Danske Arter

Danske Arter

Rasmus Turin


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Rasmus Turins kryds

Dette er Rasmus Turins Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1985-07-03 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1991-07-05 Tønder
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1989-10-14 Bøtø nor
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2000-07-20 Saltholm
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-29 Skerpinge
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1980-05-11 Selsø sø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1983-01-29 Holmegårds mose
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1988-01-14 Snevris
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2008-06-16 Damhussøen
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-07-24 Lykkesby enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2003-06-13 Værneengene
24 X * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1980-09-14 Selsø sø
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-28 Solbjerg engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1979-09-08 Selsø sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 1980-02-10 Utterslev mose
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-10-06 Roskilde fjord
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 * Sortbrun And (Anas rubripes)
34 X Spidsand (Anas acuta)
35 X Krikand (Anas crecca)
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-04-15 Skjern enge
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1981-09-17 Utterslev mose
38 X Taffeland (Aythya ferina)
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-15 Stege, Møn
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-27 Møllekrog, Esrum sø
41 X Troldand (Aythya fuligula)
42 X Bjergand (Aythya marila) 1979-02-18 Hundested havn
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-14 Roskilde vig
44 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1986-02-22 Gilleleje havn
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1983-01-22 Gilleleje
46 X Ederfugl (Somateria mollissima)
47 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-04-02 Blåvand
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1979-02-18 Hundested havn
49 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-12 Blåvandshug
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-17 Eskebjerg vesterlyng
51 X Sortand (Melanitta nigra) 1979-02-18 Hundested havn
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-04-02 Blåvand
53 X Havlit (Clangula hyemalis) 1979-02-18 Hundested havn
54 X Hvinand (Bucephala clangula)
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-09-14 Damhussøen
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø sø
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1983-06-16 Gribskov
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-27 Gilleleje
64 X Mursejler (Apus apus)
65 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2013-11-04 Gilleleje by
66 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-09 Fællesfolden, Reersø
72 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Sydals
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus)
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia)
78 X Huldue (Columba oenas)
79 X Ringdue (Columba palumbus)
80 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1983-05-14 Skagen
81 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-03 Tårbæk
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
83 * Sørgedue (Zenaida macroura)
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1980-08-14 Utterslev mose
85 X Engsnarre (Crex crex) 1985-05-13 Esrum sø
86 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-01 Gulstav mose
87 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Møn
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1983-06-01 Møn
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
91 X Blishøne (Fulica atra)
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke mose
93 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø nor
94 X Trane (Grus grus)
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1979-02-18 Hundested havn
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1982-01-31 Gilleleje
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1980-04-16 Utterslev mose
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1986-05-12 Skagen
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-24 Klydesøen, Vestamager
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1979-04-14 Selsø sø
104 X Vibe (Vanellus vanellus)
105 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-01 Søborg sø
106 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-08-03 Borreby mose
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
108 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2002-10-14 Raghammer odde, Bornholm
109 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-07 Ølsemagle revle
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1979-03-28 Kongelunden
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1981-05-26 Ishøj strand
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-11 Lakolk klitsø, Rømø
116 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1991-05-15 Skjern enge
119 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
120 X Småspove (Numenius phaeopus) 1980-07-17 Kyndby vig
121 X Storspove (Numenius arquata) 1979-04-14 Selsø sø
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1980-07-21 Keldsnor
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1980-04-04 Selsø sø
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres)
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1980-07-21 Keldsnor
127 X Brushane (Calidris pugnax) 1979-04-22 Kongelunden
128 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1982-07-26 Ølsemagle revle
129 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Grønningen, Blåvand
130 * Klireryle (Calidris himantopus)
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1981-07-24 Jægerspris Nordskov
133 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
134 X Sandløber (Calidris alba) 1981-05-26 Ishøj strand
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1981-12-21 Stubben
137 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-01 Grenen, Skagen
138 X Dværgryle (Calidris minuta) 1980-05-11 Selsø sø
139 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-20 Ishøj strand
140 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 Ølsemagle revle
141 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-10-01 Ølsemagle revle
142 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-24 Bøjden nor
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1980-04-05 Sømerskov
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1979-11-11 Tissø
146 X Tredækker (Gallinago media) 1986-05-10 Skagen
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
148 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2001-06-15 Tissø
149 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kongelunden
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-01-31 Gilleleje
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
153 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle revle.
154 X Svaleklire (Tringa ochropus)
155 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-23 Klydesøen, Vestamager
156 X Rødben (Tringa totanus)
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1990-05-29 Vesløs vejle
158 X Tinksmed (Tringa glareola) 1980-05-11 Selsø sø
159 X Sortklire (Tringa erythropus)
160 X Hvidklire (Tringa nebularia)
161 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle revle
164 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-10-18 Vidå sluse
165 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Sneum Engsø
166 X Ride (Rissa tridactyla) 1981-11-14 Gilleleje
167 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-31 Langø havn
168 X Sabinemåge (Xema sabini) 1983-10-20 Gilleleje
169 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
170 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-12 Hirtshals havn
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1981-10-25 Ishøj strand
173 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-02 Thorsminde
174 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-07-02 Bygholmdæmningen
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1985-05-27 Nyord, Møn
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus)
180 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum
181 X Svartbag (Larus marinus)
182 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Brabrand sø
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1983-01-31 Gilleleje
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1982-01-10 Gilleleje havn
185 X Sølvmåge (Larus argentatus)
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1991-11-06 Gilleleje havn
187 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus)
190 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1991-07-05 Rømø
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1980-08-05 Tisvilde
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1980-06-07 Kongelunden
195 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
196 * Rosenterne (Sterna dougallii)
197 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1980-05-28 Utterslev mose
198 X Havterne (Sterna paradisaea) 1979-04-22 Kongelunden
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Kongelundsstranden
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1982-08-21 Ølsemagle revle
201 X Sortterne (Chlidonias niger) 1980-08-26 Utterslev mose
202 X Storkjove (Stercorarius skua) 1983-09-07 Gilleleje
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1983-01-09 Gilleleje
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1982-11-20 Gilleleje
205 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1983-10-20 Gilleleje
206 X Søkonge (Alle alle) 1982-01-19 Gilleleje havn
207 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1989-12-10 Hundeted havn
208 X Lomvie (Uria aalge) 1981-11-21 Gilleleje
209 X Alk (Alca torda) 1981-11-14 Gilleleje
210 X Tejst (Cepphus grylle) 1979-02-18 Hundested havn
211 X Lunde (Fratercula arctica) 1983-01-09 Gilleleje
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1981-11-21 Gilleleje
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1981-10-03 Kyndby vig
214 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-17 Grenen, Skagen
215 X Islom (Gavia immer) 1985-05-18 Skagen
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1986-05-04 Skagen
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-05 Hundested havn
219 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1985-10-12 Gilleleje
220 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1983-10-20 Gilleleje
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1981-11-14 Gilleleje
222 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
223 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1983-10-19 Gilleleje
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1983-10-19 Gilleleje
227 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2015-08-29 Grenen, Skagen
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1983-05-13 Skagen
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1985-06-26 Rudbøl
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus) 1983-01-22 Gilleleje
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-08-30 Skagen havn
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-01 Vestamager
238 X Skestork (Platalea leucorodia) 1990-05-29 Agger tange
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1985-06-28 Lakolk sø, Rømø
240 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-11 Vejlerne
241 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-06 Susåen ved Skelby
243 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-13 Værneengene
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-13 Ove sø
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
246 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Vestamager
247 X Sølvhejre (Ardea alba) 1982-08-22 Vestamager
248 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-06-05 Hegnede bugt, Møn
249 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1980-04-13 Utterslev mose
251 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Busemarke mose
252 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Vest-Lolland
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1980-05-11 Selsø sø
254 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-21 Bøtø Nor
255 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-20 Østmøn
256 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1985-05-19 Skagen
257 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1985-04-14 Nielstrup sø
258 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-06-08 Grenen, Skagen
259 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-26 Skagen
260 * Kejserørn (Aquila heliaca)
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1983-03-20 Gilleleje
262 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-05-21 Bøtø nor
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
264 X Duehøg (Accipiter gentilis)
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1979-09-08 Selsø sø
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
267 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-11-02 Kærup holme
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1982-05-15 Hellebæk
269 X Hedehøg (Circus pygargus) 1982-05-16 Nyord, Møn
270 X Rød Glente (Milvus milvus)
271 X Sort Glente (Milvus migrans) 1983-05-21 Skagen
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1983-03-12 Hellebæk
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
274 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1991-05-18 Skagen
275 X Musvåge (Buteo buteo)
276 X Slørugle (Tyto alba)
277 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-26 Kløvbakken, Filsø
278 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-13 Nr. Vorupør
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1991-07-06 Åbenrå
280 X Natugle (Strix aluco)
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-01-31 Gurre sø
282 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-03 Fortunens Indelukke
283 X Kirkeugle (Athene noctua) 1985-07-05 Lyngby kirke
284 X * Perleugle (Aegolius funereus)
285 X Skovhornugle (Asio otus)
286 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1980-12-05 Valbyparken
287 X Hærfugl (Upupa epops) 1985-05-21 Rungsted
288 * Ellekrage (Coracias garrulus)
289 X Isfugl (Alcedo atthis)
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster) 1986-05-12 Skagen
292 X Vendehals (Jynx torquilla) 1981-05-08 Gilleleje
293 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-04 Gram
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1981-12-12 Tisvilde hegn
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius)
299 X Grønspætte (Picus viridis) 1985-06-25 Søgård skov
300 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1981-05-10 Gilleleje
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1979-04-22 Kongelunden
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1981-05-09 Gilleleje
307 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-20 Værneengene
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1982-02-22 Islands brygge
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1983-05-12 Skagen
310 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1979-08-03 Sømerskov
312 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed, Lolland
313 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
314 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsmosen
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
316 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 Sydamager
317 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
318 X Pirol (Oriolus oriolus) 1980-06-07 Kongelunden
319 X Skovskade (Garrulus glandarius)
320 X Husskade (Pica pica)
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1982-12-30 Tisvilde hegn
322 X Allike (Coloeus monedula)
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus)
325 X Sortkrage (Corvus corone) 1981-12-15 Sortedamssøen
326 X Gråkrage (Corvus cornix)
327 X Ravn (Corvus corax) 1983-05-23 Hellebæk
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1980-01-02 Utterslev mose
329 X Sortmejse (Periparus ater) 1979-02-18 Tisvilde hegn
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1980-07-20 Svendborg
331 X Sumpmejse (Poecile palustris)
332 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1985-06-26 Frøslev mose
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
334 X Musvit (Parus major)
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1983-03-19 Utterslev mose
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1985-11-02 Kongelundsstranden
337 X Hedelærke (Lullula arborea)
338 X Sanglærke (Alauda arvensis)
339 X Toplærke (Galerida cristata) 1981-07-23 Ishøj
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1985-05-17 Skagen
341 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-14 Ishøj strand
342 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings ø
343 X Digesvale (Riparia riparia)
344 X Landsvale (Hirundo rustica)
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum)
347 * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa)
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1984-05-19 Gilleleje
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
351 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-29 Hald sø
352 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2002-10-30 Gilleleje
353 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1982-10-10 Kongelundsstranden
354 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1987-10-19 Christiansø
355 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 Blåvand
356 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-03 Christiansø
357 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-10-19 Christiansø
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1979-04-07 Jægerspris Nordskov
360 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-10 Stevns
361 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
362 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Tipmosen, Blåvand
363 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1983-06-02 Liselund, Møn
364 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-16 Gedser odde
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1983-05-23 Hellebæk
366 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1998-08-15 Gulstav mose
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
368 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
369 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-05 Køge sydstrand
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
372 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2023-06-04 Møn fyr
373 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser
374 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2008-08-18 Grenen, Skagen
375 X Gulbug (Hippolais icterina)
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1981-05-10 Gilleleje
379 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1983-05-25 Sjælsø
380 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1980-04-29 Kagsmosen
381 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
382 X Munk (Sylvia atricapilla)
383 X Havesanger (Sylvia borin)
384 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1983-06-01 Møn
385 X Gærdesanger (Curruca curruca)
386 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
387 X Tornsanger (Curruca communis)
388 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
389 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
390 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
391 * Makisanger (Curruca subalpina)
392 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-20 Blåvandshug
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1982-04-24 Utterslev mose
395 X Fuglekonge (Regulus regulus)
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
397 X Spætmejse (Sitta europaea)
398 X Træløber (Certhia familiaris)
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1982-08-08 Vallø slotspark
400 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-11 Køge losseplads
401 X Stær (Sturnus vulgaris)
402 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-23 Tane sø
403 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
404 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1981-04-26 Utterslev mose
407 X Solsort (Turdus merula)
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
410 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat odde
411 X Sjagger (Turdus pilaris)
412 X Vindrossel (Turdus iliacus)
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1980-03-29 Sømerskov
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1980-05-17 Sømerskov
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula)
419 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
420 X Blåhals (Luscinia svecica) 1981-05-10 Gilleleje
421 X Nattergal (Luscinia luscinia)
422 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-16 Vallensbæk mose
423 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
424 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-06 Blåvand
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1979-05-11 Sømerskov
426 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1996-05-25 Christiansø
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1983-05-20 Skagen
428 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte sø
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1981-05-06 Tjæregade, Sydhavnen
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1979-05-11 Sømerskov
431 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-13 Ebeltoft færgehavn
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1986-12-28 Kongelundsstranden
434 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Butterstien, Skagen
435 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1979-09-08 Selsø sø
437 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje havn
438 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-02 Ishøj strand
439 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-11 Thorsminde havn
440 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-02 Stevns klint
441 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1991-10-30 Christiansø
442 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbækvig
443 X Vandstær (Cinclus cinclus)
444 X Gråspurv (Passer domesticus)
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus)
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup
449 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben
450 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose
451 X Jernspurv (Prunella modularis)
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
453 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2002-05-05 Stege slambassiner, Møn
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1982-03-21 Gilleleje
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
456 X * Storpiber (Anthus richardi) 1996-10-07 Sundby, Amager
457 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-25 Tipperne
458 X Markpiber (Anthus campestris) 1980-08-02 Tisvilde hegn
459 X Engpiber (Anthus pratensis)
460 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1980-08-26 Utterslev mose
461 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
462 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1983-05-14 Skagen
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1996-02-08 Ølsemagle revle
464 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1979-02-18 Hundested havn
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1979-11-17 Utterslev mose
468 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev mose
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
470 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1983-05-20 Skagen
472 X Grønirisk (Chloris chloris)
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
474 X Tornirisk (Linaria cannabina)
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
477 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1982-02-28 Stubben
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1981-12-12 Tisvilde hegn
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
480 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-01-04 Gribskov
481 X Stillits (Carduelis carduelis)
482 X Gulirisk (Serinus serinus) 1981-06-02 Trylleskoven
483 X Grønsisken (Spinus spinus)
484 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1982-03-28 Gilleleje
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1979-11-03 Kyndby vig
486 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1979-04-14 Selsø sø
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
488 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1997-10-19 Christiansø
489 * Klippeværling (Emberiza cia)
490 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
491 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1981-05-08 Gilleleje
492 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
493 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-10-22 Christiansø
494 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
495 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-17 Hellebæk
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-01 Grenen, Skagen
498 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Sønderho, Fanø
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
500 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-07 Skørpinge
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-10 Agger Tange
503 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer