Danske Årsarter 2015

Danske Årsarter 2015

Peder Nygaard Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens Danske Årsarter 2015

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2015-01-01 Skjern Enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2015-06-01 Bjerlev Hede
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2015-01-03 Hvejsel
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2015-03-16 Hjarnø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2015-07-20 Bjerre Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2015-01-01 Skjern Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2015-01-01 Skjern Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2015-01-01 Skjern Enge
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2015-01-01 Skjern Enge
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-08-11 Værnengene
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2015-01-01 Skjern Enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2015-01-03 Hastrup Sø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-01-01 Skjern Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-04-11 Egå Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2015-01-18 Æ Fluer mellem Hedegård og Ejstrupholm
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2015-05-05 Uldum Kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2015-03-26 Tørring Kær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2015-01-01 Skjern Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2015-01-01 Skjern Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2015-01-01 Skjern Enge
33 X Spidsand (Anas acuta) 2015-02-15 Galtkær
34 X Krikand (Anas crecca) 2015-01-01 Skjern Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-05-31 Firtalsstrand, Odense Fjord
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2015-01-01 Skjern Enge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2015-01-01 Skjern Enge
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2015-01-05 Snaptun
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-02-08 Rosenvold
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-01-01 Skjern Enge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2015-01-01 Skjern Enge
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2015-01-01 Skjern Enge
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-02-08 Rosenvold
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2015-06-27 Frederikshåb Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2015-04-25 Holtser Hage
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2015-05-05 Uldum Kær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2015-02-28 Barrit Tykke
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-01 Brande
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2015-05-03 Vandhuller ved Sletkærvej, Nim
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-01-24 Nørre Snede
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2015-01-01 Skjern Enge
84 X Engsnarre (Crex crex) 2015-06-15 Ølholm Kær
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2015-03-15 Uldum Kær
90 X Blishøne (Fulica atra) 2015-01-05 Snaptun
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2015-01-25 Galtkær
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2015-01-03 Hastrup Sø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2015-03-29 Høll
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2015-01-10 Vejle Inderfjord
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2015-10-26 Rosenvold
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2015-03-29 Kongens Kær
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2015-01-05 Snaptun
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-04-22 Horsens Nørrestrand
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2015-01-01 Skjern Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-03-12 Merringgård
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2015-08-02 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2015-03-28 Holtser Hage
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2015-04-08 Hjortsvang Fælled
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2015-05-15 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2015-06-21 Nørre Askær
120 X Storspove (Numenius arquata) 2015-01-01 Skjern Enge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2015-08-02 Saltvandssøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2015-08-11 Gammelgab
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2015-07-21 Galtkær
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-04-25 Kongens Kær
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2015-08-02 Saltvandssøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2015-08-02 Saltvandssøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-05-11 Bygholm Enge, Horsens
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2015-03-16 Hjarnø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2015-01-01 Hvide Sande
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2015-03-19 Hastrup Plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2015-01-25 Galtkær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2015-04-24 Galtkær
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2015-04-06 Galtkær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2015-04-10 Kongens Kær
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-08-02 Saltvandssøen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2015-04-25 Kongens Kær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2015-06-27 Galtkær
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2015-04-17 Galtkær
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-01 Skjern Enge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2015-05-15 Skjern Enge
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2015-03-24 Kongens Kær
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2015-01-01 Bøel
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2015-01-01 Skjern Enge
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2015-01-01 Hvide Sande
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2015-01-01 Skjern Enge
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2015-03-08 Galtkær
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-09-01 Galtkær
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2015-04-11 Gjerrild Strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-08-02 Saltvandssøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2015-06-10 Tryggelev Nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2015-04-22 Horsens Nørrestrand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-08-02 Saltvandssøen
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2015-08-11 Gammelgab
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2015-10-26 Rosenvold
208 X Alk (Alca torda) 2015-10-26 Rosenvold
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2015-11-08 Rosenvold
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-08-11 Gammelgab
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-17 Agger Tange
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-02-08 Rosenvold
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2015-01-01 Skjern Enge
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-05-15 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2015-06-10 Tryggelev Nor
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2015-01-01 Skjern Enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2015-03-13 Klosterkær
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2015-04-06 Galtkær
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2015-05-17 Hammer Mølle
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2015-01-01 Hvide Sande
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2015-01-17 Galtkær
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2015-04-10 Kongens Kær
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-01-01 Skjern Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-01-04 Kokborg ved Thyregod
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2015-03-29 Rands Fjord
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2015-01-01 Skodbjerge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2015-01-01 Skjern Enge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-02-21 Rørbæk Sø
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2015-06-20 Kollerup Skov
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2015-10-01 Galtkær
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2015-01-03 Hastrup Sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-02-22 Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2015-01-03 Hastrup Sø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2015-03-15 Galtkær
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-01-03 Ejstrup Sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2015-01-01 Tiagrehus
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2015-04-24 Galtkær
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2015-06-14 Bygholm Enge, Horsens
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2015-01-10 Vejle Havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-06-10 Gulstav Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2015-01-03 Harrild Hede
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2015-01-03 Ejstrup Sø
318 X Husskade (Pica pica) 2015-01-01 Brande
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-10-19 Kongsø Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2015-01-01 Brande
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2015-01-01 Bøel
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2015-01-01 Værnengene
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2015-01-01 Brande
325 X Ravn (Corvus corax) 2015-01-01 Hoven
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-01-25 Hastrup Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2015-01-03 Hastrup Sø
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2015-01-03 Hvejsel
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-03-15 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2015-01-01 Skjern Enge
332 X Musvit (Parus major) 2015-01-01 Hoven
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2015-03-28 Holtser Hage
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2015-03-28 Holtser Hage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-02-21 Rørbæk Sø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2015-03-16 Hjarnø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-04-24 Galtkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2015-04-11 Gjerrild Strand
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2015-04-25 Holtser Hage
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2015-01-25 Galtkær
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2015-05-04 Hvolgård Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2015-04-19 Ølholm Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2015-03-26 Galtkær
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-21 Ølundgårds Inddæmning
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2015-04-22 Uldum Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2015-05-14 Ejstrup Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2015-05-22 Kongens Kær
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2015-05-15 Skjern Enge
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2015-04-29 Ølholm Kær
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2015-04-19 Stougård, Tørring
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2015-05-13 Hvejsel
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-04-29 Hvejsel
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2015-04-29 Ølholm Kær
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2015-01-03 Hastrup Sø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2015-01-01 Hoven
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2015-01-03 Hastrup Sø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2015-02-07 Galtkær
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2015-02-22 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2015-01-01 Bøel
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2015-04-11 Gjerrild Strand
404 X Solsort (Turdus merula) 2015-01-02 Hvejsel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2015-01-01 Bøel
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-01-17 Galtkær
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2015-03-13 Hvejsel
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2015-01-01 Vesterlund
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2015-05-18 Galtkær
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2015-01-23 Hvejsel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2015-04-14 Hjortsvang Fælled
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2015-05-05 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2015-05-28 Haraldskær Fabrik, Vejle Ådal
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-06-12 Nørlund Plantage
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2015-04-22 Tørring
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2015-04-19 Bjerlev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2015-04-29 Ølholm Kær
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2015-08-11 Gammelgab
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2015-04-11 Gjerrild Strand
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-01-03 Hastrup Sø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-01 Hvide Sande
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2015-01-02 Hvejsel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2015-02-28 Klakring Skovhaver
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2015-05-07 Tørring Fælled
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-10 Keldsnor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2015-01-17 Alsted Mølleå
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-03-08 Galtkær
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2015-01-01 Skjern Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2015-04-20 Bjerlev Hede
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2015-02-21 Tørring Fælled
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-01-01 Hvide Sande
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2015-01-01 Skjern Enge
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2015-01-02 Hvejsel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2015-01-03 Hvejsel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2015-01-03 Hvejsel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2015-01-03 Hvejsel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2015-10-26 Rosenvold
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2015-03-15 Tørring Fælled
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2015-02-28 Barrit Tykke
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2015-04-08 Bjerlev Hede
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2015-01-04 Hastrup Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2015-01-18 Æ Fluer mellem Hedegård og Ejstrupholm
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2015-01-03 Hastrup Sø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2015-10-24 Hastrup Plantage
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2015-01-17 Malmkær
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-01-04 Galtkær
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2015-03-08 Galtkær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer