Danske Arter

Danske Arter

Conny Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Conny Jensens kryds

Dette er Conny Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2002-05-09 Kjærsgaard, Hjørring
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1999-06-04 Tversted, Nordjylland
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2001-05-19 Kjærsgaard, Hjørring
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2000-04-20 Vadehavet
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2000-04-21 Vadehavet
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2000-04-22 Vadehavet
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2000-04-20 Vadehavet
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2021-06-21 Glombak , Vejlerne
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2000-04-20 Vadehavet
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2018-12-27 Lille Vildmose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2000-04-20 Vadehavet
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-12-27 Lille Vildmose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2000-04-20 Vadehavet
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2000-04-22 Vadehavet
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-05 Gjølvej, Ulvedybet
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1982-05-15 Svanelunden, Hjørring
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2001-10-20 Lille Vildmose
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2001-09-30 Vejlerne
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2001-05-19 Sejlstrup Gård, Hjørring
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2017-06-20 Egå Engsø, Århus
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2006-04-30 Mose, Nordjylland
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2000-04-20 Vadehavet
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2000-04-20 Vadehavet
29 X Knarand (Mareca strepera) 2001-09-30 Vejlerne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2000-04-20 Vadehavet
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-04-19 Følle Bund, Rønde, Djursland
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1982-05-15 Svanelunden, Hjørring
33 X Spidsand (Anas acuta) 2000-04-21 Vadehavet
34 X Krikand (Anas crecca) 2000-04-20 Vadehavet
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-04-09 Ved Grønvej, Lille Vildmose
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2015-05-21 Ølundsgaards indæmning, Fyn
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2000-04-20 Vadehavet
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2012-05-11 Østerkjulvej, Nordjylland
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-03-08 Esrum sø/Møllekrog Sjælland
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1999-08-01 Hirtshals
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-04-07 Tofte sø, Lille Vildmose
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-24 Hanvejle, Vejerne
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-27 Egense Nordjylland
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2000-04-20 Vadehavet
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-04-18 Søndervig ved Ringkøbing
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2011-09-02 Grenen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2011-06-06 Grenen
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-09-26 Uggerby strand, Nordjylland
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-03-11 Hirtshals
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2000-04-20 Vadehavet
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-03-20 Råbjerg Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2002-04-27 Vadehavet
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2001-09-16 Frederikshavn Nordstrand
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-11-25 Nørrestrand, Horsens
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-03-26 Selsø, Sjælland
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1999-06-04 Tversted/Ålbæk
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-22 Jættebrink, Møn
63 X Mursejler (Apus apus) 1999-05-19 Folkeparken, Hjørring
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-29 Grenen, Skagen
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 X * Lille Sejler (Apus affinis) 2020-05-29 Tranevej, Hulsig
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2001-05-12 Anholt
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-03-26 Nykøbing Mors
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1999-04-11 Haven, Hjørring
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-05-10 Minkvej, Skagen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2001-05-12 Anholt
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgeballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2001-05-12 Anholt
84 X Engsnarre (Crex crex) 2003-05-24 Vrå
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-06-16 Lille Vildmose, Nordjylland
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2015-06-06 Grønvej, Lille Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2003-05-31 Vejlerne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2002-02-15 Kastellet, København
90 X Blishøne (Fulica atra) 2001-05-19 Sejlstrupgaard Hjørring
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-17 Gravlev Sø, Nordjylland
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-02 Roden Fed, Lolland
93 X Trane (Grus grus) 2001-09-30 Kraptårnet, Vejlerne
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2001-04-29 Tolne, Nordjylland
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2002-04-26 Vadehavet
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2000-04-20 Vadehavet
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2016-04-22 Ulfshale, Møn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2000-04-20 Vadehavet
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Minkvej, Skagen
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1999-04-14 Ved Bistrupkirken, Hjørring
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-28 Vejlerne ved Kraptårnet
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1999-05-02 Hirtshals Havn/øststrand
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-18 Bygholm Vejle
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundsgaards indæmning, Fyn
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2000-04-20 Vadehavet
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2020-08-02 Østsøen, Vejlerne
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2001-09-16 Ålbæk/Jerup strand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1999-05-02 Hirtshals Havn/øststrand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2000-05-07 Hirtshals
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-04-18 Uggerby Strand, Hirtshals
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2001-05-22 Bakholm Overklitvej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2000-04-21 Vadehavet
120 X Storspove (Numenius arquata) 2000-04-20 Vadehavet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2000-04-21 Vadehavet
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2000-04-20 Vadehavet
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2001-05-11 Anholt
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2001-09-16 Frederikshavn Nordstrand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2000-04-20 Vadehavet
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2011-08-11 Grenen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2011-07-25 Uggerby strand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2001-05-20 Sejlstrup Gård, Hjørring
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2000-04-20 Vadehavet
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1999-07-04 Hirtshals
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-09-19 Dækmolen Hirtshals
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2023-09-11 Værnengene
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1999-08-01 Hirtshals
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2018-06-18 Perlen, Ulvedybet
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-20 Værnengene, Vestjylland
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2003-09-14 Ulvedybet Nordjylland
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum Sluse
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2001-05-12 Anholt
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2011-10-29 Øst for Hanstholm
145 X Tredækker (Gallinago media) 2011-08-27 Storvorde
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2000-06-24 Boller sø, Tårs
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2018-05-28 Sneum Sluse, Sønderjylland
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-27 Tissing vig, Mors
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2002-04-26 Vadehavet
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-09-24 Hirtshals Øststrand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Hirtshals
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 Lønstrup, Nordjylland
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2000-04-22 Vadehavet
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-27 Perlen, Ulvedybet, Nordjylland
155 X Rødben (Tringa totanus) Hirtshals
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-07-18 Saltvandssøen, Sønderjylland
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2000-04-22 Vadehavet
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2000-04-21 Vadehavet
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2000-04-21 Vadehavet
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted Sø, Nordjylland
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-12 Skjern Enge
165 X Ride (Rissa tridactyla) Hirtshals
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2011-10-10 Hirtshals Havn
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-10 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1999-08-01 Hirtshals
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2000-04-20 Vadehavet
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Havn
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2011-09-10 Slambassin Hirtshals
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2001-05-12 Anholt
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 1999-08-01 Hirtshals
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-29 Århus Universitet Park
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-14 Hirtshals Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-15 Hirtshals Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2000-02-06 Hirtshals
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-12-29 Niels Juels vej, Hirtshals
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2016-10-22 Rødvig Havn, Sydsjælland
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1999-07-04 Hirtshals
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2021-07-11 Kølsen- Skals engsø Viborg
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2015-05-23 Klydesøen, Vestamager, Kbh
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1999-07-04 Hirtshals
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2001-05-11 Anholt
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1999-08-01 Hirtshals
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2000-04-20 Vadehavet
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2016-06-08 Vejrumbro, Viborg
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-05-28 Vejlerne Kogleaks
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1999-10-01 Hirtshals
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-12 Grenen, Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-09-24 Skjern Enge
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2016-09-11 Grenen, Skagen
205 X Søkonge (Alle alle) 2011-10-16 Skagen Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2000-02-06 Hirtshals
208 X Alk (Alca torda) 2011-07-07 Hirtshals
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2001-05-10 Anholt
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2016-10-30 Grenen, Skagen
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2000-06-03 Frederikshavn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2011-09-02 Grenen
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2012-10-20 Ved fyret, Hirtshals
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2001-05-13 Anholt
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals havn
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2011-10-05 Fra Hirtshals mole
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1999-10-01 Hirtshals
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2017-08-08 Ålbæk, Nordjylland (Kuhls skråpe sp)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2014-10-12 Grenen, Skagen
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2017-08-08 Grenen, Skagen
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-07-11 Hirtshals
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2006-05-25 Råbjerg Mose, Nordjylland
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2000-04-20 Ribe
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1999-10-01 Hirtshals
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2012-09-15 Hirtshals Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2000-02-06 Hirtshals
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2015-09-15 Stadil Fjord Jagthytten
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2000-04-22 Vadehavet
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2000-04-20 Vadehavet
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2012-05-27 Han Vejle, Vejlerne
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Slivsø Hoptrup, Haderslev
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-20 Tim Enge, Vest stadil fjord, Vestjylland
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1999-05-02 Nørlev, Hjørring
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2000-04-10 Elling, Frederikshavn
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-05-09 Vandplasken Nordjylland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Kongsdal, Mariagerfjord
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-04-21 Reservatet, Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup ved Salling
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-11 Hulsig hede, Skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-06-11 Flagbakken
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-03-14 Batteriskoven, Skagen
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Nedermosen, Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-04 Brennerpasset, Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2021-06-16 Gyvelstien p-plads, Skagen
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2009-02-22 Lille vildmose
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris, Mors
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2000-08-05 Als
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2000-04-20 Vadehavet
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2000-04-21 Vadehavet
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-27 kogleaks, Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-09-04 Vest Stadil Fjord
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-05-04 Nordstranden, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2000-04-21 Vadehavet
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-06-24 Møllesøvej, Lille Vildmose
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2001-05-20 Skagen
274 X Slørugle (Tyto alba) 2002-05-12 Nordjylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2000-01-15 Hanstholm
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2004-10-03 Kalkværk ved Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 1999-10-10 Christiansgave, Hjørring
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-25 Hjardemål Klitplantage
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-07 Hesselholt Skov, Nordjylland
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-03-14 Hemmeligt sted i Danmark
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-03-18 Blåbjerg Plantage, Henne
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2003-05-24 Vrå
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-05-28 Brønderslev
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2005-11-21 Åslyngen Tornby
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup, Hanstholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2003-03-08 Liver Å, udenfor Hjørring
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-20 Grenen, Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2001-05-12 Anholt
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-03-07 Draved skov, Sønderjylland
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-23 Hald sø, Viborg
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1999-05-19 Folkeparken, Hjørring
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-03-23 Hald sø, Viborg
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2001-11-03 Tolne, Dværgtved
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2017-05-14 Stald Grenen, Skagen
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1999-04-24 Nørlev, Hjørring
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2012-05-27 Nedermosen, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2001-09-30 Vejlerne
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-06-11 Flagbakken Skagen
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-08 Ballum Forland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-09-16 Kogleaks, Vejlerne
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2001-09-30 Vejlerne
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev engsø, Århus
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2001-05-11 Anholt
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2017-06-05 Grenå Havn
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1999-12-19 Nørlev, Nordjylland
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-29 Halk Nor (Haderslev)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-21 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1999-04-24 Nørlev
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1999-04-12 Haven, Hjørring
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2015-08-02 Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2001-05-12 Anholt
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2001-05-12 Anholt
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2002-04-27 Kammerslusen, Sønderjylland
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2001-05-11 Anholt
325 X Ravn (Corvus corax) 1999-08-01 Hirtshals
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1999-03-14 Ved Slagteriet i Hjørring
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1999-05-02 Lilleheden skov, Hirtshals
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1999-03-28 Hjørring
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2000-01-16 Bjørnager, Nordjylland
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2002-04-27 Sønderjylland
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1999-03-28 Haven, Hjørring
332 X Musvit (Parus major) 1999-03-28 Haven, Hjørring
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2011-09-02 Grenen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-11-21 Åslyngen Tornby
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2011-06-06 Kjærsgaard
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1999-07-04 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2001-10-20 Als Odde
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2000-04-20 Vadehavet
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2000-04-20 Vadehavet
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2000-04-21 Vadehavet
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-06-03 Grenen, Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2002-02-16 Rungstedlund Fuglereservat
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2001-05-12 Anholt
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen, Skagen
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2018-10-19 Hanstholm
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-10-21 Mandø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2016-10-14 Ålbæk, Nordjylland
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen, Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2014-10-18 Blåvandshuk
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Hjørring
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1999-05-02 Lilleheden skov, Hirtshals
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2015-04-18 Østerild Plantage, Nordtjylland
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet Skagen
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-06-09 Horsedammen, Tornby, Nordjylland
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2015-05-21 Ølundsgaards indæmning, Fyn
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2000-04-21 Vadehavet
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-29 Kalø Gods, Djursland
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-28 Kraptårnet, Vejlerne
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2003-05-30 Vejlerne
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2001-05-19 Tornby, Hirtshals
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2011-07-16 Klitterne syd for Tornby
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-06-08 Vejlerne, vest for Sejlberg
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-04-24 Ellekrattet, Skagen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-29 Byfogedskoven, Skagen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-28 Vejlerne
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-11-06 Wesløs
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2000-04-20 Vadehavet
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2001-05-13 Anholt
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-01 Batteriven, Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2015-05-25 Grib skov, Nordsjælland
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1999-03-19 Plantagebyen, Hjørring
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1999-06-13 Tolne, Nordjylland
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1999-10-10 Hjørring
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2000-01-16 Bjørnager, Nordjylland
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-03-23 Hald sø, Viborg
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2018-05-17 Havvejen 307, Klim Strand, Fjerritslev
398 X Stær (Sturnus vulgaris) Als
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2001-04-29 Tolne, Nordjylland
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2012-12-30 Vust Holme, Vejlerne
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2001-04-29 Tolne, Nordjylland
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2001-10-20 Lille Vildmose
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-25 Nykøbing Mors
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Hirtshals
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2001-05-10 Anholt
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1999-03-28 Haven, Hjørring
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-05-27 Han Vejle, Vejlerne
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2003-05-24 Refnæs syd for Vrå
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2015-06-05 Ellekrattet, Skagen
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2014-03-28 Horsedammen, Tornby Hirtshals
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-30 Byfogedskoven, Skagen
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-05-01 Poul Egg Camping, Skagen
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-05-18 Ellekrattet, Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Hirtshals
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1999-06-10 Hjørring
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2000-05-14 Kjærsgaard, Hjørring
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2000-05-14 Kjærsgaard, Hjørring
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-15 Nyeng, Blåvand
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2000-04-20 Vadehavet
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gilleleje veststrand
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-29 Hanstholm Syd for havnen
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-06 Thorsminde Havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby Strand syd
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1999-12-19 Horsedammen i Tornby
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-02-12 Reersø Havn, Sjælland
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-01 Hirtshals Havn/øststrand
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Buttervej, industriområde, Skagen
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals Østhavn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1999-06-09 Hjørring
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2000-04-21 Vadehavet
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2017-05-14 Grenen, Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2000-05-14 Kilden, Hjørring
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Hirtshals Havn/øststrand
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2013-09-21 Grenen, Skagen
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-16 Nordstrand, Skagen
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2001-05-12 Anholt
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2001-05-13 Restende på Anholt færgen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1999-05-02 Lilleheden skov, Hirtshals
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-15 Skallingen
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-05-14 Grenen, Skagen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2011-11-09 Uggerby Strand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2001-11-04 Hirtshals
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1999-03-19 Plantagebyen, Hjørring
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1999-04-19 Haven, Hjørring
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2000-04-16 Hjørring Kirkegård
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-10-27 Ellekrattet, Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1999-02-20 Bagterp Plantage, Hjørring
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2011-07-20 Ved Kjul strand.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1999-03-30 Haven, Hjørring
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Christiansø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-09-25 Skjern Enge
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2002-04-28 Sølvsted Mose, Sønderjylland
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2001-05-12 Anholt
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-01-05 Bagterp Hjørring
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-07 Østre opsyn (gl landevej), Skagen Klitplantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2001-05-12 Anholt
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-14 Uggerby Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1999-08-01 Tolne, Nordjylland
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-05-21 CampOne Grenenstrand, Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1999-04-14 Haven, Hjørring
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-09-15 Grenen, Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2000-01-16 Hirtshals
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-09-24 Skjern Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1999-04-02 Elværket, Bindslev
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-23 Rødhus, Nordjylland
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2001-05-12 Anholt
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Russerbakkevej, Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-21 Mandø
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Fyrvej 7, Skagen
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2015-09-27 Grenen, Skagen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2000-04-20 Vadehavet
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer