Danske Arter - Kronologisk

Claus Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
161 2023-07-24 Duehøg (Accipiter gentilis) Bækken
2022
160 2022-12-11 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Rydal
2020
159 2020-09-25 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Svineklovene
158 2020-08-03 Ride (Rissa tridactyla) Bulbjerg
157 2020-05-02 Knarand (Mareca strepera) Randers Fjord, Kare
156 2020-04-23 Sortkrage (Corvus corone) Lystrup Strand
155 2020-04-04 Vandrefalk (Falco peregrinus) Kare Holm
154 2020-03-26 Blåhals (Luscinia svecica) Kare Holm
2019
153 2019-05-04 Sildemåge (Larus fuscus) Rydalsgaard Mose
152 2019-04-18 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Gråsten Slotssø
2018
151 2018-11-04 Sortspætte (Dryocopus martius) Kare
150 2018-06-17 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Damvej 10
149 2018-05-20 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Randers Fjord
148 2018-02-11 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Damvej 10
2017
147 2017-07-05 Sule (Morus bassanus) Rygård Strand
146 2017-07-05 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Rygård Strand
145 2017-05-12 Huldue (Columba oenas) Damvej 10
144 2017-04-29 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Bækhuset
2016
143 2016-10-07 Sølvhejre (Ardea alba) Vilsted Sø
142 2016-08-01 Skestork (Platalea leucorodia) Rydalsgård, engen
141 2016-05-21 Vagtel (Coturnix coturnix) Rydalsgaard, Voereng
140 2016-05-16 Taffeland (Aythya ferina) Brabrand sø
139 2016-05-05 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Randers Fjord, Kare
138 2016-05-01 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Randers Fjord
137 2016-04-30 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Rydalsgaard, mosen.
136 2016-04-22 Ringdrossel (Turdus torquatus) Kare
135 2016-04-09 Engpiber (Anthus pratensis) Randers Fjord, Kare
134 2016-04-08 Skeand (Spatula clypeata) Rydalsgaard, mosen.
133 2016-03-25 Troldand (Aythya fuligula) Stenalt
132 2016-03-24 Skovhornugle (Asio otus) Rydalsgaard
131 2016-03-24 Grønspætte (Picus viridis) Holbæk Enge
130 2016-03-16 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Damvej 10
2015
129 2015-11-22 Storspove (Numenius arquata) Skallehuse
128 2015-11-07 Blisgås (Anser albifrons) Rydalsgaard, engsø.
127 2015-05-21 Atlingand (Spatula querquedula) Rydalsgaard, mosen
126 2015-05-14 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Filsø
125 2015-05-09 Klyde (Recurvirostra avosetta) Randers Fjord, Kare
124 2015-04-10 Trane (Grus grus) Damvej 10
123 2015-04-06 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Rydalsgaard, mosen.
122 2015-01-27 Grågås (Anser anser) Randers Fjord
121 2015-01-25 Skægmejse (Panurus biarmicus) Randers Fjord
2014
120 2014-12-30 Isfugl (Alcedo atthis) Randers Fjord, Kare
119 2014-12-30 Mosehornugle (Asio flammeus) Randers Fjord, Kare
118 2014-06-05 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Damvej 10
117 2014-06-05 Råge (Corvus frugilegus) Damvej 10
116 2014-06-05 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Rydalsgaard, engsø.
115 2014-05-02 Tornirisk (Linaria cannabina) Damvej 10
114 2014-04-19 Blishøne (Fulica atra) Rydalsgaard, mosen.
113 2014-04-07 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) St. Sjørup sø
112 2014-03-20 Svartbag (Larus marinus) Udbyhøj Færgeleje
111 2014-03-20 Bramgås (Branta leucopsis) Udbyhøj Færgeleje
110 2014-02-03 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Voer Mark
2013
109 2013-11-26 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Skallehuse
108 2013-11-11 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Damvej 10
107 2013-08-03 Hvidklire (Tringa nebularia) Rydalsgaard, mosen.
106 2013-08-03 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Rydalsgaard, mosen.
105 2013-08-01 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Rydalsgaard, mosen.
104 2013-08-01 Stormmåge (Larus canus) Rydalsgaard, mosen.
103 2013-07-28 Rødben (Tringa totanus) Randers Fjord, Kare
102 2013-07-28 Fjordterne (Sterna hirundo) Udbyhøj Færgeleje
101 2013-07-06 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Rydalsgaard, ruggånd.
100 2013-05-14 Tornsanger (Curruca communis) Damvej 10
99 2013-05-11 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Kare
98 2013-05-09 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Rydalsgaard, Mosen
97 2013-05-07 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Rydalsgaard, Marken
96 2013-04-29 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Damvej 10
95 2013-03-31 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Randers Fjord, Kare
94 2013-03-28 Ravn (Corvus corax) Damvej 10
93 2013-03-22 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Fjordblik
92 2013-03-22 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Fjordvej
91 2013-03-13 Grønsisken (Spinus spinus) Damvej 10
90 2013-02-02 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Randers Fjord, Kare
2012
89 2012-12-10 Sortand (Melanitta nigra) Skallehuse
88 2012-12-10 Spidsand (Anas acuta) Skallehuse
87 2012-12-10 Fløjlsand (Melanitta fusca) Skallehuse
86 2012-12-08 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Damvej 10
85 2012-12-04 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Skallehuse
84 2012-12-04 Skarv (Phalacrocorax carbo) Skallehuse
83 2012-12-04 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Skallehuse
82 2012-11-18 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Rydalsgaard, Høgeskoven
81 2012-11-08 Silkehale (Bombycilla garrulus) Allingåbro
80 2012-09-10 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Kare Holm
79 2012-09-10 Havørn (Haliaeetus albicilla) Kare Holm
78 2012-07-06 Rød Glente (Milvus milvus) Rydalsgaard, Kare enge
77 2012-06-08 Rørhøg (Circus aeruginosus) Rydalsgård, voer eng.
76 2012-06-08 Strandskade (Haematopus ostralegus) Rydalsgård, voer eng.
75 2012-06-06 Gøg (Cuculus canorus) Kare
74 2012-06-04 Gulbug (Hippolais icterina) Damvej 10
73 2012-06-04 Mursejler (Apus apus) Kare
72 2012-06-02 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Kare, Tinne
71 2012-06-02 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Damvej 10
70 2012-06-02 Havesanger (Sylvia borin) Damvej 10
69 2012-06-01 Skovpiber (Anthus trivialis) Damvej 10
68 2012-05-31 Digesvale (Riparia riparia) Fur
67 2012-05-25 Natugle (Strix aluco) Damvej 10
66 2012-05-15 Nattergal (Luscinia luscinia) Rydalsgård, mergelgrav.
65 2012-05-01 Græshoppesanger (Locustella naevia) Damvej 10
64 2012-05-01 Gærdesanger (Curruca curruca) Damvej 10
63 2012-05-01 Bysvale (Delichon urbicum) Damvej 10
62 2012-04-24 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Rydalsgaard, ruggånd.
61 2012-04-24 Knopsvane (Cygnus olor) Randers Fjord, Kare
60 2012-04-23 Landsvale (Hirundo rustica) Kare
59 2012-04-22 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Kare, Bækken
58 2012-04-18 Munk (Sylvia atricapilla) Damvej 10
57 2012-04-16 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Damvej 10
56 2012-04-14 Krikand (Anas crecca) Rydalsgaard, engsø.
55 2012-04-14 Sangdrossel (Turdus philomelos) Damvej 10
54 2012-04-13 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Ørsted
53 2012-04-10 Svaleklire (Tringa ochropus) Damvej 10
52 2012-04-07 Hjejle (Pluvialis apricaria) Rydalsgaard, Kare enge
51 2012-04-07 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Rydalsgaard, Kare enge
50 2012-03-31 Gransanger (Phylloscopus collybita) Damvej 10
49 2012-03-30 Vindrossel (Turdus iliacus) Damvej 10
48 2012-03-21 Bomlærke (Emberiza calandra) Damvej 10
47 2012-03-21 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Damvej 10
46 2012-03-17 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Damvej 10
45 2012-03-16 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Damvej 10
44 2012-03-12 Spurvehøg (Accipiter nisus) Damvej 10
43 2012-03-10 Gravand (Tadorna tadorna) Randers Fjord, Kare
42 2012-03-10 Vibe (Vanellus vanellus) Rydalsgaard, Kare enge
41 2012-03-10 Agerhøne (Perdix perdix) Rydalsgaard, Kare enge
40 2012-03-09 Sanglærke (Alauda arvensis) Damvej 10
39 2012-02-26 Allike (Coloeus monedula) Damvej 10
38 2012-02-26 Stillits (Carduelis carduelis) Damvej 10
37 2012-02-23 Gråand (Anas platyrhynchos) Damvej 10
36 2012-02-17 Stær (Sturnus vulgaris) Damvej 10
35 2012-02-13 Musvåge (Buteo buteo) Damvej 10
34 2012-02-07 Fiskehejre (Ardea cinerea) Damvej 10
33 2012-02-02 Sjagger (Turdus pilaris) Damvej 10
32 2012-02-02 Gråspurv (Passer domesticus) Damvej 10
31 2012-01-31 Pibeand (Mareca penelope) Udbyhøj Færgeleje
30 2012-01-31 Hvinand (Bucephala clangula) Udbyhøj Færgeleje
29 2012-01-31 Knortegås (Branta bernicla) Udbyhøj Færgeleje
28 2012-01-26 Ederfugl (Somateria mollissima) Rygård Strand
27 2012-01-26 Sølvmåge (Larus argentatus) Rygård Strand
26 2012-01-23 Fuglekonge (Regulus regulus) Høegskoven
25 2012-01-23 Skovskade (Garrulus glandarius) Høegskoven
24 2012-01-23 Sortmejse (Periparus ater) Høegskoven
23 2012-01-22 Jernspurv (Prunella modularis) Damvej 10
22 2012-01-20 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Damvej 10
21 2012-01-15 Canadagås (Branta canadensis) Kare Enge
20 2012-01-13 Halemejse (Aegithalos caudatus) Damvej 10
19 2012-01-13 Træløber (Certhia familiaris) Damvej 10
18 2012-01-07 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Damvej 10
17 2012-01-07 Husskade (Pica pica) Damvej 10
16 2012-01-07 Ringdue (Columba palumbus) Damvej 10
15 2012-01-06 Gråkrage (Corvus cornix) Damvej 10
14 2012-01-06 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Damvej 10
13 2012-01-06 Gulspurv (Emberiza citrinella) Damvej 10
12 2012-01-02 Grønirisk (Chloris chloris) Damvej 10
11 2012-01-02 Bogfinke (Fringilla coelebs) Damvej 10
10 2012-01-02 Fasan (Phasianus colchicus) Damvej 10
9 2012-01-01 Musvit (Parus major) Damvej 10
8 2012-01-01 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Damvej 10
7 2012-01-01 Sumpmejse (Poecile palustris) Damvej 10
6 2012-01-01 Skovspurv (Passer montanus) Damvej 10
5 2012-01-01 Topmejse (Lophophanes cristatus) Damvej 10
4 2012-01-01 Spætmejse (Sitta europaea) Damvej 10
3 2012-01-01 Sangsvane (Cygnus cygnus) Damvej 10
2 2012-01-01 Solsort (Turdus merula) Damvej 10
1 2012-01-01 Rødhals (Erithacus rubecula) Damvej 10
Annoncer