Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Peder Nygaard Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peder Nygaard Nielsens kryds

Dette er Peder Nygaard Nielsens Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-02-06 Uldum
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-07-17 Koutrupgård
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-02
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-02-10 Harboøre Tange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-02-03 Skjern Enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-02-03 Skjern Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-01 Kongens Kær
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-02-03 Skjern Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-10-07 Blåvands Huk
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-03-20 Værnengene
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-02-03 Skjern Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-01 Hvejsel
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-03-23 Mellem Hvejsel og Givskud
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-01 Kongens Kær
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2007-07-15 Galtkær
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-27 Kammerslusen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-02-03 Skjern Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-02-03 Skjern Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-01 Kongens Kær
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-27 Rørbæk Sø
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-01 Kongens Kær
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-26 Horsens Havn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2007-11-16 Stubbe Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-01
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-11-16 Stubbe Sø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-08 Bjørnsknude
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-05-07 Kandestederne
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-08 Bjørnsknude
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-02-03 Skjern Enge
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-26 Horsens Havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-03-23 Holtser hage
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-06-07 Nørlund Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-04-30 Horsens Nørrestrand
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-04-27 Draved Skov
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-05-12 Grenen, Skagen
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-21 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-14
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-03-23 Vejle Enge
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-20 Båstrup
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-01
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-01
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-04-02 Uldum Kær
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-01 Vejle Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-03-18 Galtkær
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-01 Vejle Inderfjord
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-09 Årslev Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-17 Vejle Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-04-18 Horsens Nørrestrand
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-07 Galtkær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-03-20 Søndervig
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-04-27 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-03-31 Galtkær
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-14 Uldum Kær
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-04-27 Saltvandssøen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-02-03 Skjern Enge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-04-27 Saltvandssøen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-04-17 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-02-10 Thorsminde
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-08-04 Sneum Forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-04-14 Uldum Kær
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-12 Årslev Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-02-10 Thorsminde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-02-10 Bøvling
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-02-10 Thorsminde
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-11-11 mellem Nim og Hvirring
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-23 Uldum Kær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-27 Det fremskudte dige
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-04-14 Uldum Kær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-02-10 Thorsminde
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-04-27 Kammerslusen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-04-27 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-04-15 Tørring Fælled
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-02-10 Thyborøn Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-05-02 Høllsminde
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Fiskerihavn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-08-12 Vejle Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-01
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-02-10 Harboøre Tange
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-11-17 Galtkær
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-03-20 Præstbro
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-05-06 Grenen, Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-08-04 Rømø-dæmningen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-18 Horsens Nørrestrand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-30 Horsens Nørrestrand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-05-07 Grenen, Skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-05-08 Grenen, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-01-26 Horsens Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-02-26 Vejle Havn
208 X Alk (Alca torda) 2007-03-23 Holtser hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-05-06 Grenen, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-02-10 Thorsminde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-05-06 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-05-06 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-05-06 Grenen, Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-04-17 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-05-02 Neder Høll
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-01
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-10-21 Gl. Hviding Engsø, forland
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-14 Uldum Kær
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-07-29 Hastrup Mølle
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-05-06 Grenen, Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-02
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-01-27 Hastrup Plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-04-15 Askjær
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-02-03 Skjern Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-04-27 Buntje Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-05-05 Flagbakken, Skagen
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-02-03 Skjern Enge
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-03-20 Skjern Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-02
274 X Slørugle (Tyto alba) 2007-07-21 Horsens Kommune
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-06-16 Koutrup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-01-01 Vejle Havn
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-04-27 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-04
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-02-18 Nedersø
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2007-02-03 Hastrup Plantage
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-08
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-04-27 Det fremskudte dige
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-01-26 Horsens Havn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-06-03 Galtkær
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-01-13 Harrild Hede
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-01
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-03-25 Galtkær
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-07 Galtkær
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-05-06 Grenen, Skagen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-27 Hastrup Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-01-27 Hastrup Sø
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-14
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-02-20 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2007-05-02 Høllsminde
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-09-01 Tryggelev Nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-03-04 Galtkær
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-27 Nedergård Skov
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-10-21 Gl. Hviding Engsø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-15 Galtkær
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-14 Uldum Kær
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-17 Galtkær
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-12 Årslev Engsø
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-02-20 Uldum Kær
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-04-17 Galtkær
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-07 Fyrvej, Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-15 Blåvand Mose
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-14 Uldum Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-22 Vester Mølle ved Rørbæk Sø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-04-27 Saltvandssøen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-30 Vallø Slotspark
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-04-30 Horsens Nørrestrand
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-20 Grund
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-14 Hvejsel
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-04-30 Horsens Nørrestrand
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-16 Uldum Kær
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-11 Ellekrattet, Skagen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-17 Hvejsel
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-02 Elbodalen ved Taulov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-13
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-01
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-02-18 Rørbæk Sø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-02-28 Rands Fjord, Egum
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-08-25 Barritskov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-01
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-05-06 Grenen, Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-14
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-02 Uldum
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-04 Hastrup Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-01-07 Galtkær
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-04-29 Hvejsel
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-02-23 Hvejsel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-04-27 Rudbøl Kog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-02 Elbodalen ved Taulov
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-05-10 Ellekrattet, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-05-04 Thyregod
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-05-02 Elbodalen ved Taulov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-04-29 Galtkær
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-10-15 Blåvand Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-27 Saltvandssøen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-01-27 Skjern Å ved Hastrup Sø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-06
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-06
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-02-26 Uldum
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-18 Galtkær
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-02-18 Nedersø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-02-18 Galtkær
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-27 Galtkær
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-27 Arrild
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-02-10 Thorsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-13
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-07 Galtkær
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-02-02 Sønder Aldum
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-01
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-02-03 Skjern Enge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-21 Galtkær
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-13
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-04-02 Uldum Kær
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-01-13
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-13 Galtkær
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-05-10 Ellekrattet, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-07
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-10-21 Gl. Hviding Engsø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-10-21 Gl. Hviding Engsø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-01-19
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-02
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-21 Landsende, Rømø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-03-10 Galtkær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer