Danske Arter

Danske Arter

Morten Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Christensens kryds

Dette er Morten Christensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-16 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
4 X Fasan (Phasianus colchicus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-09-21 Aså Havn, Vendsyssel
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-04-05 Attrup Enge, Nordjylland
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-02-08 Gøgsig Mark, Vendsyssel
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-03-15 Staun Enge, Nordjylland
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2018-07-24 Lille Vildmose
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-28 Korsholm, Gøttrup, Thy
11 X Grågås (Anser anser) 2008-03-22 Sæsing, Vendsyssel
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2011-11-06 Lille Vildmose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-03-15 Staun, Barmer og Valsted Enge, Nordjylland
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-02-19 Gøgsig Mark, Vendsyssel
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-03-23 Jerup Enge, Vendsyssel
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2014-05-13 Ulvedybet, Vendsyssel
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-04 Gjøl Bredning (Jammerbugt)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) Sæby Havn Åen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Sindal
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-05 Hirtshals Havn
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-03-25 Sørig Enge, Vendsyssel
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2012-04-22 Nygårds Mølle, Vendsyssel
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2018-09-19 Guldbæk Ådal, Godthåb, Nordjylland
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-04-03 Sejlstrup, Vendsyssel
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-04-29 Hirtshals Havn
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-03-15 Bygholm Vejle
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-09-19 Hirtshals Havn
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2015-04-24 Bygholm Vejle, Vejlerne
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Sæby Havn Åen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-10-18 Skjern Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-09-23 Uggerby Strand, Vendsyssel
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-04-05 Lille Vildmose
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-02-14 Uge, Sønderjylland
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-03-15 Ultvedsøerne, Vendsyssel
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-05-12 Øster Kjul, Vendsyssel
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-02-07 Esrum Sø, Nordsjælland
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-04-28 Hirtshals Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-09 Hirtshals Havn
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-25 Kogleaks (Thisted)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-29 Egense Havn, Nordjylland
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-06-28 Vestmolen, Hirtshals
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-05-08 Hirtshals Fyr
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-08-18 Grenen, Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-20 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-09-23 Uggerby Strand, Vendsyssel
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2012-09-20 Grenen, Skagen
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-20 Hirtshals Fyr
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-02-15 Jerup Strand, Vendsyssel
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-03-15 Bygholm Vejle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-02-27 Råbjerg Sø, Vendsyssel
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-07-20 Hirtshals Strand
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-11-26 Nørrestrand, Horsens
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-20 Selsø, Nordsjælland
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-06-22 Uggerby Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-26 Sindal, Vendsyssel
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2022-10-28 Skarvsøen, Skagen (Frederikshavn)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-06-24 Råbjerg Klithede, Vendsyssel
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) Bindslev, Vendsyssel
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-03-06 Slotved Skov, Vendsyssel
78 X Ringdue (Columba palumbus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2015-05-29 Grøngård, Sønderjylland
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-05-04 Vandplasken. Vendsyssel
84 X Engsnarre (Crex crex) 2010-05-23 Dvergetved Enge, Vendsyssel
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-07-01 Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2011-07-05 Sdr. Harritslev, Vendsyssel
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Ulvegravene, Hjørring
90 X Blishøne (Fulica atra) Mygdal, Hjørring
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-03-30 Lille Vildmose
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-06-24 Råbjerg Klithede, Vendsyssel
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-08-14 Lindet, Vendsyssel
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-04-29 Vandplasken, Vendsyssel
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-06-30 Bratten Strand, Vendsyssel
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2014-11-02 Grenen, Skagen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2011-05-21 Kogleaks, Thy
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2017-05-10 Søndenåen, Vendsyssel
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Hirtshals Strand
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-28 Lille Vildmose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-03-15 Ulvedybet
103 X Vibe (Vanellus vanellus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølundgårds Inddæmning, Fyn
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-09-11 Albæk, Pandrup N, Vendsyssel
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2020-08-13 Bygholm Vejle, Vejlerne
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-07-28 Kjul Strand Øst, Vendsyssel
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Uggerby Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-26 Tversted Strand, Vendsyssel
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-07-28 Lakolk Strand, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2010-05-03 Overklit, Bakholm, Vendsyssel
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-05-05 Troldkær, Vendsyssel
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-07-02 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-08-02 Hirtshals Øststrand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-04-03 Bygholm Vejle
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-07-28 Kjul Strand Øst, Vendsyssel
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-07-28 Kjul Strand Øst, Vendsyssel
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-09-24 Grenen, Skagen
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-08-24 Gerå, Vendsyssel
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-08-25 Uggerby Strand, Vendsyssel
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-04-26 Tversted Strand, Vendsyssel
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) Tversted Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-07-07 Uggerby Strand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-12-23 Skagen Havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-05 Grenen, Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-07-28 Kjul Strand Øst, Vendsyssel
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-09-24 Grønningen, Blåvand
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2011-05-15 Gjøl, Vendsyssel
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2007-09-11 Rødhus Strand, Vendsyssel
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum Sluse, Sønderjylland
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-12-15 Lilleheden Klitplantage, Vendsyssel
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-10-25 Hirtshals Øststrand
145 X Tredækker (Gallinago media) 2013-09-06 Boller Enge, Vendsyssel
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-04-29 Vandplasken, Vendsyssel
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2015-05-23 Vidåslusen, Sønderjylland
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-25 Thissinghuse, Mors
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2014-05-25 Ulvedybet, Vendsyssel
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2008-10-29 Grenen, Skagen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-07-27 Kjul Strand Øst, Vendsyssel
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Harrerenden, Lønstrup, Vendsyssel
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-04-16 Måstrup Mose, Vendsyssel
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-27 Ulvedybet, Vendsyssel
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-07-27 Hirtshals Strand Øst
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2021-05-04 Ulvedybet ved Gjølvej (Jammerbugt)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-04-30 Vandplasken, Vendsyssel
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-08-25 Uggerby Strand, Vendsyssel
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-08-02 Hirtshals Øststrand
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Hønen, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-10-17 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-10 Skjern Enge
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-06-28 Hirtshals Strand Øst
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2009-10-05 Hirtshals Havn
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-10 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-09-16 Hirtshals Strand Øst
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-06-05 Hirtshals Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Uggerby Strand
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Universitetsparken, Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-03-15 Skagen Strand
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-14 Hirtshals Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Uggerby Strand
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-09-24 Vejers Strand, Vestjylland
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2016-09-12 Hirtshals Øststrand (Hjørring)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2015-05-24 Filsø, Vestjylland
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-08-04 Hejresøen, Amager
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-07-07 Uggerby Strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-06-30 Bratten Strand, Vendsyssel
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-06-28 Hirtshals Strand Øst
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-07-28 Kjul Strand Øst, Vendsyssel
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2014-05-17 Klydesøreservatet, Vestamager
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2009-08-17 Østerkær Enge, Nordjylland
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2011-12-29 Skagen Havn
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-09-25 Tranum Strand, Nordjylland
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-05-08 Nordstrand, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-09-25 Tranum Strand, Nordjylland
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-12-17 Øster Hurup Havn, Nordjylland
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-07-31 Vestmolen, Hirtshals
208 X Alk (Alca torda) 2007-07-31 Vestmolen, Hirtshals
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-05-08 Nordstrand, Skagen
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2012-01-08 Damsted, Skagen
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-09-04 Jerup Strand, Vendsyssel
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-05-08 Nordstrand, Skagen
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2014-11-01 Roshage, Hanstholm
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2016-04-28 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2021-08-19 Husby Klit ved Odbjerg Strand (Ringkøbing-Skjern)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2018-10-03 Roshage, Thy
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2011-10-23 Hirtshals Havn
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2012-09-22 Grenen, Skagen
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2016-08-06 Roshage, Thy
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-07-11 Hirtshals Havn
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2017-05-30 Boddum Vig, Thy
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2011-04-13 Sørig Enge, Vendsyssel
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2008-03-31 Tversted Strand, Vendsyssel
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2012-09-26 Grenen, Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Uggerby Strand, Vendsyssel
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-05-13 Sneum Digesø, Esbjerg
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-08-20 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2011-05-21 Han Vejle, Thy
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-24 Sostrup Slot, Norddjurs
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-11 Slivsø, Sønderjylland
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2014-05-17 Villahøj Sø, Vestamager
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-03-15 Nordstrand, Skagen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-04-25 Vandplasken, Vendsyssel
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2009-08-20 Bygholm Vejle
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-05-18 Troldkær, Vendsyssel
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-04-21 Batterivej, Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-05-23 Uggerby Strand, Vendsyssel
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-24 Aalborg
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-09 Hulsig Hede, Vendsyssel
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2018-04-20 Flagbakken, Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2023-04-20 Gyvelmarkerne (Frederikshavn)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-22 Grenen, Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-06 Engklit, Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2011-03-26 Lille Vildmose
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2021-06-05 Engklit, Skagen (Frederikshavn)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-04-07 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2011-04-10 Ålbæk Klitplantage, Vendsyssel
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-05-04 Vandplasken, Vendsyssel
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-02-28 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Kogleaks, Thy
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2014-04-20 Grenen, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-07-28 Gammel Frederikskog, Sønderjylland
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-04-20 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2011-04-19 Flagbakken, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-05-17 Flagbakken, Skagen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-05-08 Troldkær, Vendsyssel
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-07-25 Reservatet, Skagen
273 X Musvåge (Buteo buteo) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
274 X Slørugle (Tyto alba) 2009-11-06 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-21 Hanstholm Slamdepot
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-04-05 Kongerslev Kalkværk, Nordjylland
278 X Natugle (Strix aluco) Thorup Hede Lejrplads, Dronninglund
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-05 Bunken Klitplantage, Vendsyssel
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-09 Hesselholt Skov, Rold Skov, Nordjylland
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-05-28 Føvling, Sydvestjylland
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2016-03-23 Gludsted Plantage, Midtjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-08-03 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-05-14 Jerup Enge, Vendsyssel
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-02-05 Reersø Havn, Vestsjælland
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup, Thy
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-10-18 Horsfold, Bork Havn, Ringkøbing Fjord
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-20 Grenen, Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-05-06 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-14 Draved Skov, Sønderjylland
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-24 Hald Sø, Viborg
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-08-07 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-03-24 Hald Sø, Viborg
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-03-25 Åsted Ådal, Vendsyssel
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-04-29 Sønderskov, Hjørring
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2015-08-26 Vigsø Klithede, Thy
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-05-08 Nordstrand, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-04-23 Lodskovvad Mile, Vendsyssel
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-18 Værnengene
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2010-04-03 Bygholm Vejle
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-02-14 Jerup Strand, Vendsyssel
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2023-10-16 Mandø, sydvestkrat (Esbjerg)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-06-07 Uggerby Å Udløb, Vendsyssel
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2017-06-05 Grenå Strand
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-11-04 Tversted Klitplantage, Vendsyssel
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-15 Tornby Klitplantage, Vendsyssel
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-05-30 Lille Vildmose
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) Affersholt, Sindal
318 X Husskade (Pica pica) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-02-21 Store Hjøllund Plantage, Østjylland
320 X Allike (Coloeus monedula) Hjørring
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Hjørring
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-10-18 Esbjerg Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-06-15 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-10-29 Bindslev, Vendsyssel
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-11-04 Tversted Klitplantage, Vendsyssel
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-11-04 Tversted Klitplantage, Vendsyssel
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-02-04 Bindslev Gl. Elværk, Vendsyssel
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2015-05-23 Gl. Hviding, Sønderjylland
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
332 X Musvit (Parus major) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2015-06-21 Tebbestrup Kær, Randers
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-10-23 Ulvedybet
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-04-16 Gårdbogård Plantage, Vendsyssel
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-01-27 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-02-13 Revlbuske, Thy
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-07-15 Stendal, Vendsyssel
342 X Landsvale (Hirundo rustica) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-05-17 Hirtshals Havn
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2018-05-10 Grenen, Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-03-08 Måstrup Mose, Vendsyssel
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-05-31 Uggerby Klitplantage, Vendsyssel
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-09-24 Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2011-10-29 Hirtshals
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk (Varde)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-11 Tipmosen, Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-07-09 Tversted Klitplantage
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-12 Tversted Søerne, Vendsyssel
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-09-26 Grenen, Skagen
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2023-09-22 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2014-05-30 Lille Vildmose
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-05-10 Milesøerne, Vendsyssel
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-08-04 Vestvolden, Hvidovre
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-07-26 Råbjerg Klithede, Vendsyssel
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-06-07 Uggerby Å Udløb, Vendsyssel
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-06-24 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-04-29 Vandplasken, Vendsyssel
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2015-06-06 Lille Vildmose
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2015-05-23 Magisterkogen, Sønderjylland
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-06-18 Affersholt, Sindal
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-07 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2011-09-25 Nyeng, Ho, Vestjylland
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-06-20 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-09 Troldkær, Vendsyssel
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-02 Batterivej, Skagen (albistriata)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-25 Blåvand Fyr
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-09-28 Mandø By
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-11-04 Tversted Klitplantage, Vendsyssel
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-03-15 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-03-01 Slotved Skov, Vendsyssel
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-03-01 Slotved Skov, Vendsyssel
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-03-10 Hald Sø, Viborg
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2011-10-15 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
398 X Stær (Sturnus vulgaris) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-29 Vandplasken, Vendsyssel
404 X Solsort (Turdus merula) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-10-20 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-10-21 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-10-16 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-02-04 Bindslev, Vendsyssel
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-08-06 Lodskovvad, Vendsyssel
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-12-15 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-05-13 Hirtshals Havn
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-21 Bolle Og Try Enge, Vendsyssel
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-03-28 Horsebækken, Tornby Klitplantage, Vendsyssel
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2011-08-30 Hirtshals
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2016-05-28 Grenen, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-07-14 Hirtshals Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-05-29 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-26 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-11-02 Råbjerg Sø, Vendsyssel
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-09-01 Uggerby Strand, Vendsyssel
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2022-10-14 Tranum Klit (Jammerbugt)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-30 Hanstholm Havn
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-27 Sundstrup, Midtjylland
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-30 Strandby, Vendsyssel
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-11-02 Bindslev Gl. Elværk, Vendsyssel
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Sæby Havn
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Buttervej Industriområde, Skagen
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals Havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-10-07 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-05-08 Troldkær, Vendsyssel
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2018-05-07 Grenen, Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-07-22 Baggesvogn, Vendsyssel
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2014-10-18 Tranum Klit, Vendsyssel
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-16 Nordstrand, Skagen
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-04-25 Troldkær, Vendsyssel
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-05-09 Elling Strandenge, Vendsyssel
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-13 Ho Plantage, Sydvestjylland
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2014-05-11 Grenen, Skagen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-10-26 Grenen, Skagen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-02-09 Hirtshals Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-11 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-07-08 Mølleparken, Skørping, Nordjylland
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-31 Hasseris, Aalborg
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-02-03 Bindslev, Vendsyssel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2009-06-01 Uggerby Strand, Vendsyssel
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-10-29 Skagen Havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-05-04 Vandplasken, Vendsyssel
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-12-09 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-07-08 Lillesø, Lille Vildmose, Nordjylland
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-01-30 Uggerby Å, Vendsyssel
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2009-03-11 Kjul, Vendsyssel
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-11-02 Tversted Plantage, Vendsyssel
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-13 Lilleheden Klitplantage, Vendsyssel
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-07-14 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-05-05 Grenen, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-09-19 Hirtshals Havn
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-10-09 Tversted Strand, Vendsyssel
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-04-21 Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Ågårde, Bindslev, Vendsyssel
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Hønen, Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2014-05-11 Stald Grenen, Skagen
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-11 Tornby Klitplantage, Vendsyssel
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2015-09-26 Mandø
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2017-06-03 Grenen, Skagen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-07-26 Råbjerg Klithede, Vendsyssel
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-08 Mølleparken, Skørping, Nordjylland
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer