Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-01-31 Højer
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-06-24 Frøslev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-04 Motorvejen ved Odense
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-01-21 Blåvand
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-06-05 Haderslev Dam
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-01-16 Ballum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-02 Halk Nor
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-01-29 Bøvling Klit
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-02-24 Høll
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-01-16 Ballum
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2006-11-11 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-02 Halk Nor
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-01-16 Skærbæk, Sønderjylland
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-02 Halk
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-03-01 Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-11 Sneum Sluse
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-04-13 Hoptrup Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-03-28 Hindemade
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-03-17 Hindemade
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-02 Halk Nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-01 Haderslev Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-01-16 Rømødæmningen
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-06 Haderslev Fjord
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2006-05-17 Sneum Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2006-04-18 Rands Fjord
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-01-06 Haderslev Fjord
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-01 Haderslev Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-02 Halk Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-12-03 Sjelborg Strand
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-02 Halk Nor
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-19 Blåvand også d.19. marts
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-01-02 Halk Nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-01-02 Halk Nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-01-02 Halk Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-02 Halk Nor
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-01-06 Haderslev Fjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-15 Hindemade
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-01-15 Bankel Nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-06 Haderslev
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-02 Magisterkogen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-01-01 Haderslev Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-03-12 Flovt
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-01 Haderslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-01-01 Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-05-02 Magisterkogen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-01 Møllestrømmen, Haderslev
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-01 Haderslev Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-07-06 Ølene, Bornholm
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-01 Haderslev Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-03-12 Halk Hoved
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-01-02 Halk Nor
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-09-27 Føns Vang
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-04-02 Bankel Nor
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-23 Skivholme
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-01-02 Halk Nor
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-03-26 Bankel Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-01-29 Bøvling Klit
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-03-27 Højer
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-04-05 Margrethekog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-03-07 Hejlsminde
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-04-13 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2006-06-01 Lakolk Klitsø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2006-05-14 Hillerup Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-07-30 Halk Nor
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-02 Halk Nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-03-20 Fynshoved
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-04-05 Margrethekog
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-01-11 Esbjerg
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-05-09 Sneum Forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-05-04 Slivsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-05-28 Kongeåens udløb
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-15 Slivsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-01-16 Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-15 Hejlsminde
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-01-22 Hvidbjerg Strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-05-15 Slivsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-01-29 Syd for Nr. Nebel
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-09-15 Hejlsminde Nor
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-01-25 Hejlsminde Nor
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2006-08-10 Sneum Engsø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-04-20 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-04-02 Hoptrup Enge
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-02 Halk Nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-05-07 Slivsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-04-05 Margrethekog
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-05 Margrethekog
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-29 Sneum Engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-07-21 Hirtshals Havn
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø, Lolland
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-01 Haderslev Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-05-09 Sneum Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-11 Helsingør Havn
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-01 Haderslev Fjord
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-11 Esbjerg Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-01 Haderslev Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2006-09-03 Blåvand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-07-02 Årsdale, Bornholm
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-03-26 Halk Nor
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2006-07-14 Føns Vang
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-02 Bankel Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-06-01 Lakolk Klitsø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-04-01 Haderslev Inderdam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-04-14 Bankel Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-05-07 Slivsø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-09-03 Blåvand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-03-20 Fynshoved
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-01-26 Galsklint
208 X Alk (Alca torda) 2006-04-04 Galsklint
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-02-19 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-03-20 Fynshoved
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2006-07-04 Sorthat, Bornholm
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-04-16 Ribe
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-08-20 Houstrup Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-02 Halk Nor
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-07-21 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-04-16 Magisterkog
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-02 Halk Nor
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-06-01 Lakolk Klitsø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-04-10 Hindemade
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-05-28 Syd for Kolding
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-01 Haderslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-02-06 Bøgballe
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-03-28 Øst for Middelfart, set fra motorvejen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-02 Halk Nor
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-05-14 Moltrup ved Haderslev
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-04-06 Seggelund nord for Haderslev
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2006-05-04 Vejle Genbrugsstation
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-02-11 Bankel Nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-01-08 Vejlerne
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-02 Halk Nor
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2006-02-12 Haderslev Vesterskov
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-08 Skradekær
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-08-22 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-02-14 Haderslev
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-01-01 Haderslev Havn
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-01-07 Haderslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2006-04-16 Draved Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-01 Nørskovgård, Haderslev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-01-29 Bøvling Klit
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-06-11 Nyborg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-01-02 Halk Nor
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-05-11 Gyldensteen, Fyn
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-04-09 Rømø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-06 Christiansdal
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 Haderslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-01 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-01-01 Haderslev
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-01-01 Nørskovgård, Haderslev
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-01 Haderslev
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-01-22 Blåvand
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-01-02 Haderslev
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-15 Hindemade
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2006-09-12 Hostrup Sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-01 Haderslev
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-01 Haderslev Havn
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-09-09 Lakolk Sø
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-02-05 Bankel Nor
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2006-07-21 Hirtshals Banegård
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-04-09 Rømø
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2006-05-17 Tarp Enge
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-03-28 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-01 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-04-18 Rands Fjord
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-01-01 Haderslev (fra køkkenvinduet)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-01 Pamhule Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-16 Magisterkog
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-01 Teglholt Skov ved Haderslev
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2006-06-03 Slivsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-05-12 Vorup Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-01 Hindemade
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-05-12 Hindemade
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-17 Kokær ved Haderslev
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-04-27 Hindemade
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-05-02 Magisterkogen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-15 Vores have
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-07 Slivsø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-04-25 Halk Nor
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-05-06 Haderslev Vesterskov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-01 Nørskovgård, Haderslev
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-01 Haderslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-06 Christiansdal
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-01-06 Christiansdal
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-01-01 Nørskovgård, Haderslev
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2006-09-16 Rømø (golfbanen)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-01-08 Fjerritslev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-01 Haderslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-01-01 Haderslev Havn
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-03-27 Højer
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-01-02 Halk
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-05-01 Haderslev Dam
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-01 Haderslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2006-04-16 Magisterkog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-06 Haderslev Vesterskov
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2006-06-27 Kær ved Sønderborg
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-05-09 Christiansdal
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-04-09 Haderslev Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-05-06 Haderslev
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-04-25 Diernæs Made
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2006-03-31 Hindemade
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-04-20 Haderslev Fjord
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-06 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-01 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-02 Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-03-18 Haveobs
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-04-16 Sneum Forland
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-03-23 Foldingbro
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-03-23 Foldingbro
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-01 Nørskovgård
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-27 Pamhule Skov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2006-05-11 500 m før ebbevej til Æbleø, Fyn
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-03-07 Hejlsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-01 Haderslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-02-12 Christiansdal
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-02-26 Vores egen have
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-01-06 Christiansdal
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2006-07-03 Svaneke, Bornholm
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-01 Haderslev Havn
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-10-21 Halk Nor
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-01-11 Esbjerg Havn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-02 Halk Nor
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-02-12 Hammelev
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2006-01-08 Skradekær
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-01-08 Skradekær
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-01-16 Ballum
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-02-18 Hindemade
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-01-03 Staunings Ø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-01-08 Fjerritslev
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-01-01 Haderslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-01-15 Hindemade
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer