Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenfor ses de seneste 100 nye kryds afkrydset af Netfugl.dk's brugere.
Denne sides data udregnes og opdateres automatisk et par gange i døgnet, derfor kan der gå tid før nye kryds medregnes.
# | Navn | #X | Seneste nye kryds | Lokation | Dato | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Michael Køie Poulsen | 256 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøen, Midttårnet | 2023-09-30 | |
2 | Niels Kristian Bech Jensen | 147 | Hvidbrynet Løvsanger | Stenbjerg, Thisted (Thisted) | 2023-09-30 | |
3 | Michael Højgaard | 108 | Dværgfalk | Gedser Odde | 2023-09-30 | |
4 | Michael Højgaard | 107 | Bjergvipstjert | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
5 | Michael Højgaard | 106 | Rød Glente | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
6 | Michael Højgaard | 105 | Sortkrage | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
7 | Michael Højgaard | 104 | Knortegås | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
8 | Michael Højgaard | 103 | Grønsisken | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
9 | Michael Højgaard | 102 | Stor Korsnæb | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
10 | Michael Højgaard | 101 | Kaspisk Måge | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
11 | Michael Højgaard | 100 | Stor Skallesluger | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
12 | Michael Højgaard | 99 | Sortstrubet Lom | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
13 | Michael Højgaard | 98 | Sanglærke | Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-30 | |
14 | Thyge Enevoldsen | 188 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-30 | |
15 | Jan Kiel | 232 | Lille Kjove | Mandø (Esbjerg) | 2023-09-30 | |
16 | Jan Eske Schmidt | 274 | Bjerglærke | Grenen | 2023-09-30 | |
17 | Michael Højgaard | 97 | Trane | Bøtø Nor vest for Gedser Landevej (Guldborgsund) | 2023-09-29 | |
18 | Michael Højgaard | 96 | Natugle | Gedesby Strand (Guldborgsund) | 2023-09-29 | |
19 | Lasse Birch Højrup | 137 | Isabellastenpikker | Gedser Odde | 2023-09-28 | |
20 | Jan Badura | 169 | Prærieløber | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | 2023-09-28 | |
21 | Jan Eske Schmidt | 273 | Isabellastenpikker | Gedser | 2023-09-28 | |
22 | Simon Vikstrøm | 229 | Isabellastenpikker | Gedser Odde | 2023-09-28 | |
23 | Orla Hugger Jakobsen | 233 | Isabellastenpikker | Gedser Odde | 2023-09-28 | |
24 | David B. Collinge | 171 | Gråand | Valbyparken (København) | 2023-09-26 | |
25 | David B. Collinge | 170 | Isfugl | Valbyparken (København) | 2023-09-26 | |
26 | Thyge Enevoldsen | 187 | Sanglærke | Lynæs Fort (Halsnæs) | 2023-09-26 | |
27 | Michael Højgaard | 95 | Hvepsevåge | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-25 | |
28 | Michael Højgaard | 94 | Skægmejse | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-25 | |
29 | Jan Eske Schmidt | 272 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøen | 2023-09-24 | |
30 | Christian Vemmelund Helligsø | 10 | Storspove | Lyngs (Struer) | 2023-09-23 | |
31 | Thomas Buus Nielsen | 215 | Grønsisken | Hanstholm Fyrhaver (Thisted) | 2023-09-23 | |
32 | Thomas Buus Nielsen | 214 | Kaspisk Måge | Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted) | 2023-09-23 | |
33 | Thomas Buus Nielsen | 213 | Nordisk Lappedykker | Limfjorden ved Bygholmengen (Thisted) | 2023-09-23 | |
34 | Morten Christensen | 219 | Kongeørn | Slettestrand (Jammerbugt) | 2023-09-23 | |
35 | Michael Højgaard | 93 | Fuglekonge | Glostrup (Glostrup) (Glostrup) | 2023-09-23 | |
36 | Geir Tveit | 125 | Sanglærke | Kirke Hvalsø (Lejre) | 2023-09-23 | |
37 | Rasmus Turin | 266 | Lille Flagspætte | Søvang | 2023-09-23 | |
38 | Rasmus Turin | 265 | Langnæbbet Sneppeklire | Klydesøen | 2023-09-23 | |
39 | Morten Christensen | 218 | Nordsanger | Hanstholm Fyrhaver (Thisted) | 2023-09-22 | |
40 | Jan Badura | 168 | Skægmejse | Staunings Ø (Solrød) | 2023-09-21 | |
41 | Jan Eske Schmidt | 271 | Sortsvane | Hindemade | 2023-09-21 | |
42 | Niels Kristian Bech Jensen | 146 | Sangsvane | Spørring Kær (Århus) | 2023-09-18 | |
43 | Christian Michael Villadsen | 161 | Agerhøne | Tilst (Århus) | 2023-09-17 | |
44 | Lasse Birch Højrup | 136 | Gøg | Gedser Odde | 2023-09-17 | |
45 | Lasse Birch Højrup | 135 | Rødstrubet Piber | Gedser Odde | 2023-09-17 | |
46 | Tue Jørgensen | 108 | Halemejse | Ahl Hage og plantage (Syddjurs) | 2023-09-17 | |
47 | Tue Jørgensen | 107 | Blåmejse | Ahl Hage og plantage (Syddjurs) | 2023-09-17 | |
48 | Jan Badura | 167 | Fjeldvåge | Gammel Havdrup (Solrød) | 2023-09-17 | |
49 | Michael Højgaard | 92 | Sølvmåge | Vanløse (København) | 2023-09-17 | |
50 | Thomas Buus Nielsen | 212 | Sumpmejse | Krabbesholm Skov, Skive (Skive) | 2023-09-17 | |
51 | Thomas Buus Nielsen | 211 | Natugle | Resen, Skive (Skive) | 2023-09-17 | |
52 | Thomas Buus Nielsen | 210 | Træløber | Resen, Skive (Skive) | 2023-09-17 | |
53 | David B. Collinge | 169 | Råge | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) | 2023-09-16 | |
54 | David B. Collinge | 168 | Stor Skallesluger | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) | 2023-09-16 | |
55 | David B. Collinge | 167 | Kaspisk Måge | Havet ud for Gedser Odde (Guldborgsund) | 2023-09-16 | |
56 | David B. Collinge | 166 | Grønbenet Rørhøne | Frisenfelt og Kanalerne (Guldborgsund) | 2023-09-16 | |
57 | Lars Johansen | 63 | Stor Kobbersneppe | Østerhede/Østerby Enge, Rømø (Tønder) | 2023-09-16 | |
58 | Lars Johansen | 62 | Storspove | Østerhede/Østerby Enge, Rømø (Tønder) | 2023-09-16 | |
59 | Lars Johansen | 61 | Almindelig Ryle | Østerhede/Østerby Enge, Rømø (Tønder) | 2023-09-16 | |
60 | Lars Johansen | 60 | Sortklire | Østerhede/Østerby Enge, Rømø (Tønder) | 2023-09-16 | |
61 | Jan Eske Schmidt | 270 | Fyrremejse | Værnengene | 2023-09-16 | |
62 | Michael Højgaard | 91 | Bramgås | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-15 | |
63 | Michael Højgaard | 90 | Lille Lappedykker | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-15 | |
64 | Michael Højgaard | 89 | Sortklire | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-15 | |
65 | Michael Højgaard | 88 | Hvidklire | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-15 | |
66 | Michael Højgaard | 87 | Rødben | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-15 | |
67 | Michael Højgaard | 86 | Blå Kærhøg | Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-15 | |
68 | Michael Højgaard | 85 | Skeand | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-15 | |
69 | Michael Højgaard | 84 | Krikand | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-15 | |
70 | Michael Højgaard | 83 | Bynkefugl | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-15 | |
71 | Geir Tveit | 124 | Småspove | Gyrstinge Sø (Holbæk) | 2023-09-15 | |
72 | Jens Peter Bech | 84 | Bairdsryle | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | 2023-09-14 | |
73 | Jens Peter Bech | 83 | Stenpikker | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | 2023-09-14 | |
74 | Søren Tanderup | 137 | Topmejse | Stubbergård Sø | 2023-09-14 | |
75 | Jan Kiel | 231 | Gråmåge | Rødvig By og Havn (Stevns) | 2023-09-14 | |
76 | Leif Frederiksen | 233 | Lille Flagspætte | Asserbo plant | 2023-09-14 | |
77 | Jan Badura | 166 | Pomeransfugl | Enø Overdrev (Næstved) | 2023-09-13 | |
78 | Søren Tanderup | 136 | Sort Ibis | Kølsen Enge | 2023-09-13 | |
79 | Thomas Buus Nielsen | 209 | Fyrremejse | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | 2023-09-13 | |
80 | Jan Kiel | 230 | Bairdsryle | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | 2023-09-11 | |
81 | Jan Kiel | 229 | Temmincksryle | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | 2023-09-11 | |
82 | Flemming Rosenvind Rieck | 110 | Bairdsryle | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | 2023-09-11 | |
83 | Flemming Rosenvind Rieck | 109 | Krumnæbbet Ryle | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | 2023-09-11 | |
84 | Jan Badura | 165 | Bairdsryle | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | 2023-09-11 | |
85 | Orla Hugger Jakobsen | 232 | Pomeransfugl | Enø Overdrev S. f. Næstved | 2023-09-11 | |
86 | Christian Vemmelund Helligsø | 9 | Almindelig Ryle | Hanbjerg Marina (Holstebro) | 2023-09-10 | |
87 | Christian Vemmelund Helligsø | 8 | Mudderklire | Hanbjerg Marina (Holstebro) | 2023-09-10 | |
88 | Christian Vemmelund Helligsø | 7 | Stor Præstekrave | Hanbjerg Marina (Holstebro) | 2023-09-10 | |
89 | Christian Vemmelund Helligsø | 6 | Landsvale | Hanbjerg Marina (Holstebro) | 2023-09-10 | |
90 | Christian Vemmelund Helligsø | 5 | Stor Skallesluger | Hanbjerg Marina (Holstebro) | 2023-09-10 | |
91 | Christian Vemmelund Helligsø | 4 | Tornirisk | Hanbjerg Marina (Holstebro) | 2023-09-10 | |
92 | Jens Peter Bech | 82 | Sorthalset Lappedykker | Sybergland (Kerteminde) | 2023-09-10 | |
93 | David B. Collinge | 165 | Grønirisk | Avedøre (Hvidovre) | 2023-09-10 | |
94 | David B. Collinge | 164 | Husskade | Avedøre (Hvidovre) | 2023-09-10 | |
95 | Peter Hartoft-Jacobsen | 223 | Kærløber | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | 2023-09-10 | |
96 | Peter Hartoft-Jacobsen | 222 | Nordisk Lappedykker | Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby) | 2023-09-10 | |
97 | Lars Askholm | 71 | Topmejse | Stenmark (Jammerbugt) | 2023-09-09 | |
98 | Lars Askholm | 70 | Musvit | Stenmark (Jammerbugt) | 2023-09-09 | |
99 | Lars Askholm | 69 | Sortmejse | Stenmark (Jammerbugt) | 2023-09-09 | |
100 | Lars Askholm | 68 | Gærdesmutte | Stenmark (Jammerbugt) | 2023-09-09 |