Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-04-29 Køge sydstrand
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-14 BjergBy
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-05-21 Klydesøen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-01-14 Roskilde fjord
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-01-14 Tissø vest
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-14 Roskilde fjord
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-01-14 lille Åmose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-01-14 Tissø vest
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-03 StauningsØ
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-04-02 Gilbjerg
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-14 roskilde Fjord
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-01-21 Melby strand
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-03 StauningsØ
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-05-21 Klydesøen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-01-16 Ølsemagle
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-04-01 Strødam Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-03 StauningsØ
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-03 StauningsØ
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-01-03 StauningsØ
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-03 StauningsØ
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-01-28 Hundested havn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-14 Tissø vest
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-28 Melby Strand
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-01 Melby Strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-01-08 Melby Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-01-08 Melby Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-01-08 Melby Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-01 Melby Strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-01-14 Roskilde Fjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-02 Gilleleje
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-01-03 StauningsØ
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-06-11 Melby
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-07 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-08 Pøl
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-10 Kollerød
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-01-23 NørrePort
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-03-27 Solbjerg engsø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-01 helsinge
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-01-23 København
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-06-05 Ishøj strand
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-04-17 Gribskov
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-03 StauningsØ
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-04-02 Gilbjerg
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-16 Mosede havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-02-25 Stengehus
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-01-08 melby starnd
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-02-25 Stengehus
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-04-29 Nielstrup sø
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-29 Skivholme
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-02-06 Kyndby
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-04-29 Ølsemagle revle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-02-19 Alsønderup enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-06-25 Spodsbjerg
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-05-14 spodsbjerg
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-04-02 Gilbjerg
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-04-19 Kollerød lergrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-05-07 Melby Strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-14 Roskilde Fjord
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-08-08 Borreby Mose
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-05-27 Nyord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-09-24 Ølsemagle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-05-21 Klydesøen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-09-16 Melby Strand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-10 Kollerød Lergrav
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-07-24 Tversted strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-28 Melby Strand
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-09-24 Ølsemagle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-04-02 Holløse Bredning
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-04-23 pølebro
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-04-16 Gilbjerg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-03 StauningsØ
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2006-04-29 Ølsemagle revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-05-11 kollerød lergrav
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-06-15 Højer sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-29 Ølsemagle revle
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-05-14 spodsbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-01 Melby Starnd
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-01-08 Melby Strand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 helsingør
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-04-29 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-01 helsinge
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-04 Nærum
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-02 Gilleleje
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-16 Mosede Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-01 helsinge
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-10-19 Tversted strand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-03-25 Melby Strand
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2006-07-17 Klydesøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-01 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-05-27 Klydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-04-29 Evensø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-04-29 Ølsemagle revle
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-07-25 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-10-22 Melby strand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-07-23 Tversted Strand
208 X Alk (Alca torda) 2006-01-02 Gilleleje
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-04-17 Spodsbjerg
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-01-28 Melby strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-01-28 melby strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2006-11-12 Gilleleje
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2006-11-12 Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-11-12 Gilleleje
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-05-22 Karlebo
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-04-02 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-01 Melby Strand
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-07-24 Bygholm vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-05-21 Klydesøen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-03 StauningsØ
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-05-21 Klydesøen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-07-17 Klydesøen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-03-28 Solbjerg engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-06-03 Strødam
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2006-09-10 Manderup Stevsn
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2006-02-05 Langstrup
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-14 Lille Åmose
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-01-14 Lille Åmose
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-02 Gilbjerg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-14 Lille Åmose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-06-15 Højer sluse
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-03-28 Solbjerg engsø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-01-08 Melby Strand
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-01-14 Jyderup
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-02 Mårum
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2006-01-24 Slothaven Hillerød
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-15 Gribskov 8vejskryds
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-12 Frederiksdal
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-03-05 Strødam ved pøleå
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2006-04-10 StenholtVang Gribskov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-01-07 Gribskov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-01-29 Gribskov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2006-07-26 Tversted
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-03 StauningsØ
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-04-16 Gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-05-07 Gilbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-01-24 Frederiksborg slot
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-06-04 Gilbjerg
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-02-14 Strødam
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-03 Helsinge
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 helsinge
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-01 Ramløse
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-01 Ramløse
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-04-17 Ellemosen
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-01 Helsinge
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-03-27 Solbjerg Engsø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-16 SSI amager
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-01-01 helsinge
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-07-25 Tversted
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-01 helsinge
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-01 Helsinge
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-01 Helsinge
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-05-21 Klydesøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-04-02 Gilbjerg
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-01-03 StauningsØ
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2006-07-23 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-10-29 Gilleleje Havn
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 StauningsØ
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-04-16 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-13 Solbjerg Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-04-26 Solbjerg engsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-01-29 Gribskov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-18 Annisse nord
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-25 Gribskov
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-01 Strødam Engsø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-04-29 Utterslev mose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-05-21 vestamager
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-27 Vestamager
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-05-13 strødam engsø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-05-02 Utterslev mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-29 Utterslev mose
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-09 Annisse Nord
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-04-29 Køge sydstrand
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-05-07 Gilbjerg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2006-04-23 Bomvej
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-07 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-01 Helsinge
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-15 Gribskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-01-07 Gribskov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-04-17 Droningens bøge
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-03-13 Annisse
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-04-16 Gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Helsinge
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-02 Gilleleje
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-03-28 Tibberup holme
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-03-28 Tibberup holme
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-03-27 Tibberup holme
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-05-14 Ullerup skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-01 Helsinge
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-11 Annisse Nord
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-05-07 Gilbjerg
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-05-14 Ullerup skov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-05-07 Gilbjerg
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-04-15 Melby overdrev
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-14 Strids mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-01 Helsinge
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-04-01 Gilbjerg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-05-07 Gilbjerg
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-04-16 Gilbjerg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-03-27 Solbjerg engsø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-03 StauningsØ
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-16 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2006-09-23 Melby
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2006-01-03 StauningsØ
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-01-02 Gilleleje
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-01 Helsinge
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-04-01 Gilbjerg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-01-22 Gribskov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-01-07 Gribskov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-02 Gilleleje
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-02-12 Melby overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-04-01 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-03 Helsinge
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-01-28 Hundested Havn
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2006-02-25 Stengehus
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-02-25 Stengehus
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2006-04-22 Gilbjerg
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-01-14 Roskilde Fjord
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2006-05-07 Gilbjerg
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-01-14 Lille Åmose
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2006-10-21 Dueodde
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-01-02 Gilleleje
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-04-02 Alme
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-01-14 Lille Åmose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-01-22 Stengehus
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer