 X Klippeværling (Emberiza cia) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
1004 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1005 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1006 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2017-05-13 Høje Nyord, Møn Danmark
1007 Rustværling (Emberiza caesia)
1008 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2018-05-02 Monfrague, Extremadura Spanien
1009 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1010 Husværling (Emberiza sahari)
1011 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1012 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-12-01 Sydhavnstippen, København Danmark
1013 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1014 Pileværling (Emberiza rustica)
1015 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1016 * Rødværling (Emberiza rutila)
1017 Hætteværling (Emberiza melanocephala)
1018 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1019 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1020 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1021 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1022 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1023 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1024 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1025 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1026 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1027 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1028 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1029 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1030 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1031 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1032 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1033 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1034 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1035 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1036 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1037 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1038 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1039 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1040 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1041 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1042 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1043 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1044 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1045 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1046 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1047 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1048 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1049 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1050 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1051 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1052 * Parulasanger (Setophaga americana)
1053 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1054 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1055 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1056 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1057 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1058 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1059 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1060 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1061 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1062 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1063 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1064 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1065 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1066 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1067 * Sommertangar (Piranga rubra)
1068 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1069 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1070 * Dickcissel (Spiza americana)
1071 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1072 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer