Danske Arter

Danske Arter

Martin Rheinheimer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Martin Rheinheimers kryds

Dette er Martin Rheinheimers Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-05-11 Ballum
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-07-03 Beldringe
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-09-18 Odense
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-10-30 Æbelø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-05-31 Æbelø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-08-11 Langli
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-09-04 Gyldensteen engsøen
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2023-02-18 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
11 X Grågås (Anser anser) 2003-01-04 Myrtue
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-06-16 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-11-16 Kruså Møllesø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-12-22 Gyldensteen Strand
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-07-24 Gyldensteen Strand
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-03-21 Skallingen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-02-09 Brøns
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2015-02-06 Æbelø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-02-22 Astrup Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-04-15 Lindø (Nordfyn)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-12-21 Odense
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-12 Ølund
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-03-17 Esbjerg
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-12-28 Gyldensteen Strand
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-12-28 Gyldensteen Strand
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-28 Firtalstrand, Fyn
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-12-02 Odense
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-01-02 Bøjden Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-12-28 Gyldensteen Strand
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-03-02 København, Sortedamsøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-02 Bøjden Nor
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-02-26 Kruså Møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-12-16 Skjern enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-04-18 Mandø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-01-02 Bøjden Nor
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-23 Sybergland
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-01-21 Hirtshals
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-02-14 Fyns Hoved
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-07-14 Uggerby Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-02-14 Fyns Hoved
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-02-14 Fyns Hoved
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-03-07 Skallingen
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-11-17 Grenen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2015-02-06 Æbelø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-28 Nakkebølle Inddæmning
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-06 Nymindegab
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2015-02-06 Æbelø
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-19 Selsø sø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-19 Selsø sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-06-28 Marbæk
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-23 Esbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-05-07 Syltemade Ådal
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-09-18 Odense
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2022-05-06 Store Tønde
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-03-27 Sjelborg
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-07-01 Tryggelev Nor
84 X Engsnarre (Crex crex) 2022-07-03 Gyldensteen
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-13 Vaserne
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-06-13 Vaserne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-09-10 Odense
90 X Blishøne (Fulica atra) 2002-12-12 Nymindegab
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-05-11 Store Vildmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-12-17 Odense
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-02-14 Fyns Hoved
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-03-21 Kolding
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-03-31 Klintholm Havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-12 Ølund
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-20 Sjelborg
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-05 Sybergland
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-04-12 Ølund
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-04-25 Ribe Holme
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-10-16 Stadil
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-10 Bøjden Nor
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-10-14 Æbelø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2003-09-11 Skallingen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-05-24 Brændegård Sø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-06-09 Fanø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-05-08 Bøjden Nor
117 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
118 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-05-11 Nr. Farup Enge
119 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-09 Skallingen
120 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-12-26 Æbelø
121 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-04-21 Mandø
122 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
123 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-11-15 Skallingen
124 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-09-03 Langli
125 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-04-21 Værnengene
126 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-07-18 Siø
127 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
128 * Klireryle (Calidris himantopus)
129 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-10-16 Stadil
130 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
131 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
132 X Sandløber (Calidris alba) 2016-05-28 Skallingen
133 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2011-02-27 Blåvand
134 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-11-11 Æbelø
135 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-22 Grønningen
136 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-05-26 Skallingen
137 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
138 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
139 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
140 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
141 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-10 Borre, Horsens Fjord
142 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-03-04 Sjelborg
143 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-03-01 Kongens Mose
144 X Tredækker (Gallinago media) 2022-09-01 Herredsengene
145 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-03-18 Mandø
146 * Terekklire (Xenus cinereus)
147 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
148 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-08-17 Ølund
149 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-10-08 Hvide Sande
150 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-04-29 Sneum Sluse
151 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
152 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-08-04 Vejlen / Tåsinge
153 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-08-02 Nørresø
154 X Rødben (Tringa totanus) 2010-04-21 Mandø
155 * Damklire (Tringa stagnatilis)
156 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-07-01 Siø
157 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-06-16 Skallingen
158 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-29 Sneum Sluse
159 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
160 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
161 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
162 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-06 Margrethekog
163 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
164 X Ride (Rissa tridactyla) 2014-05-10 Bulbjerg
165 * Ismåge (Pagophila eburnea)
166 Sabinemåge (Xema sabini)
167 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
168 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-29 Thorsminde
169 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-07-27 Skallingen
170 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-05-29 Nørreballe Nor
171 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
172 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-20 Hanstholm
173 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
174 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
175 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-10-20 Hanstholm
176 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
177 X Stormmåge (Larus canus) 2015-05-03 Æbelø
178 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
179 X Svartbag (Larus marinus) 2003-01-11 Esbjerg
180 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
181 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-20 Hanstholm Havn
182 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2021-04-10 Skejby
183 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2016-07-26 Langli
184 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-02-01 Blåvandshuk
185 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2018-10-20 Hanstholm
186 * Armensk Måge (Larus armenicus)
187 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-08-11 Langli
188 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
189 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-07-29 Vest Stadil Fjord
190 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-07-27 Skallingen
191 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
192 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2002-06-16 Skallingen
193 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
194 * Rosenterne (Sterna dougallii)
195 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2016-06-11 Skallingen
196 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-08-02 Æbelø
197 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
198 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2018-05-29 Nørreballe Nor
199 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-08-22 Rickelsbüller Kog
200 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-08-19 Grenen, Skagen
201 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2003-08-14 Vejers
202 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-08-19 Grenen, Skagen
203 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
204 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-29 Strib
205 * Polarlomvie (Uria lomvia)
206 X Lomvie (Uria aalge) 2003-09-05 Langli
207 X Alk (Alca torda) 2005-07-25 Hammerhavn (Bornholm)
208 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-02-14 Fyns Hoved
209 Lunde (Fratercula arctica)
210 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-10-29 Blåvand
211 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-08-19 Grenen, Skagen
212 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-19 Grenen, Skagen
213 X Islom (Gavia immer) 2021-11-21 Hanstholm havn
214 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
215 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
216 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
217 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
218 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
219 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-08-22 Skallingen
220 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
221 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
222 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-24 Blåvandshuk
223 * Storskråpe (Ardenna gravis)
224 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2022-09-17 Roshage
225 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
226 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
227 * Sort Stork (Ciconia nigra)
228 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2010-04-18 Mandø
229 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
230 X Sule (Morus bassanus) 2017-10-17 Skallingen
231 * Brun Sule (Sula leucogaster)
232 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-10-17 Hanstholm
233 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-04-08 Nørresø (Fyn)
234 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-05 Ribe
235 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-04-27 Værnengene
236 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-03-27 Bjålum Klit
237 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
238 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
239 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-15 Ejby (Køge)
240 * Tophejre (Ardeola ralloides)
241 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-01 Filsø
242 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-10-05 Æbelø
243 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
244 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-02-22 Rømødæmningen
245 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2018-07-04 Siø
246 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
247 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2003-06-27 Fanø
248 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
249 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
250 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-06-27 Genner
251 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2020-06-28 Hygum Nor
252 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-04 Trehøje i Mols bjerge
253 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
254 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
255 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
256 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
257 * Kejserørn (Aquila heliaca)
258 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-20 Nørre Søby
259 * Høgeørn (Aquila fasciata)
260 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-08-18 Odense
261 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-12-28 Uggerslev
262 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-04-18 Mandø
263 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2015-02-08 Fyns Hoved
264 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-07-13 Skallingen
265 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-06-23 Ballum
266 X Rød Glente (Milvus milvus) 2015-07-26 Ebeltoft
267 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-10-08 Taulov
268 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-10-30 Æbelø
269 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-02-22 Ballum Sluse
270 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
271 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-10-26 Sjelborg
272 Slørugle (Tyto alba)
273 * Dværghornugle (Otus scops)
274 * Sneugle (Bubo scandiacus)
275 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-04-03 Brogård Plantage
276 X Natugle (Strix aluco) 2018-11-30 Odense
277 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-07 Hald
278 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-10 Gludsted Plantage
279 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-04-28 Føvling
280 * Perleugle (Aegolius funereus)
281 X Skovhornugle (Asio otus) 2018-03-28 Sejstrup (Esbjerg)
282 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-06-30 Marbæk
283 Hærfugl (Upupa epops)
284 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-20 Sårup v. Hanstholm
285 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-11-21 Odense
286 * Grøn Biæder (Merops persicus)
287 X Biæder (Merops apiaster) 2019-06-27 Sønderjylland
288 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-06-12 Ho Plantage
289 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
290 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-22 Gråsten
291 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-06-16 Ho
292 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-11-30 Odense
293 * Guldspætte (Colaptes auratus)
294 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-03-31 Hindsgavl
295 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-03-08 Draved Skov
296 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
297 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2016-09-18 Skallingen
298 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
299 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-08-19 Bjergene, Fårevejle
300 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
301 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-08-24 Skallingen
302 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-30 Tryggelev Nor, Langeland
303 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-11 Ballum Forland
304 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
305 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-05-12 Møns Klint
306 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
307 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2014-06-15 Æbelø
308 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
309 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
310 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
311 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-11-03 Svanninge Bakker
312 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
313 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
314 X Pirol (Oriolus oriolus) 2014-06-15 Æbelø
315 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2016-05-01 Odense
316 X Husskade (Pica pica) 2017-09-21 Odense
317 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-07-17 Store Hjøllund Plantage
318 X Allike (Coloeus monedula) 2017-09-17 Odense
319 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
320 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-08-26 Odense
321 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-03-18 Mandø
322 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-06-15 Æbelø
323 X Ravn (Corvus corax) 2017-07-27 Marbæl
324 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2003-02-17 Esbjerg
325 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-03-31 Næs ved Avnø Fjord
326 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2003-04-21 Kærgaard Plantage
327 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-11-18 Sjelborg
328 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-04-10 Draved Skov
329 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-09-24 Odense
330 X Musvit (Parus major) 2017-08-28 Odense
331 Pungmejse (Remiz pendulinus)
332 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-08-04 Vejlen / Tåsinge
333 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-09-29 Dovns Klint, Langeland
334 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2015-06-05 Æbelø
335 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-07-14 Hirtshals
336 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-25 Køge Sydstrand
337 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
338 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
339 X Digesvale (Riparia riparia) 2003-08-04 Stevns Klint
340 X Landsvale (Hirundo rustica) 2004-08-05 Skallingen
341 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
342 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-21 Værnengene
343 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-05-14 Myrthue
344 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-02-23 Odense
345 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-06-06 Ho Plantage
346 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
347 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-01-03 Vesteregn, Langeland
348 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-11-07 Skallingen
349 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
350 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
351 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
352 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-15 Blåvand
353 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-05-02 Odense
354 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-03-17 Esbjerg
355 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
356 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
357 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
358 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
359 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
360 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-20 Brændegård Sø
361 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
362 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-29 Sneum Digesø
363 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
364 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-18 Vigersted
365 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-17 Tryggelev Nor
366 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-06-21 Syltemade Ådal
367 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
368 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
369 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
370 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-31 Æbelø
371 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
372 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
373 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-08-01 Sjelborg
374 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-07-17 Stade
375 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-06 Sølsted Mose
376 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
377 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-21 Værnengene
378 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-23 Esbjerg
379 * Høgesanger (Curruca nisoria)
380 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2014-08-12 Odense
381 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
382 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-08-30 Odense
383 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
384 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
385 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
386 * Makisanger (Curruca subalpina)
387 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
388 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
389 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-04-12 Skallingen
390 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-10-31 Marbæk
391 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-09-18 Odense
392 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-03-09 Odense
393 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-06-15 Æbelø
394 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-02-18 Gråsten
395 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2022-09-17 Roshage
396 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-07-05 Skallingen
397 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
398 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
399 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
400 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
401 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-10 Kongens Mose
402 X Solsort (Turdus merula) 2017-09-18 Odense
403 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
404 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-25 Køge Sydstrand
405 * Brundrossel (Turdus eunomus)
406 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-12-08 Odense
407 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-26 Svendborg
408 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2016-09-18 Skallingen
409 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-04-18 Sjelborg
410 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
411 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-07-24 Langø, Gyldensteen Strand
412 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
413 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-09-17 Sjelborg
414 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
415 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-05-23 Kjelst
416 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-06-21 Syltemade Ådal
417 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
418 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
419 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
420 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-09-10 Skallingen
421 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
422 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
423 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
424 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-03-18 Mandø
425 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-05-07 Syltemade Ådal
426 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
427 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-26 Skallingen
428 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-10-07 Skallingen
429 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2021-10-21 Grønningen
430 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-15 Ho, Tipmosen
431 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-09-16 Fiilsø
432 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
433 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
434 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
435 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
436 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
437 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
438 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-02-03 Brahetrolleborg
439 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-09-04 Hanstholm
440 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
441 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-08-27 Odense
442 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
443 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
444 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
445 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Vollsmose
446 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-12-29 Odense
447 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-25 Ribe Holme
448 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
449 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-02-03 Brahetrolleborg
450 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2015-06-05 Æbelø
451 * Storpiber (Anthus richardi)
452 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
453 Markpiber (Anthus campestris)
454 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-03-18 Mandø
455 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-21 Værnengene
456 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-15 Skallingen
457 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
458 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-02-07 Gram
459 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-20 Hanstholm Havn
460 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-09-16 Fiilsø
461 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-14 Sjelborg
462 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-04-14 Sjelborg
463 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-17 Frederikshavn
464 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-12-28 Gyldensteen Strand
465 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
466 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-07-14 Tversted Å
467 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-10-18 Sjelborg
468 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-11-09 Skallingen
469 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-04-21 Værnengene
470 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-02-05 Odense
471 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-06-27 Genner
472 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2018-02-23 Odense
473 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
474 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-10-16 Sjelborg
475 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
476 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-11-04 Sjelborg
477 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-06-20 Bjerreby, Taasinge
478 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-02-23 Odense
479 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-09-26 Skallingen
480 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2004-11-14 Skallingen
481 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-04-25 Odense
482 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2014-06-15 Æbelø
483 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
484 * Klippeværling (Emberiza cia)
485 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
486 Hortulan (Emberiza hortulana)
487 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-14 Tornby Klitplantage
488 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
489 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
490 * Pileværling (Emberiza rustica)
491 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
492 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
493 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
494 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-05-20 Skallingen
495 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
496 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
497 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger
498 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
499 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer