Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Carsten Lyhr Hansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Carsten Lyhr Hansens kryds

Dette er Carsten Lyhr Hansens Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-02-15 Århus, Østhavnen
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-02-10 Edslev Knude
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-07-09 Ballum Sluse
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-07-22 Årslev Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-07-09 Ballum Sluse
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-08 Nørrestrand
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-03-15 Årslev Engsø
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-02-13 Vestbirksøerne
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-02-13 Vestbirksøerne
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-03-14 Årslev Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-02-14 Nørrestrand, fugletårn
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-18 Ballum Sluse
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) årslev engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) årslev engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) beløn
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-30 Årslev Engsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-01 Søndersø
33 X Spidsand (Anas acuta) beløn
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-28 Udløb af Bygholm Å
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2006-10-22 Skanderborg Lillesø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-01-28 Udløb af Bygholm Å
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-08 Nørrestrand
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-03-05 Alrø
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-19 Blåvand ved ishuset
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-03-19 Blåvand ved ishuset
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-03-19 Blåvand ved ishuset
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand ved ishuset
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-03-19 Blåvand ved ishuset
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-30 Årslev Engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-02-14 Nørrestrand, fugletårn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-08 Nørrestrand
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-03-05 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-05-26 gårdbogård
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birke Pøl
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-10 Østbirkvej 55 hørt
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-02-15 Århus, Østhavnen
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-15 Naturstien, Lundum
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-03-17 Kileparken tilst
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-05-26 skagen hørt
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-28 Bygholm Park
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-08 Hansted Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-05-11 v kraptårnet min 30
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-08 Nørrestrand
95 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) bygholm sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-04-27 Skjern enge
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-22 Skivholme Kirke
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-03-05 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-06-19 Bollerstien
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-02-28 Årslev engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-07-09 Højer Sluse
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-07-08 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-07-08 Højer sluse
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2006-10-18 Ballum Enge, Den slagne vej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-07-08 Højer Sluse
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-07-08 Højer Sluse
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-06-06 værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) beløn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) beløn
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-06-06 værnengene
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2006-07-22 Årslev Engsø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) årslev Engsø
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-06-06 Værnengene
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-10-21 Blåvandshug
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-03-05 Alrø
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-07-22 Årslev Engsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-07-08 Nær Vejen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-07-22 Årslev Engsø (ikke første)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-03-05 Alrø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-07-22 Årslev Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-07-08 Højer Sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-06-19 Bollerstien
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-02 Sneum engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-10-21 Blåvandshug
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-01 Søndersø
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-07-09 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-08 Hansted Sø
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-16 Nærum gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-02-14 Nørrestrand, fugletårn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-28 Udløb af Bygholm Å
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-06-06 Bolerstien
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-05-26 skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-07-08 Saltvandssøen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-06-06 Skjern enge
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-07-08 Saltsøen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-05-26 skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-10-19 Mandø, ny art for øen
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-10-21 Blåvandshug
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2006-05-27 skagen
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-02 Bygholm,
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-07-08 Højer sluse
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-08 Nørrestrand
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-05-25 skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-09-09 Rosenvold
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-02-13 Vestbirksøerne
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-10-19 Mandø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-29 Fladbro camping
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-07-09 Råhede
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2006-05-26 skagen
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-07-07 Østbirkvej ml 61 og 65
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-01-18 Skanderborg Sø, Ringkloster
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-03-14 Årslev Engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-02 horsens
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-02-04 Naturstien Lundum-Østbirk
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-02 Horsens
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) beløn
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) hkbygningen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-03-05 Nørrestrand, fugletårnet
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 Søndersø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-02-10 Langkær
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-02 Østbirkvej
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-03-19 Blåvand ved ishuset
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-01 Søndersø
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-02-18 Hjemme
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-01 Søndersø
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-10-20 Stormenge, Rømø
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-05-26 Bunken
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-18 Skanderborg Sø, Skårup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-02 Østbirkvej
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-01 Søndersø
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Han vejle v skjulet
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-02-18 Hjemme
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-02-15 Århus, Østhavnen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-08-09 Molermuseet, Mors
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-05-03 Østbirkvej 55
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-06-06 værnengene
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-02-04 Naturstien Lundum-Østbirk
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) hørt
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Østbirkvej 55 hørt
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-07-09 Råhede
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-07-13 Givskud Zoo
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-05-25
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-15 Naturstien, Lundum
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-02 Bygholm, stryget
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-09-01 Hansted Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-01-18 Skanderborg Sø, Skårup
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-02-15 Århus, Østhavnen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Søndersø
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-01 Søndersø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-10-19 Mandø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-09-05 Hansted skov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-05-27 bunken
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-05-26 bunken
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-23 Østbirkvej 55
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) Østbirkvej 55 hørt
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) beløn
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2006-10-21 Fourfeldt, Esbjerg
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-06-06 værnengene
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-02 Bygholm, stryget
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-03 Harlev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-01 Søndersø
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-06-01 Rundkørsel ved Stilling
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-06-06 Sjkern enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-01-02 Bygholm, stryget
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-04-16 Østbirkvej 55
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-10-20 Havneby, Rømø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-15 naturstien Lundum
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-03-05 Nørrestrand, fugletårnet
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-02-13 Vestbirksøerne
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-02-15 Århus, Østhavnen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-06-06 værnengene
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-04-22 Vejlby skov
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-07-22 Årslev Engsø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-10-21 Lakolk,Rømø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-05-27 Bunken hørt
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-01-15 Naturstien, Lundum
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-05-13 odense å, udløb
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer