Danske Arter - Kronologisk

Henrik Haaning Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
433 2022-10-08 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger
432 2022-05-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Blåvands Huk
431 2022-02-14 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø Sø
2021
430 2021-05-17 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Vilsted Sø
2020
429 2020-11-20 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Fanø
428 2020-11-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Bredfjed, Lolland
427 2020-11-02 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde, Bornholm
426 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
425 2020-05-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Ellekrattet, Skagen
424 2020-04-29 * Høgeørn (Aquila fasciata) Vesterbølle Plantage (Vesthimmerlands)
2019
423 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen
422 2019-07-15 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage (Hjørring)
421 2019-06-17 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
2018
420 2018-11-07 * Gråsejler (Apus pallidus) Hanstholm, Thy (Thisted)
419 2018-08-20 * Slagfalk (Falco cherrug) Ballum Sluse (Tønder)
418 2018-08-13 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
417 2018-05-01 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Bankes Marker, Skagen (Frederikshavn)
2016
416 2016-11-09 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals Havn (Hjørring)
415 2016-10-15 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Hønen, Sønderho (Fanø)
414 2016-09-19 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Ove Sø (Thisted)
413 2016-04-23 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Jættebrink, Møns Klint (Vordingborg)
2015
412 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
411 2015-05-07 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Hirtshals Havn (Hjørring)
2014
410 2014-06-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
2013
409 2013-12-30 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Lunden, Gram (Haderslev)
408 2013-06-15 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Kåstrup nf. Skive (Skive)
407 2013-06-08 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Hulsig (Frederikshavn)
406 2013-05-28 * Prærietrane (Antigone canadensis) Busemarke Mose (Vordingborg)
2012
405 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø
404 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Grenen, Skagen
2011
403 2011-10-25 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
402 2011-09-25 * Mandarinand (Aix galericulata) Bygholm Vejle
401 2011-05-17 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Bækbygård Strand
2010
400 2010-07-03 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Store Vrøj, Saltbæk Vig
399 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Vestamager
398 2010-05-26 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Vest Stadil Fjord
397 2010-02-16 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand Sø
2009
396 2009-10-18 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Blåvands Huk (Varde)
395 2009-10-18 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvandshuk
2008
394 2008-08-11 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvandshuk
393 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Agger Tange
392 2008-05-19 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skagen
2007
391 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
390 2007-08-05 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange
389 2007-06-03 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Skagen
388 2007-05-18 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Egå Engsø
387 2007-01-27 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
386 2006-12-28 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø Havn
385 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø
384 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) Birkepøl, Sydals
383 2006-06-10 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Havn
382 2006-03-18 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvandshuk
2005
381 2005-10-13 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Nyeng, Skallingen
380 2005-06-12 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Skagen
379 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sneum Forland
378 2005-05-28 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Skagen
2004
377 2004-07-17 Sortsvane (Cygnus atratus) Agger Tange
376 2004-07-10 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Rømø
375 2004-05-11 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Blåvands Huk
374 2004-01-05 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Hov, Lønnerup Fjord
2003
373 2003-06-27 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Tryggevælde Å, ved Varpelev
372 2003-06-14 * Dværghornugle (Otus scops) Kløvbakken, Filsø
371 2003-06-05 * Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene
370 2003-05-18 * Indisk Gås (Anser indicus) Agger Tange
2002
369 2002-07-03 * Rosenterne (Sterna dougallii) Agger Tange
368 2002-06-03 * Triel (Burhinus oedicnemus) Skagen
367 2002-04-20 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tane Sø
366 2002-04-20 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane Sø
2001
365 2001-10-16 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Neksø Havn
364 2001-10-15 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Rønne Havn
363 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Kammerslusen
362 2001-07-28 * Damklire (Tringa stagnatilis) Skjern Enge
361 2001-07-16 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Skagen
360 2001-07-16 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Skagen
359 2001-05-18 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Bygholm Vejle
358 2001-03-04 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skårup
2000
357 2000-12-19 * Kejserørn (Aquila heliaca) Store Vildmose
356 2000-11-04 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Kærup Holme, Vejlerne
355 2000-09-19 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Stensnæs
354 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg Sø
353 2000-04-14 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Mollerup
352 2000-02-25 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Nejede Vesterskov
1999
351 1999-10-16 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Blåvands Huk
350 1999-07-28 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Langli
349 1999-06-28 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Bygholm Vejle
348 1999-05-25 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Værnengene
347 1999-05-22 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Skagen
346 1999-05-17 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Saltvandssøen
345 1999-05-17 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Lakolk, Rømø
344 1999-05-04 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Værnengene
1998
343 1998-11-23 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Værnengene
342 1998-11-13 * Krognæb (Pinicola enucleator) Skagen
341 1998-07-06 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Lild Strand
340 1998-06-03 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Glombak
339 1998-05-30 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen
338 1998-05-15 * Terekklire (Xenus cinereus) Bygholm Vejle
337 1998-04-26 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Skagen
336 1998-03-29 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Skagen
1997
335 1997-09-09 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Roshage, Hanstholm
334 1997-08-03 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Borreby Mose
333 1997-06-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Læsvig, Vejlerne
332 1997-05-29 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Filsø
331 1997-05-29 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Møjnakke, Møn
330 1997-05-25 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Hanvejle
329 1997-05-15 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Skagen
328 1997-04-28 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Bunken, Skagen
327 1997-03-25 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Harboøre Tange
326 1997-03-23 * Sneugle (Bubo scandiacus) Dalmose
325 1997-03-23 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Nordenhuse Strand
1996
324 1996-08-12 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Blåvands Huk
323 1996-08-09 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Østerild Fjord
322 1996-07-26 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Bygholm Vejle
321 1996-07-05 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Stevns Kalkbrud
320 1996-07-05 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Stevns Klint
319 1996-05-06 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Vind Hede
318 1996-05-06 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Sneum Engsø
1995
317 1995-11-08 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals Havn
316 1995-11-08 * Kohejre (Bubulcus ibis) Madsted, Ove Sø
315 1995-10-17 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Agger Tange
314 1995-07-06 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Langli
313 1995-06-26 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Lund Fjord
312 1995-06-21 * Rosenstær (Pastor roseus) Kærup Holme
311 1995-06-01 * Ellekrage (Coracias garrulus) Kilen, Struer
310 1995-05-18 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Skagen
309 1995-05-13 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Bulbjerg
308 1995-01-18 * Polarlomvie (Uria lomvia) Hirtshals Havn
1994
307 1994-10-22 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Fjordholmene
306 1994-10-08 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvands Huk
305 1994-10-08 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvands Huk
304 1994-08-04 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Agger Tange
303 1994-07-30 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Tipperne
1993
302 1993-06-29 * Grøn Biæder (Merops persicus) Værnengene
301 1993-05-29 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Borreby Mose
300 1993-04-20 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Skallingen
1992
299 1992-10-20 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Blåvands Huk
298 1992-08-18 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvands Huk
297 1992-06-11 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Harboøre Tange
296 1992-06-03 * Jomfrutrane (Grus virgo) Kærup Holme
295 1992-05-25 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Bulbjerg
294 1992-05-24 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Skagen
293 1992-05-24 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Skagen
292 1992-05-22 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Kærup Holme
291 1992-04-21 * Blåvinget And (Spatula discors) Selbjerg Vejle
290 1992-04-04 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Bygholm Vejle
289 1992-01-30 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Bygholm Vejle
1991
288 1991-12-11 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Frederiksværk
287 1991-05-29 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Blåvandshuk
1986
286 1986-12-07 * Høgeugle (Surnia ulula) Store Dyrehave
Annoncer