Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Morten Heegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Heegaards kryds

Dette er Morten Heegaards Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2006-01-05 Køge Sydstrand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-06-05 Nørrevang, Rørvig
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-01-08 Maribosøerne
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-03-21 Blåvands Huk
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2006-10-17 Kammerslusen
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-01-05 Staunings Ø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-01-08 Marker syd for Nakskov
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-01 Damhussøen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2006-01-08 Marker syd for Nakskov
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2006-01-08 Marker syd for Nakskov
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2006-01-08 Marker syd for Nakskov
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-01 Damhussøen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2006-10-16 Mandø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-05 Staunings Ø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-01-03 Staunings Ø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2006-10-16 Rømø-damningen
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2006-04-16 Klydesøen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-01-05 Utterslev Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-01-08 Maribosøerne
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-03 Staunings Ø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-01 Damhussøen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-01-03 Staunings Ø
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-03 Staunings Ø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2006-03-01 Ulfsund, Nyord
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2006-01-08 Rødby Havn
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-01-01 Damhussøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-13 Guldborgsund
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-01 Damhussøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-10 Avedørebroen, Kalveboderne
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-03 Mosede Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-21 Blåvands Huk
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-02-02 Hundested Havn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-02-02 Hundested Havn
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-21 Blåvands Huk
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2006-01-03 Mosede Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-03 Staunings Ø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-01-08 Rødby Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-03 Staunings Ø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-01-03 Staunings Ø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-23 Utterslev Mose
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-06 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-23 Utterslev Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-01-04 Utterslev Mose
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-04-27 Grenen, Skagen
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-01 Damhussøen
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-01-02 Grønlunds Allé 34 B
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-01-08 Røgbølle Sø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2006-06-25 Vallensbæk Mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-01 Damhussøen
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-01 Damhussøen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-04-20 Tryggevælde Ådal
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-03 Staunings Ø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-01-03 Mosede Havn
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-01-03 Mosede Havn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-01-23 Nivå Havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2006-02-02 Hundested Havn
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-01-15 Saltholm
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-04-16 Klydeseøn
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-01-03 Staunings Ø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-04-16 Klydesøen
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2006-10-15 Mandø
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-04-25 Køge Sydstrand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-03-21 Sneum Forland
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-04-20 Køge Sydstrand
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2006-04-28 Grenen, Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-08 Langø, Vestlolland
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-04-25 Havstokken, Ølsemagle Revle
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-03-21 Blåvands Huk
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-02-02 Hundested Havn
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-04-20 Tryggevælde Ådal
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-07-21 Klydesøen, Vestamager
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-07-21 Klydesøen, Vestamager
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2006-01-08 Rødby Havn
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-05 Køge Sydstrand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2006-01-08 Rødby Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-07-21 Klydesøen, Vestamager
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2006-07-21 Klydesøen, Vestamager
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2006-01-05 Køge Sydstrand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-01-07 Svanesøen, Ballerup
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2006-10-08 Gilbjerg
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-04-20 Bøgeskov Havn
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-01-02 Damvad Å, Ganløse
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-03 Staunings Ø
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2006-04-25 Køge Nordstrand
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-04-26 Reservatet, Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-06-11 Klydesøen, Vestamager
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-04-16 Klydesøen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2006-04-27 Grenen, Skagen
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø, Vestlolland
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-01 Damhussøen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2006-04-28 Grenen, Skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-01-06 Enghaveparken
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-01 Grønlunds Allé 34 B
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-01 Damhussøen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-03 Mosede Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-01 Damhussøen
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2006-03-22 L. m. michahellis Utterslev Mose samt L. m. cachinans Damhussøen 1/1
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-03-17 Damhussøen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2006-07-21 Klydesøen, Vestamager
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-04-03 Holme Sø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-06-11 Klydesøen, Vestamager
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-04-26 Grenen, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-04-20 Køge Sydstrand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2006-06-11 Klydesøen, Vestamager
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2006-10-08 Gilbjerg
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2006-10-08 Gilbjerg
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2006-04-27 Grenen, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2006-11-12 Kikhavn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-10-08 Gilbjerg
208 X Alk (Alca torda) 2006-04-30 Grenen, Skagen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-04-27 Havnen, Skagen
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2006-11-12 Kikhavn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-02-12 Stængehus
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-04-28 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2006-04-29 Grenen, Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2006-04-27 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2006-11-12 Kikhavn
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2006-10-08 Gilbjerg
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-03-21 Blåvands Huk
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-03 Mosede Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-02-10 Utterslev Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-03 Mosede Havn
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-07-21 Klydesøen, Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-07-21 Klydesøen, Vestamager
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-04-03 Holme Sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-07-11 Grønlunds Allé 34 B, Rødovre
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2006-12-03 Søholt, Lolland
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2006-02-07 Vejenbrød/Langstrup ved Nivå
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-09 Raadvad
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-01-23 Lønholt Mose ved Nivå
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-04-16 Klydesøen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-05 Staunings Ø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2006-04-26 Grenen, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2006-04-26 Grenen, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2006-04-26 Ommestrup ved Aarhus
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2006-04-26 Grenen, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-01-08 Langø, Vestlolland
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-01-08 Langø, Vestlolland
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2006-08-22 Gjorslev, Stevns
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-02 Motorvejen mod Roskilde
274 X Slørugle (Tyto alba) 2006-09-16 Mandø
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2006-08-06 Kollund Grusgrav
278 X Natugle (Strix aluco) 2006-02-07 Rådvad
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-16 Kildeport, Grib Skov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-11 Kulhusvej, Frederiksdal Storskov
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-03-21 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-01-06 Vestre Kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2006-01-28 Kystvejen, Kastrup
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-01-09 Raadvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2006-04-29 Reservatet, Skagen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2006-02-07 Rådvad
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-01-01 Damhussøen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-01-14 Mølleåen, ml. Raadvad og Mathildebro
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-05 Staunings Ø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2006-01-15 Saltholm
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-04-30 Grenen, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-01-05 Køge Sydstrand
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-08-06 Birkepøl, Als
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-01-14 Hvidtjørnesletten, Dyrehaven
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-01-02 Damvad Å, Ganløse
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 Grønlunds Allé 34 B
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-01 Grønlunds Allé 34 B
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-02 Ikea, Høje Taastrup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-01-08 Marker syd for Nakskov
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-01 Grønlunds Allé 34 B
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-01-14 Røde Bro, Dyrehaven
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2006-01-01 Damhussøen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-01-02 Damvad Å, Ganløse
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2006-04-26 Reservatet, Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-01-02 Damvad Å, Ganløse
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-01 Damhussøen
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-01 Grønlunds Allé 34 B
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2006-04-16 Birkedam, Vestamager
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-06-11 Klydesøen, Vestamager
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2006-01-05 Køge Sydstrand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-01-08 Rødby Havn
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2006-04-30 Hirtshals Havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2006-03-21 Sneum Forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-04-26 Grenen, Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-20 Køge Sydstrand
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-04-28 Grenen, Skagen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-01-29 Kagsmosen
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-20 Sækken (Ryget), Værløse
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-03 Holme Sø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2006-07-21 Klydesøen, Vestamager
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-26 Slambassinerne,Møn
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-05-23 Utterslev Mose
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-26 Jydelejet
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-06-25 Vallensbæk Mose
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-04-25 Utterslev Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-20 Mandehoved, Stevns
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-05-26 Jydelejet
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-04-26 Odden Færgehavn
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-05-26 Storeklint, møn
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2006-04-23 Assistens Kirkegård
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-02 Grønlunds Allé 34 B
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-01-01 Damhussøen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-08 Maribosøerne
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-01-09 Raadvad
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2006-01-01 Damhussøen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-01-03 Staunings Ø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-04-20 Mandehoved, Stevns
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Grønlunds Allé 34 B
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-01-01 Grønlunds Allé 34 B
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2006-01-09 Raadvad
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-01-31 Rådmandshaven, Næstved
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2006-04-28 Grenen, Skagen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-08-30 Grønlunds Allé 34 B
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-02 Damvad Å, Ganløse
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-06-02 Langemose, Rørvig
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2006-04-27 Batteriskoven, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-04-20 Køge Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-04-26 Reservatet, Skagen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-04-25 Køge Sydstrand
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2006-04-30 Vandplasken s.f. Hirtshals
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-04-16 Larsens Plads, Avedøre Holme
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-01-09 Raadvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-01 Damhussøen
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-01 Grønlunds Allé 34 B
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup, Nordsjælland
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-02-03 Møgnakken, Møn
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-04-25 Utterslev Mose
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2006-04-28 Grenen, Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2006-01-23 Nivå rensningsanlæg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-04-03 Holme Sø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-01-03 Staunings Ø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-25 Køge Nordstrand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2006-01-05 Køge Sydstrand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-01-03 Mosede Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-02 Damvad Å, Ganløse
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-01-08 Maribosøerne
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-01-01 Damhussøen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-01-02 Damvad Å, Ganløse
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-01 Grønlunds Allé 34 B
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-01-02 Damvad Å, Ganløse
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-04-03 Holme Sø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-01 Damhussøen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2006-03-22 Grønlunds Allé 34 B, Rødovre
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2006-01-12 Harrestrup Mose
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-02-12 Stængehus
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-01-01 Damhussøen
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2006-06-25 Præstø Fed
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-01-01 Damhussøen
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2006-01-19 Stubben, Nordhavnen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-01-03 Staunings Ø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-03-21 Landevejen ved Varde
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-01-02 Damvad Å, Ganløse
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-01-05 Køge Sydstrand
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer