Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Johnny Krämer Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Johnny Krämer Christensens kryds

Dette er Johnny Krämer Christensens Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-08-22 Haraldsmark Gods/Mark (Favrskov)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-16 Egåen Gråmølle-Egå Engsø (Århus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-01-16 Skæring (Århus)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-10-23 Karlsgårde Sø (Varde)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-05-14 Øksenmølle (Syddjurs)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-16 Hospitalssøerne ved Skejby (Århus)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-10-21 Egå Engsø (Århus)
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-11-07 Hassensør (Syddjurs)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-10 Dragsmur (Syddjurs)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-01-10 Dragsmur (Syddjurs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-10 Dragsmur (Syddjurs)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-10 Dragsmur (Syddjurs)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-11-27 Roshage og havet ud for (Thisted)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-10 Dragsmur (Syddjurs)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-07 Egå Engsø (Århus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-22 Førby Sø (Thisted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-24 Århus Østhavn (Århus)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-17 Gravlev Sø (Rebild)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-05-22 Førby Sø (Thisted)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-01-24 Dragsmur (Syddjurs)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-24 Dragsmur (Syddjurs)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-01-24 Dragsmur (Syddjurs)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-01-16 Skæring (Århus)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-01-24 Dragsmur (Syddjurs)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-01-24 Århus Østhavn (Århus)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-07-12 Trekanten (Samsø) (Samsø)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-10-23 Blåvandshuk Golfbane (Varde)
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-10-30 Mellempoldene, Randers Fjord (Randers)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-11-27 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-10-23 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-02-16 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-24 Århus Østhavn (Århus)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-23 Grønningen (Varde)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-16 Hospitalssøerne ved Skejby (Århus)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-07-30 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-07-30 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-16 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-10-23 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-03 Hjortshøj By (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-10 Dragsmur (Syddjurs)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-01-24 Vestereng ved Århus nord (Århus)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2021-01-24 Århus Havn (Århus)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-07-15 Samsø Golfbane (Samsø)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-08-03 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-07-13 Sælvig (Bugt) (Samsø)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-05-14 Elsegårde Strand (Blushøj) (Syddjurs)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-22 Nørre Vorupør, molen og havet (Thisted)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-11-07 Hassensør (Syddjurs)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-10-23 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
208 X Alk (Alca torda) 2021-01-10 Dragsmur (Syddjurs)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-07-14 Ballehage/Ballen Færgehavn (Samsø)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-01-10 Dragsmur (Syddjurs)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2021-06-06 Flagbakken (Frederikshavn)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-11-27 Roshage og havet ud for (Thisted)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-05-21 Lyngbro Bæk (Morsø)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-06-06 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-10-23 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-06-06 Flagbakken (Frederikshavn)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2021-06-06 Flagbakken (Frederikshavn)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2021-06-06 Flagbakken (Frederikshavn)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2021-06-06 Flagbakken (Frederikshavn)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-04 Hjortshøj By (Århus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-06-06 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-06-06 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-01-04 Ødum (Favrskov)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-06-06 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-29 Egå Engsø (Århus)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-10-23 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-03 Hjortshøj By (Århus)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-03 Hjortshøj By (Århus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2021-06-06 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-06-06 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-01-16 Hospitalssøerne ved Skejby (Århus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-02-13 Følle Bund (Syddjurs)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-03 Hjortshøj By (Århus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-07-20 Halling Rosenholm by/agerland (Syddjurs)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-02-13 Følle Bund (Syddjurs)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-05-22 Førby Sø (Thisted)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-05-22 Førby Sø (Thisted)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-10-22 Havskov v. Vosnæs (Århus)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-21 Mejlby v. Århus (Århus)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-07-14 Ballehage/Ballen Færgehavn (Samsø)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-05-03 Skæring (Århus)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-19 Brendstrup Skov (Århus)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-05-08 Hjortshøj By (Århus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-30 Hjortshøj By (Århus)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-30 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-08-05 Egå Engsø (Århus)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-06-05 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-14 Dråby Sø (Syddjurs)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-07-31 Hjortshøj By (Århus)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-14 Elsegårde Strand (Blushøj) (Syddjurs)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-16 Hjortshøj By (Århus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-02-13 Hjortshøj By (Århus)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-04-01 Højris Skov-Lilleris (Morsø)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2021-06-06 Brovande, Skagen (Frederikshavn)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-10-23 Grønningen (Varde)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-03 Hjortshøj By (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-04-19 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-22 Førby Sø (Thisted)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-03 Hjortshøj By (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-05-22 Førby Sø (Thisted)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-11 Hjortshøj By (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-01-16 Skæring Hede/Skæring Strand (Århus)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-29 Krajbjerg by/Hede (Syddjurs)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-10-23 Grønningen (Varde)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-04-14 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-05-22 Førby Sø (Thisted)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-05-22 Førby Sø (Thisted)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-10-23 Blåvandshuk Golfbane (Varde)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-07-03 Hjortshøj By (Århus)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-04 Hjortshøj By (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Hjortshøj By (Århus)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2021-01-24 Århus Østhavn (Århus)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-05-02 Tangkrogen/Marselisborg Havn (Århus)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-02-09 Hjortshøj By (Århus)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-06-06 Flagbakken (Frederikshavn)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-03 Hjortshøj By (Århus)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-02 Egå Engsø (Århus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-01-24 Århus Østhavn (Århus)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-05-21 Lyngbro Bæk (Morsø)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-02-02 Todbjerg/Lille Todbjerg (Århus)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-04-10 Studstrupværket kølevandskanal og kyst (Århus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer