Danske Årsarter 2005

Danske Årsarter 2005

Morten Heegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Heegaards kryds

Dette er Morten Heegaards Danske Årsarter 2005

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-08-29 Selsø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2005-05-12 Tryggevælde Ådal
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2005-03-17 Præstø Fed
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2005-05-10 Ballum Sluse
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2005-03-28 Saltholm
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2005-10-15 Blåvands Huk
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2005-03-28 Saltholm
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2005-03-17 Præstø Fed
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-05-10 Rømødæmningen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2005-03-17 Præstø Fed
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2005-04-17 Gåsesøen, Ulvshale, Møn
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2005-03-28 Saltholm
29 X Knarand (Mareca strepera) 2005-03-28 Saltholm
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2005-03-17 Holme Sø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2005-03-28 Saltholm
34 X Krikand (Anas crecca) 2005-03-28 Saltholm
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2005-04-17 Gåsesøen, Ulvshale, Møn
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2005-08-29 Selsø
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2005-03-17 Præstø Fed
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2005-03-17 Præstø Fed
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2005-04-25 Skagen, Grenen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2005-04-25 Skagen, Grenen
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2005-03-17 Præstø Fed
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2005-03-17 Præstø Fed
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2005-08-29 Selsø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2005-05-21 Skagen, Reservatet
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-15 Hou Nordstrand, Langeland
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2005-03-17 Præstø Fed
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2005-05-23 Skagen, Grenen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2005-04-12 Vaserne
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2005-04-12 Utterslev Mose
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2005-03-17 Præstø Fed
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2005-03-17 Præstø Fed
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2005-09-28 Stubbe Sø, Ishøj Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2005-05-10 Sneum Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2005-03-17 Præstø Fed
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2005-03-28 Saltholm
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2005-03-17 Motorvejen Køge/Vordingborg
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2005-03-17 Præstø Fed
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-10-19 Lønnerup Fjord, Vejlerne
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2005-05-04 Skagen, Grenen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2005-03-17 Præstø Fed
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2005-04-24 Valsølille Sø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2005-05-10 Lakolk, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2005-05-03 Skagen, Grenen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2005-03-28 Saltholm
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2005-04-24 Stigsnæs
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2005-03-28 Saltholm
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2005-05-10 Sneum Engsø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2005-05-10 Rømødæmningen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2005-04-24 Borreby Mose
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2005-05-30 Sneum Sluse
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2005-08-24 Vestamager, Sydmøllevej
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2005-05-02 Frederikshavn nordhavn
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2005-03-17 Præstø Fed
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2005-11-16 Gilbjerg
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2005-05-30 Skallingen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-08-24 Vestamager, Sydmøllevej
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2005-10-15 Nedermosen, Blåvand
145 X Tredækker (Gallinago media) 2005-10-19 Onsild Ådal ved Fyrkat, Hobro
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2005-03-28 Saltholm
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2005-08-24 Vestamager, Sydmøllevej
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2005-05-10 Sneum Engsø
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2005-04-12 Vaserne
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2005-03-28 Saltholm
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2005-04-24 Borreby Mose
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2005-05-10 Rømødæmningen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2005-04-24 Bavelse Sø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2005-05-04 Skagen, Grenen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2005-05-04 Skagen, Grenen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2005-03-17 Holme Sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2005-05-05 Skagen, Grenen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2005-03-27 Damhussøen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2005-04-25 Skagen, Grenen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2005-05-30 Skallingen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2005-04-24 Borreby Mose
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2005-04-24 Stigsnæs
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2005-05-04 Skagen, Grenen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2005-05-25 Skagen, Grenen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2005-11-16 Gilbjerg
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2005-05-04 Skagen, Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2005-10-18 Roshage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2005-05-25 Skagen, Grenen
208 X Alk (Alca torda) 2005-05-25 Skagen, Grenen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2005-05-24 Skagen Havn
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-10-18 Stenbjerg, Nordjylland
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2005-03-17 Præstø Fed
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2005-03-28 Øresund
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2005-10-18 Stenbjerg, Nordjylland
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2005-05-22 Skagen, Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2005-05-05 Skagen, Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2005-08-21 Vejlerne
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2005-04-25 Skagen, Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2005-08-21 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2005-04-24 Valsølille Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2005-06-06 Klydesøen, Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2005-05-24 Skagen, Grenen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2005-03-30 Damhussøen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2005-05-21 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2005-04-25 Skagen, Flagbakken
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2005-05-05 Skagen, Grenen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2005-03-28 Saltholm
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2005-04-25 Skagen, Grenen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2005-05-23 Marker ved Råbjerg Mile
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2005-03-28 Saltholm
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2005-04-25 Skagen, Flagbakken
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2005-04-09 Frederiksberg Have
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2005-05-15 Hou Nordstrand, Langeland
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2005-05-03 Skagen, Grenen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2005-11-16 Raadvadstampen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2005-05-04 Skagen, Grenen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2005-05-23 Skagen, Grenen (ringmærket)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2005-04-12 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2005-05-22 Skagen, Reservatet
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2005-03-28 Saltholm
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2005-04-25 Skagen, Flagbakken
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2005-11-22 Nyord
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2005-05-21 Skagen, Grenen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2005-03-26 Vestskoven, Stensletten
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2005-05-22 Skagen, Reservatet
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2005-05-03 Skagen, Grenen
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2005-04-24 Bavelse Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2005-03-16 Rødovre
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2005-04-25 Skagen, Flagbakken
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2005-03-17 Præstø Fed
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2005-06-06 Grønjordssøen, Amager Fælled
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2005-04-25 Skagen, Grenen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2005-03-17 Motorvejen Køge/Falster
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2005-04-25 Skagen, Grenen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2005-05-03 Skagen, Grenen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2005-04-24 Borreby Mose
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2005-05-03 Skagen, Grenen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2005-05-22 Skagen, Reservatet
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2005-05-21 Skagen, Ellekrattet
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2005-04-24 Stigsnæs
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-03-28 Saltholm
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2005-05-10 Sneum Engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2005-05-12 Holme Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2005-05-29 Skagen, Grenen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2005-05-15 Hou Nordstrand, Langeland
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2005-05-24 Skagen, Reservatet
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-04-24 Valsølille Sø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2005-05-13 Damhusengen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2005-04-21 Damhussøen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2005-05-10 Sneum Engsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2005-04-10 Charlottenlund Slotspark
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2005-03-27 Damhussøen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2005-03-23 Damhussøen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2005-04-25 Skagen, Grenen
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2005-03-26 Vestskoven, Stensletten
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2005-04-12 Vaserne
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2005-05-21 Skagen, Ellekrattet
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-05-12 Tryggevælde Ådal
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2005-05-12 Tryggevælde Ådal
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2005-05-02 Skagen, Nordstjernevej
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2005-05-22 Skagen, Ellekrattet
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2005-05-21 Odden Færgehavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2005-05-21 Skagen, Ellekrattet
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2005-05-21 Skagen, Reservatet
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-10-15 Nedermosen, Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2005-05-04 Skagen, Grenen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Fourfeltbækkens udløb, Esbjerg
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2005-11-16 Raadvadstampen
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2005-03-26 Vestskoven, Stensletten
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2005-05-03 Skagen, Grenen
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-05-02 Frederikshavn nordhavn
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2005-03-17 Præstø Fed
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2005-04-25 Skagen, Grenen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2005-09-18 Saltholm
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2005-11-14 Engen ved Store Vejleå, Ishøj
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2005-05-03 Frederikshavn nordhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2005-03-26 Vestvolden
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2005-03-26 Vestskoven
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2005-05-22 Skagen, Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2005-04-25 Skagen, Grenen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2005-03-26 Vestskoven, Stensletten
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2005-04-25 Skagen, Grenen
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2005-11-26 Grønlunds Allé 34 B, Rødovre
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2005-04-25 Flagbakken, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2005-04-24 Stigsnæs
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2005-05-04 Skagen, Paul Æg Camping, Batterivej
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2005-03-28 Saltholm
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2005-05-10 Ribe-egnen
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2005-03-17 Præstø Fed
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Skagen, Grenen
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-19 Opfyldningen Vest for Hanstholm Havn
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2005-03-20 Hellebæk Avlsgård
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer