Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Peder Nygaard Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-02-05 Hvejsel
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-05-31 Hvejsel
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-01 Hvejsel
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-02-02 Blåvands Huk
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-13 Galtkær
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-03-04 Hjarnø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Givskud Mark
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-09-29 Rømødæmningen
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-06 Galtkær
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-05 Galtkær
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-02-16 Galtkær
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Bjerlev Hede
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-02-01 Bredal
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-02-02 Vejle Inderfjord
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-05-04 Galtkær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-24 Kongens Kær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-04-03 Egeskov
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-05 Galtkær
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Bjerlev Hede
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-04-24 Bøjden Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-05 Galtkær
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-13 Vejle Inderfjord
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-12 Hastrup Sø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-19 Daugård Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-02-02 Blåvands Huk
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvands Huk
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-19 Rosenvold
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-02 Blåvands Huk
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-02-02 Blåvand Huk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-05 Galtkær
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-19 Daugård Strand
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-05 Galtkær
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-19 Daugård Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-30 Harrild Hede
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-05 Galtkær
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-03 Uldum Kær
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-04-07 Sysselvej, Vejle
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Hvejsel
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-01 Givskud
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-05-03 Uldum Kær
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-03-28 Stensballe Sund
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-05 Hastrup Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-04-23 Plougstrup
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-12 MES-sø, Brande
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-03 Egeskov
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-13 Ejstrup Sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-10 Kongens Kær
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-02-23 Hjarnø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-24 Bøjden Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-02-17 Tørring Kær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-24 Bøjden Nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-09-20 Galtkær
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-04-24 Bøjden Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-10 Galtkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-13 Gårdbogård Sø
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-05-17 Grenen, Skagen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-08-20 Vejle Havn
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-09-29 Sneum Engsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-02-23 Borre Odde
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-04-24 Bøjden Nor
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-24 Kongens Kær
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-05-11 Bygholm Enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-05-14 Grenen, Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-02-23 Borre Odde
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-08-03 Galtkær
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-24 Bøjden Nor
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-01-01 Bjerlev Hede
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-01-29 Gesager Ådal ved Hornborg
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-24 Kongens Kær
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-08 Galtkær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-02-23 Borre Odde
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-01 Vandhuller Sletkærvej
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-24 Kongens kær
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-24 Bøjden Nor
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-05-12 Grenen, Skagen
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-25 Hanstholm Havn
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Tørring Fælled
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-12-25 Hanstholm
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-24 Kongens Kær
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Givskud Mark
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-19 Daugård Strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-12-25 Hanstholm Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Hvejsel
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-03-31 Galtkær
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-07-28 Filsø
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-24 Bøjden Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-06-05 Blåvands Huk
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-25 Kongens Kær
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-24 Bøjden Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-08 Kongens Kær
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-05-11 Grenen, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-05-11 Grenen, Skagen
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-02-02 Blåvands Huk
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-05-17 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-05-14 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-07-26 Uldum Kær
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-05-11 Grenen, Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-05 Hastrup Sø
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-09-28 Urlev Enge
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-05-08 Kongens Kær
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-05-11 Reservatet, Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Tørring Fælled
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-09-29 Rømødæmningen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-05-10 Hastrup Sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-16 Grenen, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2013-08-14 Harrild Hede
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-01 Tørring
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-04-03 Rands Fjord
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-03-28 Horsens Nørrestrand
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-01 Tørring Fælled
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-12 Råbjerg Kirke
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-01-29 Merringgård
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-13 Galtkær
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-02-02 Hodde
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Tørring Fælled
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-25 Hanstholm
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-02-27 Kovtrup Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-05-13 Grenen, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-02-08 Hastrup Sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2013-05-17 Grenen, Skagen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Lunden, Gram
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Bjerlev Hede
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-05-10 Hastrup Sø
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-01-05 Hastrup Sø
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-12 Krejbjerg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-05-12 Grenen, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-12 Grenen, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-02-02 Vejle Havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-14 Grenen, Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-08 Rørbæk Sø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-05-12 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-01 Bjerlev Hede
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Hvejsel
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Bjerlev Hede
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Hvejsel
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-05 Galtkær
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Hvejsel
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-12 Gludsted
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-19 Daugård Strand
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-01 Bjerlev Hede
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-01-01 Bjerlev Hede
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-01 Bjerlev Hede
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-02-17 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Hvejsel
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Hvejsel
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-09-21 Rosenvold
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-05-14 Grenen, Skagen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-05-12 Sandmilen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-02-01 Juelsminde Havn
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-26 Galtkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-21 Uldum Kær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-26 Galtkær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-05 Ølholm Kær
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-16 Ellekrattet, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-20 Alsted Skov
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-15 Hvejsel
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-03 Uldum Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-14 Grenen, Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-24 Snaptun
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-16 Ellekrattet, Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-05 Galtkær
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-28 Hastrup Plantage
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-16 Ellekrattet, Skagen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-24 Bøjden Nor
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-02 Stourup
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-06 Hastrup Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-01 Bjerlev Hede
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-01 Hvejsel
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-02-16 Hastrup Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-05-09 Hastrup Sø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-01-12 Gludsted
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-26 Galtkær
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Hvejsel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Bjerlev Hede
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-09-28 Galtkær
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-08 Hastrup Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-07 Uldum
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-12 Ellekrattet, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-13 Galtkær
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-08 Rugballe Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-28 Hastrup Plantage
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-14 Grenen, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-06-01 Gesager, industrikvarteret
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-23 Ejstrupholm
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-30 Haugstrup Sø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-06-30 Bækbygård
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-27 Hundshoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-18 Blåvands Huk
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-02-08 Vester Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-01 Hvejsel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Hvejsel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-05 Hvejsel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-28 Galtkær
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-04-03 Rands Fjord
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-03-27 Grejs
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-03-31 Galtkær
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-23 Plougstrup
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-09-21 Rosenvold
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Hvejsel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-01 Hvejsel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-19 Daugård Strand
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-01 Hvejsel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-09 Knabberup Sø
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Hvejsel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-10-06 Værnengene
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-09 Galtkær
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-01-01 Givskud Mark
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-26 Hastrup Plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-18 Blåvand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-03-07 Plovstrup
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-09-21 Rosenvold
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01 Bjerlev Hede
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-09-20 Galtkær
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-02-08 Vester Mølle
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-02-02 Blåvands Huk
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-01-01 Givskud Mark
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01 Givskud Mark
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-01-01 Tørring Fælled
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer