VP Artsliste

VP Artsliste

André Riis Ebbesen

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af André Riis Ebbesens kryds

Dette er André Riis Ebbesens VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1996-02-01 Sälen Sverige
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2006-01-08 Remmene Skjutfält, Västra Götaland Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix)
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2005-04-30 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2001-07-01 Husavik Island
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1984-02-01 Åre Sverige
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2005-04-29 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2007-05-19 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 1989-08-01 Gran Paradiso Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2009-04-20 Royal Hunting Lodge, Forest de Sidi Bettache Marokko
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1997-08-01 Ronda Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2007-05-25 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2011-03-22 Shezaf Reserve Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2000-12-01 Keffar Rupin Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2009-04-20 Royal Hunting Lodge, Forest de Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 2005-01-08 Wayland Wood England
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2008-03-01 Ballintemple, Sligo Irland
35 X Indisk Gås (Anser indicus) 2006-04-30 De Nieuwe Meer Holland
36 * Dværgsnegås (Anser rossii)
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2011-02-06 North of Termoncarragh Lake, Mayo Irland
38 X Grågås (Anser anser)
39 Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus)
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2010-03-02 Oude-Tonge Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea)
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2011-10-13 Lagoa Lomba, Flores Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2005-01-08 Stockgrove, Woburn England
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-26 Solbjerg Engsø Danmark
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-04-24 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2011-02-05 Sruhill Lough, Achill Island, Mayo Irland
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2000-12-02 Hula Israel
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-27 Møllekrog, Esrum Sø Danmark
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila)
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-26 Harboøre Tange Danmark
84 X Stellersand (Polysticta stelleri)
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2001-07-01 Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Horseklint Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-13 Blåvand, ved Ishuset Danmark
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra)
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-21 Blåvand, Lille Strandvej Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis)
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2010-03-02 Gaatkensplas, Barendrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2001-07-01 Myvatn Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-05-19 Gamborg Inderfjord Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1997-08-01 Laguna Dulce Spanien
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2011-10-13 Ponta Degalda, Flores Azorerne
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2002-05-13 Cabo de Gata, Almeria Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2004-09-30 Karnak Templet, Luxor Egypten
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2011-03-22 Neót Hakikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
114 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
115 X Mursejler (Apus apus)
116 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor)
117 X Gråsejler (Apus pallidus)
118 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Klydesøen, Amager Danmark
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2007-05-20 Birecik Tyrkiet
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2003-07-18 Bolonia Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2006-07-07 Alentejo (Entradas) Portugal
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2008-01-16 Sabah-Al-Ahmad Natural Reserve Kuwait
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-10 Fællesfolden, Reersø Danmark
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2004-09-24 Abbasa Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birke Pøl, Als Danmark
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2000-12-01 Urim Israel
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2003-05-09 Luxor Egypten
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2002-05-13 Cabo de Gata, Almeria Spanien
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2003-05-13 Hamata Egypten
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2000-11-30 Eilat Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2006-01-08 Falköping, Västra Götaland Sverige
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2000-11-30 Kibbutz, Lotan Israel
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2000-12-01 Keffar Rupin Israel
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2001-05-23 Råssô Sverige
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
167 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1997-08-01 Laguna Dulce Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1997-08-01 Lagunas de Terry Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 2011-02-05 Termoncarragh Lake, Mayo Irland
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn Danmark
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2011-10-09 Angra do Heroismo, Terceira Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1997-08-01 Laguna Fuente della Piedra Spanien
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 X * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) 2009-04-28 Atlantic Coast Marokko
192 X Triel (Burhinus oedicnemus)
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2000-12-01 Israel
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2007-05-20 Oyali, 40 km. vest for Cizre Tyrkiet
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø Danmark
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø, Sjælland Danmark
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1996-08-25 Nexø Sydstrand, Bornholm Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-16 Sønderland, Rømø Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2011-10-09 Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-08-13 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Vidåslusen Danmark
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2004-09-24 Abbasa Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2011-10-13 Ponta Do Albarnaz, Flores Azorerne
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2011-10-09 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-09-25 Gräsgård, Øland Sverige
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2003-06-16 Øland Sverige
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus)
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2000-08-11 Ôrtofta Slambassiner Sverige
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-04-24 Rødebro, Vejlerne Danmark
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen, Ribe Danmark
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2005-05-15 Malmø Havn Sverige
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-08-28 Søndre Farup, Ribe Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-25 Borreby Mose Danmark
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse Danmark
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-18 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media)
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-25 Booreby Mose, Sjælland Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værneengene Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2001-06-10 Kraptårnet, Vejlerne Danmark
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-06-01 Nagli Letland
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2004-09-26 Hamata Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2004-04-23 El Gouna Egypten
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-06-04 Falsterbo Sverige
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-09 Lerkil, Halland Sverige
291 X Sabinemåge (Xema sabini)
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2000-12-01 Eilat Israel
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-08 Hirtshals Havn Danmark
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-18 Nordstrand, Skagen Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-11 Hjerting Strand Danmark
300 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1997-08-01 Calahonda Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2000-12-01 Eilat Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2003-05-13 Hamata Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Margrethe Kog Danmark
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus Å, v. trebroer vest f. Brabrandsø Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2008-03-02 Nimmo´s Pier, Galway Irland
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2007-05-21 Tatvan Tyrkiet
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2004-04-22 El Gouna Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2002-05-17 Tarifa Beach Spanien
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli Danmark
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2011-10-12 Corvo Azorerne
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2003-05-15 Hurghada Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea)
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2008-03-02 Nimmo´s Pier, Galway Irland
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua)
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
351 X Søkonge (Alle alle)
352 X Polarlomvie (Uria lomvia)
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda)
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle)
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica)
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
365 X * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus) 2011-10-15 Fajãzinha, Flores Azorerne
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-02-03 Farnham Gravel Pits, North Yorkshire England
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-23 Ålsgårde, Nordsjælland Danmark
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2001-05-20 Kattviks Havn Sverige
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1994-07-01 Nolsóy Færøerne
379 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2010-08-25 Tisvildeleje Danmark
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1997-08-01 Calahonda Spanien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 Lille Skråpe (Puffinus baroli)
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii)
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2003-05-13 Hamata Egypten
428 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2006-12-08 Banc D'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2000-12-01 Keffar Rupin Israel
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2009-04-24 Nord for Agadir Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-01-07 Revl Buske, Vejlerne Danmark
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-02 Kraptårnet, Vejlerne Danmark
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2001-05-05 East River, Kalloni Lesbos Grækenland
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2000-12-01 Keffar Rupin Israel
448 X * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) 2011-10-11 Corvo Azorerne
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2006-04-30 De Nieuwe Meer, Amsterdam Holland
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2003-05-09 Luxor Egypten
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2000-12-01 Eilat Israel
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-08 Ove Sø, Nordjylland Danmark
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2000-12-01 Eilat Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2000-12-01 Eilat Israel
470 X Rosapelikan (Pelecanus rufescens) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
471 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Grenen, Skagen Danmark
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2005-04-30 Kazbegi Georgien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1997-08-01 Teba Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2011-10-08 Portas de Rodao Portugal
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1997-08-01 Ronda Spanien
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1997-08-01 Atlanterra Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-16 Aborrebjerg, Møn Danmark
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1994-05-29 Syd for Riga Letland
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1994-06-01 Letland
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1999-08-01 Teba Spanien
491 X * Rovørn (Aquila rapax) 2000-12-01 Urim Israel
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis)
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2007-05-06 Monfragüe, Portilla del Tiétar Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-04 Bøtø Nor, Falster Danmark
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1997-08-01 Colorado bjerget Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 X * Shikra (Accipiter badius) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2004-04-22 El Gouna Egypten
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus)
508 X Hedehøg (Circus pygargus)
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-13 Blåvandshuk Danmark
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba) 1995-09-01 Sønderjylland Danmark
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2007-05-24 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2001-05-07 Kalloni, Lesbos Grækenland
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2003-05-11 Abu Simpel Egypten
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2012-07-17 Grand Canyon, Oymapinar Baraji Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2011-03-22 Wadi Zohor Israel
531 X Slagugle (Strix uralensis) 1994-06-01 Letland
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2000-06-09 Skummelövsstrand Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula)
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum)
535 X Kirkeugle (Athene noctua)
536 X Perleugle (Aegolius funereus)
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus)
539 X Kapugle (Asio capensis) 2009-04-25 Merdja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops)
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2008-01-14 University of Kuwait Kuwait
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus)
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2000-12-01 Israel
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2000-12-01 Israel
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2000-11-30 Kibbutz, Lotan Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1998-07-06 Husby Sø Danmark
555 X Biæder (Merops apiaster)
556 X Vendehals (Jynx torquilla)
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-14 Skagen Danmark
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1994-06-01 Letland
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2000-12-02 Hula Israel
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos)
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2009-04-20 Syd for Azrou Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 2002-11-19 Boden Sverige
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1997-08-01 Colorado bjerget Spanien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2001-05-08 Lesbos Grækenland
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2000-12-01 Eilat Island
581 Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus)
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2003-07-25 Rio Guadalhorce, Malaga Spanien
585 X Nandayparakit (Aratinga nenday) 2011-03-19 Pardes-Hanna-Karkur Israel
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2000-12-01 Eilat Israel
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2009-04-24 Massa flodens udløb Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-11-17 Staines Moor, Surrey England
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
601 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skalllingen, Vestjylland Danmark
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2001-05-08 Lesbos Grækenland
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-17 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2002-11-18 Masugnsbyn, Lapland Sverige
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2002-05-18 Coté Donaña Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 Maghreb Husskade (Pica mauritanica)
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1985-02-01 Tignes Frankrig
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1985-02-01 Tignes Frankrig
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens)
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2000-11-30 Nord for Ovda Israel
634 X Ravn (Corvus corax)
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2011-03-21 Nordfor Ein Gedi Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2008-01-17 Green Island, Kuwait City Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2000-12-02 Golan Israel
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2002-11-18 Palo, Lapland Sverige
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2009-04-20 Royal Hunting Lodge, Forest de Sidi Bettache Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2002-11-18 Masugnsbyn, Lapland Sverige
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2003-05-14 Hamata Egypten
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2009-04-22 Tagdilt Track Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2000-12-01 Eilat Israel
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2000-12-01 Nizzana Israel
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2003-05-14 Bir Shalatein Egypten
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea)
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2000-12-01 Eilat Israel
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 1997-08-01 Ronda Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2008-01-18 Al Abraq Kuwait
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø, Køge Bugt Danmark
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2002-05-14 Campillos Spanien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2002-05-13 Cabo de Gata, Almeria Spanien
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2006-12-09 Syd for Bou Lanouar Mauritanien (indenfor VP)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2002-05-13 Cabo de Gata, Almeria Spanien
677 Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei)
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2008-01-16 Green Island, Kuwait City Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2000-11-30 Kibbutz, Lotan Israel
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2003-05-09 Luxor Egypten
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2009-04-24 Essaouira Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 X * Purpursvale (Progne subis) 2011-10-14 Corvo, Power Station Azorerne
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2000-12-01 Eilat Israel
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1997-08-01 Calahonda Spanien
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2011-10-14 Corvo, Power Station Azorerne
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 1997-08-01 Lagunas de Terry Spanien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2000-11-30 Mellem Eilat og Ovda Israel
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2002-05-14 Ronda Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvandshuk Danmark
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-08 Blåvandshuk Danmark
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-18 Blåvandshuk Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2005-04-28 Kazbegi Georgien
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
720 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis)
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Korshage Danmark
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-05-21 Van´s sydlige mose Tyrkiet
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1994-01-01 Letland
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 Lille Gulbug (Iduna caligata)
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2001-05-05 East River, Kalloni Lesbos Grækenland
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 1997-08-01 Marbella Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2007-05-20 Nord for Oyali Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1997-08-01 Calahonda Spanien
745 X Gulbug (Hippolais icterina)
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2011-07-03 Bleckåsen, Jämtland Sverige
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
751 X Savisanger (Locustella luscinioides)
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1997-08-01 Atlanterra Spanien
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2000-11-30 Eilat Israel
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2006-12-04 Syd for Choum Mauritanien (indenfor VP)
756 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2000-11-30 Mellem Eilat og Ovda Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2006-12-04 Syd for Choum Mauritanien (indenfor VP)
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2007-05-24 Birecik, gravelpits Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2008-01-15 Yacoub Boudai Farm, Abdali Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria)
764 X Gærdesanger (Curruca curruca)
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2002-05-14 Ronda Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2001-05-06 Lesbos Grækenland
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2011-03-22 Shezaf Reserve Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1994-11-13 Stængehus, Liseleje Danmark
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2009-04-21 Nord for Derkauoa Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2002-05-14 Ronda Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen, Skagen Danmark
774 X Balearsanger (Curruca balearica) 2012-05-09 Mallorca, Formentor Mirador Spanien
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2009-04-20 Mellem Azrou - Er Rachida Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2000-12-06 Nizzana Israel
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-05 Høvblege, Møn Danmark
778 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
779 Makisanger (Curruca subalpina)
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1997-08-01 Calahonda Spanien
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2007-05-24 Birecik Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-07 Høvblege, Møn Danmark
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2000-12-01 Eilat Israel
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2001-05-05 Lesbos Grækenland
795 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2007-05-22 Nemrut Dagi Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2004-07-20 Krumltal, Hohe Tauern Østrig
799 X Træløber (Certhia familiaris)
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2009-04-28 Sao Juliao da Barra Fort, Carcavalos Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2008-01-13 Jahra Farms Kuwait
807 X * Burmastær (Acridotheres burmannicus) 2011-03-26 Hayarkon Park, Tel Aviv Israel
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus)
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1997-08-01 Calahonda Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2011-03-21 Nordfor Ein Gedi Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne Danmark
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2011-10-17 Ribeira da Ponte, Corvo Azorerne
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-13 Frederiksværk Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 * Brundrossel (Turdus eunomus)
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2004-01-07 Grimsby England
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2004-09-28 Bir Shalatin Egypten
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1997-08-01 Campillos Spanien
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia)
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1995-11-02 Christians Ø Danmark
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-08 Blåvandshuk Danmark
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2005-04-29 Kazbegi Georgien
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2009-04-20 Syd for Azrou Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2005-04-28 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2001-05-10 Lesbos Grækenland
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1997-08-01 Ronda Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2003-10-11 Husby Strand, Fyn Danmark
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2000-12-01 Urim Israel
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2000-11-30 Mellem Eilat og Ovda Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1995-11-25 Sønderho, Fanø Danmark
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1989-08-01 Cogne, Gran Paradiso Nationalpark Italien
877 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2011-03-20 Mount Gilboa Israel
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2003-12-21 Stafsinge Strand Falkenberg, Sverige Sverige
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2009-04-22 Tagdilt Track Marokko
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2000-11-30 Mellem Eilat og Ovda Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1999-08-01 Ronda Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2000-12-01 Mellem Ovda og Eilat Israel
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2000-12-02 Golan Israel
887 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2000-11-30 Ovda, Lufthavn Israel
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2007-05-22 Nemrut Dagi Tyrkiet
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2008-01-15 Sabah-Al-Ahmad Natural Reserve Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2003-05-09 Luxor Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2000-11-30 Kibbutz, Lothan Israel
896 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2008-01-13 Subiya Kuwait
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 Italiensk Spurv (Passer italiae)
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2000-12-01 Eilat Israel
901 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2006-12-07 Syd for Bou Lanouar Mauritanien (indenfor VP)
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2006-12-04 Sud for Choum Mauritanien (indenfor VP)
905 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 1997-08-01 Ronda Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2007-05-25 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1985-02-01 Tignes Frankrig
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2009-04-19 Barrouca d´Alva Portugal
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2004-09-24 Abbasa Egypten
913 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2009-04-19 Barrouca d´Alva Portugal
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2002-05-01 Spanien
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2004-09-24 Abbasa Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1989-08-01 Cogne, Gran Paradiso Nationalpark Italien
924 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2007-05-19 Demirkazik Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Grenen, Skagen Danmark
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2003-05-10 Abu Simbel Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi)
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-24 Bork, Værneengene Danmark
937 X Markpiber (Anthus campestris)
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2011-03-20 Mount Gilboa Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2008-03-03 Redbarn Strand, Youghal Irland
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii)
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1995-11-19 Skagen Danmark
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2007-05-19 Demirkazik Tyrkiet
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2002-05-13 San José, Almeria Spanien
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2007-05-22 Serpmetas Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2005-04-29 Kazbegi Georgien
963 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2011-03-21 Wadi Salvadora Israel
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2000-12-05 Keffar Rupin Israel
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1989-08-01 Valgrisenche, Gran Paradiso Nationalpark Italien
979 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2005-04-28 Kazbegi Georgien
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2011-03-25 Mizpe Ramon Israel
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2011-10-09 Cabo da Praira, Terceira Azorerne
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
987 X Bomlærke (Emberiza calandra)
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2000-12-02 Hula Israel
990 X Klippeværling (Emberiza cia)
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2007-05-22 Ishak Pasa Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
993 X Hortulan (Emberiza hortulana)
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2001-05-07 Lesbos Grækenland
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2006-12-06 Nord for Ouadane Mauritanien (indenfor VP)
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge Sydstrand Danmark
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2009-01-11 Säbysjön, Jakobsberg, Stockholm Sverige
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 1996-09-24 Nakkehoved, Gilleje Danmark
1002 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 2001-06-24 Draven Sverige
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2001-05-05 East River Kalloni, Lesbos Grækenland
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping Danmark
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2010-01-02 Hesnes, Grimstad Norge
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2011-10-13 Faja Grande, Flores Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2004-01-06 Headington Oxford England
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2011-10-10 Corvo Azorerne
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 X * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) 2011-10-11 Corvo Azorerne
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2011-10-19 Ribeira do Vinte Azorerne
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2011-10-11 Vila Novo, Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1055 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer