Danske Arter

Danske Arter

Morten Bentzon Hansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Bentzon Hansens kryds

Dette er Morten Bentzon Hansens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1992-04-29 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1989-06-19 Sønderåen
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1987-04-17 Nyord
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1991-04-25 Bøvling Klit
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1987-04-17 Nyord
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1987-10-23 Rømødæmningen
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1996-05-17 Hindemaj
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 1998-10-03 Ballum Enge (Tønder)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1991-10-09 Christiansø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1988-04-03
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1993-01-31 Borreby Mose
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2003-05-29 Sneum Digesø
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1987-11-15 Emmerlev Klev
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1995-05-04 Hindemaj
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Kokær
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) Tofte Sø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-08-16 Store Jyndevad
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1988-05-25 Tryggelev Nor
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1992-04-29 Vejlerne
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera) 1988-05-28 Tryggelev Nor, Langeland
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-08 Bygholm Vejle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 * Sortbrun And (Anas rubripes)
34 X Spidsand (Anas acuta)
35 X Krikand (Anas crecca)
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1997-05-01 Solbjerg Engsø
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
38 X Taffeland (Aythya ferina)
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1992-03-14 Haderslev Inderdam
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-10-01 Esrum Sø
41 X Troldand (Aythya fuligula)
42 X Bjergand (Aythya marila)
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-28 Harboøre Tange
44 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1996-04-24 Nyeng, Skallingen
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-27 Ølsemagle Revle
46 X Ederfugl (Somateria mollissima)
47 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1994-10-15 Lakolk Strand, Rømø
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1987-04-16 Møn
49 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-01-23 Blåvand Strand ssp. deglandi
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand
51 X Sortand (Melanitta nigra) 1987-04-16 Møn
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvand
53 X Havlit (Clangula hyemalis) 1990-02-25 Sandersvig Strand
54 X Hvinand (Bucephala clangula)
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-05-30 Gamborg Inderfjord
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1993-05-23 Gårdbogård
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilleleje
64 X Mursejler (Apus apus)
65 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Skagen
66 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
72 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-01 Birkepøl, Sydals
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus)
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia)
78 X Huldue (Columba oenas)
79 X Ringdue (Columba palumbus)
80 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1989-06-16 Frøslev Plantage
81 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
83 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-21 Skagen
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
85 X Engsnarre (Crex crex) 1995-05-23 Brabrand Sø
86 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
87 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale, Møn
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1989-04-21 Lakolk Sø, Rømø
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
91 X Blishøne (Fulica atra)
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose
93 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 1992-06-04 Kærup Holme, Vejlerne
94 X Trane (Grus grus) 1987-04-17 Nyord
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1994-10-23 Nors Sø
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1986-04-15 Tyrstrup Lergrav
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1993-06-28 Lysabild Skov, Als
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1993-05-29 Borreby Mose
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
104 X Vibe (Vanellus vanellus)
105 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-30 Søborg Sø
106 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
108 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed
109 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle Revle
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1987-04-18 Stege Slambassiner
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1988-04-03 Margrethe Kog
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-09 Lakolk Strand, Rømø
116 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-04 Agger Tange
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1990-05-10 Skjerne Enge
119 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
120 X Småspove (Numenius phaeopus)
121 X Storspove (Numenius arquata)
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres)
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
127 X Brushane (Calidris pugnax)
128 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1992-08-27 Ølsemagle Revle
129 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
130 X * Klireryle (Calidris himantopus) 1998-04-24 Vejlerne
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Ølsemagle Revle
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
133 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Ribe Kammersluse
134 X Sandløber (Calidris alba)
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
137 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs
138 X Dværgryle (Calidris minuta)
139 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-30 Mågenakken, Møn
140 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1995-08-28 Sønder Farup Forland
141 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1994-08-03 Bygholm Vejle, Vejlerne
142 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-18 Lakolk Klitsø, Rømø
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1988-08-01 Hejlsminde Nor
146 X Tredækker (Gallinago media) 1996-09-25 Lille Lyngby Mose
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
148 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1999-05-25 Værnengene
149 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Ølsemagle Revle
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1997-05-28 Mågenakken, Møn
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
153 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
154 X Svaleklire (Tringa ochropus)
155 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1999-05-28 Lakolk Klitsø, Rømø
156 X Rødben (Tringa totanus)
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1990-05-11 Vejlerne
158 X Tinksmed (Tringa glareola)
159 X Sortklire (Tringa erythropus)
160 X Hvidklire (Tringa nebularia)
161 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Keldsand
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle
164 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethe Kog
165 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-29 Bygholm Vejle, Vejlerne
166 X Ride (Rissa tridactyla) 1989-03-04 Gilleleje
167 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn, Lolland
168 X Sabinemåge (Xema sabini) 1995-09-30 Korshage, Rørvig
169 X * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-05-27 Filsø
170 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-08 Hirtshals Havn
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Ølsemagle Revle
173 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-18 Skagen
174 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-10 Hjerting Strand
175 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2019-06-06 Sneum Digesø
176 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1992-01-11 København
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus)
180 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Margrethe Kog
181 X Svartbag (Larus marinus)
182 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-15 Brabrand Sø
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1990-04-29 Thyborøn
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1989-04-21 Havneby, Rømø
185 X Sølvmåge (Larus argentatus)
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
187 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus)
190 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1990-04-29 Fjandø
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia) Klægbanken
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons)
195 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli, Ho Bugt
196 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Thyborøn Havn
197 X Fjordterne (Sterna hirundo)
198 X Havterne (Sterna paradisaea)
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Kongelundsstranden
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1992-05-18 Vejlerne
201 X Sortterne (Chlidonias niger)
202 X Storkjove (Stercorarius skua) 1993-09-30 Lakolk Strand, Rømø
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1989-09-03 Blåvandshuk
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1989-09-03 Blåvandshuk
205 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1996-08-28 Ølsemagle Revle
206 X Søkonge (Alle alle) Christiansfeld
207 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1995-01-19 Hirtshals Havn
208 X Lomvie (Uria aalge) 1988-04-15 Lillebæltsbroen
209 X Alk (Alca torda) 1988-04-15 Lillebæltsbroen
210 X Tejst (Cepphus grylle) 1990-05-12 Skagen
211 X Lunde (Fratercula arctica) 1997-10-15 Blåvandshuk
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Skjern Å
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1989-11-19 Hvide Sande
214 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
215 X Islom (Gavia immer) 1993-09-30 Lakolk Strand, Rømø
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1990-05-12 Skagen
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-07-18 Grenen, Skagen
219 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2009-10-04 Nr. Lyngvig
220 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1989-10-17 Blåvandshuk
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1990-05-11 Bulbjerg
222 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
223 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-09-16 Snekkersten + 31.07.2012 - Trelde Næs
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1995-10-18 Ørhage, Klitmøller
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1997-09-13 Ørhage, Klitmøller
227 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-08-02 Skagen
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1993-05-17 Skagen
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) Christiansfeld
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus) 1989-09-03 Blåvandshuk
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-08 Esbjerg Havn
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-10-23 Vejlerne
238 X Skestork (Platalea leucorodia) 1994-06-29 Ribe Kammersluse
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1988-03-30 Hejlsminde Nor
240 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-09 Bygholm Vejle, Vejlerne
241 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1998-05-03 Randers
243 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-08 Madsted ved Ove Sø
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
246 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 Værnengene
247 X Sølvhejre (Ardea alba) 1992-09-02 Tryggelev Nor, Langeland
248 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1992-08-16 Værnengene
249 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-04 Ræhr Grusgrav
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1987-04-16 Møn
251 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-29 Skagen
252 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-23 Skagen
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1988-05-29 Augustenborg
254 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup, Skive
255 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-22 Aborrebjerget
256 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-05-17 Skagen
257 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-04-25 Skagen
258 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-22 Skagen
259 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-10-04 Bornholm
260 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-04 Bøtø Nor
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1993-05-16 Skagen
262 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-06-12 Paradisbakkerne, Bornholm
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
264 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1987-04-25 Aller
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
267 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-15 Skagen
269 X Hedehøg (Circus pygargus)
270 X Rød Glente (Milvus milvus) Skovrup Skov
271 X Sort Glente (Milvus migrans) 1991-10-24 Hejlsminde Nor
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Tipperne
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
274 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 Vilslev Enge
275 X Musvåge (Buteo buteo)
276 X Slørugle (Tyto alba) Grøngård
277 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-13 Kløvbakken, Filsø
278 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-18 Slagelse
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1992-03-18 Brogård Plantage
280 X Natugle (Strix aluco)
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1995-11-20 Grib Skov
282 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Jægersborg Dyrehave
283 X Kirkeugle (Athene noctua)
284 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1989-03-01 Kongelunden
285 X Skovhornugle (Asio otus) Christiansfeld
286 X Mosehornugle (Asio flammeus)
287 X Hærfugl (Upupa epops) 1994-05-12 Skagen
288 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-01 Kilen, Struer
289 X Isfugl (Alcedo atthis)
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster) 1998-05-23 Røsnæs
292 X Vendehals (Jynx torquilla) 1992-05-16 Skagen
293 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-13 Skagen
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Lunden, Gram
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1989-03-05 Holmegårds Mose
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius) Grib Skov
299 X Grønspætte (Picus viridis) 1994-03-21 Frøslev Plantage
300 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1992-05-14 Skagen
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1989-10-17 Rømødæmningen
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1988-05-21 Aller Mølle
307 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2006-05-07 Skagen
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-03-05 Valbyparken
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1989-10-17 Rømødæmningen
310 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Lydersholm
312 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed Strand
313 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-15 Skallingen
314 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Møn
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1987-03-30 Tinglev
316 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1992-08-16 Blåvandshuk
317 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-19 Mandø Bydige
318 X Pirol (Oriolus oriolus) 1990-06-05 Sandersvig Skov
319 X Skovskade (Garrulus glandarius)
320 X Husskade (Pica pica)
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1994-12-02 Kongelunden
322 X Allike (Coloeus monedula)
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus)
325 X Sortkrage (Corvus corone) Sønderjylland
326 X Gråkrage (Corvus cornix)
327 X Ravn (Corvus corax)
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1988-11-21 Seggelund
329 X Sortmejse (Periparus ater)
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
331 X Sumpmejse (Poecile palustris)
332 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1989-10-19 Frøslev Plantage
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
334 X Musvit (Parus major)
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1989-05-02 Vestamager
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1988-05-29 Miang Dam, Als
337 X Hedelærke (Lullula arborea) 1990-04-28 Frøslev Plantage
338 X Sanglærke (Alauda arvensis)
339 X Toplærke (Galerida cristata) 1989-09-03 Esbjerg Havn
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1987-11-15 Emmerlev Klev
341 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1995-10-18 Agger Tange
342 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø
343 X Digesvale (Riparia riparia)
344 X Landsvale (Hirundo rustica)
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum)
347 * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa)
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1998-04-11 Rønne, Bornholm
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
351 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Skagen
352 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-10-15 Mandø
353 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1991-10-14 Christiansø
354 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1991-10-11 Christiansø
355 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 Blåvandshuk
356 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø
357 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1991-10-10 Christiansø
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
360 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-01 Fællesskoven, Stevns
361 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2015-05-27 Blåvand
362 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Ho
363 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1996-07-06 Blåvandshuk
364 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1998-09-28 Blåvandshuk
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1986-06-22 Lakolk Klitsø, Rømø
366 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2009-08-07 Rudbøl Sø
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
368 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Mosen, Blåvand
369 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-04 Køge Sydstrand
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
372 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn
373 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
374 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-06 Blåvand
375 X Gulbug (Hippolais icterina)
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
379 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1992-06-03 Stevning Dam
380 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1993-05-27 Magisterkogen
381 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Skagen
382 X Munk (Sylvia atricapilla)
383 X Havesanger (Sylvia borin)
384 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1996-06-15 Bødkermosen
385 X Gærdesanger (Curruca curruca)
386 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
387 X Tornsanger (Curruca communis)
388 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen, Skagen
389 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1995-05-14 Blåvandshuk
390 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-17 Mandø
391 * Makisanger (Curruca subalpina)
392 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2007-06-20 Blåvand (set - hvad har I andre ? ;-)
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1993-05-01 Christiansø
395 X Fuglekonge (Regulus regulus)
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
397 X Spætmejse (Sitta europaea)
398 X Træløber (Certhia familiaris)
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1987-11-14 Gråsten Slotspark
400 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-12 Skagen
401 X Stær (Sturnus vulgaris)
402 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø
403 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne
404 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-21 Christiansø
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1987-04-22 Tyrstrup Lergrav
407 X Solsort (Turdus merula)
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-15 Frederiksværk
410 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde
411 X Sjagger (Turdus pilaris)
412 X Vindrossel (Turdus iliacus)
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula)
419 X * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 2012-10-19 Christiansø
420 X Blåhals (Luscinia svecica) 1992-05-17 Skagen
421 X Nattergal (Luscinia luscinia)
422 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1994-05-16 Fiil Sø
423 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1995-11-02 Christiansø
424 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-07 Blåvandshuk
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
426 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1993-05-08 Christiansø
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1993-05-31 Christiansø
428 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken, Gentofte
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
431 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Øerkrogvej, Ebeltoft Havn
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Blåvandshuk
434 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Husby Strand
435 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Birkemose, Gedser
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
437 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng
438 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1995-11-25 Sønderho, Fanø
439 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Stevns Kridtbrud
440 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-02 Stevns Kridtbrud
441 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitse, Lolland
442 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbæk Vig
443 X Vandstær (Cinclus cinclus)
444 X Gråspurv (Passer domesticus)
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus)
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
449 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirthals Havn
450 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
451 X Jernspurv (Prunella modularis)
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
453 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Skagen
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Aller Å
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Tyrstrup Kro
456 X * Storpiber (Anthus richardi) 1993-11-08 Vidåslusen, Højer
457 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-23 Værnengene
458 X Markpiber (Anthus campestris) 1992-05-17 Skagen
459 X Engpiber (Anthus pratensis)
460 X Skovpiber (Anthus trivialis)
461 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2012-10-11 Mandø
462 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1993-05-17 Skagen
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1996-01-28 Gravlev Ådal
464 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1989-03-04 Gilleleje
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
468 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-12 Skagen
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
470 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1992-05-29 Skagen
472 X Grønirisk (Chloris chloris)
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1987-11-15 Rømødæmningen
474 X Tornirisk (Linaria cannabina)
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
477 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1995-01-15 Frederikshavn
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1995-05-03 Skagen
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
480 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-03-07 Grib Skov
481 X Stillits (Carduelis carduelis)
482 X Gulirisk (Serinus serinus) 1993-05-01 Christiansø
483 X Grønsisken (Spinus spinus)
484 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1987-11-15 Emmerlev Klev
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1987-01-16 Tipperne
486 X Bomlærke (Emberiza calandra) Sommersted
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
488 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Vestkeldsand
489 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser
490 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Skagen
491 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1993-05-01 Christiansø
492 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Kliplantage
493 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-10-13 Christiansø
494 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
495 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1993-05-07 Christiansø
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Skagen
498 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Hønen, Sønderho (Fanø)
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Ølsemagle Revle
500 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Mølleparken, Skørping
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
503 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer