Danske Årsarter 2011

Danske Årsarter 2011

Peder Nygaard Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens Danske Årsarter 2011

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2011-01-01 Ulkær
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-05 Bråskov
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2011-01-02 Vejen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2011-09-17 Rosenvold
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2011-01-02 Holmsland
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2011-02-27 Nr. Nebel
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2011-01-25 Uldum
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2011-02-27 Nr. Nebel
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2011-03-27 Galtkær
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2011-02-27 Nr. Nebel
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2011-01-01 Daugård
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2011-01-22 Galtkær
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2011-01-02 Outrup
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-04-18 Rands Fjord
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2011-02-07 Sysselvej, Vejle
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2011-03-19 Galtkær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2011-04-05 Galtkær
29 X Knarand (Mareca strepera) 2011-04-01 Galtkær
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2011-02-06 Uldum Kær
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2011-01-01 Sejet Nørremark
33 X Spidsand (Anas acuta) 2011-02-13 Uldum Kær
34 X Krikand (Anas crecca) 2011-01-15 Galtkær
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2011-01-01 Bygholm Ås udløb, Horsens
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2011-01-01 Bygholm Ås udløb, Horsens
41 X Bjergand (Aythya marila) 2011-10-09 Lyngvig Fyr
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2011-01-01 Juelsminde Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2011-01-02 Blåvandshuk
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-01-02 Blåvandshuk
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2011-02-27 Blåvands Huk
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-01-01 Bjørnsknude
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2011-01-02 Blåvandshuk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2011-01-01 Sandbjerg Vig
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2011-01-02 Hvide Sande Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2011-01-01 Sandbjerg Vig
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2011-01-02 Hvide Sande Havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2011-06-01 Frederikshåb Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2011-05-09 Uldum Kær
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2011-04-27 Skjern Enge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2011-03-25 Sysselvej, Vejle N
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2011-01-01 Hvejsel
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2011-01-17 Uldum
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2011-03-31 Juelsminde
84 X Engsnarre (Crex crex) 2011-06-05 Dallerup
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-06-21 Tørring Fælled
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2011-04-18 Kongens Kær
90 X Blishøne (Fulica atra) 2011-01-01 Bygholm Ås udløb, Horsens
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2011-05-18 Grenen, Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2011-01-01 Juelsminde Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2011-04-17 Galtkær
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2011-01-01 Sandbjerg vIg
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-04-18 Kongens Kær
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-02-27 Blåvands Huk
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-08-13 Det fremskudte dige ved grænsen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2011-02-12 Galtkær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2011-04-27 Skjern Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2011-08-13 Højerslusen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-06-03 Sysselvej, Vejle
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-04-03 Galtkær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2011-04-27 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2011-05-18 Grenen, Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2011-02-27 Blåvands Huk
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-08-13 Saltvandssøen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2011-04-27 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2011-05-19 Grenen, Skagen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-09-17 Rosenvold
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-04-18 Kongens Kær
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-08 Grønningen, Blåvand
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2011-07-30 Værnengene
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2011-02-27 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-02-27 Blåvands Huk
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2011-01-02 Hvide Sande Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-09-08 Grønningen, Blåvand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-09-25 Grønningen, Blåvand
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2011-11-17 Glud
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2011-03-09 Hesselballe Kær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-30 Tissing Vig
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2011-10-21 Mandø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2011-04-26 Ejstrup Sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2011-04-02 Galtkær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2011-04-19 Tørring Kær
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2011-04-25 Tørring Fælled
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2011-04-27 Værnengene
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2011-04-20 Tørring Fælled
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2011-05-17 Grenen, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-12-03 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2011-01-01 Juelsminde Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2011-04-27 Skjern Enge
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-10-30 Sysselvej, Vejle N
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2011-01-01 Juelsminde Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2011-01-01 Hvejsel
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2011-01-02 Hvide Sande Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2011-01-01 Sandvad
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2011-02-27 Blåvands Huk
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2011-05-17 Grenen, Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2011-07-30 Skjern Enge
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2011-04-27 Skjern Enge
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2011-04-27 Skjern Enge
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2011-07-30 Skjern Enge
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-10-09 Lyngvig Fyr
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2011-09-17 Rosenvold
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-11-12 Fornæs
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2011-10-07 Blåvands Huk
208 X Alk (Alca torda) 2011-10-15 Rosenvold
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2011-07-10 Klakring
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2011-01-02 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-05-21 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2011-05-18 Grenen, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2011-10-07 Blåvands Huk
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-05-17 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2011-05-17 Grenen, Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2011-01-01 Sandbjerg Vig
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2011-07-30 Værnsande
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-04-18 Høll
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2011-01-15 Galtkær
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2011-08-13 Nørresø, Tønder
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2011-04-11 Ørum Dambrug
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2011-07-28 Rohden ådal
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-05-19 Flagbakken, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2011-01-02 Hvide Sande
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-06-12 Galtkær
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-04-10 Hesselballe Kær
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-02-14 Ølholm Kær
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2011-05-21 Grenen, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2011-03-18 Klaks Mølle
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-05-19 Grenen, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2011-04-27 Skjern Enge
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2011-05-20 Grenen, Skagen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2011-01-01 Barrit
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2011-05-04 Grund Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2011-05-18 Grenen, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2011-04-11 Røde Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2011-01-22 Hastrup Plantage
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2011-03-06 Kovtrup
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2011-01-09 Tørring
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2011-04-16 Galtkær
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2011-05-19 Flagbakken, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-08-13 Saltvandssøen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2011-06-02 Galtkær
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2011-08-21 Harrild Hede
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Mandø
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2011-01-15 Hastrup Plantage
318 X Husskade (Pica pica) 2011-01-01 Hvejsel
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2011-01-01 Dagnæs
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2011-01-01 Hvejsel
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2011-03-06 Galtkær
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2011-01-01 Hvejsel
325 X Ravn (Corvus corax) 2011-01-02 Esbjerg Ø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2011-01-15 Brabrand-hallen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2011-01-29 Hastrup Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2011-01-16 Loppenborg Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2011-01-15 Galtkær
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2011-04-10 Hesselballe Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2011-01-01 Hvejsel
332 X Musvit (Parus major) 2011-01-02 Blåvandshuk
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-09-23 Tissing Vig
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-04-22 Kovtrup
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2011-02-06 Uldum
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2011-04-03 Galtkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2011-04-14 Korning Nørremark
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2011-05-12 Galtkær
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2011-03-03 Skævlund Mølle
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2011-05-14 Hastrup Plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2011-04-18 Rands Fjord
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2011-03-25 Rohden Ådal
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2011-04-18 Rands Fjord
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2011-04-27 Skjern Enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2011-05-30 Hjortsvang
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2011-05-22 Hygum
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-04-27 Skjern Enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2011-04-10 Hvejsel
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2011-05-10 Hvejsel
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-09-25 Nyeng
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2011-04-22 Vonge
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-04-25 Uldum Kær
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-25 Blåvand Fyrhave
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2011-01-15 Hastrup Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2011-01-15 Hvejsel
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2011-01-01 Bygholm Park
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2011-03-06 Kovtrup
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2011-03-01 Hvejsel
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2011-05-20 Ellekrattet, Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2011-01-01 Hvejsel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2011-01-17 Uldum Kær
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2011-03-27 Galtkær
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2011-03-14 Mindstrup Skov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2011-02-16 Uldum
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2011-05-21 Ellekrattet, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2011-01-22 Hvejsel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2011-04-19 Tørring Kær
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2011-05-09 Uldum Kær
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2011-06-01 Egtved
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2011-03-22 Uldum Rådhus
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2011-04-16 Ejstrupholm
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2011-04-25 Tørring Fælled
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2011-09-25 Grønningen, Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2011-04-24 Givskud mark
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-06 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-03 Strandby Havn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2011-01-16 Vester Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2011-01-01 Hvejsel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2011-01-01 Hvejsel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2011-03-14 Bjerlev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2011-04-22 Tinnet, Ørnsholtvej
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2011-03-18 Hornborg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2011-03-14 Ølholm
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2011-03-09 Hesselballe Kær
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2011-04-16 Galtkær
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2011-09-25 Blåvandshuk
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2011-01-01 Hvejsel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2011-01-01 Hvejsel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2011-01-01 Hvejsel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2011-01-15 Kokborg
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2011-01-01 Hvejsel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2011-10-15 Rosenvold
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2011-03-29 Bjerlev
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2011-01-28 As Håb
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2011-04-18 Rands Fjord
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2011-01-15 Hastrup Plantage
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-10-16 Hastrup Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2011-03-04 Uldum
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2011-01-01 Bjørnsknude
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2011-10-09 Lyngvig Fyr
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2011-09-29 Galtkær
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2011-01-21 Hammer
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2011-01-15 Galtkær
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-21 Mandø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2011-03-05 Galtkær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer