Danske Arter - Kronologisk

Philip Francis Thomsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
322 2024-02-18 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Holløse Bredning
2023
321 2023-12-04 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Hanstholm Havn
320 2023-11-14 * Tophejre (Ardeola ralloides) Kvissel
319 2023-11-02 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Melby overdrev
318 2023-09-15 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Stubben, København
317 2023-07-27 Rustand (Tadorna ferruginea) Ishøj strandenge
316 2023-06-03 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Grenen, Skagen
315 2023-05-04 Vendehals (Jynx torquilla) Ørholm, Brede
314 2023-04-05 * Stellersand (Polysticta stelleri) Røsnæs Fyr
2022
313 2022-11-14 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Ølsemagle Revle
312 2022-11-13 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ejby v. Køge
311 2022-10-12 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Hanstholm havn
310 2022-10-12 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger
309 2022-09-15 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Børstrup Hage
308 2022-04-20 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Storsig, Skagen
307 2022-04-18 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Nivå
306 2022-03-31 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Bløden, Roskilde
305 2022-03-28 Kirkeugle (Athene noctua) Fræer
304 2022-03-28 * Dværgsnegås (Anser rossii) Ørum Sø
303 2022-03-15 Stor Hornugle (Bubo bubo) Birkesig, Norddjurs
302 2022-03-15 Gråmåge (Larus hyperboreus) Grenå Havn
301 2022-03-06 * Triel (Burhinus oedicnemus) Stubben, København
300 2022-02-17 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø Sø
2021
299 2021-11-29 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Ringholm, Nykøbing bugt
298 2021-11-16 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Blåvands Huk
297 2021-11-06 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Asserbo Plantage
296 2021-10-29 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Ålsgårde
295 2021-10-23 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Korshage
294 2021-09-20 Sort Glente (Milvus migrans) Mandehoved, Stevns
293 2021-09-18 Hortulan (Emberiza hortulana) Kongelunden, Sydvestpynten
292 2021-07-27 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Klydesøen, Vestamager
291 2021-06-18 Silkehejre (Egretta garzetta) Villahøj Sø, Vestamager
290 2021-06-01 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Selbjerg Vejle
289 2021-05-26 Sortsvane (Cygnus atratus) Gjøl Bredning
288 2021-05-19 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Vildsted sø
287 2021-05-12 Gulirisk (Serinus serinus) Gladsaxe Kirkegård
286 2021-05-10 Digesvale (Riparia riparia) Gilbjerg Hoved
285 2021-04-25 Lapværling (Calcarius lapponicus) Stubben, København
284 2021-04-22 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Børstrup Hage
283 2021-04-13 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Vestereng, Århus
282 2021-03-30 * Mandarinand (Aix galericulata) Amager Fælled
281 2021-01-16 * Prærietrane (Antigone canadensis) Norvang, Svinø
2020
280 2020-12-14 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Høve Strand
279 2020-12-09 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten slotspark
278 2020-12-05 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Hovvig
277 2020-12-02 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Alrø Egehoved
276 2020-11-25 Skovhornugle (Asio otus) Flyvestation Værløse
275 2020-11-23 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Børstrup Hage, Gilleleje
274 2020-11-21 Pibesvane (Cygnus columbianus) Tissø, enge i syd
273 2020-11-21 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Sørninge v. Tissø
272 2020-11-15 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Stubben, København
271 2020-11-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Bredfjed, Lolland
270 2020-11-05 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat, Bornholm
269 2020-10-27 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Elsegårde Strand, Syddjurs
268 2020-10-24 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Tissø
267 2020-10-24 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Klydesøen, Vestamager
266 2020-10-03 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Holløse Bredning
265 2020-10-01 Sandløber (Calidris alba) Blåvands Huk
264 2020-10-01 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Blåvands Huk
263 2020-09-30 Fyrremejse (Poecile montanus) Indersande v. Blåvand
262 2020-09-28 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Marup v. Holbæk
261 2020-06-24 Vagtel (Coturnix coturnix) Molslaboratoriet
260 2020-06-22 Grønspætte (Picus viridis) Molslaboratoriet
259 2020-06-15 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
258 2020-06-13 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Kongelunden
257 2020-06-10 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Hejresøen, Vestamager
256 2020-06-07 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Vigersted v. Ringsted
255 2020-06-07 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Tryggevælde Ådal
254 2020-06-07 Pungmejse (Remiz pendulinus) Tueholm Sø, Vallensbæk
253 2020-06-03 * Indisk Gås (Anser indicus) Årslev Engsø
252 2020-06-03 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Årslev Engsø
251 2020-05-30 Aftenfalk (Falco vespertinus) Skagen
250 2020-05-29 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Skagen, Grenen
249 2020-05-29 * Lille Sejler (Apus affinis) Tornbakkerimmen
248 2020-05-29 Biæder (Merops apiaster) Skagen, Grenen
247 2020-05-29 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Skagen, Grenen
246 2020-05-28 Hedehøg (Circus pygargus) Hulsig Hede
245 2020-05-28 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Skagen, Grenen
244 2020-05-28 Mosehornugle (Asio flammeus) Skagen, Grenen
243 2020-05-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Skagen, Ellekrattet
242 2020-05-24 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Klydesøen, Vestamager
241 2020-05-24 Kærløber (Calidris falcinellus) Klydesøen, Vestamager
240 2020-05-24 * Terekklire (Xenus cinereus) Klydesøen, Vestamager
239 2020-05-24 Dværgterne (Sternula albifrons) Klydesøen, Vestamager
238 2020-05-23 Lærkefalk (Falco subbuteo) Christiansø
237 2020-05-23 Lomvie (Uria aalge) Græsholm, Ertholmene
236 2020-05-23 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Christiansø
235 2020-05-16 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Gyrstinge Sø
234 2020-05-14 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Melby Overdrev
233 2020-05-13 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Stubben, København
232 2020-05-08 Tredækker (Gallinago media) Koklapperne, Vestamager
231 2020-05-08 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Koklapperne, Vestamager
230 2020-05-08 Græshoppesanger (Locustella naevia) Koklapperne, Vestamager
229 2020-05-04 Savisanger (Locustella luscinioides) Porsemosen
228 2020-05-02 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Gilbjerg Hoved
227 2020-04-29 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Porsemosen
226 2020-04-25 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Utterslev Mose
225 2020-04-22 * Høgeørn (Aquila fasciata) Hedegård, Ribe
224 2020-04-21 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Himmelsøen, Darup
223 2020-04-19 * Damklire (Tringa stagnatilis) Vestamager
222 2020-04-16 Dværggås (Anser erythropus) Kobæk Sø
221 2020-04-14 Ringdrossel (Turdus torquatus) Rørtang Overdrev
220 2020-04-10 Blåhals (Luscinia svecica) Holløse Bredning
219 2020-04-06 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Vallensbæk og Ishøj Strandenge
218 2020-04-03 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Græse Bakkeby
217 2020-03-21 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Vaserne
216 2020-01-15 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Stubben, København
215 2020-01-12 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Hornbæk Havn
214 2020-01-03 * Rødhovedet And (Netta rufina) Haraldsted Sø
2019
213 2019-12-04 * Kohejre (Bubulcus ibis) Sahlholdt, Herning
212 2019-11-28 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Vestre Kirkegård
211 2019-11-22 * Høgesanger (Curruca nisoria) Kalvemosen v. Holbælk
210 2019-11-22 Islom (Gavia immer) Klint Havn, Odsherred
209 2019-11-17 Havlit (Clangula hyemalis) Kongelunden, Sydvestpynten
208 2019-11-13 * Krognæb (Pinicola enucleator) Frydenstrand, Frederikshavn
207 2019-11-11 Søkonge (Alle alle) Marselisborg Lystbådehavn
206 2019-11-10 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Gentofte Sø
205 2019-11-05 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Stubbe Sø, Mols
204 2019-11-05 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Stubbe Sø, Mols
203 2019-11-02 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Asserbo Strand
202 2019-11-02 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Nakkehoved
201 2019-11-02 Træløber (Certhia familiaris) Nakkehoved
200 2019-11-02 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Nakkehoved
199 2019-10-31 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Nivågård
198 2019-10-14 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Allerød Sø
197 2019-10-13 Alk (Alca torda) Ellekilde Hage, Øresund
196 2019-10-11 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Flintesø, Hedeland
195 2019-09-19 Fuglekonge (Regulus regulus) Ulfborg
194 2019-09-15 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Søndersø, Værløse
193 2019-09-07 * Steppehøg (Circus macrourus) Kronborg, Helsingør
192 2019-09-07 Storkjove (Stercorarius skua) Kronborg, Helsingør
191 2019-08-26 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Mols Bjerge
190 2019-08-24 Havterne (Sterna paradisaea) Hirtshals Østerstrand
189 2019-08-21 Tejst (Cepphus grylle) Kjul Strand
188 2019-08-21 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Kjul Strand
187 2019-08-21 Fløjlsand (Melanitta fusca) Kjul Strand
186 2019-08-21 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Hirtshals Østerstrand
185 2019-08-21 Stenvender (Arenaria interpres) Kjul Strand
184 2019-08-21 Ride (Rissa tridactyla) Hirtshals Østerstrand
183 2019-08-21 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Hirtshals Østerstrand
182 2019-08-21 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
181 2019-08-21 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Tornby Klitplantage
180 2019-08-21 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
179 2019-08-09 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Ølsemagle Revle
178 2019-08-09 Temmincksryle (Calidris temminckii) Ølsemagle Revle
177 2019-08-09 Dværgryle (Calidris minuta) Ølsemagle Revle
176 2019-08-09 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Ølsemagle Revle
175 2019-08-09 Odinshane (Phalaropus lobatus) Ølsemagle Revle
174 2019-08-06 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Trehøje, Mols
173 2019-08-06 Skovpiber (Anthus trivialis) Mols Bjerge
172 2019-08-06 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Mols Bjerge
171 2019-08-03 Hjejle (Pluvialis apricaria) Klydesøen, Vestamager
170 2019-08-03 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Klydesøen, Vestamager
169 2019-08-03 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Klydesøen, Vestamager
168 2019-08-03 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Vestamager
167 2019-08-03 Småspove (Numenius phaeopus) Klydesøen, Vestamager
166 2019-08-03 Tinksmed (Tringa glareola) Klydesøen, Vestamager
165 2019-08-03 Sortklire (Tringa erythropus) Klydesøen, Vestamager
164 2019-08-03 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Klydesøen, Vestamager
163 2019-08-03 Rovterne (Hydroprogne caspia) Klydesøen, Vestamager
162 2019-07-15 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Han Vejle
161 2019-07-15 Sortterne (Chlidonias niger) Han Vejle
160 2019-07-15 Fjordterne (Sterna hirundo) Bygholm Vejle
159 2019-07-15 Stær (Sturnus vulgaris) Bygholm Vejle
158 2019-07-15 Sølvhejre (Ardea alba) Han Vejle
157 2019-07-15 Skestork (Platalea leucorodia) Bygholm Vejle
156 2019-06-13 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Mols Bjerge
155 2019-04-25 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Mols Bjerge
2018
154 2018-10-20 Råge (Corvus frugilegus) Åkirkeby
2016
153 2016-02-21 Sule (Morus bassanus) Helsingør
2011
152 2011-06-21 Pirol (Oriolus oriolus) Æbelø
2009
151 2009-08-06 Havørn (Haliaeetus albicilla) Bregninge, v. Jyderup
150 2009-04-17 Hærfugl (Upupa epops) Værløse
2008
149 2008-07-26 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Salten Langsø
148 2008-05-30 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Gammelmosen, Bornholm
2007
147 2007-10-04 Sortand (Melanitta nigra) Gedser
146 2007-10-04 Rød Glente (Milvus milvus) Gedser
145 2007-10-04 Dværgfalk (Falco columbarius) Gedser
144 2007-10-04 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Gedser
143 2007-10-04 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Gedser
142 2007-10-04 Blisgås (Anser albifrons) Gedser
141 2007-10-04 Knortegås (Branta bernicla) Gedser
140 2007-06-21 Engsnarre (Crex crex) Næsbyholm v. Sorø
139 2007-06-21 Nattergal (Luscinia luscinia) Næsbyholm v. Sorø
138 2007-06-01 Rørdrum (Botaurus stellaris) Holmegårds Mose
137 2007-05-20 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Vaserne
136 2007-03-29 Halemejse (Aegithalos caudatus) Vemb
135 2007-03-29 Tajgasædgås (Anser fabalis) Vest Stadil Fjord
134 2007-03-29 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Vest Stadil Fjord
133 2007-03-29 Bramgås (Branta leucopsis) Vest Stadil Fjord
132 2007-03-23 Rørhøg (Circus aeruginosus) Vest Stadil Fjord
131 2007-01-29 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken, København
2006
130 2006-07-23 Svaleklire (Tringa ochropus) Paradisbakkerne
129 2006-07-12 Agerhøne (Perdix perdix) Bregninge, v. Jyderup
128 2006-07-07 Gøg (Cuculus canorus) Bregninge, v. Jyderup
127 2006-07-07 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Bregninge, v. Jyderup
126 2006-06-15 Natravn (Caprimulgus europaeus) Nørrelund Plantage
125 2006-06-10 Spidsand (Anas acuta) Skjern Å
124 2006-06-10 Atlingand (Spatula querquedula) Skjern Å
123 2006-06-10 Brushane (Calidris pugnax) Værnengene
122 2006-06-10 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Værnengene
121 2006-06-10 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Værnengene
120 2006-06-10 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Skjern Å
119 2006-06-10 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Skjern Å
118 2006-06-10 Tornsanger (Curruca communis) Skjern Å
117 2006-06-10 Gulbug (Hippolais icterina) Skjern Å
116 2006-06-10 Bomlærke (Emberiza calandra) Skjern Å
115 2006-06-10 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Skjern Å
114 2006-06-08 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Funder Ådal
113 2006-06-08 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Funder Ådal
112 2006-06-08 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Bølling Sø
111 2006-05-17 Gærdesanger (Curruca curruca) Rusland
110 2006-05-17 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Nivå Bugt
109 2006-05-17 Gulspurv (Emberiza citrinella) Rusland
108 2006-05-17 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Nivå Bugt
107 2006-05-04 Mursejler (Apus apus) Vaserne
106 2006-05-04 Landsvale (Hirundo rustica) Vaserne
105 2006-05-04 Bysvale (Delichon urbicum) Vaserne
104 2006-05-04 Munk (Sylvia atricapilla) Vaserne
103 2006-05-04 Gransanger (Phylloscopus collybita) Vaserne
102 2006-05-04 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Vaserne
101 2006-05-04 Fiskehejre (Ardea cinerea) Vaserne
100 2006-04-23 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Stubben, København
99 2006-04-23 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Stubben, København
98 2006-04-22 Bogfinke (Fringilla coelebs) Geelskov
97 2006-04-22 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Geelskov
96 2006-04-22 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Geelskov
95 2006-04-15 Bjergand (Aythya marila) Ølsemagle Revle
94 2006-04-15 Klyde (Recurvirostra avosetta) Ølsemagle Revle
93 2006-04-15 Rødben (Tringa totanus) Ølsemagle Revle
92 2006-04-15 Hvidklire (Tringa nebularia) Ølsemagle Revle
91 2006-04-15 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Ølsemagle Revle
90 2006-04-15 Sanglærke (Alauda arvensis) Ølsemagle Revle
89 2006-04-15 Engpiber (Anthus pratensis) Ølsemagle Revle
88 2006-04-04 Hedelærke (Lullula arborea) Tisvilde Hegn
87 2006-04-04 Vindrossel (Turdus iliacus) Ganløse
86 2006-04-04 Sortmejse (Periparus ater) Tisvilde Hegn
85 2006-03-25 Topmejse (Lophophanes cristatus) Ho, Skallingen
84 2006-03-24 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Blåvands Huk
83 2006-03-24 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Ho, Skallingen
82 2006-03-24 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Blåvands Huk
81 2006-03-23 Ederfugl (Somateria mollissima) Helsingør
80 2006-03-23 Hvinand (Bucephala clangula) Nivå Bugt
79 2006-03-23 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Helsingør
78 2006-03-23 Vandrefalk (Falco peregrinus) Kronborg, Helsingør
77 2006-03-23 Vibe (Vanellus vanellus) Nivå Bugt
76 2006-03-23 Skærpiber (Anthus petrosus) Helsingør Nordhavn
75 2006-03-23 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Helsingør Nordhavn
74 2006-03-23 Canadagås (Branta canadensis) Nivå Bugt
73 2006-03-23 Gravand (Tadorna tadorna) Nivå Bugt
72 2006-03-18 Krikand (Anas crecca) Roskilde Fjord
71 2006-03-18 Gråand (Anas platyrhynchos) Roskilde Fjord
70 2006-03-18 Pibeand (Mareca penelope) Roskilde Fjord
69 2006-03-16 Knarand (Mareca strepera) Piblinge Sø, København
68 2006-03-16 Taffeland (Aythya ferina) Piblinge Sø, København
67 2006-03-16 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Piblinge Sø, København
66 2006-03-16 Sildemåge (Larus fuscus) Piblinge Sø, København
65 2006-03-16 Sølvmåge (Larus argentatus) Piblinge Sø, København
64 2006-03-16 Klippedue (Columba livia) Piblinge Sø, København
63 2006-03-16 Knopsvane (Cygnus olor) Piblinge Sø, København
62 2006-03-12 Duehøg (Accipiter gentilis) Frederiksdal
61 2006-03-12 Spurvehøg (Accipiter nisus) Nærum
60 2006-03-12 Stormmåge (Larus canus) Nærum
59 2006-03-12 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Frederiksdal
58 2006-03-12 Sjagger (Turdus pilaris) Nærum
57 2006-02-07 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Karlebo
56 2006-02-05 Natugle (Strix aluco) Rådvad
55 2006-02-03 Musvåge (Buteo buteo) Nivå Bugt
54 2006-02-03 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Nivå Bugt
53 2006-02-03 Grønirisk (Chloris chloris) Nivå Bugt
52 2006-02-03 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Nivå Havn
51 2006-02-03 Skarv (Phalacrocorax carbo) Nivå Bugt
50 2006-02-01 * Høgeugle (Surnia ulula) Gribskov
49 2006-01-28 Skeand (Spatula clypeata) Utterslev Mose
48 2006-01-28 Vandrikse (Rallus aquaticus) Utterslev Mose
47 2006-01-28 Silkehale (Bombycilla garrulus) Utterslev Mose
46 2006-01-28 Grønsisken (Spinus spinus) Utterslev Mose
45 2006-01-28 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Utterslev Mose
44 2006-01-26 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Vestamager
43 2006-01-24 Svartbag (Larus marinus) Havnsø
42 2006-01-24 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Havnsø
41 2006-01-24 Storspove (Numenius arquata) Havnsø
40 2006-01-24 Sangsvane (Cygnus cygnus) Havnsø
39 2006-01-23 Fasan (Phasianus colchicus) Skarresø
38 2006-01-23 Jernspurv (Prunella modularis) Bregninge, v. Jyderup
37 2006-01-23 Sumpmejse (Poecile palustris) Bregninge, v. Jyderup
36 2006-01-12 Isfugl (Alcedo atthis) Rådvad
35 2006-01-12 Vandstær (Cinclus cinclus) Rådvad
34 2006-01-12 Rødhals (Erithacus rubecula) Rådvad
33 2006-01-12 Spætmejse (Sitta europaea) Rådvad
32 2006-01-12 Skovskade (Garrulus glandarius) Rådvad
31 2006-01-12 Ravn (Corvus corax) Rådvad
2005
30 2005-08-27 Sortspætte (Dryocopus martius) Jægersborg Dyrehave
29 2005-08-27 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Jægersborg Dyrehave
28 2005-07-24 Sangdrossel (Turdus philomelos) Brorfelde
27 2005-07-24 Havesanger (Sylvia borin) Brorfelde
26 2005-04-26 Gråkrage (Corvus cornix) Fælledparken, København
25 2005-04-26 Sortkrage (Corvus corone) Fælledparken, København
24 2005-04-22 Musvit (Parus major) Utterslev Mose
23 2005-04-22 Husskade (Pica pica) Utterslev Mose
22 2005-04-22 Allike (Coloeus monedula) Utterslev Mose
21 2005-04-22 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Utterslev Mose
20 2005-04-22 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Utterslev Mose
19 2005-04-22 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Utterslev Mose
18 2005-04-22 Gråspurv (Passer domesticus) Utterslev Mose
17 2005-04-22 Skovspurv (Passer montanus) Utterslev Mose
16 2005-04-22 Grågås (Anser anser) Utterslev Mose
15 2005-04-20 Troldand (Aythya fuligula) Utterslev Mose
14 2005-04-20 Blishøne (Fulica atra) Utterslev Mose
13 2005-04-20 Solsort (Turdus merula) Utterslev Mose
12 2005-04-18 Strandskade (Haematopus ostralegus) Nykøbing Mors
11 2005-04-17 Skægmejse (Panurus biarmicus) Rønbjerg
10 2005-04-17 Tornirisk (Linaria cannabina) Rønbjerg
9 2005-04-10 Ringdue (Columba palumbus) Frederiksberg Have
8 2005-04-10 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Frederiksberg Have
7 2005-04-02 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Peblinge sø, København
6 2005-03-24 Huldue (Columba oenas) Bregninge, v. Jyderup
5 2005-03-24 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Bregninge, v. Jyderup
4 2005-03-24 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Bregninge, v. Jyderup
3 2005-02-05 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Skarresø
2 2005-02-05 Stillits (Carduelis carduelis) Skarresø
2004
1 2004-08-09 Trane (Grus grus) Svinemosen, Bornholm
Annoncer