Danske Arter

Danske Arter

Henrik Haaning Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Haaning Nielsens kryds

Dette er Henrik Haaning Nielsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1996-05-06 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2002-05-22 Bulbjerg (Thisted)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2002-06-02 Kløv Å, Søhuse-Vullum Sø (Thisted)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2003-05-18 Agger Tange (Thisted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1998-01-10 Roshage og havet ud for (Thisted)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1998-02-08 Østerild Fjord (Thisted)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1998-02-14 Østerild Fjord (Thisted)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1998-02-10 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2003-05-18 Agger Tange
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2021-11-23 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
11 X Grågås (Anser anser) 1998-01-05 Agger Tange (Thisted)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1998-10-28 Sjørring Sø (Thisted)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1998-01-05 Agger Tange (Thisted)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2002-02-21 Vesløs/Arup Vejle (Thisted)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1998-02-15 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2000-01-13 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2004-07-17 Agger Tange
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2003-05-18 Agger Tange (Thisted)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2002-01-06 Lønnerup (Thisted)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2002-01-06 Lønnerup (Thisted)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2002-04-07 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2003-02-17 Dokkedal (Aalborg)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-04 Bygholm Vejle
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2011-09-25 Bygholm Vejle
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2002-04-06 Harboøre Tange (Lemvig)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2016-05-29 Borreby Mose (Slagelse)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2002-02-18 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2000-03-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2000-01-02 Harboøre Tange (Lemvig)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2007-03-24 Agger Tange (Thisted)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2002-01-06 Lønnerup (Thisted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2000-03-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
34 X Krikand (Anas crecca) 2000-03-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2002-04-06 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1997-02-22 Nors Sø (Thisted)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2003-02-17 Sebbersund (Aalborg)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-11-18 Egå Engsø (Århus)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-06 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2002-10-21 Frederiksværk - Hundested kommune (Halsnæs)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2000-01-02 Harboøre Tange (Lemvig)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-25 Harboøre Tange
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2003-01-07 Bulbjerg (Thisted)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2002-01-21 Melby Overdrev (Halsnæs)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2004-05-09 Bulbjerg (Thisted)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2002-01-21 Melby Overdrev (Halsnæs)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-18 Blåvands Huk (Varde)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2002-01-21 Melby Overdrev (Halsnæs)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-18 Blåvands Huk (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2002-05-22 Bulbjerg (Thisted)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2003-02-17 Sebbersund (Aalborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2002-01-07 Lønnerup (Thisted)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2003-12-29 Ørum Sø (Thisted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2003-05-18 Agger Tange (Thisted)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2004-06-03 Lund Fjord (Thisted)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2003-06-16 Hjardemål Klit (Thisted)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-23 Jættebrink, Møns Klint (Vordingborg)
63 X Mursejler (Apus apus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-07 Hanstholm, Thy (Thisted)
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Vestamager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Sydals (Sønderborg)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2003-05-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2003-05-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2002-05-26 Flagbakken (Frederikshavn)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-27 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2003-12-03 Torup Fjordholme (Jammerbugt)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2002-06-02 Hjardemål (Thisted)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-06-17 De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-22 Hjardemål Klit (Thisted)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2003-06-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2003-01-07 Han Vejle (Thisted)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2002-02-25 Nors Sø (Thisted)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose (Vordingborg)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 1992-06-03 Kærup Holme
93 X Trane (Grus grus) 2000-03-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2000-10-09 Veserne (Lemvig)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2000-03-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2002-02-23 Roshage og havet ud for (Thisted)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2000-11-28 Harboøre Tange (Lemvig)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2002-05-19 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-03 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2002-02-23 Limfjorden ved Østerild fjord (Thisted)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-24 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2000-03-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2002-01-20 Eskilsø (Frederikssund)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2002-03-10 Agger Tange (Thisted)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2003-05-16 Revlbuske (Thisted)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-10-08 Revlbuske (Thisted)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2002-02-23 Limfjorden ved Østerild fjord (Thisted)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2003-06-01 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1996-05-06 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-10 Sønderstrand Rømø (Tønder)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-04 Agger Tange
116 X * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2023-06-23 Margrethekog
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2002-05-19 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2002-02-25 Glombak (Thisted)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2002-03-07 Lild Strand (Thisted)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2000-03-26 Bøvling Fjord (Lemvig)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2000-01-02 Harboøre Tange (Lemvig)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2000-03-26 Bøvling Fjord (Lemvig)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2004-05-15 Arup Holm (Thisted)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange (Thisted)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2002-05-19 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba) 2000-01-02 Harboøre Tange (Lemvig)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2002-01-07 Roshage og havet ud for (Thisted)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2000-01-02 Harboøre Tange (Lemvig)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-02 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-10-14 Vollerum Enge (Ringkøbing-Skjern)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2002-09-10 Agger Tange (Thisted)
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse (Esbjerg)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-04 De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2000-03-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2003-11-20 Nors Sø, fra fugletårnet (Thisted)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2007-05-10 Vesløs/Arup Vejle (Thisted)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2003-01-07 Lønnerup Fjord (Thisted)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2005-07-05 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-21 Tissing Vig, Sydvestmors (Morsø)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2003-06-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2003-11-04 Lild Strand (Thisted)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2000-10-09 Veserne (Lemvig)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-27 Ulvedybet, Perlen (Jammerbugt)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2005-06-21 Feggesund (Limfjord) (Morsø)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2002-07-19 Agger Tange (Thisted)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2000-10-09 Veserne (Lemvig)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-20 Hønen, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-17 Vilsted Sø
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-28 Bygholm Vejle
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2002-02-19 Roshage og havet ud for (Thisted)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-20 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2003-09-27 Lild Strand (Thisted)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-11 Hirtshals Havn (Hjørring)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2000-11-15 Thyborøn Havn (Lemvig)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-30 Esbjerg Havn (Esbjerg)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-02 Hanstholm, Thy (Thisted)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2002-05-19 Agger Tange (Thisted)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-17 Saltvandssøen
180 X Svartbag (Larus marinus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø (Århus)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2002-02-19 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2002-01-15 Hirtshals Havn (Hjørring)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2002-04-06 Thyborøn Havn (Lemvig)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2002-09-12 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2002-03-07 Lild Strand (Thisted)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2005-05-19 Mandø (Esbjerg)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2003-07-27 Vidåen, Højer kommune (Tønder)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2000-11-15 Thyborøn Havn (Lemvig)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-07-28 Langli
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Agger Tange (Thisted)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-22 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2003-07-27 Margrethe Kog (Tønder)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2002-08-24 Ræhr, grusgrav sydvest for (Thisted)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2002-06-24 Lild Strand (Thisted)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2003-08-15 Lild Strand (Thisted)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2002-04-06 Agger Tange (Thisted)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2002-07-25 Lild Strand (Thisted)
205 X Søkonge (Alle alle) 2002-10-28 Lild Strand (Thisted)
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1995-01-18 Hirtshals Havn
207 X Lomvie (Uria aalge) 2002-02-19 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
208 X Alk (Alca torda) 2002-07-05 Lild Strand (Thisted)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2002-06-16 Lild Strand (Thisted)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2002-07-25 Lild Strand (Thisted)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2002-01-02 Roshage og havet ud for (Thisted)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2002-06-16 Lild Strand (Thisted)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
214 X Islom (Gavia immer) 2002-10-27 Roshage og havet ud for (Thisted)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2009-04-30 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn (Hjørring)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2002-10-28 Roshage og havet ud for (Thisted)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2002-09-01 Lild Strand (Thisted)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2002-03-07 Lild Strand (Thisted)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1998-07-06 Lild Strand
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2002-08-30 Ørhage (Thisted)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2002-07-24 Roshage og havet ud for (Thisted)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-16 Lild Strand (Thisted)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-08-07 Ulvedybet (Jammerbugt)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2003-07-27 Ribe, nord (Esbjerg)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2002-02-23 Roshage og havet ud for (Thisted)
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-06-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1996-05-06 Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1996-05-06 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-05-13 Bygholms Nordlige Rørskov (Thisted)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-05 Lønnerup Fjord (Thisted)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-26 Holmsland Klit (Ringkøbing-Skjern)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2003-05-18 Agger Tange (Thisted)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 Værnengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2003-06-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2002-05-19 Agger Tange (Thisted)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1988-09-13 Arresø (Halsnæs)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-29 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2002-05-22 Bulbjerg (Thisted)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup nf. Skive (Skive)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-21 Lille Vildmose, syd (Aalborg)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1992-05-24 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-05-04 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-06-08 Hulsig (Frederikshavn)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1992-05-24 Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2000-12-19 Store Vildmose
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2002-05-26 Flagbakken (Frederikshavn)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-29 Vesterbølle Plantage (Vesthimmerlands)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2002-04-22 Bulbjerg (Thisted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2002-06-06 Flagbakken (Frederikshavn)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2001-01-18 Harboøre Tange (Lemvig)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2002-01-02 Vesløs/Arup Vejle (Thisted)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-26 Bygholm Vejle
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2004-04-17 Bulbjerg (Thisted)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2000-08-14 Harboøre Tange (Lemvig)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2002-04-20 Kokspang Grusgrav (Esbjerg)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2002-06-06 Flagbakken (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2000-03-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2000-03-26 Bøvling Fjord (Lemvig)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-12 Vilslev Enge (Esbjerg)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2002-04-22 Bulbjerg (Thisted)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2003-01-10 Vesløs/Arup Vejle (Thisted)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø, godset (Varde)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-06-08 Tranum Strand (Jammerbugt)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2003-02-27 Kongerslev (Aalborg)
278 X Natugle (Strix aluco) 2004-02-17 Arresødal Skov (Halsnæs)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-30 Gribskov - hele skoven (Hillerød)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-19 Ullerup Skov (Halsnæs)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2003-02-27 Skarp Salling (Vesthimmerlands)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-16 Tved Plantage (Thisted)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2003-05-17 Ove Sø (Thisted)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2010-10-07 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-17 Sårup (Thisted)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2000-10-09 Veserne (Lemvig)
288 X * Grøn Biæder (Merops persicus) 1993-06-29 Værnengene
289 X Biæder (Merops apiaster) 2002-07-20 No (Ringkøbing-Skjern)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2002-08-25 Harboøre Tange (Lemvig)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-30 Lunden, Gram (Haderslev)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2003-10-12 Landsende, Rømø (Tønder)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2003-02-05 Tisvilde Hegn (Gribskov)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2003-02-05 Melby Overdrev (Halsnæs)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2002-02-25 Nors Sø (Thisted)
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2023-05-10 Bulbjerg (Thisted)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2002-04-22 Bulbjerg (Thisted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2002-05-22 Bulbjerg (Thisted)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2002-04-06 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2002-05-22 Bulbjerg (Thisted)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-20 Ballum Sluse (Tønder)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-07-30 Bulbjerg (Thisted)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2000-03-26 Bøvling Fjord (Lemvig)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1998-06-01 Vandplasken (Deaktiveret) (Hjørring)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen (Varde)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1995-06-26 Lund Fjord
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2002-11-05 Troldsting (Thisted)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-15 Tornby Klitplantage (Hjørring)
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-25 Mandø (Esbjerg)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2003-05-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
318 X Husskade (Pica pica) 2007-03-25 Bulbjerg (Thisted)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2001-07-16 Skagen
320 X Allike (Coloeus monedula) 2005-04-16 Bulbjerg (Thisted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2004-04-17 Bulbjerg (Thisted)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2002-08-30 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-02-24 Bygholms Nordlige Rørskov (Thisted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2002-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2002-01-20 Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2005-10-04 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2004-07-02 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-03-29 Hald Sø (Viborg)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-03-15 Skast og Kogsbøl Mose (Tønder)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2005-10-04 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
332 X Musvit (Parus major) 2003-02-05 Tisvilde Hegn (Gribskov)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2003-10-12 Landsende, Rømø (Tønder)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2000-10-09 Veserne (Lemvig)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2002-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2000-01-02 Harboøre Tange (Lemvig)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-01-29 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2002-02-23 Limfjorden ved Østerild fjord (Thisted)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-25 Harboøre Tange (Lemvig)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2003-06-01 Skovsted (Thisted)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2002-04-22 Bulbjerg (Thisted)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2012-05-21 Mandø (Esbjerg)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2004-02-29 Alrø (Odder)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-05-01 Vesløs/Arup Vejle (Thisted)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2004-10-14 Mandø (Esbjerg)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-09-25 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2003-10-13 Landsende, Rømø (Tønder)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2007-10-05 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2008-10-07 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2000-03-26 Vest Stadil (Holstebro)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-05-23 Tovsig (Thisted)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvands Huk (Varde)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2004-06-13 Søborg Sø (Gribskov)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2016-09-19 Ove Sø (Thisted)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-27 Tryggevælde Ådal (Stevns)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2000-10-09 Veserne (Lemvig)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2004-06-01 Thorup og Klim Fjordholme (Jammerbugt)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Neksø Havn
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2003-06-01 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2004-05-11 Varde Kær (Varde)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-06-11 Varde By (Varde)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2004-04-23 Tømmerby Fjord (Thisted)
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2002-10-01 Bulbjerg (Thisted)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2002-09-12 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2003-09-06 Sønderho og Sommerhusområde (Fanø)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyrvej (Frederikshavn)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-14 Batterivej, Skagen
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-05-17 Bækbygård Strand
388 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvands Huk
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2003-11-20 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2004-10-01 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2004-10-30 Blåvands Huk (Varde)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-02-27 Tømmerby Fjord (Thisted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2002-01-19 Arresødal Skov (Halsnæs)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2004-02-29 Alrø (Odder)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-06-06 Flagbakken (Frederikshavn)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2003-12-22 Han Vejle (Thisted)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-04 Skårup
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2002-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
404 X Solsort (Turdus merula) 2004-10-26 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-02 Lund Fjord (Thisted)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2002-01-02 Roshage og havet ud for (Thisted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2002-09-12 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2004-10-01 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2003-10-13 Landsende, Rømø (Tønder)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2002-08-25 Harboøre Tange (Lemvig)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2004-10-01 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2004-04-10 Gammel Frederikskog (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2003-06-27 Tryggevælde Ådal (Stevns)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2004-05-11 Varde Kær (Varde)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2002-09-12 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-06-08 Mols Bjerge (Syddjurs)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2003-09-05 Sønderho og Sommerhusområde (Fanø)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2000-10-14 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2000-03-26 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-17 Blåvands Huk (Varde)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2000-10-09 Veserne (Lemvig)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng (Varde)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-29 Hanstholm Slamdepot (Thisted)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn (Holstebro)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-05 Stevns Kalkbrud
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-30 Strandby ved Frederikshavn (Frederikshavn)
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Store Vrøj, Saltbæk Vig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2000-03-26 Vest Stadil (Holstebro)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-09-25 Roshage og havet ud for (Thisted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-09-30 Amtoft Vig, ud for Øsløs, Vejlerne (Thisted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvands Huk (Varde)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals Havn (Hjørring)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose (Odense)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2004-04-17 Bulbjerg (Thisted)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2002-04-26 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2013-05-06 Lønnerup Fjord (Thisted)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2000-03-26 Vest Stadil (Holstebro)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2000-03-26 Thorsminde Havn (Holstebro)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2003-09-26 Dråby Vig, Rejholm + Buksør Odde (Morsø)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2016-05-08 Bulbjerg (Thisted)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2002-05-10 Bulbjerg (Thisted)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2002-04-20 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2014-05-25 Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2000-12-30 Harboøre Tange (Lemvig)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2002-01-02 Roshage og havet ud for (Thisted)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2004-01-18 Hjardemål Klit (Thisted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2002-09-29 Bulbjerg (Thisted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2002-09-28 Nors Sø, fra fugletårnet (Thisted)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-16 Skagen-området (Frederikshavn)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2004-10-19 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-05 Agger Tange (Thisted)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2002-05-21 Bulbjerg (Thisted)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-03-27 Bulbjerg (Thisted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2002-02-21 Østerild Fjord (Thisted)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2002-11-05 Vester Torup Klitplantage (Jammerbugt)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2002-12-30 Holmkær (Thisted)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2002-12-30 Holmkær (Thisted)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2003-10-13 Landsende, Rømø (Tønder)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2002-06-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-27 Vester Torup Klitplantage (Jammerbugt)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2004-04-18 Bulbjerg (Thisted)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2008-04-19 Bulbjerg (Thisted)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2002-05-10 Bulbjerg (Thisted)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2000-10-14 Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2000-01-02 Harboøre Tange (Lemvig)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2002-01-02 Vesløs/Arup Vejle (Thisted)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-02-16 Lønnerup Fjord (Thisted)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Hønen, Sønderho (Fanø)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-09-06 Sønderho og Sommerhusområde (Fanø)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-15 Tornby Klitplantage (Hjørring)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-10 Mandø (Esbjerg)
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Bankes Marker, Skagen (Frederikshavn)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-03 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2002-05-18 Agger Tange (Thisted)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-08 Agger
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø (Esbjerg)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer