Danske Årsarter 2006

Danske Årsarter 2006

Ole Brauer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Brauers kryds

Dette er Ole Brauers Danske Årsarter 2006

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-05-12 Favrholm
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2006-04-26 Gribskov
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2006-10-01 Nivå bugt
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2006-01-15 Roskilde fjord
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2006-04-03 Holløse Bredning
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2006-01-15 Roskilde fjord
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2006-01-02 Ølsemagle revle
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2006-01-14 Strødam engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2006-04-22 Favrholm voldgrav
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2006-04-22 Favrholm voldgrav
29 X Knarand (Mareca strepera) 2006-04-22 Favrholm voldgrav
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2006-01-15 Roskilde fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2006-01-02 Mosede havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2006-01-02 Ølsemagle revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2006-01-02 Køge sydstrand
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2006-01-19 Nordhavn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2006-01-02 Mosede havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2006-01-02 Ølsemagle revle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2006-01-02 Mosede havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2006-02-26 Hundested havn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2006-05-27 Langø
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2006-01-02 Ud for Mosede havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2006-01-02 Ølsemagle revle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2006-01-02 Mosede havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2006-02-26 Hundested havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-06-09 Tisvilde hegn
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2006-05-14 Hillerød
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2006-05-04 Gribskov, Odderdams enge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2006-01-02 Køge
77 X Huldue (Columba oenas) 2006-07-31 Favrholm voldgrav
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2006-01-01 Nødebo
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2006-02-04 Nødebo
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2006-04-28 Odderdams enge, Gribskov
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2006-01-07 Hillerød
90 X Blishøne (Fulica atra) 2006-01-02 Mosede havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2006-07-10 Vallensgårds mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2006-01-14 Strødam engsø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2006-04-03 Holløse Bredning
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2006-02-26 Nødbohuse
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-07-30 Klydesøen
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2006-01-02 Køge sydstrand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2006-05-26 Fyns Hoved
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2006-04-03 Strødamområdet
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2006-07-30 Ølsemagle revle
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2006-10-16 Ho Bugt
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2006-05-11 Favrholm
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2006-05-11 Favrholm
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2006-01-15 Roskilde fjord
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2006-07-18 Nexø sydstrand
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2006-10-16 Ho Bugt
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2006-07-30 Ølsemagle revle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2006-05-11 Favrholm
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2006-07-17 Nexø sydstrand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2006-05-11 Favrholm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2006-01-02 Køge sydstrand
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2006-07-17 Nexø sydstrand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2006-04-27 Gribskov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2006-07-31 Favrholm voldgrav
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2006-05-03 Favrholm
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2006-04-29 Gribskov
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2006-01-02 Køge sydstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-05-03 Favrholm
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2006-06-25 Vestamager
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2006-05-07 Solbjerg engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2006-01-02 Mosede havn
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2006-02-25 Peblingesø, København
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2006-01-02 Ølsemagle revle
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-12 Nærum
180 X Svartbag (Larus marinus) 2006-01-02 Mosede havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2006-01-02 Mosede havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2006-01-02 Mosede havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2006-07-15 Fredriksø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2006-05-27 Fyns Hoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2006-05-25 Langø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2006-08-27 Nivå Tange
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2006-05-25 Langø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2006-07-15 Græsholmen
208 X Alk (Alca torda) 2006-07-15 Græsholmen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2006-05-27 Langø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2006-09-09 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2006-12-23 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2006-01-02 Mosede havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2006-01-09 Møllekrog
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2006-01-02 Ølsemagle revle
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-06-25 Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2006-07-30 Klydesøen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2006-08-26 Alsønderup engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2006-08-05 Gribskov
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2006-02-02 Vejenbrød
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2006-01-02 Køge sydstrand
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2006-05-22 Gribskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2006-05-21 Utterslev mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2006-01-02 Køge sydstrand
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 Rød Glente (Milvus milvus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2006-12-23 Esrum sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2006-02-02 Vejenbrød
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2006-01-09 Møllekrog
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-15 Gribskov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2006-03-18 Frederiksdal skov
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2006-01-02 Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2006-02-04 Kastrup
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-08-27 Nivå Tange
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2006-02-14 Esrum Møllegård
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2006-03-18 Frederiksdal skov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2006-01-02 Ølsemagle revle
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2006-05-15 Gribskov
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2006-01-08 Frederiksborg slot
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2006-05-11 Gribskov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2006-04-25 Nordhavnstippen
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2006-03-12 Frederiksdal Storskov
318 X Husskade (Pica pica) 2006-01-01 Nødebo
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2006-01-02 Ølby
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2006-01-02 Køge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2006-10-16 Blåvandshuk
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2006-01-02 Ullerød
325 X Ravn (Corvus corax) 2006-07-17 Hammershus
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2006-01-08 Nødebo
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2006-02-15 Nødebo
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2006-01-01 Nødebo
332 X Musvit (Parus major) 2006-01-01 Nødebo
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2006-06-25 Vestamager
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2006-04-03 Strødamområdet
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2006-04-25 Nordhavnstippen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2006-04-22 Favrholm
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2006-05-07 Nødebo
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2006-03-05 Nødebo
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2006-05-05 Gribskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2006-04-25 Nordhavnstippen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2006-04-03 Strødamområdet
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2006-05-07 Strødamområdet
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2006-06-05 Strødamområdet
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-26 Fyns Hoved
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2006-06-05 Strødamområdet
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-05-21 Utterslev mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2006-04-26 Gribskov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2006-06-04 Nødebo
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2006-05-03 Nødebo
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2006-05-11 Gribskov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2006-01-07 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2006-02-02 Stenholt mølle
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2006-01-09 Møllekrog
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2006-04-26 Gribskov
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-04-03 Strødamområdet
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2006-01-01 Nødebo
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2006-06-04 Nødebo
409 Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2006-04-03 Strødamområdet
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2006-08-17 Gribskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2006-01-01 Nødebo
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-07 Strødamområdet
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2006-07-19 Hammershus
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2006-04-25 Nordhavnstippen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2006-04-25 Nordhavnstippen
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2006-05-18 Gribskov
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2006-02-14 Esrum Møllegård
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2006-01-01 Nødebo
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2006-01-01 Nødebo
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2006-04-02 Nødebo
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2006-04-25 Nordhavnstippen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2006-04-04 Hillerød (Slotspavillonen)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2006-04-25 Nordhavnstippen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2006-04-25 Gribskov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2006-01-02 Køge sydstrand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2006-01-01 Nødebo
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2006-04-22 Nødebo
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2006-03-18 Frederiksdal skov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2006-01-15 Nødebo
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2006-07-03 Stevns fyr
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2006-01-01 Nødebo
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2006-05-27 Fyns Hoved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2006-01-02 Køge sydstrand
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2006-01-15 Hundested havn
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-01-15 Gribskov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2006-05-26 Kerteminde
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2006-01-09 Møllekrog
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2006-01-19 Nordhavnstippen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2006-01-19 Nordhavnstippen
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2006-04-26 Gribskov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-04-03 Strødamområdet
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer