Danske Arter

Danske Arter

Henning Rose Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henning Rose Sørensens kryds

Dette er Henning Rose Sørensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1992-04-28 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1992-10-03 Vest Stadil Fjord
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1994-05-24 Sønder Lem Vig
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1993-05-15 Tranemosen, Hvidemose, Vinderup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1992-05-26 Agger Tange
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1993-02-20 Vestersø, Lemvig
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1991-01-13 Sønder Lem Vig
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1991-12-01 Kilen, Struer
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1991-01-13 Sønder Lem Vig
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1992-10-03 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1996-03-24 Sønder Lem Vig, Vinderup
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1993-02-17 Bøvling Fjord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1991-01-13 Sønder Lem Vig, Vinderup
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1992-10-22 Agger Tange
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1991-01-13 Sønder Lem Vig, Vinderup
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-06-22 Vejlerne
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1991-04-10 Helle Sø, Sevel
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-07 Geddal Enge, Vinderup
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1992-05-09 Ørum Sø, Thy
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1991-10-31 Stubbergård Sø, Sevel
29 X Knarand (Mareca strepera) 1992-09-05 Geddal Enge, Vinderup
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1991-09-05 Stubbergård Sø, Sevel
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1995-03-27 Geddal Enge, Vinderup
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1991-01-26 Helle Sø, Sevel
33 X Spidsand (Anas acuta) 1992-03-07 Agger Tange
34 X Krikand (Anas crecca) 1991-09-30 Stubbergård Sø, Sevel
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1998-04-01 Geddal Enge, Vinderup
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1993-10-05 Agger Tange
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1992-02-05 Flyndersø, Vinderup
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1991-03-25 Stubbergård Sø, Sevel
41 X Bjergand (Aythya marila) 1991-11-12 Stubbergård Sø, Sevel
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-26 Harboøre Tange, Thyborøn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1996-05-08 Ho Bugt
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1997-06-29 Agger Tange, Fjordsiden
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1994-06-26 Agger Tange
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-06-24 Vigsø, Nordjylland
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1994-10-18 Sidselbjerg
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1993-06-02 Tværmose, Vinderup
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1994-04-24 Geddal Enge
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1991-03-24 Stubbergård Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1991-11-25 Stubbergård Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1991-01-09 Helle Sø, Sevel
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1992-03-07 Agger Tange
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1997-06-23 Veserne, Thyborøn
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1995-06-22 Stubberkloster Plantage, Sevel
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 1991-05-28 Vandkraftsøen, Holstebro
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1991-06-05 Stubber Å og Ådal, Sevel
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1991-01-01 Rådhuspladsen, København
77 X Huldue (Columba oenas) 1998-03-30 Skagen
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1991-04-06 Stubber Å og Ådal, Sevel
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1995-05-10 Ndr. Feldborg Plantage
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1993-06-06 Gjæven, Sevel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1993-05-11 Sønder Lem Vig
84 X Engsnarre (Crex crex) 2000-07-26 Gødstrup Sø, Herning
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1997-07-14 Lemvig Sø
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1991-10-25 Stubbergård Sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 1991-03-10 Helle Sø, Sevel
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1995-05-26 Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1991-10-18 Stubbergård Sø, Vinderup
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1994-07-24 Spøttrup Sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1991-03-10 Helle Sø, Sevel
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1995-10-11 Nors Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1992-05-09 Ørum Sø, Thy
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-10 Lejsø v. Korsør
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1991-06-02 Harboøre Tange
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-29 Skjern Enge, Hedebyvej
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1991-06-02 Harboøre Tange
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1991-01-13 Sønder Lem Vig
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-08 Harboøre Tange
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1991-08-11 Handbjerg Strand, Vinderup
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-21 Agger Tange
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-05-25 Vest Stadil Fjord
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1991-09-21 Handbjerg Strand, Vinderup
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1991-04-20 Sønder Lem Vig, Fjorden
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1993-08-02 Vejlby Grusgrav, Thyborøn
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1996-05-08 Lakolk Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-13 Rømø, Lakolk Klitsø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-06 Agger Tange
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1996-05-08 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1993-07-27 Geddal Enge
120 X Storspove (Numenius arquata) 1992-05-09 Agger Tange
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1992-08-12 Harboøre Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1991-06-02 Harboøre Tange
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1992-05-26 Agger Tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1991-08-11 Handbjerg Strand, Vinderup
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1992-05-09 Ørum Sø, Thy
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2004-05-24 Viskum øst for Viborg
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1992-05-21 Handbjerg Strand, Vinderup
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1995-05-19 Geddal Enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1992-08-12 Harboøre Tange
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1991-01-13 Sønder Lem Vig
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1994-10-18 Thorsminde
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1992-09-20 Handbjerg Strand, Vinderup
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-13 Rømø, Sønderstrand
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-10-09 Vollerum Enge v. Stadilø
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1999-08-30 Vest Stadil Fjord
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-11 Lakolk Klitsø, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2003-07-01 Nørlund Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1998-10-15 Geddal Enge
145 X Tredækker (Gallinago media) 1998-05-15 Sønder Lem Vig
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1991-01-09 Værnengene
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-10 Værnengene
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1992-08-30 Geddal Enge
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2001-09-15 Hvide Sande
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1991-05-18 Ladegård Sø, Sevel
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1991-12-01 Kilen, Struer
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Arup Vejle
155 X Rødben (Tringa totanus) 1991-09-21 Handbjerg Strand
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1995-06-03 Geddal Enge
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1992-06-12 Sønder Lem Vig
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1992-06-15 Geddal Enge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1992-04-28 Lykkegård Strandeng, Ejsing
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Vest Stadil Fjord
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-29 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1993-02-17 Thorsminde Havn
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-22 Hanstholm Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1997-09-24 Harboøre Tange, Havet
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1991-08-25 Stubbergård Sø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1992-11-08 Flyndersø, Vinderup
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-25 Skagen, Nordstrand
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1996-05-08 Allerup Enge
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1992-01-23 Sønder Lem Vig, Fjorden
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 1992-01-12 Flyndersø, Vinderup
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1998-04-23 Thyborøn Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1993-02-17 Thorsminde Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1992-08-08 Stubbergård Sø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1995-05-03 Sønder Lem Vig, Fjorden
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1996-05-08 Lakolk
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2001-04-26 Sønder Lem Vig, Fjorden
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1992-06-17 Agger Tange
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1992-05-21 Sønder Lem Vig, Fjorden
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1992-05-09 Agger Tange
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1992-05-21 Sønder Lem Vig, Fjorden
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-22 Grynderup Sø, Nordsalling
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1994-10-18 Stadil Fjord
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1993-06-21 Husby Sø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1997-06-24 Vejlby Klit
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1997-10-05 Vejlby Klit, Thyborøn
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1993-08-02 Harboøre Tange
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 1995-01-25 Gjeller Odde, Lemvig
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1996-10-18 Vejlby Klit
208 X Alk (Alca torda) 1996-10-18 Vejlby Klit
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2001-07-02 Hirsholmene
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1992-10-03 Vest Stadil Fjord
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1997-10-06 Vejlby Klit, Thyborøn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 1997-05-18 Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-04 Agger Tange
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-09-15 Nørre Lyngvig
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1992-04-14 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1997-10-05 Vejlby Klit, Thyborøn
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2003-06-24 Vejlby Klit, Thyborøn
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-08-12 Skjern Enge, Vesterenge
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1992-04-14 Vesløs
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1992-10-03 Vest Stadil Fjord, Havsiden
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-11-06 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1991-03-31 Flyndersø, Vinderup
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1995-01-03 Lønnerup Fjord
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1996-05-08 Lakolk Sydsøer
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1992-03-25 Sønder Lem Vig, Vinderup
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-11 Vejlerne
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-17 Lønnerup Fjord/Hou
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-09 Ove Sø, Thy
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1991-01-26 Helle Sø, Sevel
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Værnengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1994-04-15 Værnengene
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1994-06-20 Geddal Enge, Vinderup
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1991-08-24 Stubbergård Sø
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1995-05-25 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-23 Tofte Mose/Lille Vildmose
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1999-09-05 Tofte Sø
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1992-08-17 Sønder Lem Vig
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1992-11-14 Sønder Lem Vig
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1991-08-05 Helle Sø, Sevel
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1991-01-13 Sønder Lem Vig
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1995-05-25 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1995-05-25 Skagen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1999-05-15 Bjerregrav Mose
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1995-01-03 Vejlerne
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1992-09-30 Flyndersø, Vinderup
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-06 Vilslev Enge, Ribe
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1991-04-20 Sønder Lem Vig
274 X Slørugle (Tyto alba) 1992-09-24 Skalle Sø, Sevel
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø, Kløvbakkerne
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-30 Hansted Reservatet
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1996-03-19 Møborg
278 X Natugle (Strix aluco) 1994-05-12 Sevel
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-22 Hjardemål, Nordjylland
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1992-05-14 Sevel
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-15 Tved Plantage, Nordjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1994-04-20 Hjelm Hede, Sevel
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1996-04-02 Sønder Lem Vig
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1999-10-17 Sønder Lem Vig, Fjorden
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-01 Kilen, Kærgårdsmølle, Struer
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1992-09-14 Klosterheden, Struer
288 X * Grøn Biæder (Merops persicus) 1998-07-06 Husby Sø, Munkhulevej
289 X Biæder (Merops apiaster) 1997-05-18 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1993-03-28 Ndr. Feldborg Plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1999-05-25 Fussingø Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1991-04-20 Rydhave Skov, Vinderup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1991-04-23 Ndr. Feldborg Plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1991-04-20 Rydhave Skov, Vinderup
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1991-08-11 Handbjerg Strand, Vinderup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1997-05-18 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1993-04-16 Geddal Enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1992-05-21 Sønder Lem Vig
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1992-04-14 Vejlerne
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-07 Årslev Engsø, Aarhus
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1992-07-09 Tranemosen, Hvidemose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-09-29 Skagen
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1991-10-24 Stubbergård Sø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1992-05-20 Gjæven, Sevel
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1991-10-28 Stubbergård Sø, Sevel
318 X Husskade (Pica pica) 1991-12-21 Helle Sø, Sevel
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 1994-12-01 Sønder Lem Vig
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1993-04-04 Volstrup Skov, Struer
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1995-11-13 Sønder Lem Vig
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1991-03-10 Helle Sø, Sevel
325 X Ravn (Corvus corax) 1996-03-04 Sevel
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1996-01-19 Sevel
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1991-06-10 Stubber Å og Ådal
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1992-03-18 Stubber Å og Ådal
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1992-04-28 Flyndersø, Vinderup
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2010-04-28 Skænken Sø, Skjern Enge
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1991-06-05 Stubber Å og Ådal
332 X Musvit (Parus major) 1991-04-06 Stubber Å og Ådal
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1993-04-26 Skalle Sø, Sevel
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1992-06-12 Sønder Lem Vig
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1997-05-18 Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1991-04-06 Stubber Å og Ådal
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1994-05-30 Grænsen, Danske side
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1992-10-03 Vest Stadil Fjord
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1991-05-28 Vandkraftsøen, Holstebro
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1991-08-29 Helle Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1991-09-11 Helle Sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1991-10-20 Stubbergård Sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1991-05-23 Gjæven, Sevel
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1996-10-09 Lyngvig Fyr
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2000-11-04 Nr. Lyngvig Fyr
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1996-10-09 Søndervig
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1991-04-17 Helle Sø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1991-04-20 Sønder Lem Vig
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1995-06-13 Hald Sø v. Niels Bugges Kro
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2011-06-21 Husby Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1992-05-21 Sønder Lem Vig
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-07-06 Barnekold, Besser, Samsø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1992-05-21 Sønder Lem Vig
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1993-05-29 Helle Sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1991-06-05 Flyndersø, Vinderup
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1994-05-27 Hellegård Å og Ådal, Vinderup
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2003-06-01 Kristrup Enge, Randers
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1995-05-02 Sønder Lem Vig
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1991-05-18 Ladegård Sø, Sevel
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1991-06-10 Stubber Å og Ådal
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1993-04-26 Skalle Sø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1991-06-05 Stubber Å og Ådal
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2000-05-04 Værnengene, Værnsandekrattet
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1992-05-14 Ndr. Feldborg Plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1992-03-18 Stubber Å og Ådal
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1991-04-06 Stubber Å og Ådal
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1992-04-09 Præstegårdsskkoven, Sevel
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1992-04-17 Gjæven, Sevel
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1999-05-15 Fussingø Skov
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2003-07-09 Agger Tange
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1991-06-13 Flyndersø, Vinderup
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-22 Tane Sø
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1995-04-28 Tipperne
404 X Solsort (Turdus merula) 1991-05-23 Gjæven, Sevel
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1992-01-20 Flyndersø, Vinderup
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1992-10-03 Vest Stadil Fjord
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1991-04-05 Stubber Å og Ådal
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1991-03-28 Stubber Å og Ådal
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1992-06-13 Gjæven, Sevel
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1991-04-05 Stubber Å og Ådal
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1997-05-18 Skagen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1993-05-20 Karup Å og Ådal
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1999-05-26 Filsø, Kløvbakkerne
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1992-05-02 Flyndersø, Vinderup
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-06-01 Mols Bjerge, øst for Molslaboratoriet
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1995-06-13 Hald Sø v. Niels Bugges Kro
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1992-05-28 Vinderup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1992-06-11 Sevel
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1991-07-01 Stubber Å og Ådal
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2001-10-14 Lyngvig Fyr
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1992-05-09 Harboøre Tange
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-29 Fyn, Nordenhuse
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-01 Strandby Havn (Frederikshavn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1991-01-12 Koholm Å v. Flyndersø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1993-06-06 Gjæven, Sevel
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1993-06-06 Gjæven, Sevel
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1993-03-28 Ndr. Feldborg Plantage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1992-05-09 Ørum Sø, Thy
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1995-03-18 Gjæven, Sevel
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1992-04-23 Flyndersø, Vinderup
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-23 Værnengene
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1991-06-02 Harboøre Tange
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1991-06-10 Stubber Å og Ådal
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2002-12-28 Råsted, Nymølle Dambrug
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1994-10-18 Thorsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1991-04-06 Stubber Å og Ådal, Sevel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1993-03-25 Gjæven, Sevel
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1992-02-15 Sevel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1991-05-27 Stubber Å og Ådal, Sevel
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1991-06-02 Harboøre Tange
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1991-04-06 Stubber Å og Ådal, Sevel
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1992-10-03 Vest Stadil Fjord
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1992-05-05 Handbjerg, Vådområde ved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2003-01-30 Geddal Enge
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1993-04-03 Estvadgård Plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1993-04-13 Klosterheden, Struer
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1992-02-09 Stubber Å og Ådal, Sevel
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-24 Estvadgård Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1993-01-13 Sevel
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1991-06-10 Stubber Å og Ådal, Sevel
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1995-11-05 Tipperne
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1993-02-20 Plet Enge, Harboøre
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1992-10-22 Sønder Lem Vig, Vinderup
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1991-06-05 Gjæven, Sevel
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1991-04-17 Helle Sø, Sevel
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer