Danske Arter

Danske Arter

Allan Haagensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Allan Haagensens kryds

Dette er Allan Haagensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1981-10-25 Søndersø (S)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1994-06-05 Sømosen, Ballerup (S)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1981-11-29 Ølsemagle Revle (S)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1982-05-29 Gundsømagle Sø (S)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1999-10-17 Bøtø Nor, Falster (LF)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1982-01-10 Holløse Mølle, Susåen (S)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1981-12-21 Fredriksdal, Mølleåen (S)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1995-03-04 Bakkendrup, Tissø (S)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-26 Ørum Sø (NJ)
11 X Grågås (Anser anser) 1981-10-25 Vestskoven vest for Motorring 4 (S)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1982-04-17 Råmosen, Ballerup (S)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1983-10-17 Filsø (RB)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-11-30 Søholt Gods (LF)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1983-04-20 Svanesøen, Ballerup (S)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-11-19 Gunderslev Holm (S)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-03-04 Arninge, Lolland (LF)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1981-10-06 Råmosen, Ballerup (S)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1982-12-31 Ishøj Strand (S)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1981-11-15 Gundsømagle Sø (S)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-07-24 Løkkeby Enge, Langeland (F)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1981-10-18 Ishøj Strand (S)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1995-08-06 Majbølle Nor, Lolland (LF)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2014-06-01 Sneum Digesø (RB)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø (RB)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1982-04-07 Søndersø, Værløse (S)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-26 Solbjerg Engsø (S)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1981-11-02 Utterslev Mose (S)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1982-04-24 Utterslev Mose (S)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1982-03-27 Ishøj Strand (S)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-08-15 Ølsemagle Revle (S)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1981-10-07 Råmosen, Ballerup (S)
33 X Spidsand (Anas acuta) 1981-11-07 Ishøj Strand (S)
34 X Krikand (Anas crecca) 1981-11-29 Ølsemagle Revle (S)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-06-22 Solbjerg Engsø (S)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1991-10-05 Møllekrog, Esrum Sø (S)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1981-11-17 Furesøen fra Furesøbad (S)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-09-12 Jordbassinerne, Stege (M)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-19 Guldborgsund ved Hasseløvej, Nykøbing Falster (LF)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1981-10-01 Søndersø (S)
41 X Bjergand (Aythya marila) 1981-11-07 Ishøj Strand (S)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-21 Tvorup Hul (NJ)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1991-12-27 Mosede Havn (S)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-16 Ølsemagle Revle (S)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1981-10-20 Stevns Klint (S)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-19 Blåvand ved Ishuset (RB)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1982-02-13 Ishøj Strand (S)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-03-03 Blåvand Strand, Blåvand (RB)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-27 Kysten ved Sandflugtsplantagen, Rørvig (S)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1981-12-19 Ved Tisvilde Hegn (S)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand ved Ishuset (RB)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1981-12-20 Vestamager (S)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1981-10-22 Ishøj Strand (S)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1981-12-13 Sjællandsbroen (S)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1981-11-08 Furesøen fra Kollekolle (S)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1981-10-22 Ishøj Strand (S)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-18 Damhussøen (S)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø (S)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1983-06-19 Gribskov v. Kagerup St. (S)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilbjerg Hoved (S)
63 X Mursejler (Apus apus) 1981-10-11 Søndersø (S)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-24 Gilbjerg Hoved (S)
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager (S)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand (S)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-11 Fællesfolden, Reersø (S)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 Pøl, Als (SJ)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1982-05-15 Råmosen, Ballerup (S)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1988-09-10 Kollekolle, Furesøen (S)
77 X Huldue (Columba oenas) 1982-03-15 Søndersø (S)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1981-10-10 Søndersø (S)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1983-05-20 Søndersø, Værløse (S)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-11 Tårbæk (S)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1981-12-07 Råmosen, Ballerup (S)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-21 "Stalden", Bøjlevejen nær Batterivej, Skagen (NJ)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1981-10-20 Råmosen, Ballerup (S)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1995-06-18 Ved Hjortekærsvej, Lyngby (S)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav Mose, Langeland (F)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale (M)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1995-09-21 Ishøj Strand (S)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1981-11-02 Utterslev Mose (S)
90 X Blishøne (Fulica atra) 1981-11-08 Søndersø (S)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose (M)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor, Falster (LF)
93 X Trane (Grus grus) 1982-03-22 Søndersø, Værløse (S)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1981-12-20 Sjællandsbroen (S)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1982-03-23 Skallemose, Jonstrup Vang (S)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1981-11-02 Utterslev Mose (S)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1983-09-03 Ishøj Strand (S)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1982-04-24 Utterslev Mose (S)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejsø, Korsør (S)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1981-09-30 Søndersø (S)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1999-05-25 Bøtø Nor, Falster (LF)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1982-03-27 Ishøj Strand (S)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1981-10-04 Søndersø (S)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Langørevej, Saltrup, Søborg Sø (S)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-14 Tissø (S)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1982-07-03 Råmosen, Ballerup (S)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed (S)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-05 Vestamager (S)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1981-10-18 Ishøj Strand (S)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1981-10-18 Ishøj Strand (S)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1982-05-18 Søndersø (S)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1982-08-01 Ølsemagle Revle (S)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-08-14 Lakolk Klitsø, Rømø (SJ)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk (RB)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1993-05-04 Ved Pederstrup, Ballerup (S)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1982-08-21 Ølsemagle Revle (S)
120 X Storspove (Numenius arquata) 1982-03-27 Ishøj Strand (S)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1982-08-07 Køge Nordstrand (S)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1982-05-21 Nyord (M)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1982-05-02 Kongelundsstranden, Amager (S)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1982-05-02 Kofoeds Enge, Amager (S)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1982-05-02 Kofoeds Enge, Amager (S)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1982-08-21 Ølsemagle Revle (S)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Mærsk Vase, Grønningen (RB)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1982-08-01 Ølsemagle Revle (S)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1984-07-15 Svanesøen, Ballerup (S)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1982-05-11 Grenen, Skagen (NJ)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1981-10-18 Ishøj Strand (S)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1983-03-12 Saltholm (S)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Forland (SJ)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1982-08-07 Køge Nordstrand (S)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-21 Ishøj Strand (S)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 Ølsemagle Revle (S)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1986-09-29 Ølsemagle Revle (S)
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Forland Nord for Sneum Sluse (RB)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø (SJ)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1981-10-23 Søndersø, Værløse (S)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1982-10-07 Svanesøen, Ballerup (S)
145 X Tredækker (Gallinago media) 1999-08-20 Ølsemagle Revle (S)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1981-09-25 Søndersø (S)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2000-05-14 Kjelst Grusgrav, Oxbøl (RB)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kofoeds Enge, Amager (S)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1982-08-07 Ølsemagle Revle (S)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-02-05 Gilleleje Havn (S)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1982-05-05 Søndersø (S)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle (S)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1982-04-08 Søndersø (S)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2011-07-05 Lundemosen, Keldsnor Fyr, Langeland (F)
155 X Rødben (Tringa totanus) 1981-12-20 Vestamager (S)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-03 Ølsemagle Revle (S)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1982-05-26 Nyord (M)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1982-06-24 Flasken, Reersø (S)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1982-07-03 Råmosen, Ballerup (S)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle (S)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog Syd (SJ)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-30 Forland, Sneum Sluse (RB)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1982-12-29 Gilleleje (S)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-29 Hanstholm Havn (NJ)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1986-09-07 Gilleleje (S)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1982-05-12 Hirsholmene (NJ)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1982-05-25 Gundsømagle Sø (S)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Fiskerihavn (RB)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2015-05-14 Grusgrav v. Krogsgård (RB)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Færgeindsejling, Helsingør Havn (S)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-11-14 Kongens Have, Kbh. (S)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1982-05-12 Hirsholmene (NJ)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum Gadekær + Skodsborgvej, Nærum (S)
180 X Svartbag (Larus marinus) 1981-10-12 Kollekolle, Furesøen (S)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-17 Udløb af Brabrand Sø til Århus Å (ÅH)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1989-01-15 Gilleleje Havn (S)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1989-01-15 Gilleleje Havn (S)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1983-03-12 Saltholm (S)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2004-09-05 Bøgeskov Havn, Stevns (S)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1991-01-06 Christianshavn, København (S)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1982-05-11 Grenen, Skagen (NJ)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2005-05-30 Skallingen (RB)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1994-05-01 Brøndby Strand (S)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1982-04-06 Gilbjerg Hoved (S)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1982-05-02 Kofoeds Enge, Amager (S)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen (NJ)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1981-10-15 Søndersø (S)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1982-04-17 Ølsemagle Revle (S)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Kongelundsstranden, Amager (S)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1982-08-14 Ølsemagle Revle (S)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1982-05-18 Gundsømagle Sø (S)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1983-10-19 Blåvandshuk (RB)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1982-05-11 Skagen (NJ)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1982-09-26 Fiskebæk, Mølleåen (S)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1996-08-24 Ølsemagle Revle (S)
205 X Søkonge (Alle alle) 1983-02-09 Hundige Havn (S)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1982-12-29 Gilleleje (S)
208 X Alk (Alca torda) 1982-12-29 Gilleleje (S)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1982-05-12 Hirsholmene (NJ)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1983-12-29 Gilleleje (S)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1981-11-29 Ølsemagle Revle (S)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1982-12-29 Børstrup Hage, Gilleleje (S)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-15 Skagens Gren (NJ)
214 X Islom (Gavia immer) 2007-11-03 Børstrup Hage, Gilleleje (S)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-06 Havet ud for Ålebæk Strand (M)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-09 Agger Tange (NJ)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1983-10-19 Blåvandshuk (RB)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1983-10-19 Blåvandshuk (RB)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1984-09-13 Gilleleje (S)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-11-12 Børstrup Hage (Plateauet ud for Vibehusvej), Gilleleje (S)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1984-10-21 Gilleleje (S)
224 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 2010-08-25 Børstrup Hage, Gilleleje (S)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1995-10-20 Ved Vibehusvej, Gilleleje (S)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1995-09-20 Højerup, Stevns (S)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1982-05-15 Hellebæk (S)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1982-05-09 Korsør-Nyborg, Storebælt (S/F)
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømø Dæmningen (SJ)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-04-13 Esbjerg Havn, Nord (RB)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1981-10-20 Stevns Klint (S)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Værnengene (RK)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1995-07-27 Borreby Mose (S)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1983-03-05 Søndersø, Værløse (S)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-22 Kraptårnet, Bygholm Vejle (NJ)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø (RB)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Susåen ved Gunderslevholm, Skelby (S)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-06 Værnengene (RK)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-02 Vesterenge, Skjern Enge (RK)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1981-10-04 Søndersø (S)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Klydesøen, Vestamager (S)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1982-09-05 Søndersø, Værløse (S)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1996-08-01 Hegnede Bugt (M)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1981-04-15 Jonstrup Vang (S)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemarke Mose (M)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1981-05-18 Råmosen, Ballerup (S)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2020-06-27 Pletvej 4 nær Hygum Nor, Lemvig (RK)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-24 Lille Vildmose fra Smidie (NJ)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1988-10-01 Højerup, Stevns (S)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2005-10-16 Mandehoved, Stevns (S)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-03-17 Grødbyvejen (B)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-04 Bøtø Nor, Falster (LF)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1995-10-21 Højerup, Stevns (S)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-05-21 Bøtø Nor, Falster (LF)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1981-09-17 Jonstrupvej, Ballerup (S)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1981-10-11 Søndersø (S)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1981-04-24 Råmosen, Ballerup (S)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1981-09-24 Søndersø, Værløse (S)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-31 Kogleaks, Vejlerne (NJ)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1988-05-01 Jydelejet (M)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1982-05-26 Jydelejet (M)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1982-05-06 Søndersø, Værløse (S)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1982-08-28 Søndersø, Værløse (S)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1985-03-03 Søndersø, Værløse (S)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1981-10-11 Søndersø (S)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2006-08-22 Gjorslev, Stevns (S)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1981-04-14 Råmosen, Ballerup (S)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2003-06-07 Øst for Oksbøl (RB)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-24 Overdrevsskov, Sorø (S)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2003-06-03 nær Vestbirk (ÅH)
278 X Natugle (Strix aluco) 1981-11-28 Kollekolle, Furesøen (S)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-05 Gurre Sø (S)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Fortunens Indelukke, Jægersborg Dyrehave (S)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2003-06-06 Sydvest for Gram (SJ)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1983-01-29 Kongelunden, Amager (S)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1982-01-02 Vestre Kirkegård, Kbh. (S)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1982-03-28 Gilbjerg Hoved (S)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1999-10-10 Skånjevejen, Spodsbjerg (S)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-25 Ved Kobbelgården, Busemarke Mose (M)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1982-01-10 Skydebanegrøft v. Tangmosevej, Køge (S)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1998-08-10 Ved Kongsgård, Røsnæs (S)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1986-09-06 Gilleleje (S)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Lunden, Gram (SJ)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1982-04-11 Søndersø, Værløse (S)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1981-09-28 Søndersø (S)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1981-10-12 Kollekolle, Furesøen (S)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1983-05-15 Stubbesø, Djursland (ÅH)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1981-09-26 Søndersø (S)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1982-05-26 Motorvej v. Karlstrup (S)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1981-09-27 Ishøj Strand (S)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1982-05-06 Søndersø, Værløse (S)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Tipperne (RK)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-02-22 Islandsbrygge, Amager (S)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1985-08-29 Råmosen, Ballerup (S)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-09 Årslev Engsø (ÅH)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1982-05-18 Søndersø (S)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse, Lolland (LF)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Bøgebjergvej, Østmøn (M)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1981-10-25 Kilde Enge, Mølleåen (S)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Sydslugen, Blåvand (RB)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-22 Mandø (RB)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1996-05-24 Ålebæk Strand (M)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1982-04-06 Gilbjerg Hoved (S)
318 X Husskade (Pica pica) 1983-03-05 Søndersø (S)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1981-12-19 Tisvilde Hegn (S)
320 X Allike (Coloeus monedula) 1982-04-04 Søndersø (S)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1983-03-12 Saltholm (S)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1982-04-19 Råmosen, Ballerup (S)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1982-04-17 Ølsemagle Revle (S)
325 X Ravn (Corvus corax) 1983-08-27 Søndersø, Værløse (S)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1981-11-29 Ellebjerg St., Valby (S)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1981-12-19 Tisvilde Hegn (S)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1983-05-15 Langsø, Djursland (ÅH)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1981-10-26 Kalkgården, Mølleåen (S)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-05-27 Sølsted Mose (SJ)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1981-12-26 Kongelunden (S)
332 X Musvit (Parus major) 1981-12-26 Kongelunden (S)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1982-04-24 Utterslev Mose (S)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1991-01-07 Utterslev Mose (S)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1983-06-09 Gribskov v. Kagerup St. (S)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1981-09-30 Søndesø (S)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1982-05-09 Fredrikshavn (NJ)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1986-01-27 Kongelundsstranden, Amager (S)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2006-05-17 Tarp Enge (RB)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø (S)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1981-10-22 Stevns Klint (S)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1981-10-10 Søndersø (S)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1982-05-05 Søndersø (S)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2006-05-26 Hejresøen, Vestamager (S)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1981-09-28 Søndersø (S)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1982-05-10 Sæbygård Skov (NJ)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-02 Hovvig, Rørvig (S)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1999-10-24 Nakkehoved Fyr (S)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2000-10-23 Mindelunden, Højerup, Stevns (S)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk (RB)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-20 Klintebjerg, Klint (S)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1982-04-24 Søndersø (S)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1982-04-10 Søndersø, Værløse (S)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-21 Nord for Tane Sø, Kærgård (RB)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Ho (RB)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1987-05-28 Christiansø (B)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-15 Gedser Fyrhave, Falster (LF)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1983-05-26 Vaserne, Furesøen (S)
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Korshage, Rørvig (S)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1982-05-16 Løje Sø (S)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Mosen, Blåvand (RB)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-06 Køge Sydstrand (S)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1982-05-05 Råmosen, Ballerup (S)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1982-05-17 Porsemosen (S)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø (SJ)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Fyrhave (LF)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1982-05-21 Nyord (M)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1982-05-16 Løje Sø (S)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1983-05-29 Carinasøen, Kajerød (S)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1988-05-15 Gundsømagle Sø (S)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1982-05-05 Søndersø (S)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1982-05-10 Sæbygård Skov (NJ)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1987-05-27 Christiansø (B)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1982-05-12 Frederikshavn (NJ)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1982-04-24 Utterslev Mose (S)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-07 Mandemarke Bakker (M)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2015-10-21 Vest for Mandø By, Mandø (RB)
390 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-07 Mandemarke Bakker (M)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1995-04-23 Busene Haver (M)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1981-10-22 Stevns Klint (S)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1981-10-25 ved Kalkgården, Mølleåen (S)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1981-11-28 Kollekolle, Furesøen (S)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1981-10-29 Kalkgården, Mølleåen (S)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1991-05-13 Jægersborg Dyrehave (S)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-13 Køge (S)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1982-01-23 Køge Havn (S)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Nord for Tane Sø, Kærgård (RB)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1991-05-09 Mandemarke Bakker (M)
404 X Solsort (Turdus merula) 1983-03-05 Søndersø (S)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-14 Fredriksværk (S)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Odde (B)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1981-11-05 Furesøbad, Furesøen (S)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1981-09-30 Søndersø (S)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1983-03-27 Kollekolle, Furesøen (S)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1982-03-28 Gilbjerg Hoved (S)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1982-06-02 Gilbjerg Hoved (S)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1981-10-29 ved Kalkgården, Mølleåen (S)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1987-05-18 Christiansø (B)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1982-05-15 Råmosen, Ballerup (S)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-05-24 Ishøj Strand (S)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-10-09 Vesterhave, Gedser (LF)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1982-04-24 Utterslev Mose (S)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1987-05-22 Christiansø (B)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1985-05-18 Østmøn (M)
425 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Gentofte Sø (S)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1983-05-01 Kastrup Industrihavn, Amager (S)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1982-05-16 Gundsømagle Sø (S)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn (ÅH)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1982-05-15 Gilbjerg Hoved (S)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1988-10-29 Søndersø, Værløse (S)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1986-12-30 Kongelunden (Kongelundsstranden), Amager (S)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen, Ho (RB)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1982-05-26 Nyord (M)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn (S)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-01 Ishøj Strand (S)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-28 Sundstrup (NJ)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-05 Stevns Kridtbrud (S)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-03-02 Strandby Havn (NJ)
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbæk Vig (S)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1981-10-25 Kalkgården, Mølleåen (S)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1982-05-12 Hirsholmene (NJ)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1982-07-22 Råmosen, Ballerup (S)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkeruphave, Munkerup (S)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, København (S)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Kildegårdsvej, Vollsmose (F)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1981-10-25 Søndersø (S)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1981-10-12 Frederiksdal Skov (S)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2011-05-04 Stauningsø (S)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1982-03-28 Gilbjerg Hoved (S)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1981-09-28 Grantofteskolen, Ballerup (S)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2008-09-26 Hellebæk Avlsgård (S)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1993-08-26 Søndersø, Værløse (S)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1981-11-29 Ølsemagle Revle (S)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1982-05-02 Søndersø (S)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2014-10-14 St. Enders Kapel, Grønningen, Blåvand (RB)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1985-09-27 Råmosen, Ballerup (S)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2000-02-19 Skovshoved Havn (S)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1982-01-10 Karrebæksminde (S)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1982-05-17 Porsemosen (S)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1982-04-23 Søndersø (S)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1982-03-21 Søndersø, Værløse (S)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Grønnemose Allé, Utterslev Mose (S)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1981-11-14 Utterslev Mose (S)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1987-05-19 Christiansø (B)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1981-10-18 Ishøj Strand (S)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1981-11-07 Ishøj Strand (S)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1982-04-15 Søndersø (S)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1982-03-15 Søndersø, Værløse (S)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1992-04-05 Søndersø, Værløse (S)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1990-12-22 Skovlunde Naturpark (S)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1981-12-19 Tisvilde Hegn (S)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1981-12-19 Tisvilde Hegn (S)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-02-09 ved Gribsø, Gribskov (S)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1981-11-02 Utterslev Mose (S)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1994-05-01 Ved Kongelundskroen, Amager (S)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1981-10-25 Søndersø (S)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1993-09-18 Stevns Klint (S)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1981-11-07 Ishøj Strand (S)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1982-05-17 Margrethelund, Ledøje (S)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1982-01-02 Kongelundsstranden (S)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1984-05-11 Jonstrup Vang (S)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Russerbakkevej, Tornby Klitplantage (NJ)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge Nordstrand (S)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-14 Maglemosen, Vedbæk (S)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-03 "Sylviastien", Grenen, Skagen (NJ)
495 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvandshuk (RB)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1982-02-25 Svanesøen, Ballerup (S)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Mølleparken, Skørping (NJ)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger (NJ)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer