Danske Arter

Danske Arter

Henrik Korsbæk


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Korsbæks kryds

Dette er Henrik Korsbæks Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2001-06-30 Tissø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2003-07-08 Lille Lyngbyvej, Skævinge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1997-01-01 Albertslund
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2002-10-26 Vest amager (sortbuget 24-10-03 kbh nordhavn)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-11-02 Hejrede sø, Maribosøerne
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2001-04-19 Vallensbæk sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2002-09-07 Brændegårds sø
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2003-09-25 Filsø
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2000-07-28 Vejlerne
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2003-09-25 Filsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2003-01-16 Gavnø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2000-12-30 Utterslev mose (grønl. Okker bassinerne, Vest Stadil Fjord, 2005-10-30)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2004-04-21 Rømødæmningen
17 X Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1997-07-15 Albertslund
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2003-11-02 Hejrede sø, Maribosøerne
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1997-01-15 Sorø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-04-25 Bispeengene, Odense
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2001-04-15 Hov vig
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-16 Rømødæmningen
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-09-25 Store Jyndevad
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-18 Holløse bredning
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2002-04-28 Hov vig
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2009-06-10 hylteholme, Avnø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2000-04-20 Hov vig
29 X Knarand (Mareca strepera) 2002-06-07 Vestamager
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2001-04-22 Ølsemagle
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-15 Maderne, Præstø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1997-01-01 Albertslund
33 X Spidsand (Anas acuta) 2001-07-08 Hov vig
34 X Krikand (Anas crecca) 2001-04-22 Ølsemagle
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-05-05 Klydesøen vestamager
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2003-06-11 Vestamager, Klydesøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1997-11-15 Ishøj Strandpark
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2003-06-26 Holløse Bredning
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-12 Hasseløvej, Nykøbing Falster
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2001-04-14 Hov vig
41 X Bjergand (Aythya marila) 1999-01-15 Hov vig
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-14 Nivå bugt
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-12-03 Sjelborg strand
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1997-07-15 Bornholm
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-19 Blåvand, æselbunkerne
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2002-10-05 Kronborg
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvandshuk
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2002-10-05 Kronborg
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-02 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2003-04-18 Ved kysten ud for Telegrafvej Rørvig
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1998-01-15 Sorø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1998-01-15 Sorø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1999-01-15 Ishøj strandpark
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2001-04-15 Hov vig
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-09-07 Selsø, Skibby
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø, Skibby
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2004-06-03 Ålbæk plantage, Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2000-09-15 Vordingborg
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerg
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Heatherhill, Nordsjælland
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Sydals
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2001-06-08 Hov vig
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2002-12-06 Odense Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2002-09-08 Dovns klit
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1997-01-01 Albertslund
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2002-06-22 Frøslev plantage
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1997-01-01 Albertslund
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen Odde Naturcenter
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2002-06-05 Hov vig
84 X Engsnarre (Crex crex) 2003-06-22 Varpelev, Lammehøj
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-01 Gulstav mose, Langeland
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2003-07-05 Holmegaards mose, set Ishøj strand 08-08-04
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1998-06-15 Odense å
90 X Blishøne (Fulica atra) 1997-01-01 Albertslund
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Mellem Søndre Landevej og Busemarke Mose, Møn
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-04 Roden Fed, Lolland
93 X Trane (Grus grus) 2003-03-23 Sydvestpynten Amager
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2002-06-21 Sollerød
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2000-04-20 Hov vig
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1997-11-15 Ishøj Strand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2003-04-18 Ved kysten ud for Telegrafvej Rørvig
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2001-05-21 Sømosen Herlev
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-07 Lejsø ved Korsør
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2001-04-15 Korshage
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Nørreådalen ved Viskum Kirke
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2001-06-23 Hov vig
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2000-07-28 Vejlerne
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-23 Ølundgårds Inddæmning
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2002-06-05 Ølsemagle
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2003-05-10 Lønnerup Fjord
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-13 Grønningen, Fanø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2002-06-05 Ølsemagle revle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1998-06-12 Fyn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2000-06-29 Odense
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2003-06-15 Lakolk strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-10 Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2003-05-09 Grenen, Skagen
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2003-04-26 Gundsømagle
120 X Storspove (Numenius arquata) 2000-07-28 Vejlerne
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2002-06-05 Ølsemagle revle
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2000-07-28 Vejlerne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2002-06-05 Ølsemagle revle
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2002-06-05 Ølsemagle revle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2000-07-28 Vejlerne
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2002-08-24 Klydesøen
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2002-06-05 Ølsemagle revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2002-06-05 Tissø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2002-06-05 Ølsemagle revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2002-06-05 Ølsemagle revle
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2003-02-16 Sølager
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-03 Grenen, Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2002-06-05 Ølsemagle revle
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Klitsø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-08-30 Kammerslusen ved Ribe
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-07-24 Borreby mose
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum forland
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-06 Lille Vildmose
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1998-07-04 Knuttenborg
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2004-04-10 Nivåbugten
145 X Tredækker (Gallinago media) 2004-08-21 Vaserne, v. rensningsanlæg
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2002-07-19 Tissø
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2011-05-28 Ulvshale nordstrand
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-28 Thissing Vig, Mors
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2002-08-21 Klydesøen
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2011-12-10 Hornbæk havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2000-07-29 Odense
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle revle, nordspids
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2001-07-08 Hov vig
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-25 Klydesø reservatet VestAmager.
155 X Rødben (Tringa totanus) 2000-07-28 Vejlerne
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2002-07-28 Tissø
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2002-06-05 Hov vig
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2002-06-05 Hov vig
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2002-06-05 Ølsemagle revle
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-19 Hønen, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Sydmøllevej, Vestamager
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-04 Sneum Engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2000-07-29 Bulbjerg
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2003-09-25 Nørre Lyngvig
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-20 Hirtshals havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1997-01-01 Albertslund
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2002-09-06 Tryggelev nor
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg fiskerihavn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2003-01-17 Enghaveplads kbh.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1997-01-01 Albertslund
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus) 2000-07-28 Vejlerne
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-21 Århus havn, pier 1
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2003-02-23 Reersø havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2003-05-09 Grenen, Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1997-01-01 Albertslund
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Køge sydstrand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-08-17 Strøby Ladeplads
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2000-07-28 Vejlerne
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2004-06-13 Halen, Fanø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2000-07-29 Vejlerne
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1998-07-12 Fyns hoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2001-07-30 Tissø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1998-07-12 Fyns hoved
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1997-02-15 Sjællandsbroen
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-16 Utterslev Mose, København, Danmark
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-07-19 Tissø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2000-07-28 Vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2003-05-09 Grenen, Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2003-09-27 Blåvandshuk, Sabinebunkeren
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2003-05-08 Nordstrand, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2004-10-13 Nørre Lyngvig
205 X Søkonge (Alle alle) 2004-11-13 Fynshoved
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2002-10-05 Kronborg
208 X Alk (Alca torda) 2002-10-05 Kronborg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2003-05-31 Fynshoved
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2002-10-05 Kronborg
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2002-12-08 Vesterhavet
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2002-09-07 Dovns klit
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2024-02-24 Hanstholm Havn
214 X Islom (Gavia immer) 2007-05-05 Grenen, Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-05-02 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-17 Agger tange
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-09-27 Blåvandshuk, Sabinebunkeren
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2003-05-09 Nordstrand, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-11-12 Gilleleje
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2005-09-15 Nakkehoved
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2003-08-16 Skjern enge
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2000-07-29 Vesløs
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2003-05-08 Grenen, Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Grenen, Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2000-04-20 Hov vig
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-08-31 Herslev
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2000-07-28 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2002-06-21 Gulstav langeland
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-18 Hou, Lønnerup Fjord, NJ
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-15 Bork Strand, Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-04 Skjern enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2001-04-14 Albertslund
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2004-10-14 Gl. Frederikskog
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2002-09-20 Hov Vig
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2002-06-02 Nyord
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr Grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2002-06-05 Ølsemagle
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Busemarke mose
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2002-05-25 Gilbjerg hoved
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrupvej, Oddense
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-08-08 Smedie, Lille Vildmose
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2004-06-05 Flagbakken, Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-10-01 Gjorslev Møllesø
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1998-01-15 Sorø
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2001-05-21 Sømose Herlev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2002-07-20 Tystrup sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2000-07-28 Vejlerne
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2002-10-05 Kronborg
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2004-09-22 Vestamager
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2003-05-08 Grenen, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2002-06-01 Amager
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2002-06-21 Gulstav Langeland
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1997-01-15 Sorø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2002-10-01 Holbæk
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-11 Vilslev Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2002-06-21 Sollerød
274 X Slørugle (Tyto alba) 2002-06-22 Råhede
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø (H)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-22 Hanstholm havn
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2003-05-07 Jylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2001-05-09 Sømose Herlev
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-22 Korsø Plantage, Hanstholm
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2003-10-22 Asserbo plantage
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2003-06-15 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-18 Tved klitplantage (H)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2000-12-30 Utterslev mose
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2003-01-16 Gedser vest for havnen
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-04-27 Østrup
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2010-08-19 Ølenevej, Gadeby, Bornholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2003-04-24 Kolle Kolle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2001-06-08 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2004-04-25 Blåvandshuk
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Lunden, Gram
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2003-03-14 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1998-12-15 Nyrup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2003-03-30 Korshage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2004-04-21 Draved skov (H)
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen, Skagen
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1999-01-15 Ishøj strandpark
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2002-08-21 Klydesøen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2001-08-31 Gilberghoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2003-05-08 Flagbakken, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-10-26 Roneklint, Maderne, Præstø
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2002-06-07 Møns Klint
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2001-05-20 Korshahe
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-06-04 Fyret, Skagen
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2002-09-23 Himmelev grusgrav
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2003-05-08 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2002-09-23 Himmelev grusgrav
318 X Husskade (Pica pica) 1997-01-01 Albertslund
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2004-06-19 Slagelse Lystskov
320 X Allike (Coloeus monedula) 1997-01-01 Albertslund
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1997-01-01 Albertslund
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2002-05-25 Gilbjerghoved
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1997-01-01 Albertslund
325 X Ravn (Corvus corax) 2003-02-18 Solbjerg engsø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2000-12-30 Utterslev mose
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1998-12-15 Nyrup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2003-05-11 Rold Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2003-01-16 Gavnø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-08-16 Sølvsted mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1997-01-01 Albertslund
332 X Musvit (Parus major) 1997-01-01 Albertslund
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2001-05-10 Sømose Herlev
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2002-07-20 Borreby mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-05-02 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1998-07-12 Fynshoved
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2003-05-09 Hirtshals, ved havnegrillen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2003-02-18 Stubben kbh.
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-14 Ishøj Strandpark
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1998-07-12 Fynshoved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1998-07-12 Fynshoved
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2001-05-21 Sømose Herlev
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-21 Kongelunden, ved flygtningecenter.
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2001-04-15 Nyrup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2003-05-25 Klinteskov, Møn
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-10-30 Hov vig, Rørvig
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2005-09-24 Hærvejen 10, Højerup Stevns
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2006-11-19 Fyrhaven, Gedser
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2002-06-21 Sollerup
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2000-04-20 Nyrup
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2004-05-07 Sygehuset, Sønderborg
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2004-06-05 Rødstensklit, Skagen Klitplantage (H)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand ved Vesterled
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2003-05-25 Gundsømagle sø
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Korshage, Rørvig.
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2002-06-16 Tissø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-22 Varpelev, Lammehøj
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2002-06-21 Sollerup
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2003-05-25 Stege Jordbassiner
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2002-06-02 Nyord
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2003-07-05 Holmegaards mose
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2004-06-07 Køge Ås, vest for Gl.Køgegård
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2003-05-18 Gl. Havdrup Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2001-05-06 Nyrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2003-05-25 Stege Jordbassiner
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-19 Stormengevej 20, Landsende, Rømø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2003-05-11 Grenen, Skagen. (ssp. minula, 2011.11.09)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1998-07-12 Fynshoved
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen Fyrvej, Skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-10 Batterivej, Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-18 Blåvandshuk
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2003-05-25 Klinteskov, Møn
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1998-12-15 Hov vig
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2001-04-19 Brøndby strand
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2001-05-27 Gurre sø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1998-12-12 Nyrup
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2002-06-15 Odense å
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-08-11 Stubben Kbh. Havn
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1997-01-01 Albertslund
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2003-04-20 Korshage, Rørvig
404 X Solsort (Turdus merula) 1997-01-01 Albertslund
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken v. Zoo. Museum, Kbh
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1999-01-01 Ishøj strandpark
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2000-12-30 Utterslev mose
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2002-06-22 Frøslev plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2002-06-22 Frøslev plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2002-06-21 Gulstav Langeland
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1998-01-15 Sorø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2003-09-15 Nordhavnstippen (Stubben)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2003-05-25 Stege Jordbassiner
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2004-05-07 Kær, Sønderborg
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2010-10-09 Vesterled 7, lystbådehavnen, Gedser, Falster
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2001-05-06 Nyrup
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2008-04-23 Vesterbro, Kbh, Kongens Bryghus
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2004-10-10 Gedser Fuglestation
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2003-04-22 Køge Sydhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2002-07-17 Nyrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2002-08-18 Vestamager
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2003-09-28 Blåvandshuk, øst for Sabinebunkeren (Maura Blåvand 2007-10-16)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-16 Mosen, Blåvand
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2002-08-18 Vestamager
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-21 Gilleje havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Strandgården, Vest Stadil Fjord
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 kramnitse, Lolland
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2002-06-15 Odense å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1997-01-01 Albertslund
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2001-06-05 Tåstrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkeruphave, Munkerup
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1998-12-12 Nyrup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2002-06-05 Ølsemagle revle
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-05-03 Frederikshavn nordhavn
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2002-09-08 Dovns klit
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2000-04-20 Nyrup
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2004-10-03 Søvang, Amager
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-29 Grenen, Skagen
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2004-06-03 Sandmilen, Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2002-06-15 Fyn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2002-06-22 Frøslev plantage
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2003-05-08 Grenen, Skagen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2003-03-29 Hov Vig (Galbuen)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2002-09-29 Kofoeds Enge
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2001-04-15 Nyrup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1998-12-15 Nyrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2004-02-21 Hov Vig, Rørvig
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose v. Grønnemose Alle
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1997-01-01 Albertslund
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-07 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2002-06-21 Gulstav Langeland
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1998-12-15 Nyrup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2002-12-06 slambassinerne Odense
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1998-06-12 Fynshoved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2002-05-25 Gilbjerg hoved
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2003-04-24 Vestamager, Hejresøen
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2004-12-05 Køge sydhavn
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2004-02-22 Rørvigvejen, Nykøbing Sj.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2002-08-17 Grib skov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-17 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2001-06-27 Porsemosen
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2003-06-23 Marielyst Torv, Falster
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2001-04-14 Nyrup
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2003-04-18 Klint sø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2003-03-14 Kofoeds enge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2002-06-22 Rømø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1998-01-25 Sorø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Grenen, Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-09-28 Blåvandshuk, Hvidbjerg camping
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-11 Mandø by
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-13 Maglemosen, Vedbæk
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Grenen, Skagen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2001-06-12 Gundsømagle sø
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer