Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Andreas Kristian Pedersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Andreas Kristian Pedersens kryds

Dette er Andreas Kristian Pedersens Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-03-01 Væth enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2008-06-24 Demstrup vase
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-01 Øby-løvskal
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-01-20 Eskeplet
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-01-20 Bjerre
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-04-05 Mariager fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-03 Vorup Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-01-01 Øby-løvskal
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-01-01 Øby-løvskal v.næsset
15 X Blisgås (Anser albifrons) Dueodde
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-01 Vorup Engsø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-03-01 Nørbæk
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-01 Øby-løvskal
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-04-28 Væth enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-20 Eskeplet
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-04-28 Væth enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-03-01 Væth enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-03 Kongslund sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-01 Vorup Enge
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2008-02-02 Geddal enge
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Vorup Engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-13 Vorup Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-01 Vorup Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-03-16 Vorup enge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-01 Vorup Engsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-20 Eskeplet
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-20 Eskeplet
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-01-20 Eskeplet
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-20 Eskeplet
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) Hammer odde
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-06 Vorup Enge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-20 Overgårds dige
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-08 Hald sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-20 Eskeplet
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-08 Randers Havn
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-05-01 Væth enge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-05 Helsted
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-01-09 Helsted
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-02 Helsted
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-12 Bjerregrav by
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-04-04 Gudenåparken
84 X Engsnarre (Crex crex) 2008-06-06 Skarresøvej
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-01 Gulstav Mose, Langeland
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-01 Vorup Enge
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-01 Vorup Enge
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-05-15 Flagbakken
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-01 Vorup Enge
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-03-18 Spentrup
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-02-09 Fussingø sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-03-15 Fussingø sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-20 Eskeplet
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-04-05 Mariager fjord
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-20 Overgårds marker
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-04-05 Mariager fjord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-08-10 Mellempoldene, Randers fjord
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-04-05 Overgårdsdige
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-19 Vorup Enge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2008-06-30 Sønderstrand-Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-05-15 Skagen, grenen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-20 Eskeplet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-07-27 Mellempoldene, Randers fjord
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-07-27 Agger tange
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Rømødæmningen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-04-28 Væth enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2008-09-26 Overgårdsdige
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-27 Agger tange
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-09 Væth enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-09-26 Eskeplet
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-02-03 Sødringholm Strand
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-07-03 Sønderstrand-Rømø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-06-17 Væth enge
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-04-28 Væth enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-03-30 Vorup enge
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-04-14 Vorup Enge
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-20 Eskeplet
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-04-28 Væth enge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-04-28 Væth enge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-19 Mellempoldene, Randers Fjord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-05-18 Sangstrup klit
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Helsted
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-05-01 Væth enge
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-07-05 Fovrfelt-bækkens udløb
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-12-08 Århus havn, Pier 1.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Helsted
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-01 Ålum
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Helsted
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Salthammer
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Nexø sydstrand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-03-16 Vorup enge
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-04-05 Eskeplet
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-06-01 Nørreballe nor, Langeland
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-05-10 Bjerregrav Mose
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-05 Mariager fjord
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2008-07-31 Årslev engsø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-07-27 Agger tange
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-05-15 Skagen, grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2008-12-08 Århus fiskerihavn.
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-12-27 Mellempoldene, Randers Fjord
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-05-18 Sangstrup klint
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-03-20 Grenå havn.
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-05-15 Grenen, skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2008-05-15 Grenen, skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2008-03-20 Gjerrild nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 Vorup Enge
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-07-27 Agger tange
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-04-07 Bjerregrav mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-01 Øby-løvskal
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-01-04 Hald sø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-19 Mellempoldene, Randers fjord
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-01 Tebbestrup
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-05-15 Ellekrattet, Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-02-15 Eskeplet
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-01 Vorup Enge
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-02-09 Fussingø, Tuemosen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-03-30 Vorup Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-12 Fussingø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-06-30 Kirkeby plantage
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-04-18 Vorup Enge
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-04-28 Væth enge
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-20 Mariager fjord
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-12 Bjerregrav mose
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-01 Svejstrup bæk v. Randers
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-03-15 Fussingø
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2008-03-27 Østjylland
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-01-06 Vorup Enge
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-04-27 Gjerrild N. strand
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2008-10-06 Øby.
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-01-01 Vorup Enge
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2008-07-01 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-01 Vorup Enge
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-02-09 Fusingø, Tuemosen
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-03-16 Fladbro skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-01 Hald
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2008-05-15 Batterivej, nordstrandsbunkeren
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-05-15 Hulsig Hede
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-05-15 Ellekrattet, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-01-13 Vorup Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-05-15 Skagen, grenen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-02-09 Fussingø, Tuemosen
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-01 Løvskal
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Helsted
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Helsted
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Helsted
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-03-25 Helsted
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Helsted
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-20 Mariager fjord
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-26 Helsted
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-01-06 Helsted
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-01-12 Tuemosen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-12 Tuemosen
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-07-01 Draved Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Vorup Enge
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Øby løvskal
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2008-03-30 Gudenåparken
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-04-14 Vorup Enge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-04-19 Sødringholm strand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-01-20 Mariager fjord
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-05-15 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-26 Vorup enge
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-14 Vorup Enge
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) Bjerregrav Mose
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-03 Gudenåparken
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-26 Gudenåparken
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-03-30 Vorup Enge
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-05-01 Randers
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-24 Kalø, ved DMU
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-09 Gudenåparken
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-25 Gudenåparken
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Årslev engsø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-14 Gudenåparekn
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2008-06-06 Skarresøvej
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-18 Vasen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-09 Gudenåparken
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Gudenåparken
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-09 Gudenåparken
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-01 Øby-løvskal
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-06 Randers by
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-12 Fussingø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-01-12 Tuemosen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-08-16 Fussingø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-01 Øby-løvskal
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-27 Gjerrild N. strand
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Helsted
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-01 Hornbæk
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-03 Vorup Enge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-04-04 Gudenåparken
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-01-20 Bjerre
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-08-16 Fussingø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-05 Helsted
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-09 Gudenåparken
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-05-08 Randers Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-05-01 Væth enge
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-15 Skagen, grenen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-11-08 Lønnerup Fjord
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-05-08 Randers havn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-01 Svejstrup Bækken v. Randers
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-01 Øby-løvskal
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-01 Øby-løvskal
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-16 Fladbro skov
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-27 Gjerrild N. strand
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-04-13 Fussingø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-01 Væth enge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-20 Mariager fjord
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-27 Gjerrild N.strand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-11-08 Bygholm Vejle
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-02-15 Eskeplet
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01 Øby-løvskal
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-19 Bjerregrav Mose
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-05-18 Gjerrild Nordstrand
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-31 Bækkestien
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-06-01 Gulstav, vesterskov
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Øby-løvskal
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-01-20 Eskeplet
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-04-05 Eskeplet
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-01-01 Øby-løvskal
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-03-30 Gudenåparken
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-02-09 Fussingø.
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-08 Hald sø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-01 Øby-løvskal
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-01-20 Eskeplet
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-03-01 Væth enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-01 Øby-løvskal
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-03-16 Vorup enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer