Danske Arter - Kronologisk

Andreas Kristian Pedersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
362 2024-02-17 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Hanstholm
2023
361 2023-12-30 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Kogleaks
360 2023-06-03 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Fyns hoved
359 2023-05-05 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Anholt
2022
358 2022-04-26 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Grenen, skagen
2021
357 2021-11-16 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Blåvands Huk
356 2021-10-22 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Grønningen
355 2021-10-21 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Grønningen
354 2021-10-18 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvands Huk
353 2021-10-17 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Vidå slusen
352 2021-07-28 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvands Huk
351 2021-05-12 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Nørre rubjerg
350 2021-03-30 * Prærietrane (Antigone canadensis) Lille vildmose
2020
349 2020-10-16 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Lønstrup strand
348 2020-06-21 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Agri
347 2020-06-13 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft færgehavn
346 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe
2019
345 2019-11-16 * Krognæb (Pinicola enucleator) Frederikshavn
344 2019-10-12 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Stubbe Sø
343 2019-09-22 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvands Huk
342 2019-08-17 * Slagfalk (Falco cherrug) Værnengene
341 2019-07-13 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
340 2019-06-02 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Gedser fuglestation
2018
339 2018-10-21 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup
2016
338 2016-11-19 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
337 2016-06-24 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Svalebakkevej
2015
336 2015-10-19 * Kohejre (Bubulcus ibis) Tim Enge
335 2015-05-14 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Tjæreborg Grusgrav
2014
334 2014-10-13 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Horntoftevej
333 2014-10-11 * Storpiber (Anthus richardi) Blåvands Huk
332 2014-03-27 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sostrup slot
2013
331 2013-12-22 * Ismåge (Pagophila eburnea) Hanstholm Havn
330 2013-06-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Blåvands Huk
329 2013-03-28 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Engense Hage
328 2013-03-14 * Høgeugle (Surnia ulula) Nordre Feldborg plantage
2012
327 2012-12-29 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Vust Holme
326 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø
325 2012-05-31 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Sydmøllevej, Vestamager
324 2012-05-20 * Rosenstær (Pastor roseus) Gilbjerg Hoved
323 2012-05-04 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Ishøj Strand
322 2012-04-18 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Gilbjerg Hoved
2011
321 2011-11-29 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Strandby Havn
320 2011-11-19 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Jerup Strand
319 2011-11-12 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Raadvad skov, Mathildebro
318 2011-11-10 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals Havn
317 2011-11-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde
316 2011-10-22 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) TDC masterne, blåvand
315 2011-10-21 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Mandø
314 2011-10-19 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
313 2011-09-27 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Tissingvig
312 2011-09-24 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Blåvands Huk
311 2011-09-22 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Blåvands Huk
310 2011-09-15 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Grønningen, Blåvand
309 2011-09-02 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Blåvands Huk
308 2011-07-25 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Blåvand fuglestation
307 2011-07-05 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Lundemosen, Keldsnor, Langeland
306 2011-06-30 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Lille vildmose
305 2011-04-24 * Damklire (Tringa stagnatilis) Norsminde Fjord
304 2011-04-20 * Steppehøg (Circus macrourus) Hesbjerg
303 2011-04-19 * Sort Stork (Ciconia nigra) Gilbjerg hoved
2010
302 2010-10-19 * Høgesanger (Curruca nisoria) Rømø golfbane
301 2010-07-12 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Mølleparken, skørping
300 2010-05-09 * Blåvinget And (Spatula discors) Lille vildmose
299 2010-05-04 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lille vildmose
298 2010-02-16 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand sø, øst enden.
2009
297 2009-10-14 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Blåvand Fuglestation
296 2009-10-14 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvand, Æselbunkeren (13-10-15 deglandi)
295 2009-10-12 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Æselbunkeren ved Blåvand
294 2009-06-04 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Nørre snede
293 2009-05-23 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Flagbakken, Skagen.
292 2009-05-10 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Harboøre tange
291 2009-04-13 * Sneugle (Bubo scandiacus) Agger tange
290 2009-04-08 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Følle bund (Syddjurs)
289 2009-02-11 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Skjern enge
2008
288 2008-12-08 Søkonge (Alle alle) Århus fiskerihavn.
287 2008-07-31 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Årslev engsø
286 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Agger tange
285 2008-06-24 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Kalø gods
284 2008-06-01 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Gulstav vesterskov
283 2008-06-01 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav Mose, Langeland
282 2008-02-02 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Geddal Enge
2007
281 2007-12-29 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Havneby, Rømø
280 2007-12-29 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg Havn
279 2007-11-11 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Stubbe Sø
278 2007-11-03 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Egå Engsø
277 2007-10-30 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Brabrand Sø-vestenden
276 2007-10-19 * Perleugle (Aegolius funereus) Ellekrattet-skagen
275 2007-09-22 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Husby Klit
274 2007-09-08 Sabinemåge (Xema sabini) Blåvands Huk
273 2007-08-25 Aftenfalk (Falco vespertinus) Sødringholm strand
272 2007-07-23 Natravn (Caprimulgus europaeus) Vorup Enge
271 2007-05-18 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Skagen, Grenen
270 2007-05-10 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Årslev engsø
269 2007-03-11 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Hyllested Skovgårde
268 2007-01-20 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække (Vejen)
2006
267 2006-10-24 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Tobberup ved Hobro
266 2006-10-22 * Rødhovedet And (Netta rufina) Lillesø skanderborg
265 2006-07-26 * Triel (Burhinus oedicnemus) Skivholme
2004
264 2004-07-19 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Tofte sø
Annoncer