Hvem har set hvad? - VP Artsliste

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Stejnegers Bynkefugl ( Saxicola stejnegeri )

Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.

# Navn #X Dato Lokation
1 Pierre-André Crochet 924 2013-11-01 Orivesi
2 Chris Bell 903 2016-10-07 Languard NR, Suffolk
3 Ernie Davis 900 2018-10-26 Salthouse,Norfolk.
4 Richard Stephenson 894 2016-10-07 Languard, Suffolk
5 Stewart Hinley 891 2018-11-05 Salthouse, Norfolk
6 Tom Francis 890 2018-11-04 Salthouse,Norfolk
7 Graeme Joynt 889 2016-10-07 Landguard NR
8 Gordon Beck 885 2018-10-28 Salthouse,Norfolk
9 Bob Swann 884 2022-10-22 Crail, Fife
10 Markku Santamaa 882 2013-11-01 Orivesi
11 Richard Bonser 881 2018-10-26 Salthouse, Norfolk
12 Vincent Legrand 874 2018-11-03 Norfolk
13 Dan Pointon 869 2016-10-20 Hoswick, Shetland
14 David Monticelli 866 2018-11-03 Salthouse, Norfolk
15 Christian Leth 862 2023-10-29 Melby Overdrev
16 Chris Batty 861 2020-10-20 South Gare, Cleveland
17 Gary David Fennemore 858 2018-10-28 Salthouse Norfolk
18 Phil Abbott 855 2018-10-26 Salt house,Norfolk
19 Hannu Palojärvi 852 2013-11-09 Orivesi
20 Seppo Järvinen 844 2013-11-05 Orivesi
21 Lee Gregory 840 2018-10-24 Salthouse, Norfolk
22 Nigel Warren 840 2019-10-08 Westing, Unst, Shetland
23 Olof Strand 839 2015-10-11 Orminge rör, Ottenby, Öland
24 Josh Rhys Jones 835 2018-10-25 Salthouse, Norfolk
25 Peter Stronach 832 2022-10-22 Crail, Fife
26 Kari Haataja 826 2013-11-14 Orivesi, Pappilanniemi
27 Dominic Mitchell 824 2016-10-07 Landguard Point, Suffolk
28 Jouni Riihimäki 822 2013-11-01 Orivesi
29 Pawel Kolodziejczyk 811 2018-10-28 Salthouse, Norfolk, England
30 Jocelyn Gould 806 2018-10-23 Salthouse, Norfolk
31 Colin Gould 806 2018-10-23 Salthouse, Norfolk
32 Tommy Frandsen 801
33 Matthew Deans 789 2016-10-06 Landguard, Suffolk
34 Peter John Taylor 787
35 Erik Rask 787 2018-10-22 Salthouse
36 Peter Gluth 775 2018-10-19 Salthouse, Norfolk
37 Occhiato Daniele 772 2012-02-29 Al Abraq
38 John Holtham 772
39 Janne Aalto 761 2013-11-10 Orimattila, Pappilanniemi
40 Mike Hunter 759 2018-11-04 Norfolk
41 Nick Watmough 750 2018-11-04 Salthouse, Norfolk
42 Chris Lansdell 740
43 Rob Fuge 739 2018-11-05 Norfolk, Salthouse
44 Martin Gottschling 733 2023-10-10 Helgoland* (if confirmed & accepted)
45 Paul French 731 2016-10-22 Spurn
46 Lars Andersen 722 2020-10-19 Tipmosen
47 Mads Elley 717 2020-10-15 Tipmosen, Blåvand
48 Bjørn N. Frikke 715 2020-10-15 Tipmose, Blåvand
49 Tina Elley 714 2020-10-15 Tipmosen
50 John Walshe 706 2018-10-27 Salthouse, Norfolk, DNA confirmed stejnegeri
51 Klaus Hubatsch 704 2018-05-01 Caspian coast
52 Anders Søgaard 697 2020-10-13 Tipmosen, Blaavand
53 Garry Richard Bagnell 696 2020-10-21 Cleveland, South Gare
54 Anders Hammergart 694 2017-11-01 Birkemose, Gedser
55 Mark Riley 693 2016-10-06 Landgurad
56 Jan Oldebring 688 2004-10-23 Kungsgården Ottenby
57 John Pegden 677
58 MARK EASTERBROOK 676
59 Johan Sandström 672 2015-10-10 Kungsstenarna Ottenby
60 Paul Nilsson 671 2017-11-01 Gedser
61 Poul Ulrik 671 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand (RB)
62 Martin Thomsen 669 2020-10-18 Tipmosen, Blåvand
63 Morten Bentzon Hansen 665 2017-11-01 Birkemose, Sydfalster
64 Håkan Johansson 662 2015-10-10 Orminge rör, Ottenby
65 Erik Vikkelsø Rasmussen 657 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
66 Rasmus Turin 650 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
67 Peter Hartoft-Jacobsen 649 2020-10-13 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
68 David Van den Schoor 644
69 Birthe Rasmussen 643 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
70 Gigi Sahlstrand 634 2015-10-11 Ottenby
71 Richard Moores 631 2020-10-05 Happisburgh
72 Nick Littlewood 631 2018-10-21 Salthouse
73 Morten Heegaard 630 2017-11-01 Birkemose, Gedser
74 Stig Kjærgaard Rasmussen 625 2023-10-30 Melby Overdrev
75 Jan Eske Schmidt 624 2015-10-10 Ottenby
76 Dick van Houwelingen 623 2012-10-20 Texel Robbenjager
77 Gordon Cox 622 2018-11-04 Salthouse
78 Michael Trasborg 621 2023-10-28 Melby Overdrev
79 Anders Wiig Nielsen 619 2017-10-31 Gedser Fyrhave
80 Michael Mosebo Jensen 619 2017-11-01 Gedser
81 Erik Groth-andersen 617 2017-11-02 Gedser
82 Henrik Pedersen 616 2020-10-18 Ho Plantage
83 Mark de Vries 614 2012-10-14 Texel, Robbenjager (NH)
84 Lars Nørgaard Andersen 609 2020-10-16 Tipmosen ved Ho
85 Kim Duus 604 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
86 Ole Amstrup 598 2020-10-14 Tipmosen
87 Henk Schut 595 2012-10-13 Texel, Renvogelveld
88 Derek Charlton 592 2019-10-24 Whitburn
89 Jens Lind 584 2017-10-31 Gedser Fyrhave
90 Lis Kastrup 584 2020-10-13 Nyeng, Ho
91 Klas Rosenkvist 583 2015-10-10 Ottenby
92 Carsten Svejstrup Sørensen 577 2020-10-13 Tipmosen
93 Aage Kabbelgaard 576 2023-10-28 Melby Overdrev
94 Kristian Birchvald Christensen 567 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
95 Anders Espenhain Sørensen 555 2020-10-13 Tipmosen
96 Jørgen Munck 547 2017-10-31 Gedser
97 Jørn Vinther Sørensen 544 2017-10-31 Gedser
98 Ivan Olsen 533 2020-10-13 Nyeng Blåvand
99 Jan Lindgaard Rasmussen 528 2020-10-15 Tipmosen, Blåvand
100 Marcel Haas 523 2012-10-13 De Cocksdorp, Texel, Noord-Holland
101 Lars Jensen Kruse 521 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
102 Jens Wiberg 519 2020-10-13 Tipmosen; Sydvestjylland
103 Bo Berg 519 2020-10-14 Blåvand
104 Rolf Bisgaard 515 2020-10-13 Tipmosen
105 Per Rasmussen 513 2020-10-18 Tipmosen
106 Jørgen Kabel 511 2008-10-16 Grenen, Skagen
107 Gert Juul Jeppesen 506 2017-10-31 Gedser Odde
108 Lars Buckx 505
109 David Manstrup 501 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand Danmark
110 John Jensen 500 2020-10-13 Tipmosen
111 Henrik Hald Nørgaard 497 2020-10-13 Tipmosen, Ho
112 Peter Christiansen 497
113 Thyge Enevoldsen 496 2020-10-18 Tipmosen
114 Michael G.jensen 496 2020-10-15 Tipmose
115 Martin Liebermann 490 2020-10-15 Tipmosen
116 Leif Frederiksen 486 2020-10-14 Tipmosen og Heden, Ho
117 Torben Sebro 484 2013-10-18 Højerup, Stevns
118 Sten Petersen 479 2020-10-13 Blåvand, Tipmosen
119 Lars Michael Nielsen 476 2023-10-29 Melby overdrev
120 Milosz Cousens 466 2022-10-16 Wladyslawowo
121 Philip Elbek 460 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
122 Allan Haagensen 459 2020-10-13 Tipmosen, Ho (RB)
123 Freddy Hansen (fsh) 457 2017-10-31 Gedser
124 Frank Desting 455 2013-10-18 Højerup, Stevns
125 James Spencer 455
126 Henrik Stenholt 452 2020-10-14 Tipmosen, Blåvand
127 Andreas Winding 452 2020-10-13 Tipmosen
128 Mikael Funch 443
129 Andreas Kristian Pedersen 440 2021-10-21 Grønningen
130 Daniel Palm Eskildsen 439 2020-10-13 Nyeng
131 Frederik Johansen 436 2020-10-16 Dk
132 Mikkel Kure Jakobsen 430 2023-10-29 Melby Overdrev, Sjælland, Danmark.
133 Hjalte Benjamin Johansen 429 2017-10-31 Gedser Odde
134 Stig Linander 429 2023-10-30 Melby Overdrev
135 Joshua Emil Haahr 420 2020-10-13 Nyeng, Blåvand
136 Peter Kyvsgaard 419 2020-10-13 Tipmosen
137 Nikolaj Noel Christensen 418 2023-11-03 Melby overdrev, Nordsjælland
138 Bjørn Jakob Andersen 416 2023-10-31 Melby Overdrev
139 Preben Berg 411 2017-10-30 Gedser Odde
140 Martin Rheinheimer 411 2020-10-15 Tipmosen, Ho
141 Rasmus Gersholm Momme 410 2020-10-13 Tipmosen og Nyeng, Blåvand
142 Jonathan Hemmer-Hansen 394 2020-10-13 Nyeng
143 Joakim Matthiesen 322 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
144 Klaus Homøe 314 2023-10-29 Melby Overdrev, Halsnæs
145 Peter Thomasen 302 2020-10-14 Tipmosen
146 Lars Askholm 285 2023-11-02 Melby Overdrev
Annoncer