Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Erik Groth-andersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Erik Groth-andersens kryds

Dette er Erik Groth-andersens Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-01-03 Køge Sydstrand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-08-14 Vaserne
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-09 Nivå Golf
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-09-13 Nivåbugten
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-01-20 Nivåbugten
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-04-15 Kronborg
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-03 Ishøj
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-12-29 Langø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-10-22 Nakskov
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-03-21 Ribe Holme
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-10-28 Gilbjerghoved
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-09 Nivåbugten
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-05-13 Borreby Mose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-01-25 Utterslev
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-01-03 Ishøj
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-03 Ishøj
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-13 Guldborgsund
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-21 Blåvandshuk
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-01-27 Stængehus
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-01-03 Køge Sydstrand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-02 Nivåbugten
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-01-26 Nivå Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2006-09-25 Selsø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-06-11 Stængehus, Asserbo Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-03 Lundegade 23, Helsingør
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-04 Nivå Golf
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-03-14 Hellebæk
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-01-01 Ryesvej
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-01-03 Ishøj
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-25 Utterslev
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-03-21 Jedsted
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-01-22 Kronborg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-01-24 Nivåbugten
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-06-17 Klydesøen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-01-27 Hundested
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-02-24 Nivåbugten
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-05-05 Lidsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-07-28 Nivåbugten
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-07-29 Ølsemagle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-03-28 Nivåbugten
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-04-11 Kollerød
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-08-05 Sneum Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-02-13 Nyord
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-07-25 Nivå Golf
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-05-13 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-07-17 Nivåbugten
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-05-05 Lidsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2006-07-29 Ølsemagle
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-07-17 Nivåbugten
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-13 Borreby Mose
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-07-28 Nivåbugten
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-03 Køge Sydstrand
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-08-24 Nivåbugten
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2006-07-22 Sydmøllevej
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-04-01 Hellebæk
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-01-03 Køge Sydstrand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-05-03 Hellebæk
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2006-06-03 Ishøj Strand
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-05-03 Hellebæk
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-04-24 Nivå Golf
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-06-17 Klydesøen, Amager
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-07-22 Sydmøllevej
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-07-22 Sydmøllevej
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-09-05 Gilbjerg
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2006-10-27 Gilbjerg
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-05-05 Maribo Søndersø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-04-09 Holme Sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-03 Mosede Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-02-13 Rødvig
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-04-02 Kronborg
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-02 Kronborg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-05-13 Borreby Mose
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-05-05 Røgbølle Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-04-01 Kronborg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2006-05-17 Klydesøen, Amager
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-05-05 Maribo Søndersø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-09-05 Gilbjerg
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-07-15 Gilbjerghoved
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2006-09-05 Gilbjerg
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-10-27 Gilbjerg
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-10-08 Kronborg
208 X Alk (Alca torda) 2006-10-08 Kronborg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-05-06 Gilbjerg
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2006-10-27 Gilbjerg
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-03-21 Blåvandshuk
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-04-01 Kronborg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2006-09-05 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2006-10-27 Gilbjerg
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-05-01 Nivå Golf
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-04-08 Kronborg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-08-05 Sneum Engsø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-05-05 Maribo Søndersø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-05-17 Klydesøen, Amager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-07-22 Klydesøen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-03-27 Maglemosen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-05-06 Gilbjerg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2006-01-24 Langstrup Mose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-17 Humlebæk
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-01-14 Rusland
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-01 Kronborg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-29 Stubben
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-03-27 Maglemosen
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-01-23 Esrum Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-01-12 Langstrup Mose
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2006-08-22 Gjorslev, Stevns
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2006-03-11 Raadvad
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-15 Grib Skov ml. Gadevang og Nødebo
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-11 Frederiksdal
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-03-11 Holmevej
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2006-01-29 Dragør
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-01-25 Raadvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2006-04-25 Feriebyen, Gilbjerg
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2006-04-08 Stenholt
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-01-27 Asserbo Plantage
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-02 Nivå Golf
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2006-05-06 Gilbjerg
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-04-02 Hellebæk
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-05-06 Gilbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-02-23 Kronborg
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-05-07 Grib Skov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-01-04 Nivå Golf
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2006-05-12 Askeby, Møn
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-01-27 Melby Skydeterræn
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-01-26 Langstrup Mose
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-01-26 Ll.Sverige
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2006-06-17 Hejresøen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-05-17 Klydesøen, Amager
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-01-03 Køge Sydstrand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-01-29 Stubben
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-10-29 Gilleleje Havn
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-05-06 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-17 Holløse
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-05-03 Nivå Golf
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-07 Grib Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2006-09-28 Stubben
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2006-10-14 Korshage, Rørvig
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-23 Nivå Golf
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-03-29 Nivåbugten
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-05-13 Borreby Mose
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-09 Langstrup
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-05-09 Langstrup
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-27 Aflandshage
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-05-09 Langstrup
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-05-05 Utterslev Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-25 Gilbjerg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-05 Lidsø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-05-05 Nivå Golf
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-05-03 Hellebæk
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2006-04-23 Grib Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-12 Langstrup
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-03-11 Utterslev
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2006-09-30 Køge
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-03-11 Utterslev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-03-31 Alsønderup
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-04-02 Hornbæk
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-03-27 Maglemosen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-05-13 Borreby Slotspark
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-07 Nivå Golf
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-04-25 Gilbjerg
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-07-22 Stubben
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-04-21 Nivå Golf
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-05-03 Hellebæk
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-05-08 Rusland
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-25 Raadvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-03-27 Maglemosen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-05-05 Lidsø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-01-23 Nivå Renseanlæg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-03-21 Blåvandshuk
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-24 Hellebæk
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2006-09-17 Sydvestpynten
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-01-03 Køge Sydstrand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-02-10 Asserbo Slotsruin
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-04-25 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-03 Køge Sydstrand
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2006-01-13 Hornbæk Havn
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-01-27 Asserbo Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-03-11 Utterslev
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-02-13 Lund
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-01-01 Gurre
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2006-05-10 Maglemosen, Vedbæk
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-01-29 Sydvestpynten
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer