Danske Årsarter 2021 - Kronologisk

Anders Myrtue


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2021
224 2021-11-21 Pibesvane (Cygnus columbianus) Filsø, 3
223 2021-11-09 Isfugl (Alcedo atthis) Kanal v. Fogense
222 2021-10-25 Træløber (Certhia familiaris) Stavids Å
221 2021-10-21 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Grønningen, en hun
220 2021-10-21 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Hvidbjerg Strand
219 2021-10-09 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Hukket
218 2021-10-09 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Hukket
217 2021-10-08 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Hukket
216 2021-10-05 Skærpiber (Anthus petrosus) Bogense Havn
215 2021-09-26 Dværgfalk (Falco columbarius) Hønen, 2
214 2021-09-05 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Hukket
213 2021-09-05 * Høgesanger (Curruca nisoria) Hukket. Rm
212 2021-08-07 Dværgryle (Calidris minuta) Slambassinet
211 2021-08-06 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Kysing Fjord
210 2021-08-01 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Sønderho, Hønen, 4
209 2021-07-31 Duehøg (Accipiter gentilis) Sønderho
208 2021-07-28 Storkjove (Stercorarius skua) Sabinebunker. Meget lys.
207 2021-07-28 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Hugget, rm
206 2021-07-26 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Hugget, 4, en lys
205 2021-07-25 Ride (Rissa tridactyla) Thorsminde, en ad
204 2021-07-10 Sortterne (Chlidonias niger) Højer og Margrethe Kog
203 2021-07-10 Silkehejre (Egretta garzetta) Højer
202 2021-07-10 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Margrethe Kog
201 2021-07-10 Hedehøg (Circus pygargus) Højer, to hanner, Ballum en.
200 2021-06-27 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Himmelbjerget
199 2021-06-05 Natravn (Caprimulgus europaeus) Husbjerg, 2
198 2021-06-05 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Lundenæs
197 2021-06-05 Biæder (Merops apiaster) Blåvand By
196 2021-06-04 * Steppehøg (Circus macrourus) Værnengene
195 2021-06-04 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Blåvands Huk
194 2021-05-30 Sortklire (Tringa erythropus) Slambassinet
193 2021-05-30 Canadagås (Branta canadensis) Odense Kanal, 31
192 2021-05-24 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Fyns Hoved
191 2021-05-17 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Fogense Enge, 2-3
190 2021-05-17 Mursejler (Apus apus) Nye sø
189 2021-05-16 Nattergal (Luscinia luscinia) Højstrup, 3
188 2021-05-15 Agerhøne (Perdix perdix) Skalling, 2
187 2021-05-15 Gulbug (Hippolais icterina) Fyrvej
186 2021-05-15 Dværgterne (Sternula albifrons) Hukket, 10
185 2021-05-14 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Myrtue
184 2021-05-14 Lomvie (Uria aalge) Sydhugget, r
183 2021-05-14 Skovsneppe (Scolopax rusticola) TDC, to døde!
182 2021-05-12 Temmincksryle (Calidris temminckii) Fogense Enge
181 2021-05-12 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Bogense Havn
180 2021-05-11 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Kasmose Skov
179 2021-05-10 Tejst (Cepphus grylle) Fyns Hoved
178 2021-05-10 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Fyns Hoved, 2
177 2021-05-10 Havesanger (Sylvia borin) Fyns Hoved
176 2021-05-10 Fløjlsand (Melanitta fusca) Fyns Hoved, 10
175 2021-05-09 Gøg (Cuculus canorus) Højstrup
174 2021-05-09 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Søballe
173 2021-05-07 Tornsanger (Curruca communis) Slambassinet
172 2021-05-07 Bysvale (Delichon urbicum) Nye sø
171 2021-05-04 Tinksmed (Tringa glareola) Fogense, 7
170 2021-05-02 Lærkefalk (Falco subbuteo) Nordstrand
169 2021-05-02 Hedelærke (Lullula arborea) Vippefuret
168 2021-05-02 Småspove (Numenius phaeopus) Nordstrand
167 2021-05-02 Gråmåge (Larus hyperboreus) Nordstrand
166 2021-05-02 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Nordstrand
165 2021-05-02 Havterne (Sterna paradisaea) Nordstrand
164 2021-05-02 Sort Glente (Milvus migrans) Flagbakken
163 2021-05-02 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Nordstrand
162 2021-05-01 Grønsisken (Spinus spinus) Ellekrattet
161 2021-05-01 Vindrossel (Turdus iliacus) Reservatet
160 2021-05-01 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Grenen
159 2021-05-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Grenen
158 2021-05-01 Gærdesanger (Curruca curruca) Grenen C.
157 2021-04-30 Rørdrum (Botaurus stellaris) Han Vejle
156 2021-04-30 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Lund Fj., 2
155 2021-04-30 Skægmejse (Panurus biarmicus) Han Vejle, 10
154 2021-04-30 Fjordterne (Sterna hirundo) Lund Fj., 2
153 2021-04-30 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Bygholm V, 4
152 2021-04-30 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Bygholm V
151 2021-04-30 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Bygholm Vejle
150 2021-04-30 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Reservatet
149 2021-04-30 Vendehals (Jynx torquilla) Grenen Camp
148 2021-04-30 * Prærietrane (Antigone canadensis) Torup Holme
147 2021-04-29 Brushane (Calidris pugnax) Bygholm Vejle, 75
146 2021-04-29 Sortspætte (Dryocopus martius) Gals Klint
145 2021-04-27 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Dragør Søbad, 4
144 2021-04-27 Rovterne (Hydroprogne caspia) Dragør Søbad, 2
143 2021-04-24 Digesvale (Riparia riparia) Nye Sø
142 2021-04-24 Svaleklire (Tringa ochropus) Søballe Sø
141 2021-04-23 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Højstrup
140 2021-04-22 Landsvale (Hirundo rustica) Bispeeng, 2
139 2021-04-18 Mosehornugle (Asio flammeus) Mosen. To stk.
138 2021-04-18 Blåhals (Luscinia svecica) Mosen
137 2021-04-18 Skovpiber (Anthus trivialis) Tipmosen, sy
136 2021-04-17 Fuglekonge (Regulus regulus) Blåvand
135 2021-04-17 Ringdrossel (Turdus torquatus) TDC-grunden
134 2021-04-16 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Blåvand
133 2021-04-14 Hvidklire (Tringa nebularia) Jersore
132 2021-04-09 Tornirisk (Linaria cannabina) Langø
131 2021-04-09 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Langø
130 2021-04-09 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Kerteminde
129 2021-03-30 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Bispeeng
128 2021-03-29 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Mellemstykket
127 2021-03-25 Gransanger (Phylloscopus collybita) Slipshavn
126 2021-03-24 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Vesterby, N
125 2021-03-22 Rørhøg (Circus aeruginosus) Bispeeng, hun
124 2021-03-22 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Bispeeng
123 2021-03-20 Sildemåge (Larus fuscus) Sydhugget, 2
122 2021-03-18 Sule (Morus bassanus) Flyvesandet
121 2021-03-17 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Jersore, 2
120 2021-03-17 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Flyvesandet
119 2021-03-14 Knortegås (Branta bernicla) Monnet
118 2021-03-14 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Monnet
117 2021-03-14 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Monnet
116 2021-03-14 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Monnet
115 2021-03-14 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Vejlen
114 2021-03-13 Skestork (Platalea leucorodia) Bispeeng
113 2021-03-08 Klyde (Recurvirostra avosetta) Firtallet
112 2021-02-28 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Slambassin
111 2021-02-28 Bjergand (Aythya marila) Nye sø
110 2021-02-27 Natugle (Strix aluco) Tarup
109 2021-02-27 Sangdrossel (Turdus philomelos) Blåvand
108 2021-02-27 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Sy. Reginevej
107 2021-02-26 Fyrremejse (Poecile montanus) Ringkøbing ‘Amtmanden’
106 2021-02-26 Sortsvane (Cygnus atratus) Lønne
105 2021-02-24 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Husbjerg
104 2021-02-24 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Grønningen
103 2021-02-24 Sanglærke (Alauda arvensis) Grønningen
102 2021-02-24 Hjejle (Pluvialis apricaria) Grønningen
101 2021-02-18 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Assistens Kirkegård, Odense
100 2021-02-10 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Tarup, haven
99 2021-02-04 Vandstær (Cinclus cinclus) Ejby Mølle
98 2021-01-30 Jernspurv (Prunella modularis) Flyvesandet
97 2021-01-30 Grønspætte (Picus viridis) Flyvesandet
96 2021-01-29 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Ho enge
95 2021-01-29 Trane (Grus grus) Gørding, 3 of.
94 2021-01-26 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Blåvand
93 2021-01-26 Alk (Alca torda) Høfde 3, død
92 2021-01-26 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Høfde 1
91 2021-01-26 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Hørde 1,3 og 4
90 2021-01-25 Tajgasædgås (Anser fabalis) Sabinebunker, død
89 2021-01-25 Huldue (Columba oenas) Bøffelstillingen
88 2021-01-25 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Sabinebunker, død
87 2021-01-24 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Sydhugget
86 2021-01-24 Havlit (Clangula hyemalis) Sydhugget
85 2021-01-24 * Perleugle (Aegolius funereus) Blåbjerg
84 2021-01-17 Fasan (Phasianus colchicus) Stige Ø
83 2021-01-16 Rødben (Tringa totanus) Stige Ø
82 2021-01-16 Munk (Sylvia atricapilla) Tarup, Odense
81 2021-01-15 Ravn (Corvus corax) Gyldensteen Strand
80 2021-01-15 Rød Glente (Milvus milvus) Søndersø
79 2021-01-15 Knarand (Mareca strepera) Gyldensteen Strand
78 2021-01-15 Blisgås (Anser albifrons) Gyldensteen Strand
77 2021-01-12 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Ølund
76 2021-01-12 Skeand (Spatula clypeata) Ølund
75 2021-01-12 Gravand (Tadorna tadorna) Ølund
74 2021-01-10 Stenvender (Arenaria interpres) Blåvand
73 2021-01-09 Bomlærke (Emberiza calandra) Skjern Enge
72 2021-01-09 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Filsø
71 2021-01-09 Stær (Sturnus vulgaris) Filsø
70 2021-01-09 Vandrefalk (Falco peregrinus) Lundenæs Bro
69 2021-01-09 Vibe (Vanellus vanellus) Skjern Enge
68 2021-01-09 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Skjern Enge
67 2021-01-09 Spidsand (Anas acuta) Lundenæs Bro
66 2021-01-09 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Lundenæs Bro
65 2021-01-09 Bramgås (Branta leucopsis) Skjern Enge
64 2021-01-08 Gulspurv (Emberiza citrinella) Blåvand
63 2021-01-08 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Blåvand
62 2021-01-08 Sortmejse (Periparus ater) Blåvand
61 2021-01-07 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Blåvand
60 2021-01-05 Troldand (Aythya fuligula) Skjern Enge
59 2021-01-05 Topmejse (Lophophanes cristatus) Blåvand
58 2021-01-05 Strandskade (Haematopus ostralegus) Blåvand
57 2021-01-05 Vandrikse (Rallus aquaticus) Filsø
56 2021-01-05 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Filsø
55 2021-01-05 Hvinand (Bucephala clangula) Skjern Enge
54 2021-01-05 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Skjern Enge
53 2021-01-05 Taffeland (Aythya ferina) Skjern Enge
52 2021-01-04 Bogfinke (Fringilla coelebs) Blåvand
51 2021-01-04 Gråspurv (Passer domesticus) Blåvand
50 2021-01-04 Rødhals (Erithacus rubecula) Blåvand
49 2021-01-04 Sortkrage (Corvus corone) Blåvand
48 2021-01-04 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Skallingen
47 2021-01-04 Havørn (Haliaeetus albicilla) Skallingen
46 2021-01-04 Sølvhejre (Ardea alba) Skallingen
45 2021-01-04 Svartbag (Larus marinus) Blåvand
44 2021-01-04 Stormmåge (Larus canus) Blåvand
43 2021-01-04 Sandløber (Calidris alba) Blåvand
42 2021-01-04 Storspove (Numenius arquata) Skallingen
41 2021-01-04 Klippedue (Columba livia) Blåvand
40 2021-01-04 Sortand (Melanitta nigra) Blåvand
39 2021-01-04 Ederfugl (Somateria mollissima) Blåvand
38 2021-01-04 Sangsvane (Cygnus cygnus) Blåvand
37 2021-01-03 Skovskade (Garrulus glandarius) Odense
36 2021-01-03 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Odense
35 2021-01-02 Stillits (Carduelis carduelis) Odense
34 2021-01-02 Sjagger (Turdus pilaris) Odense
33 2021-01-02 Spætmejse (Sitta europaea) Odense
32 2021-01-02 Musvit (Parus major) Odense
31 2021-01-02 Råge (Corvus frugilegus) Odense
30 2021-01-02 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Odense
29 2021-01-02 Musvåge (Buteo buteo) Odense
28 2021-01-02 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Odense
27 2021-01-02 Spurvehøg (Accipiter nisus) Odense
26 2021-01-02 Fiskehejre (Ardea cinerea) Odense
25 2021-01-02 Skarv (Phalacrocorax carbo) Odense
24 2021-01-02 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Odense
23 2021-01-02 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Odense
22 2021-01-02 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Odense
21 2021-01-02 Blishøne (Fulica atra) Odense
20 2021-01-02 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Odense
19 2021-01-02 Ringdue (Columba palumbus) Odense
18 2021-01-02 Krikand (Anas crecca) Odense
17 2021-01-02 Gråand (Anas platyrhynchos) Odense
16 2021-01-02 Pibeand (Mareca penelope) Odense
15 2021-01-02 Knopsvane (Cygnus olor) Odense
14 2021-01-02 Sølvmåge (Larus argentatus) Odense
13 2021-01-02 Grågås (Anser anser) Odense
12 2021-01-01 Grønirisk (Chloris chloris) Odense
11 2021-01-01 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Odense
10 2021-01-01 Engpiber (Anthus pratensis) Odense
9 2021-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Odense
8 2021-01-01 Solsort (Turdus merula) Odense
7 2021-01-01 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Odense
6 2021-01-01 Halemejse (Aegithalos caudatus) Odense
5 2021-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Odense
4 2021-01-01 Sumpmejse (Poecile palustris) Odense
3 2021-01-01 Gråkrage (Corvus cornix) Odense
2 2021-01-01 Allike (Coloeus monedula) Odense
1 2021-01-01 Husskade (Pica pica) Odense
Annoncer