Danske Arter - Kronologisk

Hans-Henrik Bay


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
358 2023-10-15 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Vejers Strand
2021
357 2021-10-20 Sortsvane (Cygnus atratus) Karlsgårde Sø
356 2021-10-18 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) BlåvandsHuk
2020
355 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
2019
354 2019-10-30 * Krognæb (Pinicola enucleator) Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
353 2019-10-15 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) BlåvandsHuk
352 2019-10-14 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Blåvand, Mosen (Varde)
351 2019-07-13 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage (Hjørring)
350 2019-04-19 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Følle Bund (Syddjurs)
2018
349 2018-12-30 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Sundstrup
348 2018-10-18 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup (Thisted)
347 2018-10-17 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Skallingen (Varde)
346 2018-10-14 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Mandø Bykog Digebrud (Esbjerg)
345 2018-08-03 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Thorsminde Havn (Holstebro)
344 2018-05-12 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
343 2018-02-07 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Hesselholt Skov (Mariagerfjord)
2017
342 2017-11-25 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Nørrestrand (Horsens)
341 2017-09-24 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Ballum Forland (Tønder)
340 2017-09-16 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Feddet (Faxe)
339 2017-07-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
338 2017-06-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Ballum Forland (Tønder)
337 2017-06-05 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Grenå Havn (Norddjurs)
336 2017-05-21 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Nørresø (vest for jernbanen) (Tønder)
335 2017-05-17 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Søholm Skov og Dybsø
334 2017-05-13 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
333 2017-02-18 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Furesøen eksl. Kalvene (Furesø)
2016
332 2016-11-11 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals Havn (Hjørring)
331 2016-11-07 Lunde (Fratercula arctica) Fredericia Havn (Fredericia)
330 2016-11-04 * Tophejre (Ardeola ralloides) Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
329 2016-10-19 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje Havn (Gribskov)
328 2016-09-18 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Rødvig By og Havn (Stevns)
327 2016-08-06 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Roshage og havet ud for (Thisted)
326 2016-07-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Bøtø Nor syd (markerne) (Guldborgsund)
325 2016-07-23 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Havsand, Rømø (Tønder)
324 2016-06-22 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Bøtø Nor nord (markerne) (Guldborgsund)
323 2016-06-16 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Nørre Risager Plantage (Vejle)
322 2016-06-15 Canadagås (Branta canadensis) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
321 2016-06-07 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
320 2016-05-29 * Blåvinget And (Spatula discors) Borreby Mose (Slagelse)
319 2016-05-25 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
318 2016-04-29 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Novrup Grusgrav (Esbjerg)
317 2016-04-26 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
316 2016-04-20 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Møns Fyr (Vordingborg)
315 2016-03-12 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Tovsig (Thisted)
314 2016-03-09 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Svendborgsund (Lehnskov-Bro) (Svendborg)
313 2016-01-22 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Bispebjerg
312 2016-01-11 * Mandarinand (Aix galericulata) Vejle Inderfjord (Vejle)
2015
311 2015-11-28 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Stevns Fyr (Stevns)
310 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
309 2015-11-08 Søkonge (Alle alle) Vejers Strand (Varde)
308 2015-10-26 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Geddal Enge (Holstebro)
307 2015-10-21 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Mandø (Esbjerg)
306 2015-10-17 * Kohejre (Bubulcus ibis) Svingel Engsø, tidligere Tim Enge (Ringkøbing-Skjern)
305 2015-10-12 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
304 2015-09-26 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Mandø (Esbjerg)
303 2015-08-31 Tredækker (Gallinago media) Volsted Kær (Aalborg)
302 2015-08-10 Dværggås (Anser erythropus) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
301 2015-07-05 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
300 2015-06-20 Slørugle (Tyto alba) Randerup (Tønder)
299 2015-06-20 Savisanger (Locustella luscinioides) Magisterkogen (Tønder)
298 2015-06-13 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Keldsnor (Langeland)
297 2015-06-10 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Nørlund Plantage (Ikast-Brande)
296 2015-06-06 Markpiber (Anthus campestris) Christiansø (Christiansø)
295 2015-05-21 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
294 2015-05-17 * Terekklire (Xenus cinereus) Margrethe Kog (Tønder)
293 2015-05-07 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Hirtshals Havn (Hjørring)
292 2015-05-03 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
291 2015-05-03 Gulirisk (Serinus serinus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
290 2015-05-03 Biæder (Merops apiaster) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
289 2015-02-22 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Draved Skov (Tønder)
288 2015-01-30 Rustand (Tadorna ferruginea) Viskum (Viborg)
2014
287 2014-12-19 Hærfugl (Upupa epops) Nyborg (Nyborg)
286 2014-11-22 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Rands Fjord (Fredericia)
285 2014-11-05 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
284 2014-10-13 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
283 2014-10-12 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Blåvands Huk (Varde)
282 2014-10-12 * Storpiber (Anthus richardi) Grydelsande (Varde)
281 2014-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
280 2014-10-12 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Ho Plantage (Varde)
279 2014-10-11 * Rosenstær (Pastor roseus) Grønningen (Varde)
278 2014-10-01 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
277 2014-09-28 * Høgesanger (Curruca nisoria) Mandø By (Esbjerg)
276 2014-09-26 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Ho By og sommerhusområde (Varde)
275 2014-09-20 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
274 2014-09-10 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Lyngvig Fyr (Ringkøbing-Skjern)
273 2014-09-07 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Staunings Ø (Solrød)
272 2014-08-11 Dværgryle (Calidris minuta) Sneum Digesø (Esbjerg)
271 2014-08-10 Odinshane (Phalaropus lobatus) Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
270 2014-07-29 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
269 2014-07-17 * Damklire (Tringa stagnatilis) Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
268 2014-07-12 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Højer Vade (Tønder)
267 2014-07-11 Rovterne (Hydroprogne caspia) Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
266 2014-07-10 Dværgterne (Sternula albifrons) Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
265 2014-07-10 * Rødhovedet And (Netta rufina) Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
264 2014-07-10 Kærløber (Calidris falcinellus) Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
263 2014-07-06 Småspove (Numenius phaeopus) Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
262 2014-07-06 * Sort Stork (Ciconia nigra) Ballum Enge (Tønder)
261 2014-07-01 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
260 2014-06-26 Engsnarre (Crex crex) Jelling (Vejle)
259 2014-06-09 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Grenen Camping, Skagen (Frederikshavn)
258 2014-06-09 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Tornby Klitplantage (Hjørring)
257 2014-06-09 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals (Hjørring)
256 2014-06-08 Aftenfalk (Falco vespertinus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
255 2014-06-08 Turteldue (Streptopelia turtur) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
254 2014-06-08 Gråmåge (Larus hyperboreus) Saftevandsbakken (Frederikshavn)
253 2014-06-08 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
252 2014-06-04 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
251 2014-06-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
250 2014-06-01 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Lille Vildmose (Aalborg)
249 2014-06-01 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Lille Vildmose (Aalborg)
248 2014-06-01 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Lille Vildmose (Aalborg)
247 2014-05-24 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Blåvands Huk (Varde)
246 2014-05-24 Pungmejse (Remiz pendulinus) Novrup Grusgrav (Esbjerg)
245 2014-05-23 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tarphage Enge (Tarp Enge) (Varde)
244 2014-05-23 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling (Vejen) (Vejen)
243 2014-05-20 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
242 2014-05-16 Gulbug (Hippolais icterina) Holtser Hage (Vejle)
241 2014-05-16 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Kongens Kær (Vejle)
240 2014-05-11 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Kovtrup Skov (Hedensted)
239 2014-05-11 Vendehals (Jynx torquilla) Oksenbjerge (Vejle)
238 2014-05-07 Temmincksryle (Calidris temminckii) Kongens Kær (Vejle)
237 2014-05-04 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Sneum Digesø (Esbjerg)
236 2014-05-04 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
235 2014-05-02 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Højen Hule (Vejle)
234 2014-05-02 Vagtel (Coturnix coturnix) Agersbøl (Hedensted)
233 2014-04-28 Silkehejre (Egretta garzetta) Avbæk og Dyrhave (Aabenraa)
232 2014-04-26 Gærdesanger (Curruca curruca) Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs)
231 2014-04-26 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs)
230 2014-04-26 Sort Glente (Milvus migrans) Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs)
229 2014-04-19 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Gjerrild Nordstrand (Norddjurs)
228 2014-04-19 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sostrup slot/park (Norddjurs)
227 2014-04-19 Tejst (Cepphus grylle) Sangstrup Klint (Norddjurs)
226 2014-04-16 Atlingand (Spatula querquedula) Høll, vandhul Bøgeskov (Fredericia)
225 2014-04-11 Blåhals (Luscinia svecica) Uldum Kær (Hedensted)
224 2014-03-15 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Tåstrup Sø (Århus)
223 2014-03-13 * Perleugle (Aegolius funereus) Blåbjerg Klitplantage (Varde)
222 2014-03-09 Natugle (Strix aluco) Vejle Nørreskov (Vejle)
221 2014-03-08 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Højen Skov (Vejle)
220 2014-03-08 Stor Hornugle (Bubo bubo) Voervadsbro (Horsens)
219 2014-02-14 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Århus Østhavn (Århus)
218 2014-02-14 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Alrø Poldkrog (Odder)
217 2014-02-14 Mosehornugle (Asio flammeus) Gyllingnæs (Odder)
216 2014-02-10 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Ordrup Næs (Odsherred)
215 2014-02-01 Tajgasædgås (Anser fabalis) Nørrestrand (Horsens)
214 2014-01-20 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Fredericia Havn (Fredericia)
213 2014-01-18 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Rands Fjord (Fredericia)
212 2014-01-14 Fyrremejse (Poecile montanus) Uldum Kær (Hedensted)
211 2014-01-04 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
210 2014-01-04 Sortkrage (Corvus corone) Fovrfelt bækkens udløb (Esbjerg)
209 2014-01-04 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Lyne (Ringkøbing-Skjern)
208 2014-01-04 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Lyne (Ringkøbing-Skjern)
207 2014-01-04 Blisgås (Anser albifrons) Lyne (Ringkøbing-Skjern)
2013
206 2013-12-30 * Høgeugle (Surnia ulula) Gedhus Plantage (Herning)
205 2013-12-28 * Ismåge (Pagophila eburnea) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
204 2013-12-28 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
203 2013-12-28 * Sneugle (Bubo scandiacus) Hanstholmreservatet (Thisted)
202 2013-12-28 Ride (Rissa tridactyla) Roshage og havet ud for (Thisted)
201 2013-12-18 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Lunden, Gram (Haderslev)
200 2013-11-25 Bjergand (Aythya marila) Hejlsminde Nor (Kolding)
199 2013-11-22 Træløber (Certhia familiaris) Ulvedal Skov, Bredballe (Vejle)
198 2013-11-07 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Vejle Havn (Vejle)
197 2013-11-07 Klippedue (Columba livia) Vejle Havn (Vejle)
196 2013-11-02 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Rosenvold (Hedensted)
195 2013-11-02 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Rosenvold (Hedensted)
194 2013-11-01 Spætmejse (Sitta europaea) Grund Skov (Hedensted)
193 2013-10-28 Rødhals (Erithacus rubecula) Bredballe (Vejle)
192 2013-10-27 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Rosenvold (Hedensted)
191 2013-10-27 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Rosenvold (Hedensted)
190 2013-10-27 Lomvie (Uria aalge) Rosenvold (Hedensted)
189 2013-10-25 Fuglekonge (Regulus regulus) Rosenvold (Hedensted)
188 2013-10-17 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Blåvands Huk (Varde)
187 2013-10-17 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
186 2013-10-17 Havesanger (Sylvia borin) Kallesmærsk Hede (Varde)
185 2013-10-15 Stenvender (Arenaria interpres) Fovrfelt bækkens udløb (Esbjerg)
184 2013-10-15 Sølvhejre (Ardea alba) Astrup Engsø (Tønder)
183 2013-10-15 Lapværling (Calcarius lapponicus) Skallingen (Varde)
182 2013-10-15 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Blåvands Huk (Varde)
181 2013-10-15 Sandløber (Calidris alba) Blåvands Huk (Varde)
180 2013-10-15 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Blåvands Huk (Varde)
179 2013-10-14 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
178 2013-10-13 Fløjlsand (Melanitta fusca) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
177 2013-10-12 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Rosenvold (Hedensted)
176 2013-10-12 Pibesvane (Cygnus columbianus) Rosenvold (Hedensted)
175 2013-10-06 Hedelærke (Lullula arborea) Rosenvold (Hedensted)
174 2013-10-06 Skægmejse (Panurus biarmicus) Rosenvold (Hedensted)
173 2013-09-29 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Urlev Enge, Tagkær (Hedensted)
172 2013-09-28 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Rosenvold (Hedensted)
171 2013-09-24 Jernspurv (Prunella modularis) Rosenvold (Hedensted)
170 2013-09-07 Spidsand (Anas acuta) Rosenvold (Hedensted)
169 2013-09-07 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Rosenvold (Hedensted)
168 2013-09-06 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Rosenvold (Hedensted)
167 2013-09-06 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Rosenvold (Hedensted)
166 2013-09-04 Sortand (Melanitta nigra) Rosenvold (Hedensted)
165 2013-09-03 Fjordterne (Sterna hirundo) Vejle Havn (Vejle)
164 2013-08-30 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Rosenvold (Hedensted)
163 2013-08-28 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Rosenvold (Hedensted)
162 2013-08-24 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Rosenvold (Hedensted)
161 2013-08-18 Blishøne (Fulica atra) Nørrestrand (Horsens)
160 2013-08-18 Troldand (Aythya fuligula) Nørrestrand (Horsens)
159 2013-08-18 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Nørrestrand (Horsens)
158 2013-08-18 Sortterne (Chlidonias niger) Nørrestrand (Horsens)
157 2013-08-18 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Nørrestrand (Horsens)
156 2013-08-14 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Harrild Hede (Ikast-Brande)
155 2013-08-12 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Solkær Enge (Kolding)
154 2013-08-05 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Solkær Enge (Kolding)
153 2013-08-04 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
152 2013-07-31 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Rosenvold (Hedensted)
151 2013-07-30 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Kongens Kær (Vejle)
150 2013-07-21 Natravn (Caprimulgus europaeus) Frederikshåb plantage, Syvårssøerne (Vejle)
149 2013-06-23 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Kongens Kær (Vejle)
148 2013-06-22 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Vejle Havn (Vejle)
147 2013-06-20 Bomlærke (Emberiza calandra) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
146 2013-06-20 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
145 2013-06-15 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
144 2013-06-15 Knarand (Mareca strepera) Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
143 2013-06-15 Havterne (Sterna paradisaea) Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
142 2013-06-15 Vandrikse (Rallus aquaticus) Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
141 2013-06-09 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø (Varde)
140 2013-06-09 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Filsø (Varde)
139 2013-06-09 Hedehøg (Circus pygargus) Ballum Enge (Tønder)
138 2013-06-09 Sortklire (Tringa erythropus) Margrethe Kog (Tønder)
137 2013-06-09 Skovpiber (Anthus trivialis) Kongens Mose (Tønder)
136 2013-06-09 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Smedager (Aabenraa)
135 2013-06-09 Agerhøne (Perdix perdix) Smedager (Aabenraa)
134 2013-06-09 Sildemåge (Larus fuscus) Smedager (Aabenraa)
133 2013-06-05 Gransanger (Phylloscopus collybita) Bredballe (Vejle)
132 2013-06-05 Råge (Corvus frugilegus) Bredballe (Vejle)
131 2013-06-05 Bogfinke (Fringilla coelebs) Bredballe (Vejle)
130 2013-06-05 Skovspurv (Passer montanus) Bredballe (Vejle)
129 2013-06-05 Gråspurv (Passer domesticus) Bredballe (Vejle)
128 2013-06-05 Husskade (Pica pica) Bredballe (Vejle)
127 2013-06-05 Bysvale (Delichon urbicum) Bredballe (Vejle)
126 2013-06-05 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Bredballe (Vejle)
125 2013-06-05 Sølvmåge (Larus argentatus) Bredballe (Vejle)
124 2013-06-05 Fasan (Phasianus colchicus) Bredballe (Vejle)
123 2013-05-18 Lærkefalk (Falco subbuteo) Dragsmur (Syddjurs)
122 2013-05-18 Islom (Gavia immer) Dragsmur (Syddjurs)
121 2013-05-15 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Dragsmur (Syddjurs)
120 2013-05-14 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
119 2013-05-12 Skeand (Spatula clypeata) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
118 2013-05-11 Rørdrum (Botaurus stellaris) Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
117 2013-05-11 * Triel (Burhinus oedicnemus) Skagen Genbrugsplads (Frederikshavn)
116 2013-05-11 Pirol (Oriolus oriolus) Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
115 2013-05-10 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn)
114 2013-05-09 * Steppehøg (Circus macrourus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
113 2013-05-07 Svartbag (Larus marinus) Kongens Kær (Vejle)
112 2013-05-07 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Kongens Kær (Vejle)
111 2013-05-06 Skestork (Platalea leucorodia) Kongens Kær (Vejle)
110 2013-04-27 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Uldum Kær (Hedensted)
109 2013-04-26 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Kongens Kær (Vejle)
108 2013-04-20 Munk (Sylvia atricapilla) Rands fjord, skov sydsiden (Lundeskov) (Fredericia)
107 2013-04-20 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
106 2013-04-14 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Holtser Hage (Vejle)
105 2013-04-13 Havlit (Clangula hyemalis) Holtser Hage (Vejle)
104 2013-04-13 Grønspætte (Picus viridis) Holtser Hage (Vejle)
103 2013-04-13 Skærpiber (Anthus petrosus) Holtser Hage (Vejle)
102 2013-04-13 Stormmåge (Larus canus) Holtser Hage (Vejle)
101 2013-04-13 Gravand (Tadorna tadorna) Holtser Hage (Vejle)
100 2013-04-06 Sangdrossel (Turdus philomelos) Stouby Skov (Hedensted)
99 2013-03-29 Klyde (Recurvirostra avosetta) Højer Vade (Tønder)
98 2013-03-28 Trane (Grus grus) Kongens Mose (Tønder)
97 2013-03-01 Sanglærke (Alauda arvensis) Bredal Kær (Vejle)
96 2013-02-23 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Tirsbæk (Vejle)
95 2013-02-23 Gulspurv (Emberiza citrinella) Tirsbæk (Vejle)
94 2013-02-15 Stær (Sturnus vulgaris) Gl. Højen (Vejle)
93 2013-02-14 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Melby Overdrev (Halsnæs)
92 2013-02-11 Vandstær (Cinclus cinclus) Højen Å (Vejle)
91 2013-02-11 Ravn (Corvus corax) Højen Å (Vejle)
90 2013-02-08 Isfugl (Alcedo atthis) Vester Mølle (Vejle)
89 2013-01-16 Skovskade (Garrulus glandarius) Tirsbæk (Vejle)
2012
88 2012-12-15 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Nørrestrand (Horsens)
87 2012-12-15 Vindrossel (Turdus iliacus) Nørrestrand (Horsens)
86 2012-12-12 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Bredballe (Vejle)
85 2012-12-07 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Vejle Havn (Vejle)
84 2012-12-07 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Vejle Havn (Vejle)
83 2012-11-28 Stillits (Carduelis carduelis) Bredballe (Vejle)
82 2012-11-16 Ederfugl (Somateria mollissima) Rosenvold (Hedensted)
81 2012-11-16 Sortspætte (Dryocopus martius) Rosenvold (Hedensted)
80 2012-11-16 Alk (Alca torda) Rosenvold (Hedensted)
79 2012-11-16 Sule (Morus bassanus) Rosenvold (Hedensted)
78 2012-11-16 Hvinand (Bucephala clangula) Rosenvold (Hedensted)
77 2012-11-14 Silkehale (Bombycilla garrulus) Rosenvold (Hedensted)
76 2012-11-14 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Rosenvold (Hedensted)
75 2012-11-10 Duehøg (Accipiter gentilis) Hønsehalsen (Holbæk)
74 2012-11-10 Sumpmejse (Poecile palustris) Hønsehalsen (Holbæk)
73 2012-11-10 Sortmejse (Periparus ater) Hønsehalsen (Holbæk)
72 2012-11-10 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Hønsehalsen (Holbæk)
71 2012-11-07 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø (Århus)
70 2012-11-04 Topmejse (Lophophanes cristatus) Bredballe (Vejle)
69 2012-11-03 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Rosenvold (Hedensted)
68 2012-10-24 Sjagger (Turdus pilaris) Rosenvold (Hedensted)
67 2012-10-24 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Rosenvold (Hedensted)
66 2012-10-19 Bramgås (Branta leucopsis) Mårup/Samsø (Samsø)
65 2012-10-18 Knortegås (Branta bernicla) Lillehavet ved Langør (Samsø)
64 2012-10-18 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Langør (Samsø)
63 2012-10-18 Pibeand (Mareca penelope) Langør (Samsø)
62 2012-09-22 Dværgfalk (Falco columbarius) Rosenvold (Hedensted)
61 2012-09-22 Havørn (Haliaeetus albicilla) Rosenvold (Hedensted)
60 2012-09-22 Grønsisken (Spinus spinus) Rosenvold (Hedensted)
59 2012-09-22 Storkjove (Stercorarius skua) Rosenvold (Hedensted)
58 2012-09-22 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Rosenvold (Hedensted)
57 2012-06-10 Mursejler (Apus apus) Uldum Kær (Hedensted)
56 2012-06-10 Digesvale (Riparia riparia) Uldum Kær (Hedensted)
55 2012-06-10 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Uldum Kær (Hedensted)
54 2012-06-10 Grågås (Anser anser) Uldum Kær (Hedensted)
53 2012-05-27 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Uldum Kær (Hedensted)
52 2012-05-27 Græshoppesanger (Locustella naevia) Uldum Kær (Hedensted)
51 2012-05-27 Rød Glente (Milvus milvus) Uldum Kær (Hedensted)
50 2012-05-27 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Uldum Kær (Hedensted)
49 2012-05-27 Engpiber (Anthus pratensis) Uldum Kær (Hedensted)
48 2012-05-27 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Uldum Kær (Hedensted)
47 2012-05-27 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Uldum Kær (Hedensted)
46 2012-05-27 Knopsvane (Cygnus olor) Uldum Kær (Hedensted)
45 2012-05-27 Gråand (Anas platyrhynchos) Uldum Kær (Hedensted)
44 2012-05-27 Landsvale (Hirundo rustica) Uldum Kær (Hedensted)
43 2012-05-27 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Uldum Kær (Hedensted)
42 2012-05-27 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Uldum Kær (Hedensted)
41 2012-05-27 Nattergal (Luscinia luscinia) Uldum Kær (Hedensted)
40 2012-05-26 Skovhornugle (Asio otus) Tirsbæk (Vejle)
39 2012-05-20 Gøg (Cuculus canorus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
38 2012-05-18 Musvit (Parus major) Rosenvold (Hedensted)
37 2012-05-18 Solsort (Turdus merula) Rosenvold (Hedensted)
36 2012-05-18 Gråkrage (Corvus cornix) Rosenvold (Hedensted)
35 2012-05-18 Halemejse (Aegithalos caudatus) Rosenvold (Hedensted)
34 2012-05-18 Skarv (Phalacrocorax carbo) Rosenvold (Hedensted)
33 2012-05-18 Tornirisk (Linaria cannabina) Rosenvold (Hedensted)
32 2012-05-18 Tornsanger (Curruca communis) Rosenvold (Hedensted)
31 2012-05-18 Grønirisk (Chloris chloris) Rosenvold (Hedensted)
30 2012-05-15 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
29 2012-05-15 Taffeland (Aythya ferina) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
28 2012-05-14 Strandskade (Haematopus ostralegus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
27 2012-05-14 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
26 2012-05-14 Svaleklire (Tringa ochropus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
25 2012-05-09 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Nagbøl (Kolding)
24 2012-05-09 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Nagbøl (Kolding)
2011
23 2011-11-30 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Uldum Kær (Hedensted)
22 2011-11-20 Krikand (Anas crecca) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
21 2011-11-19 Ringdrossel (Turdus torquatus) Sømose m.m. (Assens)
20 2011-11-16 Sangsvane (Cygnus cygnus) Nørrestrand (Horsens)
19 2011-11-06 Vandrefalk (Falco peregrinus) Horsens Havn (Horsens)
18 2011-10-23 Ringdue (Columba palumbus) Rosenvold (Hedensted)
17 2011-10-23 Allike (Coloeus monedula) Rosenvold (Hedensted)
16 2011-10-19 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
15 2011-10-19 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
2010
14 2010-08-15 Hjejle (Pluvialis apricaria) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
13 2010-08-15 Spurvehøg (Accipiter nisus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
12 2010-08-15 Rørhøg (Circus aeruginosus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
11 2010-08-08 Brushane (Calidris pugnax) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
10 2010-08-08 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
9 2010-08-06 Vibe (Vanellus vanellus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
8 2010-08-06 Musvåge (Buteo buteo) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
7 2010-08-06 Fiskehejre (Ardea cinerea) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
6 2010-08-06 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
5 2010-08-06 Huldue (Columba oenas) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
4 2010-08-06 Hvidklire (Tringa nebularia) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
3 2010-08-05 Storspove (Numenius arquata) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
2 2010-08-05 Tinksmed (Tringa glareola) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
1 2010-08-05 Rødben (Tringa totanus) Sysselvej regnvandsbassin (Vejle) (Vejle)
Annoncer