Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Stefan Sturup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stefan Sturups kryds

Dette er Stefan Sturups Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-03-28 Selsø
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2005-03-24 Korshage
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-10-07 Vestamager
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-05-28 Klydesøen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-10-21 vestamager
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-03-28 Selsø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2005-03-28 Selsø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-02-24 Aflandshage
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-02-24 Aflandshage
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-05-28 Klydesøen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-02-20 Svanesøen, Ballerup
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-03-26 Gundsømagle Sø
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-03-26 Gundsømagle Sø
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-03-21 Vestskoven
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-10-21 hejresøen
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-12-27 Klint
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-12-27 Klint
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-11-12 Sydvestpynten
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-02 Præstemosen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-05-03 Gundsømagle Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-25 Klint
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-03-04 Utterslev Mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-03-22 Holmesø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-03-28 Selsø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-04-23 Sømosen
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-03-20 Holmesø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-03-28 Selsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-03-13 Svanesøen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-04-17 Hvedstrup
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-08-06 Aflandshage
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-06-16 Dragør Sydstrand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-04-30 Ishøj Strandpark
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-08-16 Kalvebod Fælled
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-03-26 Hvedstrup
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-07-16 Klint
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-09-15 Klydesøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-07-16 Klint
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-04-16 Aflandshage
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-07-24 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-07-24 Klydesøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-05-16 Hvedstrup
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-08-06 Aflandshage
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-09-16 Klydesøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-08-23 Sydmøllevej, Vestamager
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2005-03-05 Albertslund
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-03-25 Klint
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2005-08-23 Sydmøllevej, Vestamager
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-04-30 Ishøj Strandpark
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-05-05 Hvedstrup
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-05-05 Hvedstrup
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-06-16 Aflandshage
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-17 Bolund
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-03-22 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2005-12-11 Mosede Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-12-11 Mosede Havn (Greve)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-04-13 Damhussøen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-03-22 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-06-07 Klydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-04-24 Råmosen, Ågerup
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-16 Aflandshage
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2005-05-13 Præstesø
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-12-27 Klint
208 X Alk (Alca torda) 2005-07-16 Klint
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2005-07-16 Klint
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-12-27 Klint
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-12-27 Klint
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-05-28 Klydesøen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-03-15 Utterslev Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-04-03 Bognæs
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-17 Vestskoven
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-10-03 Vestamager
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-03-28 Selsø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-02-24 Aflandshage
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-03-26 Gundsømagle Sø
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-03-28 Selsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-05-16 Gundsømagle Sø
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-03-04 Utterslev Mose
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-09-17 Mølleåen, Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-09-10 Møn
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-09-10 Møn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-08-30 Kalvebod Fælled
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2005-03-21 Vestskoven
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-04-27 Smør- og Fedtmosen (Gladsaxe)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-03-28 Selsø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-03-24 Klint
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2005-04-30 Ishøj Strandpark
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-10-12 vestamager
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-05-02 Præstemosen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-16 Aflandshage
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-05-02 Præstemosen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-02-27 Vestskoven, Albertslund
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-05-03 Vestskoven
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-16 Aflandshage
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-04-01 Vestskoven
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-03 Gundsømagle Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-02 Præstemosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-05-19 Bolund
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-05-28 Kongelundsfortet
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-03 Gundsømagle Sø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-17 Kirkerup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-05 Bolund
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-25 Vestskoven
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-12 Vestskoven
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-04-02 Vallø Slotspark
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-03-15 Utterslev Mose
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-02-17 Damhussøen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-04-22 Vestskoven
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-04-01 Vestskoven
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-03-23 Vestskoven
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-05-16 Gundsømagle Sø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-12 Vestskoven
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-04-29 Vestskoven
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-06-24 Ørestaden
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-05-28 Jægersborg Dyrehave
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-05-02 Præstemosen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-03-24 Flyndersø, Korshage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-05-12 Vestskoven
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2005-02-20 Albertslund
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-03-21 Vestskoven
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-04-30 Ishøj Strandpark
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-03-24 Korshage
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-23 Vestskoven
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-02-24 Aflandshage
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-04-22 Vestskoven
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-02-24 Aflandshage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-10-23 Sydvestpynten
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-04-03 Bognæs
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-03-25 Klint
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-03-15 Utterslev Mose
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-11-12 Sydvestpynten
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-04-17 Hvestrup
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-03-24 Klint
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-03-22 Holmesø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer