Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Ralph Qwinten


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ralph Qwintens kryds

Dette er Ralph Qwintens Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-02-11 Bjernæs (Lolland)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2018-07-03 Vognsbjerg (Langeland)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-03-03 Føns Vang (Middelfart)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-02-10 Hyllekrog (Lolland)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2018-02-11 Vantore (Guldborgsund)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-03-20 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-13 Haslev (Faxe)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2018-02-27 Ove Sø (Thisted)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-02-24 Sidselsbjerg (Ringkøbing-Skjern)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-03-01 Ove Sø (Thisted)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-28 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-06 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-03-30 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-07 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-04-21 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-27 Majbølle Nor (Guldborgsund)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-08 Hyllekrog (Lolland)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-01-27 Majbølle Nor (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-01-13 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-13 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-10 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-01-13 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-14 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2018-05-06 Maribo Søndersø midt (Lolland)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-14 Røgbølle Sø (Lolland)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-01-21 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-01-14 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-03-24 Hyllekrog (Lolland)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-28 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-02-10 Hyllekrog (Lolland)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-01-28 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-02-10 Hyllekrog (Lolland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-08 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-06 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-27 Guldborgsund, nord, del 7 (Guldborgsund)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-04-27 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-04-25 Bremsbøl Sø (Tønder)
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-01-26 Åsevang (Furesø)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2018-04-16 Hostrup, Tønder (Tønder)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-02-25 Agger By (Thisted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-03-23 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-03-14 Sorgenfri Slotspark (Lyngby-Taarbæk)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-02-25 Krik Vig (Limfjord) (Thisted)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-14 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-03-11 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-10-05 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-15 Føns Vang (Middelfart)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-02-10 Hyllekrog (Lolland)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-04-08 Hyllekrog (Lolland)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-28 Torsø Strand og Krambes, Lundehøje Havn (Lolland)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-02-24 Hovvig Holmsland (Ringkøbing-Skjern)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-04-15 Emmerlev Kyst (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-02-25 Agger Tange (Thisted)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-04-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-04-17 Havsand, Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-04-24 Ballum Enge (Tønder)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-04-07 Hyllekrog (Lolland)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-13 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-04-18 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-04-16 Saltvandssøen (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-02-25 Agger Tange (Thisted)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-04-16 Højer Vade (Tønder)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-04-21 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2018-06-05 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-02-25 Agger By (Thisted)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-02-10 Hyllekrog (Lolland)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-02-24 Knudshoved Færgehavn (Nyborg)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-09-09 Keldsnor (Langeland)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-02-26 Lodbjerg Fyr (Thisted)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-02-26 Roddenbjerg Sø (Thisted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-04-21 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-03-27 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-02-25 Agger Tange (Thisted)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-04-28 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-04-16 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-16 Det Fremskudte Dige Syd (Tønder)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-11-04 Agger Tange, havsiden (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-02-11 Hyllekrog (Lolland)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-03-25 Hyllekrog (Lolland)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-04-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-02-11 Hyllekrog (Lolland)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-04-08 Hyllekrog (Lolland)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-05-26 Klydesøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-03-22 Hyllekrog (Lolland)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-04-27 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-04-08 Hyllekrog (Lolland)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-04-08 Hyllekrog (Lolland)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-05-19 Hyllekrog (Lolland)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-04-07 Hyllekrog (Lolland)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-05-06 Femern Bælt ud for Lidsø (Lolland)
208 X Alk (Alca torda) 2018-05-06 Hyllekrog (Lolland)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2018-06-09 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-02-10 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-02-27 Lyngby Klit (Thisted)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2018-07-01 Søgård Mose (Langeland) (Langeland)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-02-17 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-02-25 Agger Tange, havsiden (Thisted)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-07 Kollekolle (Furesø)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-04-16 Emmerlev Kyst (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-04-18 Lakolk Sø, Rømø (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-04-21 Ladegårds Parceller (Haderslev)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-01-14 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2018-04-24 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-04-04 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-19 Hyllekrog (Lolland)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-03-23 Hyllekrog (Lolland)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-13 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-04-23 Spidsbjerg Hede, Rømø (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-01-13 Herfølge (Køge)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-04-08 Hyllekrog (Lolland)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-13 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-03-20 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2018-04-29 Brogård Plantage (Haderslev)
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-04-15 Emmerlev Klev (Tønder)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-02-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2018-04-29 Brogård Plantage (Haderslev)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-03-30 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-01-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-04-28 Draved Skov (Tønder)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-13 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-09-01 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-04-21 Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-20 Hyllekrog (Lolland)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-10-02 Ballum Forland (Tønder)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-02-10 Havet nord for Hyllekrog (Lolland)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-06 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-11-01 Draved Skov (Tønder)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2018-02-14 Virum (Lyngby-Taarbæk)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-24 Virum (Lyngby-Taarbæk)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-01-28 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-01-09 Glostrup (Glostrup) (Glostrup)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-05 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-02-26 Lodbjerg Fyr (Thisted)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-14 Røgbølle Sø (Lolland)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-10-03 Draved Skov (Tønder)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-13 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-30 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-04-26 Klæggrav v. Vilslev (Esbjerg)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-03-24 Hyllekrog (Lolland)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-01-28 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-04-16 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-20 Hjerpsted Skydebane (Tønder)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-19 Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-06 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-09-27 Lunden (Sydlangeland) (Langeland)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-26 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-16 Rickelsbüller Kog (Tyskland) (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2018-05-27 Kongelunden del 1 (NV-del af skoven) (Dragør)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-04-28 Rudbøl Sø (Tønder)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-19 Alsø (Lolland)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-19 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-04-29 Gamst Sø, Enge Plantage/Egekrat (Vejen)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2018-04-19 Magisterkogen (Tønder)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-05 Bjernæs Husby (Lolland)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-15 Slipshavn Enge (Nyborg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-04-24 Sølsted Mose (Tønder)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-04-07 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-07 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-06 Kollekolle (Furesø)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-01-10 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-03-06 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-01-13 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-17 Højer (Tønder)
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-06 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-06 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-03-15 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-02-27 Kjallerup (Thisted)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-07-02 Marker m.m. ved Gulstavvej nord for Eget (Langeland)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-06 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-04-16 Emmerlev Klev (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-05-13 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-04-07 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-04-19 Emmerlev (Tønder)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-04-28 Kongens Mose (Tønder)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-04-15 Slipshavn Enge (Nyborg)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-01 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-02-27 Ørum, Sydthy (Thisted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-06 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-03-26 Lyngby Parkkirkegård & Borrebakken (Lyngby-Taarbæk)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-04-16 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-03-25 Hyllekrog (Lolland)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-11 Hyllekrog (Lolland)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-02-25 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-07 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-02-10 Hyllekrog (Lolland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-02-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-02 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-06 Kollekolle (Furesø)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-06 Kollekolle (Furesø)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2018-06-01 Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-18 Furesøparken & Malmmosen (Rudersdal)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-01-14 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-03-24 Hyllekrog (Lolland)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-03-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-02-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2018-04-07 Hyllekrog (Lolland)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-01 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-02-10 Hyllekrog (Lolland)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-02-26 Vesterby n.f. Vestervig (Thisted)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-02-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-02-24 Østerø Sø (Knudshoved) (Nyborg)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer