Danske Årsarter 2004

Danske Årsarter 2004

Erik Groth-andersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Erik Groth-andersens kryds

Dette er Erik Groth-andersens Danske Årsarter 2004

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2004-05-20 Ballum Enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2004-05-09 Mindehoved
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2004-03-02 Strødam Engsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2004-07-17 Staunings Ø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2004-03-10 Tystrup-Bavelse
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2004-02-02 Nivøbugten
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2004-03-10 Tystrup-Bavelse
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2004-03-10 Tystrup-Bavelse
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2004-03-10 Tystrup-Bavelse
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-05-02 Holløse Bredning
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2004-02-23 Nivå Bugten
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2004-04-25 Holløse Bredning
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2004-04-20 Holløse Bredning
29 X Knarand (Mareca strepera) 2004-03-01 Strødam Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2004-02-27 Ølsemagle Revle
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2004-02-27 Ølsemagle Revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2004-03-02 Strødam Engsø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-06-20 Strødam Engsø
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2004-03-10 Borreby mose
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2004-06-05 Ejby Mose
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2004-05-09 Borreby Mose
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2004-02-01 Rågeleje
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2004-03-27 Kronborg
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2004-02-01 Melby Skydeterræn
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2004-02-27 Køge Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2004-02-27 Ølsemagle Revle
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2004-05-05 Hellebæk
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2004-05-04 Stenholtvej
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2004-04-28 Holløse
77 X Huldue (Columba oenas) 2004-04-25 Holløse Bredning
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2004-05-01 Stenholtvej
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2004-07-07 Børstingerød Mose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2004-01-25 Nivå
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2004-03-27 Hornbæk Havn
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2004-03-10 Borreby mose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2004-02-01 Melby Skydeterræn
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2004-05-05 Gurre Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2004-02-02 Nivåbugten
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2004-05-09 Borreby Mose
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2004-03-06 Nivå Golf
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2004-05-21 Højer
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2004-05-20 Ballum Enge
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2004-03-20 Agger Tange
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2004-07-17 Køge Sydstrand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2004-05-21 Lakolk Klitsø, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2004-05-21 Rudbøl
120 X Storspove (Numenius arquata) 2004-04-18 Hellebæk
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2004-05-09 Glænø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2004-05-09 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2004-05-22 Mandø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2004-07-21 Køge Sydstrand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2004-05-02 Holløse Bredning
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2004-05-23 Selsø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2004-07-13 Nivåbugten
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2004-05-09 Borreby Mose
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2004-05-21 Lakolk Klitsø, Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2004-02-27 Ølsemagle REvle
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2004-05-21 Lakolk Klitsø, Rømø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2004-02-01 Esrum Sø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2004-04-20 Nivå Golf (Fredensborg)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2004-01-25 Nivåbugten
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2004-04-25 Holløse Bredning
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2004-04-05 Hellebæk
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2004-04-20 Holløse Bredning
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2004-04-25 Holløse Bredning
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2004-05-09 Borreby Mose
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2004-04-20 Holløse Bredning
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2004-09-28 Gilbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2004-09-28 Gilbjerg
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2004-05-07 Esrum Sø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2004-05-21 Højer
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2004-07-21 Ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2004-05-28 Klydesøen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2004-05-09 Glænø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2004-05-07 Esrum Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2004-05-09 Glænø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2004-09-24 Gilbjeghoved
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2004-11-06 Gilbjerg
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2004-09-24 Gilbjeghoved
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2004-09-28 Gilbjerg
205 X Søkonge (Alle alle) 2004-09-28 Gilbjerg
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2004-09-28 Gilbjerg
208 X Alk (Alca torda) 2004-09-24 Gilbjeghoved
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2004-02-29 Gilleleje Havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2004-09-24 Gilbjeghoved
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2004-09-28 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2004-04-23 Ellemosen, Ramløse
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2004-09-24 Gilbjeghoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2004-03-03 Strødam Engsø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2004-05-28 Klydesøen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2004-04-02 Hornbæk Havn
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2004-05-28 Mellem Esrum og Dronningmølle
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2004-04-03 Hornbæk Havn
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2004-01-28 Espergærde
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) Nivå Golf
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2004-04-05 Hellebæk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2004-03-11 Nivå Golf
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2004-09-21 Granatvej, Amager
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2004-05-20 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2004-02-29 Søborg
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2004-11-21 Sydvestpynten
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2004-01-20 Nivå Golfbane
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2004-04-30 Møllekrog, Stenholt
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2004-10-11 Vaserne, tak til Mark
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2004-12-30 Vestre Kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2004-11-21 Stubben
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2004-11-13 Kystagerparken, Hvidovre
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2004-01-18 Nivå Havn
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2004-03-01 Strødam Engsø
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2004-04-25 Stængehus
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2004-04-18 Hellebæk
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2004-05-02 Hellebæk
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2004-02-28 Øresundsbroen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2004-05-21 Sølsted Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2004-01-12 Nivå Golf
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2004-05-20 Højer
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2004-04-05 Hellebæk
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2004-01-28 Fakse
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2004-04-03 Hornbæk Havn
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2004-05-07 Grønjordssøen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2004-05-28 Klydesøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-04-25 Melby Skydeterræn
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2004-03-06 Nivå Golf
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2004-04-28 Holløse Bredning
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2004-04-20 Langstrup
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2004-04-28 Holløse Bredning
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2004-06-05 Kongelunden
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2004-04-18 Hellebæk
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2004-04-05 Hellebæk
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2004-05-20 Ballum Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2004-05-07 Grønjordssøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2004-05-13 Langstrup Mose
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2004-05-09 Glænø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2004-05-13 Langstrup Mose
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2004-06-13 Gl.Køgegaard
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2004-05-07 Sydvestpynten
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2004-04-30 Møllekrog, Stenholt
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2004-05-07 Sydvestpynten
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2004-05-07 Sydvestpynten
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2004-01-20 Nivå Golf
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2004-02-23 Egebæksvang
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2004-01-29 Nivå Golf
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2004-04-05 Hellebæk
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2004-03-10 Borreby mose
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2004-04-07 Nivå Golf
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2004-03-27 Hellebæk
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2004-03-27 Hellebæk
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2004-03-27 Hellebæk
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2004-05-20 Hohenwarte
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2004-05-07 Grønjordssøen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2004-05-02 Hellebæk
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Industriområde ved Køge Sydstrand
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2004-05-02 Hellebæk
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2004-05-02 Hellebæk
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2004-04-04 Hornbæk Havn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2004-11-09 Raadvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2004-04-08 Næsseskoven
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2004-04-10 Hårbølle, Møn
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2004-03-17 Nivå Golf
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2004-03-20 Agger Tange
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2004-07-31 Feddet,Præstø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2004-02-02 Kronborg
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2004-02-02 Kronborg
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2004-04-08 Næsseskoven
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2004-03-27 Kronborg
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2004-10-09 Stubben
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2004-03-27 Kronborg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2004-12-04 Sjælsø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2004-12-16 Køge Sydstrand
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2004-12-16 Køge Sydstrand
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2004-02-01 Melby Skydeterræn
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2004-06-27 Bøtø Nor
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2004-05-09 Glænø
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2004-02-29 Esrum Sø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2004-11-04 Helsingør Nordhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2004-05-20 Højer
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2004-01-28 Hårbølle, Møn
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2004-04-08 Nivå Golf
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer