Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Stefan Sturup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stefan Sturups kryds

Dette er Stefan Sturups Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-01-26 Kalveboderne, Vestamager
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-02 Ullerup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-03-18 Sneum Engsø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-02-03 Søvang
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-03-18 Ribe Holme
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-08 Søvang
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-03-18 Ribe Holme
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-02-04 Store Magleby
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-02-13 Søvang
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-01 Vestamager
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-03-18 Sneum Engsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-22 Dragør Sydstrand
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-03 Staunings ø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-04-21 Kalvebod Fælled
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-04-12 Klydesøen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-02-27 Peblingesøen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-03 Staunings ø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-02 Sortedamssøen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-01-22 Dragør Sydstrand
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-03 Staunings ø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-01-02 Sortedamssøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-02 Sortedamssøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-10 Kalveboderne
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-03 Staunings ø
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-18 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-03-18 Blåvand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-03-18 Blåvand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-03-18 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-03 Staunings ø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-01-10 Kalveboderne
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-10 Kalveboderne
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-01-03 Staunings ø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-07-21 Truust, Ans By
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-05 Vestamager
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-05 vestamager
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-01-01 Søvang
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-04-01 Søvang
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-01 Søvang
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-01-01 Søvang
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-04-24 Amager Fælled
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-02 Ullerup
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-02 Sortedamssøen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-03-29 Søvang
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-02 Sydhavnen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-04-03 Hejresøen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-01-02 Sortedamssøen
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-07-27 Klydesøen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-07-21 Knudsø, Silkeborg
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-03-04 Dragør Sydstrand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-03-18 Ballum
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-03-18 Fyn
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-04-14 Søvang
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-08-16 Søvang
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-03-18 Blåvand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-07-24 Sydmøllevej, Vestamager
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-04-26 Koklapperne, vestamager
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-03-18 Ribe Holme
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-03-18 Blåvand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-07-27 Klydesøen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-05-05 Sydmøllevej
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-07-24 Sydmøllevej, Vestamager
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-07-24 Sydmøllevej, Vestamager
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-03-18 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-22 Dragør Sydstrand
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-07-30 Sydmøllevej
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-10-20 Kystvejsområdet, Kastrup
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-04-28 vestamager
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2006-08-20 Klydesøen
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-04-30 Dragør Sydstrand
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-07-11 Vestamager
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-03 Staunings ø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-04-28 vestamager
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-05-05 Sydmøllevej
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-28 vestamager
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-01 Søvang
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-02-27 Peblingesøen
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-01 Søvang
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-01 Søvang
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-03 Mosede Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-01 Søvang
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2006-01-02 Sortedamssøen (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-02-03 Søvang
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2006-06-08 Klydesøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-01 Dragør Sydstrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-04-30 Dragør Sydstrand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-06-06 Universitetsparken
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-04-01 Dragør Sydstrand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2006-05-17 Klydesøen
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-11-28 Stubben
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-11-28 Stubben
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-03-18 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-03-18 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-04-17 Klint
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-03-19 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-02 Sortedamssøen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-05-07 Hejresøen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-02 Ørestaden
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-05-17 Klydesøen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-07-27 Klydesøen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-04-03 Koklapperne
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-06-04 Søvang
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-11 Fælledparken
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-03-19 Blåvand
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-12 Klydesøen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-01 Søvang
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-03-19 Fyn
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-02-24 Klydesøen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-01-01 Vestamager
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-01 Vestamager
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2006-05-11 Odense, Rugårdsvej
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-12 Frederiksdal Skov
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-03-19 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-01-18 Søvang
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2006-01-28 Kastrup lufthavn
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-07-19 Gudenåen v. Langå
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2006-05-07 Pinseskoven
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-02-10 Kongelunden
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-03-12 Frederiksdal Storskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-01 Søvang
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-03-18 Balllum
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-05-08 vestamager
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-01-26 Klydesøen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-05-22 Søvang
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-17 Fælledparken
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 Birkerød
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-02 Sortedamssøen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-01 Birkerød
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-01-05 Fælledparken
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-01 Søvang
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-03-18 Ballum
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-04 Østerbro
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-01-01 Birkerød
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-07-16 Truust, Ans By
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-07-21 Himmelbjerget, Silkeborg
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-01 Søvang
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-01 Søvang
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2006-05-02 Vestamager
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-05-07 Klydesøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-10-20 Kystvejsområdet, Kastrup
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-01-22 Dragør Sydstrand
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-03-19 Vidå Slusen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-05-05 vestamager
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-22 Søvang
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-05-05 Søvang
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2006-05-26 Hejresøen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-05-02 Pinseskoven
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-07 Kongelunden
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2006-09-28 Stubben
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-21 Kalvebod Fælled
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-10 Søvang
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-07 Hejresøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-05-19 Ullerup, Tårnby
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-30 Vestamager
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-04-28 vestamager
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-24 Assistens Kirkegården
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-05 vestamager
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-04-24 Kalvebod Fælled
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-05-04 vestamager
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-01 Birkerød
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-12 Fælledparken
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-06-09 Søndermarken
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-05-26 Kongelunden
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-03-19 Frederiks Kog
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2006-09-30 Køge Sydstrand
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-02-08 Kalvebod Fælled
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-04-25 Koklapperne, vestamager
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Søvang
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-01 Søvang
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-01-01 Søvang
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-04-03 Kongelunden
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-07-16 Truust, Ans By
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-05-11 Søvang
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-02 Sydhavnen
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-10 Odense, Rydåen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-05-06 Søvang
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2006-09-26 Søvang
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-06-06 Ullerup, Tårnby
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-04-28 vestamager
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-05-01 vestamager
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-04-21 Kalvebod Fælled
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-09 Enghave Parken
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-01 Birkerød
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-03-25 Søvang
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-05-05 vestamager
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-09-26 Koklapperne, vestamager
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-03-29 Søvang
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-03 Staunings ø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-21 Kalvebod Fælled
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-10-28 Søvang
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-01 Søvang
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-01-01 Søvang
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-01-24 Assistens Kirkegården
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-02-04 Søvang
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-01 Søvang
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-01-03 Staunings ø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-04-16 Klint
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-24 Assistens Kirkegården
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-07-21 Truust, Ans By
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-01-08 Søvang
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-02-10 Frieslandsvej
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-03-04 Søvang
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-03-18 Ballum
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-02-10 Frieslandsvej
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-03-18 Sneum Engsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer