Danske Arter - Kronologisk

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
430 2023-11-04 * Brun Sule (Sula leucogaster) Rømødæmningen
429 2023-10-28 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Kogleaks i Vejlerne
428 2023-06-03 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Fynshoved
427 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Odense
2022
426 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger
425 2022-03-22 * Dværgsnegås (Anser rossii) Ørum sø
424 2022-02-14 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø sø
2021
423 2021-07-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Margrethekog
422 2021-06-05 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Skjern enge
421 2021-05-12 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Nørre Rubjerg
2020
420 2020-11-17 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Fanø
419 2020-11-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Bredfjed Lolland
418 2020-06-18 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser
417 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft
416 2020-06-06 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Skagen
415 2020-05-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Ellekrattet
414 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe
413 2020-04-15 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Møn
2019
412 2019-10-20 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Mandø
411 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen ved Ho
410 2019-07-12 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby klitplantage
409 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sneum digesø
2018
408 2018-10-17 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup ved Hanstholm
407 2018-10-15 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Mandø
406 2018-08-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Skagen
405 2018-08-04 * Slagfalk (Falco cherrug) Ballum enge
404 2018-06-30 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tversted plantage
403 2018-04-28 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Skagen
402 2018-03-29 * Stellersand (Polysticta stelleri) Korshage
2017
401 2017-10-31 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Gedser
400 2017-10-16 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvand
399 2017-05-05 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Bispebjerg Kirkegård
2016
398 2016-11-11 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
397 2016-10-19 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje
396 2016-10-14 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Fanø
395 2016-10-11 * Pileværling (Emberiza rustica) Mandø
394 2016-08-05 * Jomfrutrane (Grus virgo) Roden fed, Lolland
393 2016-06-03 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Christiansø
392 2016-05-07 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Skagen
2015
391 2015-11-25 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Stevns fyr
390 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Værnengene
389 2015-10-26 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Geddal enge
388 2015-08-09 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Agger Tange
387 2015-06-07 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Keldsnor, Langeland
386 2015-06-04 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Skagen
385 2015-05-21 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Ølundgårds Inddæmning, Odense fjord
384 2015-05-14 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Tjæreborg ved Esbjerg
2014
383 2014-11-05 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Hammeren
382 2014-06-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Gl. Hviding Engsø
381 2014-05-27 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Filsø
380 2014-05-07 Tredækker (Gallinago media) Værnengene
2013
379 2013-12-18 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gram
378 2013-11-04 * Gråsejler (Apus pallidus) Gilleleje
377 2013-09-29 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Mandø
376 2013-08-13 Lunde (Fratercula arctica) Vejle havn
375 2013-06-15 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Nord for Skive
374 2013-06-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Blåvandshuk
373 2013-05-28 * Prærietrane (Antigone canadensis) Møn. Gurkebakken derefter Sømarkevej
372 2013-02-26 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvandshuk
2012
371 2012-12-02 * Krognæb (Pinicola enucleator) Skagen klitplantage
370 2012-11-28 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Grenen, Skagen
369 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø
368 2012-10-15 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Mandø
367 2012-07-31 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Trelde Næs
366 2012-06-03 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Amager
365 2012-05-25 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Trelde Østerskov
364 2012-05-21 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Kongens Kær Vejle
363 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Skagen
362 2012-02-10 * Mandarinand (Aix galericulata) Fruens bøge, Odense (Mandarinand har været der siden 1993 se dof-basen:-))
2011
361 2011-12-11 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Ullerup Skov
360 2011-11-12 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals havn
359 2011-11-02 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde
358 2011-10-22 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Blåvand
357 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
356 2011-10-17 Hærfugl (Upupa epops) Agernæs syd for Assens
355 2011-09-25 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Grib skov
354 2011-09-09 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Blåvand
353 2011-08-18 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Blåvand Fyr (kun hørt)
352 2011-07-05 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Keldsnor Langeland
351 2011-07-03 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Lille Vildmose
350 2011-05-15 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Bækbygård strand
2010
349 2010-10-19 * Høgesanger (Curruca nisoria) Golfbanen på Rømø
348 2010-07-06 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping
347 2010-07-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Saltbækvig
346 2010-06-17 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Slivsøen (i sommerdragt)
345 2010-06-08 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Blåvand
344 2010-04-09 * Høgeørn (Aquila fasciata) Flagbakken, Skagen
343 2010-03-13 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Roskilde
342 2010-02-17 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand Sø
2009
341 2009-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Blåvand
340 2009-10-12 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvand
339 2009-07-24 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Blåvand
338 2009-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Nr. Snede
337 2009-04-13 * Sneugle (Bubo scandiacus) Agger Tange
2008
336 2008-10-30 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvand
335 2008-08-11 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvand fyrhave
334 2008-08-06 * Sort Stork (Ciconia nigra) Søgård Mose, Sydlangeland
333 2008-07-13 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Lebøl på Als
332 2008-05-29 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav Mose, Langeland
331 2008-05-24 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvand
330 2008-01-28 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Skjern Enge
2007
329 2007-10-20 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Landsende, Rømø
328 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
327 2007-10-14 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Mandø
326 2007-09-15 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Overfarten Snaptun-Endelave
325 2007-09-05 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Grenen
324 2007-08-06 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Thyborøn Havn
323 2007-06-30 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Vallø Slotspark
322 2007-06-19 Stor Hornugle (Bubo bubo) Vilstrup Skov ved Slivsø
321 2007-05-18 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Egå Engsø
320 2007-02-01 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken
319 2007-01-14 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
318 2006-12-30 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø på Lolland
317 2006-12-03 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Sjelborg Strand ved Esbjerg
316 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø
315 2006-09-16 * Rosenstær (Pastor roseus) Rømø (golfbanen)
314 2006-09-03 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Blåvand
313 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) Birkepøl, Als
312 2006-07-29 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sneum Engsø
311 2006-07-23 * Triel (Burhinus oedicnemus) Skivholme
310 2006-07-02 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Årsdale, Bornholm
309 2006-06-11 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Havn
308 2006-05-17 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Tarp Enge
307 2006-02-19 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Blåvand
306 2006-01-08 * Høgeugle (Surnia ulula) Skradekær ml. Hanstholm og Hjardemål
305 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings Ø
2005
304 2005-12-04 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Rudbøl
303 2005-12-03 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Hviding Kirke
302 2005-10-11 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Vilslev Enge
301 2005-10-02 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Ho Plantage
300 2005-08-30 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Kammerslusen ved Ribe
299 2005-08-01 * Kohejre (Bubulcus ibis) Skjern Enge (P-plads ved Amholm)
298 2005-07-29 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Årslev Engsø
297 2005-07-11 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2 km syd for Vidåslusen
296 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sneum Forland
295 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lakolk Klitsø, Rømø
294 2005-01-01 * Indisk Gås (Anser indicus) Hindemade
2004
293 2004-07-11 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Rømø Strand
292 2004-07-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Rømø Sønderstrand
291 2004-05-30 Sortsvane (Cygnus atratus) Slivsø
290 2004-05-01 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Slivsø
289 2004-04-11 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Draved Skov
288 2004-04-10 Bramgås (Branta leucopsis) Kammerslusen (ældst ifølge dofbase)
287 2004-04-07 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Tiset (dofbasens ældste)
286 2004-03-07 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Ejsbøl sø
2003
285 2003-09-13 Fløjlsand (Melanitta fusca) Halk nor (ældst ifølge dofbasen)
284 2003-09-03 Odinshane (Phalaropus lobatus) Sneum Klæggrav
283 2003-07-28 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Margrethe Kog
282 2003-06-15 * Dværghornugle (Otus scops) Fiil Sø
281 2003-06-05 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Kær Vig ved Sønderborg
280 2003-05-28 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Sneum Engsø
279 2003-05-25 * Terekklire (Xenus cinereus) Ribe Kammersluse
278 2003-05-07 Silkehejre (Egretta garzetta) Lakolk sydsø
277 2003-04-18 Blåhals (Luscinia svecica) Magisterkogen
276 2003-03-26 Huldue (Columba oenas) Hindemade (ældst ifølge dofbasen)
2002
275 2002-11-03 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg Havn
274 2002-10-06 * Storpiber (Anthus richardi) Haderslev
273 2002-07-23 * Damklire (Tringa stagnatilis) Bøjden Nor
272 2002-06-05 Aftenfalk (Falco vespertinus) Haderslev
271 2002-05-19 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Værnengene
270 2002-04-03 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Skjern Enge
2001
269 2001-10-21 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Bjerregaard
268 2001-05-22 * Steppehøg (Circus macrourus) Rejsby
267 2001-03-22 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Kolding Havn
266 2001-03-21 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Kolding Havn
265 2001-01-14 Rustand (Tadorna ferruginea) Ejsbøl Sø samt 6.8.2007 Sneum(nok mere spontan)
1999
264 1999-05-18 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Rømø
263 1999-05-17 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Margrethe Kog
1998
262 1998-10-01 Sølvhejre (Ardea alba) Hindemade
1997
261 1997-06-05 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Vedbøl Sø
260 1997-05-31 * Blåvinget And (Spatula discors) Hindemade
1996
259 1996-11-06 Dværggås (Anser erythropus) Hindemade og 2004 ved Ballum
258 1996-08-13 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Blåvand
257 1996-08-01 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Margrethekog
256 1996-06-12 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Haderslev (ældst ifølge dofbasen)
255 1996-05-13 Fyrremejse (Poecile montanus) Sølsted Mose
254 1996-05-11 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Lakolk sø (ældst ifølge dofbasen)
253 1996-05-11 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Rømø
1994
252 1994-07-10 Skestork (Platalea leucorodia) Kammerslusen
1991
251 1991-10-14 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Fill Sø
1990
250 1990-06-01 Pirol (Oriolus oriolus) Haderslev Dam
1986
249 1986-07-01 Vagtel (Coturnix coturnix) Veerst
1985
248 1985-05-18 Pungmejse (Remiz pendulinus) Brabrand Sø
247 1985-05-17 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Moesgård Strand
1984
246 1984-02-04 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Thorsminde
1981
245 1981-04-18 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Skagen
244 1981-02-27 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Giber Å ved Århus
1980
243 1980-05-11 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Fill Sø
242 1980-01-01 Klippedue (Columba livia) Usikker på dato
1979
241 1979-10-14 * Tophejre (Ardeola ralloides) Agger Tange
240 1979-08-06 * Rødhovedet And (Netta rufina) Tryggelev Nor
239 1979-05-30 Engsnarre (Crex crex) Brabrand Sø
238 1979-04-07 Canadagås (Branta canadensis) Rudbøl sø
1978
237 1978-09-17 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Blåvand
236 1978-05-28 Biæder (Merops apiaster) Blåvand
235 1978-05-27 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Vejen Mose (godkendt af SU for 1.6.78)
234 1978-05-15 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Nissum fjord
1977
233 1977-09-11 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Blåvand
1976
232 1976-10-08 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Blåvand
231 1976-09-28 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Løvlund
230 1976-09-19 Trane (Grus grus) Ved Anholt
229 1976-09-11 Hortulan (Emberiza hortulana) Skjoldbjerg
228 1976-09-04 Rovterne (Hydroprogne caspia) Filsø
227 1976-07-25 Slørugle (Tyto alba) Tryggelev (Nørballe)
226 1976-07-25 Kærløber (Calidris falcinellus) Tryggelev Nor
225 1976-05-16 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Skagen (byparken)
224 1976-05-15 * Perleugle (Aegolius funereus) Skagen
223 1976-05-15 Tejst (Cepphus grylle) Skagen
222 1976-05-14 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Skagen
221 1976-05-14 Markpiber (Anthus campestris) Skagen
220 1976-05-14 Sort Glente (Milvus migrans) Skagen
219 1976-05-14 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Skagen
218 1976-05-06 Savisanger (Locustella luscinioides) Rudbøl sø
217 1976-04-28 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Fromsejr plantage
216 1976-04-16 Islom (Gavia immer) Skagen
215 1976-04-14 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Skagen
214 1976-04-13 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skagen
213 1976-02-20 Sortspætte (Dryocopus martius) Vejen
212 1976-02-08 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Gråsten
211 1976-01-01 Gråmåge (Larus hyperboreus) Blåvand
1975
210 1975-12-24 Vandrikse (Rallus aquaticus) Gråsten
209 1975-11-24 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Grindsted
208 1975-11-18 Silkehale (Bombycilla garrulus) Grindsted
207 1975-11-01 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Thy
206 1975-10-23 Alk (Alca torda) Hanstholm
205 1975-10-23 Sabinemåge (Xema sabini) Hanstholm
204 1975-10-22 Havørn (Haliaeetus albicilla) Agger Tange
203 1975-10-20 Lomvie (Uria aalge) Hanstholm
202 1975-10-20 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Hanstholm
201 1975-10-19 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Hanstholm
200 1975-10-19 Lapværling (Calcarius lapponicus) Hanstholm
199 1975-10-19 Skægmejse (Panurus biarmicus) Vejlerne
198 1975-10-19 Vandrefalk (Falco peregrinus) Vejlerne
197 1975-10-19 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Hanstholm
196 1975-10-18 Tajgasædgås (Anser fabalis) Vejlerne
195 1975-10-05 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Blåvand
194 1975-10-04 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Skallingen
193 1975-10-04 Søkonge (Alle alle) Blåvand
192 1975-10-04 Skarv (Phalacrocorax carbo) Blåvand
191 1975-09-29 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Grindsted
190 1975-09-21 Skærpiber (Anthus petrosus) Blåvand
189 1975-09-07 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Hejnsvig
188 1975-09-06 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Blåvand
187 1975-08-24 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Grene Sande
186 1975-07-29 Storkjove (Stercorarius skua) Blåvand
185 1975-07-29 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Blåvand
184 1975-07-29 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Blåvand
183 1975-07-28 Gulirisk (Serinus serinus) Blåvand
182 1975-07-28 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Blåvand
181 1975-07-28 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Blåvand
180 1975-07-25 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Grindsted
179 1975-07-21 Bjergand (Aythya marila) Nymindegab
178 1975-07-21 Knarand (Mareca strepera) Fiil Sø
177 1975-07-20 Svaleklire (Tringa ochropus) Ålling Mose
176 1975-07-14 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Slaugård Plantage
175 1975-07-06 Hedehøg (Circus pygargus) Værnengene
174 1975-07-02 Dværgterne (Sternula albifrons) Rømødæmningen
173 1975-07-02 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Rømødæmningen
172 1975-07-02 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Rømø
171 1975-06-21 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Grindsted
170 1975-06-14 Tinksmed (Tringa glareola) Skjoldbjerg
169 1975-06-07 Sortterne (Chlidonias niger) Fromsejr Nørresø
168 1975-05-31 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Ålling Sø
167 1975-05-28 Turteldue (Streptopelia turtur) Skærbæk, Sønderjylland
166 1975-05-28 Lærkefalk (Falco subbuteo) Hvidding ved Ribe
165 1975-05-17 Nattergal (Luscinia luscinia) Vejen Mose
164 1975-05-08 Temmincksryle (Calidris temminckii) Grusgrav mellem Hejnsvig og Grindsted
163 1975-05-03 Havlit (Clangula hyemalis) Blåvand
162 1975-05-03 Sule (Morus bassanus) Blåvand
161 1975-05-02 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Hejnsvig
160 1975-04-10 Rød Glente (Milvus milvus) Randbøl Hede
159 1975-03-25 Blisgås (Anser albifrons) Værnengene
158 1975-03-24 Atlingand (Spatula querquedula) Værnengene
157 1975-03-23 Rørdrum (Botaurus stellaris) Værnengene
156 1975-02-02 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Kolding Fjord
1974
155 1974-12-29 Mosehornugle (Asio flammeus) Værnengene
154 1974-12-26 Dværgfalk (Falco columbarius) Rømødæmningen
153 1974-12-26 Knortegås (Branta bernicla) Rømødæmningen
152 1974-12-16 Ederfugl (Somateria mollissima) Nymindegab
151 1974-12-14 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Kvie Sø
150 1974-12-08 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Karlsgårde Sø
149 1974-10-26 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Nymindegab
148 1974-10-26 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Blåvand
147 1974-10-20 Pibesvane (Cygnus columbianus) Karlsgårde Sø
146 1974-10-16 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Værnengene
145 1974-10-16 Sangsvane (Cygnus cygnus) Værnengene
144 1974-10-12 Spætmejse (Sitta europaea) Randbøldal
143 1974-10-12 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Randbøldal
142 1974-09-21 Isfugl (Alcedo atthis) Randbøldal
141 1974-09-21 Ride (Rissa tridactyla) Blåvand
140 1974-09-21 Stenvender (Arenaria interpres) Blåvand
139 1974-09-21 Sandløber (Calidris alba) Blåvand
138 1974-08-18 Fjordterne (Sterna hirundo) Grindsted Engsø
137 1974-08-04 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Værnengene
136 1974-08-02 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Vinderup
135 1974-07-27 Hvidklire (Tringa nebularia) Værnengene
134 1974-07-27 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Værnengene
133 1974-07-27 Dværgryle (Calidris minuta) Værnengene
132 1974-07-27 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Værnengene
131 1974-07-27 Klyde (Recurvirostra avosetta) Værnengene
130 1974-07-27 Rørhøg (Circus aeruginosus) Værnengene
129 1974-07-22 Småspove (Numenius phaeopus) Vesterhede
128 1974-07-17 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Nebel ved Vorbasse
127 1974-07-17 Grågås (Anser anser) Nebel ved Vorbasse
126 1974-07-15 Træløber (Certhia familiaris) Fromsejr plantage
125 1974-07-09 Havterne (Sterna paradisaea) Værnengene
124 1974-06-30 Græshoppesanger (Locustella naevia) Grene Sande
123 1974-06-29 Natravn (Caprimulgus europaeus) Frederikshåb Plantage
122 1974-06-26 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Hejnsvig
121 1974-06-23 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Værnengene
120 1974-06-23 Sortklire (Tringa erythropus) Værnengene
119 1974-06-23 Brushane (Calidris pugnax) Værnengene
118 1974-06-23 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Værnengene
117 1974-06-23 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Værnengene
116 1974-06-23 Sortand (Melanitta nigra) Nymindegab
115 1974-06-01 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Slaugård Plantage
114 1974-05-25 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Hejnsvig
113 1974-05-21 Duehøg (Accipiter gentilis) Randbøl Hede
112 1974-05-18 Havesanger (Sylvia borin) Hejnsvig
111 1974-05-18 Tornsanger (Curruca communis) Hejnsvig
110 1974-05-17 Gulbug (Hippolais icterina) Hejnsvig
109 1974-05-16 Mursejler (Apus apus) Hejnsvig
108 1974-05-12 Natugle (Strix aluco) Randbøl Hede
107 1974-05-10 Munk (Sylvia atricapilla) Slaugård plantage
106 1974-05-10 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Skjoldbjerg
105 1974-05-10 Bysvale (Delichon urbicum) Hejnsvig
104 1974-05-10 Gøg (Cuculus canorus) Slaugård Plantage
103 1974-05-08 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Hejnsvig
102 1974-05-07 Digesvale (Riparia riparia) Hejnsvig
101 1974-05-03 Gærdesanger (Curruca curruca) Grene Sande
100 1974-05-03 Vendehals (Jynx torquilla) Grene Sande
99 1974-04-28 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Hvide Sande
98 1974-04-27 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Hejnsvig
97 1974-04-27 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Fromsejr Nørresø
96 1974-04-26 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Krogager
95 1974-04-24 Ringdrossel (Turdus torquatus) Hejnsvig
94 1974-04-24 Landsvale (Hirundo rustica) Grindsted Engsø
93 1974-04-20 Skovhornugle (Asio otus) Hejnsvig
92 1974-04-19 Skovpiber (Anthus trivialis) Hejnsvig
91 1974-04-07 Gransanger (Phylloscopus collybita) Slaugård plantage
90 1974-04-04 Rødben (Tringa totanus) Hejnsvig
89 1974-04-03 Skeand (Spatula clypeata) Grindsted Engsø
88 1974-03-31 Taffeland (Aythya ferina) Grindsted Engsø
87 1974-03-29 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Grindsted Kirke
86 1974-03-24 Sildemåge (Larus fuscus) Nymindebugten
85 1974-03-24 Jernspurv (Prunella modularis) Slaugård Plantage
84 1974-03-24 Hedelærke (Lullula arborea) Slaugård Plantage
83 1974-03-24 Grønspætte (Picus viridis) Hodde
82 1974-03-24 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Værnengene
81 1974-03-24 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Værnengene
80 1974-03-24 Strandskade (Haematopus ostralegus) Værnengene
79 1974-03-24 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Værnengene
78 1974-03-24 Spidsand (Anas acuta) Værnengene
77 1974-03-24 Pibeand (Mareca penelope) Værnengene
76 1974-03-24 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Værnengene
75 1974-03-24 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Nymindebugten
74 1974-03-23 Vindrossel (Turdus iliacus) Hejnsvig
73 1974-03-22 Hjejle (Pluvialis apricaria) Hejnsvig
72 1974-03-21 Storspove (Numenius arquata) Hejnsvig
71 1974-03-20 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Hejnsvig
70 1974-03-20 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Grindsted
69 1974-03-14 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Hejnsvig
68 1974-03-14 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Hejnsvig
67 1974-03-14 Krikand (Anas crecca) Hejnsvig
66 1974-03-14 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Fromsejr Nørresø
65 1974-03-13 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Randbøl Hede
64 1974-03-13 Sangdrossel (Turdus philomelos) Fromsejr Plantage
63 1974-03-13 Blishøne (Fulica atra) Grindsted
62 1974-03-12 Tornirisk (Linaria cannabina) Randbøl Hede
61 1974-03-12 Fiskehejre (Ardea cinerea) Randbøl Hede
60 1974-03-10 Engpiber (Anthus pratensis) Hejnsvig
59 1974-03-10 Troldand (Aythya fuligula) Fromsejr Nørresø
58 1974-03-09 Hvinand (Bucephala clangula) Fromsejr Nørresø
57 1974-03-02 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Hejnsvig
56 1974-02-22 Råge (Corvus frugilegus) Vejle
55 1974-02-18 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Gilbjerg, Billund kommune
54 1974-02-18 Vandstær (Cinclus cinclus) Randbøldal
53 1974-02-18 Sumpmejse (Poecile palustris) Randbøldal
52 1974-02-15 Gråand (Anas platyrhynchos) Gilbjerg, Billund kommune
51 1974-02-15 Knopsvane (Cygnus olor) Gilbjerg, Billund kommune
50 1974-02-06 Sortkrage (Corvus corone) Gilbjerg, Billund kommune
49 1974-02-02 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Skjoldbjerg
48 1974-02-02 Grønsisken (Spinus spinus) Slaugård Plantage
47 1974-02-02 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Gilbjerg, Billund kommune
46 1974-01-27 Ravn (Corvus corax) Grene Sande
45 1974-01-27 Gravand (Tadorna tadorna) Gilbjerg, Billund kommune
44 1974-01-25 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Grindsted
43 1974-01-20 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Skjoldbjerg
42 1974-01-20 Rødhals (Erithacus rubecula) Slaugård plantage
41 1974-01-20 Halemejse (Aegithalos caudatus) Slaugård Plantage
40 1974-01-20 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Randbøl Hede
39 1974-01-20 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Skjoldbjerg
38 1974-01-20 Musvåge (Buteo buteo) Randbøl Hede
37 1974-01-18 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Gilbjerg, Billund kommune
36 1974-01-17 Spurvehøg (Accipiter nisus) Krogager
35 1974-01-17 Svartbag (Larus marinus) Krogager
34 1974-01-14 Toplærke (Galerida cristata) Vestre skole Grindsted
33 1974-01-14 Kirkeugle (Athene noctua) Gilbjerg, Billund kommune
32 1974-01-12 Stillits (Carduelis carduelis) Gilbjerg, Billund kommune
31 1974-01-12 Grønirisk (Chloris chloris) Gilbjerg, Billund kommune
30 1974-01-12 Ringdue (Columba palumbus) Gilbjerg, Billund kommune
29 1974-01-10 Stær (Sturnus vulgaris) Hejnsvig
28 1974-01-09 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Grindsted
27 1974-01-07 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Hejnsvig
26 1974-01-05 Topmejse (Lophophanes cristatus) Gilbjerg, Billund kommune
25 1974-01-05 Sortmejse (Periparus ater) Gilbjerg, Billund kommune
24 1974-01-05 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Gilbjerg, Billund kommune
23 1974-01-05 Fasan (Phasianus colchicus) Gilbjerg, Billund kommune
22 1974-01-03 Sjagger (Turdus pilaris) Gilbjerg, Billund kommune
21 1974-01-03 Skovskade (Garrulus glandarius) Gilbjerg, Billund kommune
20 1974-01-03 Agerhøne (Perdix perdix) Gilbjerg, Billund kommune
19 1974-01-02 Stormmåge (Larus canus) Hejnsvig
18 1974-01-01 Sølvmåge (Larus argentatus) Hejnsvig
17 1974-01-01 Gulspurv (Emberiza citrinella) Gilbjerg, Billund kommune
16 1974-01-01 Bomlærke (Emberiza calandra) Gilbjerg, Billund kommune
15 1974-01-01 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Gilbjerg, Billund kommune
14 1974-01-01 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Gilbjerg, Billund kommune
13 1974-01-01 Bogfinke (Fringilla coelebs) Gilbjerg, Billund kommune
12 1974-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Gilbjerg, Billund kommune
11 1974-01-01 Gråspurv (Passer domesticus) Gilbjerg, Billund kommune
10 1974-01-01 Solsort (Turdus merula) Hejnsvig
9 1974-01-01 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Gilbjerg, Billund kommune
8 1974-01-01 Fuglekonge (Regulus regulus) Gilbjerg, Billund kommune
7 1974-01-01 Musvit (Parus major) Gilbjerg, Billund kommune
6 1974-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Gilbjerg, Billund kommune
5 1974-01-01 Gråkrage (Corvus cornix) Gilbjerg, Billund kommune
4 1974-01-01 Allike (Coloeus monedula) Gilbjerg, Billund kommune
3 1974-01-01 Husskade (Pica pica) Gilbjerg, Billund kommune
1970
2 1970-03-18 Sanglærke (Alauda arvensis) Gilbjerg, Billund kommune
1 1970-03-18 Vibe (Vanellus vanellus) Gilbjerg, Billund kommune
Annoncer