Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Per Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Poulsens kryds

Dette er Per Poulsens Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-01-02 Vilslev enge
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-06 Kvaglund sø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-01-21 Visby Bredning
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2006-04-20 Margrethe Kogen
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-02-01 Ribe Holme
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-01-07 Vilslev enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-02 Roborghus
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2006-02-17 Vilslev Enge (Esbjerg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-01-07 Vilslev enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-01-15 Vilslev enge
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-01-15 Vilslev enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-02 Vilslev enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-02-01 Ribe Holme
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-07 Vidåslusen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-03-12 Ribe Holme
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-02 Roborghus
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-19 Ballum Sluse
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-04-30 Skjern enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-01-31 Esbjerg skovene
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-02-26 København
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-02 Roborghus
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-02 Roborghus
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-02-17 Sneum Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-06 Kvaglund sø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2006-05-16 Sneum Engsø
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-01-06 Kvaglund sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-06 Kvaglund sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-20 Esbjerg Havn
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-11-26 Sjelborg Strand
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-04 Hvidbjerg strand
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-01-04 Hvidbjerg strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-01-04 Hvidbjerg strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-01-04 Hvidbjerg strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-29 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-01-04 Hvidbjerg strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-07 Esbjerg Havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-02-17 Sneum Engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-24 Sneum Sluse
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-02-26 København
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-13 Sneum Engsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Sydals
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-13 Jedsted enge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-01-04 Tarphage bro
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-03-21 Mandø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-02 Vilslev
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2006-05-26 Skagen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-01-02 Vilslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-01-28 Vognsbølparken Esbjeg
84 X Engsnarre (Crex crex) 2006-06-02 Vallensbæk Mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-06 Kvaglund sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-02 Tjæreborg enge
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-02 Tjæreborg enge
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-03-23 Mandø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-03-23 Nordlig Klæggrav Kammerslusen
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-02-19 Sneum enge
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-04-30 Skjern enge
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2006-07-22 Skivholme
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-03-27 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-01-20 Fourfeldt bækkens udløb
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-01-26 Kjelst enge
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2006-07-07 Margrethe Kogen
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-05-03 Sneum forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-02-23 Roborghus
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-07-07 Gammel Hviding engsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2006-04-22 Lakolk strand Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2006-05-13 Hillerup enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-05-01 Sneum Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-01-24 Fourfeldt bækkens udløb
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2006-04-10 Mandø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-01-24 Fourfeldt bækkens udløb
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-04-01 Sneum enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2006-07-22 Årslev engsø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-05-22 Vilslev enge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-05 Sneum Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-01-04 Hvidbjerg strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-11-11 Grønningen Blåvand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-05-22 Lakolk strand Rømø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2006-09-17 Lejsø
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-01-21 Korsø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-03-14 Jedsted Mølle (Esbjerg)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-03-03 Kjelst enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2006-08-09 Sneum Engsø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2006-10-27 Vejers Strand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-04-25 Slivsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-04-25 Slivsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-06-15 Sneum Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-05-03 Sneum forland
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-18 Låningsvejen til Mandø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-07-29 Sneum Engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-01-20 Fourfeldt bækkens udløb
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn, Lolland
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-04-26 Mandø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Kronborg Helsingør
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-03-31 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-04 Nærum Indkøbscenter
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-09 Fourfeldt bækkens udløb
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2006-08-23 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-03-21 Myrthue eng
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-05-26 Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-05-22 Lakolk strand Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-04-25 Slivsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-04-26 Mandø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-05-05 Sneum enge
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-05-26 Skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-05-26 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-10-23 Børsmose Strand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-01-07 Esbjerg Havn syd
208 X Alk (Alca torda) 2006-10-05 Vejers strand
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-01-07 Esbjerg Havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2006-10-27 Vejers Strand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2006-05-26 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2006-10-09 Børsmose Strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2006-10-09 Børsmose Strand
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2006-04-20 Ribe
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-05-26 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-21 Hanstholm
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2006-04-30 Skjern enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-01-07 Vilslev
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-02 Vilslev enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-09-12 Fanø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-05-26 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-02 Jedsted enge
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-09-23 Mandø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-07 Vilslev enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-02 Jested enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-04-22 Farup enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-03-04 Staunings Ø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-01-21 Dejbjerg plantage
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-01-02 Jested enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-02 Vilslev
274 X Slørugle (Tyto alba) 2006-10-14 Vejnet Esbjerg (Esbjerg)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-21 Korsø
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-19 Frederiksdal storskov
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-16 Tved Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-12-15 Esbjerg by
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2006-05-03 Mandø
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-04-25 Hindemaden
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2006-05-03 Mandø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2006-04-20 Draved skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-01-30 Ål plantage
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-03-19 Frederiksdal storskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-02 Vilslev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-01-30 Myrthue eng
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-05-05 Mandø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-01-07 Vilslev enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-05-25 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-04-05 Ribe amt
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-02 Darum
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-02 Roborghus
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-02 Esbjerg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-02 Esbjerg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-02 Fourfeldt bækkens udløb
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-01-02 Vilslev
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-02-14 Ål plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-09-30 Ho
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-30 Ål plantage
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2006-10-13 Høgsbro plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-02 Vilslev
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-02 Vilslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-10-01 Sønderho Fanø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-01-02 Vilslev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-01-02 Jedsted enge
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-02-13 Jedsted enge
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2006-05-17 Tarp enge
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-04-22 Lakolk strand Rømø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-20 Ribe
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-05-05 Mandø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-04-20 Draved skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-03 Mandø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2006-09-30 Ho
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-23 Ho
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-03-27 Jedsted enge
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-05-13 Hillerup enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-13 Hillerup enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-07-07 Munkesøen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-14 Mandø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-05-13 Astrup enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-01-21 Esbjerg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-14 Mandø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-04-25 Slivsø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-05-03 Mandø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-02-14 Ål plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-02 Vilslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-30 Ål plantage
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-03-29 Ål plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-04-04 Esbjerg skovene
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-01-12 Vilslev enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-04-22 Juvre Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-02 Vilslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-02 Vilslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-01-02 Vilslev
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-03-23 Mandø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-01-26 Myrthue eng
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-06-10 Børsmose
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-02 Vilslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2006-04-12 Billum enge
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-05-03 Mandø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2006-05-25 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-03-27 Jested enge
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-04-22 Juvre Rømø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-04-22 Farup enge
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2006-01-26 Fourfeldt bækkens udløb
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-03-28 Nordlig Klæggrav Kammerslusen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-02-04 Jested Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-26 Kjelst enge
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-02 Vilslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-01-02 Vilslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-04-23 Skødstrup enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-02-28 Jested Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-03-27 Sneum Engsø
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2006-10-09 Vejers
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-24 Tjæreborg enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-12 Ribe amt
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2006-03-23 Mandø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-01-21 Hanstholm
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-02 Vilslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-01-02 Vilslev
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-01-30 Ål plantage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-01-12 Vilslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2006-05-27 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-02 Roborghus
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-03-23 Fourfeldt bækkens udløb
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-24 Fourfeldt bækkens udløb
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-04-26 Mandø
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2006-01-24 Fourfeldt bækkens udløb
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-03-03 Ål plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-01-30 Kjelst enge
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-02-07 Esbjerg skovene
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2006-01-15 Jedsted enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-01-02 Jested enge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-01-02 Jested enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-01-02 Jedsted enge
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2006-05-14 Mandø
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-01-12 Vilslev enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer