Danske Årsarter 2014

Danske Årsarter 2014

Peder Nygaard Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens Danske Årsarter 2014

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2014-03-11 Ølholm
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-01-01 Hvejsel
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-02-12 Hestholm, Skjern Enge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-02-12 Hestholm, Skjern Enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-01-25 Galtkær
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-01-04 Galtkær
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2014-01-12 Æ Fluer, Hedegård
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2014-11-23 Galtkær
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-02-12 Lønborggård, Skjern Enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-01-01 Hastrup Sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2014-01-04 Galtkær
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-01-01 Arnborg
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2014-03-24 Kongens Kær
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-01-12 Galtkær
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2014-04-03 Neder Høll
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-02-09 Uldum Kær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-02-16 Uldum Kær
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-01-04 Galtkær
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-01-01 Hastrup Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-02-12 Hestholm, Skjern Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-01-01 Hastrup Sø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-01-10 Bjerre Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-01-01 Hastrup Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2014-04-01 Fiilsø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-01-10 Snaptun
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-09-23 Lyngvig Fyr
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2014-05-12 Nordstrand, Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2014-01-19 Trelde Næs
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2014-05-12 Nordstrand, Skagen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-01-01 Hastrup Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-01-25 Daugårdstrand
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-01-05 Galtkær
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-01-03 Hjarnø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2014-05-16 Den tilsandede kirke, Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-10 Galtkær
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-04-28 Uldum Kær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2014-03-24 Hastrup Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2014-01-01 Mindstrup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2014-02-05 Uldum
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-05-11 Reservatet, Skagen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2014-06-25 Hygum
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-03-24 Galtkær
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-01-10 Bjerre Engsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-04-05 Galtkær
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-01-12 MES-søen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-01-19 Trelde Næs
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-01-19 Trelde Næs
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2014-03-24 Kongens Kær
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-01-03 Hjarnø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2014-04-01 Fiilsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-01-19 Neder Høll
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2014-02-25 Uldum Kær
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-08-24 Rosenvold
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-04-07 Hjarnø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-03-30 Galtkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-05-13 Nordstrand, Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-04-01 Værnengene
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-04-07 Hjarnø
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2014-09-06 Mandø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-08-24 Rosenvold
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2014-04-01 Værnengene
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-19 Nr. Askjær Sø
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2014-05-07 Kongens Kær
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-03-10 Galtkær
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-07-26 Gyldensteens Enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2014-12-06 Hastrup Plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-03-08 Sdr. Askjær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-25 Galtkær
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2014-03-29 Galtkær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-04-01 Værnengene
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-04-25 Galtkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-06-08 Galtkær
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-17 Galtkær
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-01-19 Trelde Næs
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2014-01-10 Uldum
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2014-01-19 Trelde Næs
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2014-04-02 Kongens Kær
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-01-18 Vejle Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-01-01 Alsted Mark
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2014-01-01 Fousing
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-01-01 Hvejsel
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2014-04-01 Skonager
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2014-05-27 Fiil Sø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-07-26 Kongens Kær
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-04-07 Hjarnø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-05-12 Nordstrand, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-05-12 Nordstrand, Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-17 Præstesøen, Råbjerg
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2014-05-12 Nordstrand, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-09-28 Rosenvold
208 X Alk (Alca torda) 2014-11-22 Rosenvold
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2014-05-12 Nordstrand, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2014-01-19 Trelde Næs
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2014-05-13 Nordstrand, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2014-05-13 Nordstrand, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-05-15 Nordstrand, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2014-05-12 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2014-04-20 Gjerrild Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-01-03 Hjarnø
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-26 Ølundgårds Inddæmning
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2014-04-01 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2014-04-01 Værnsande
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-04-20 Sostrup slotspark
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-01-01 Hastrup Sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-04-04 Galtkær
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2014-05-14 Ellekrattet, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-01-03 Hjarnø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-01-04 Galtkær
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-04-01 Værnsande
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-04-07 Hjarnø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-01-10 Merringgård
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2014-04-18 Galtkær
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-02-12 Hestholm, Skjern Enge
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-04-27 Gilbjerghoved
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-01-01 Sunds
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2014-03-24 Hastrup Sø
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-06-25 Givskud
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-03-01 Alsted Mølleå
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-01-10 Bjerre Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2014-03-09 Hastrup Plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2014-01-12 Ballesbækgård
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-01-25 Uldum
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2014-04-20 Gjerrild Nordstrand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-05-14 Nordstrand, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-01-18 Vejle Havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-05-06 Uldum Kær
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-02-08 Galtkær
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-17 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-01-04 Galtkær
318 X Husskade (Pica pica) 2014-01-01 Hvejsel
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-01-01 Sunds
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-01-01 Tørring
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2014-04-01 Fiilsø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-01-01 Hvejsel
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-01-01 Hastrup Sø
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2014-02-08 Hastrup Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2014-01-04 Hastrup Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-01-04 Galtkær
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2014-02-09 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-01-01 Hvejsel
332 X Musvit (Parus major) 2014-01-01 Hvejsel
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-10-05 Brabrand Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-03-01 Galtkær
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-02-02 Galtkær
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2014-04-10 Galtkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-04-11 Galtkær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-04-21 Galtkær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-01-22 Svends Mølle, Ørum
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2014-05-11 Ellekrattet, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2014-04-19 Kokborg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-03-22 Hvejsel
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-04-28 Uldum Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-05-11 Ellekrattet, Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-05-07 Kongens Kær
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2014-05-15 Ellekrattet, Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2014-04-28 Hesselballe Kær
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2014-07-02 Gudenåen syd for Hammer Mølle
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2014-04-16 Uldum Kær
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-12 Ellekrattet, Skagen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-04-19 Kokborg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-04-28 Uldum Kær
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-11 Batterivej, Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-01-04 Hastrup Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-01-04 Hastrup Plantage
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-01-01 Hastrup Sø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-01-12 Hastrup Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-04-02 Runkenbjerg
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-01-12 Galtkær
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2014-04-05 Galtkær
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-01-01 Hvejsel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-01-01 Sunds
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2014-01-25 Svends Mølle ved Ørum
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-03-01 Hastrup Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2014-02-22 Galtkær
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-05-14 Ellekrattet, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-01-23 Hvejsel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2014-04-28 Hjortsvang Fælled
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-19 Uldum Kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-05-10 Galtkær
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2014-05-17 Ellekrattet, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-04-05 Tørring
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-04-19 Kokborg
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2014-05-12 Grenen, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-05-12 Højen, Skagen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2014-04-01 Værnengene
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2014-01-12 Vester Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2014-01-01 Tørring
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-01-01 Hvejsel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-03-05 Hvejsel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-04-27 Gilbjerghoved
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2014-03-17 Skjern Å ved Hastrup Sø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-03-13 Hvirring
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2014-03-02 Galtkær
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2014-04-20 Gjerrild Nordstrand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2014-05-11 Grenen, Skagen
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2014-09-28 Rosenvold
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-01-01 Hvejsel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-01-01 Hvejsel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-01-05 Hvejsel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-01-01 Gedhus Plantage
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-01-01 Sunds
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-11-22 Rosenvold
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-03-08 Sdr. Askjær
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2014-01-01 Hvejsel
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2014-04-18 Galtkær
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-01-19 Fredericia Havn
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-01-01 Gedhus Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-01-19 Fredericia Havn
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-01-04 Hastrup Plantage
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2014-02-12 Hestholm, Skjern Enge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2014-01-01 Fousing
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-01-01 Gedhus Plantage
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2014-05-11 Butterstien, Skagen
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-03-01 Galtkær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer