Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Finn Just Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Finn Just Christensens kryds

Dette er Finn Just Christensens Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-02-11 Askeby (Nordfyn) (Nordfyns)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-01-02 Hjallese Hegning (S.f. motorvej) (Odense)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-01-01 Kongens Mose (Tønder)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-02-17 Lille Vildmose (Aalborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-01 Diernæs Made (Haderslev)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2018-02-17 Lille Vildmose (Aalborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-03-13 Sidselsbjerg (Ringkøbing-Skjern)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-02-11 Næsbyhoved-Broby (Odense)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-01 Diernæs Made (Haderslev)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-02-24 Kvie Sø (Varde)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-04 Bispeenge (Odense)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-14 Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-01-06 Gyldensteen: Langø (Nordfyns)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-01-06 Gyldensteen: Engsøen (Nordfyns)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-01 Hindemade (Haderslev)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-01-07 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-01 Hindemade (Haderslev)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2018-03-14 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-02 Broby Sø (Odense)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-03-14 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-01-02 Broby Sø (Odense)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-06 Gyldensteen: Havet ud for inddæmningen og Langø (Nordfyns)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-03-13 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-01-06 Hav nord for Flyvesandet (Nordfyns)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-01-06 Hav nord for Flyvesandet (Nordfyns)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-01-07 Dovns Klint (Langeland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-01 Hindemade (Haderslev)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-01 Hindemade (Haderslev)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-13 Tønder (Tønder)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-04-29 Kruså Møllesø (Aabenraa)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-01 Åbenrå Havn (Aabenraa)
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-03-12 Margård Skov (Nordfyns)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-02 Skibhuskvarteret (Odense)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-01-03 Broby Sø (Odense)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-01-03 Skibhuskvarteret (Odense)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-01 Hindemade (Haderslev)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-02-04 Gamst Sø, Enge Plantage/Egekrat (Vejen)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-01-25 Nyborg Fjord (Nyborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-01 Hindemade (Haderslev)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-04-02 Østersøen syd for Als (Sønderborg)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-04 Broby Sø (Odense)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-01-06 Gyldensteen: Kystlagunen (Nordfyns)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-03-11 Højer Vade (Tønder)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-01 Hindemade (Haderslev)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-02-24 Brøns Enge (Tønder)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-10 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-03-24 Koldby kyst (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-02-18 Hav V f/Bogense (Nordfyns)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-03-30 Hindemade (Haderslev)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-04-21 Havsand, Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-04-15 Darum Enge & Forland (Esbjerg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-06 Gyldensteen: Langø (Nordfyns)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-04-21 Havneby Vade, Rømø (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-04-21 Gammel Frederikskog (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-01-13 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-02-04 Mandø sydvade (Esbjerg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-04-02 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-05-09 Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-02-24 Esperance Bugt, maritim (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-02-03 Nærå Strand/Agernæs Flak (Nordfyns)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-01-13 Roshage og havet ud for (Thisted)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-01-02 Broby Sø (Odense)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-04-27 Dynt Strandmose (Sønderborg)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-01-07 Ristinge Hale (Langeland)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-06-23 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-04-02 Højer Vade (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-15 Vilslev Forland (Esbjerg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-05-10 Hirtshals Havn (Hjørring)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-01 Åbenrå Havn (Aabenraa)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-13 Hanstholm, Thy (Thisted)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-04-16 Grusgrave v/Birkum (Odense)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-01 Åbenrå Havn (Aabenraa)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-01 Diernæs Made (Haderslev)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-13 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2018-01-07 Bagenkop Havn (Langeland)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-03-18 Næsbyhoved-Broby (Odense)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-04-21 Mågeøerne (Nordfyns)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-04-21 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-04-21 Mågeøerne (Nordfyns)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-05-13 Saltvandssøen (Tønder)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-05-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-01-13 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
208 X Alk (Alca torda) 2018-02-10 Lillebælt, Gl. Lillebæltsbro (Fredericia)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-01-13 Roshage og havet ud for (Thisted)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-03-13 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2018-02-24 Esperance Bugt, maritim (Varde)
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2018-05-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2018-05-12 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-04-29 Smedager (Aabenraa)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-03-13 Bækbygård Strand (Ringkøbing-Skjern)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-01 Hindemade (Haderslev)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-03-13 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-03-08 Kirkendrup Skov (Odense)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-04-21 Ladegårds Parceller (Haderslev)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-01-01 Hindemade (Haderslev)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2018-03-11 Brøns forland (Tønder)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-05-11 Flagbakken (Frederikshavn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-11 Flagbakken (Frederikshavn)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-11 Hulsig Hede (Frederikshavn)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-12 Tusindårsskoven (Odense)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-03-23 Broby Sø (Odense)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-01 Kongens Mose (Tønder)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-05-06 Ribe Østerå (Esbjerg)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-02-12 Sønderskov v/Pennsylvanien (Faaborg-Midtfyn)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-05-12 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-01-13 Sundkær (Struer)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2018-04-15 Brogård Plantage (Haderslev)
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-01-12 Kirkendrup Skov (Odense)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-17 Hesselholt Skov (Mariagerfjord)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2018-01-14 Køge Lystbådehavn (Køge)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-21 Sårup (Thisted)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-02-07 Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2018-04-27 Gammelmark Klinter (Sønderborg)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-01-28 Pamhule Skov (Haderslev)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-02-03 Flyvesandet (Nordfyns)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-13 Sølsted Mose (Tønder)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-05-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-11 Ballum Forland (Tønder)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-01-03 Fynsværket, Baagø Kolonihaver & gl. kanal (Odense)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-02-17 Frisendal Bakker (Favrskov)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-01-01 Stubbæk (Aabenraa)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-13 Stenbjerg Klitplantage (Thisted)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-02-03 Flyvesandet (Nordfyns)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-03-23 Draved Skov (Tønder)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-01-03 Broby Sø (Odense)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-01-07 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2018-05-10 Hirtshals (Hjørring)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-27 Dybbøl Banke (Sønderborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-11 Broby Sø (Odense)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-21 Hostrup, Tønder (Tønder)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-03 Broby Sø (Odense)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-11 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-16 Kirkendrup Skov (Odense)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-02 Højer Kog (Tønder)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-21 Magisterkogen (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-01 Broby Sø (Odense)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-11 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-06 Broby Sø (Odense)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-04-29 Kruså Møllesø (Aabenraa)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-09 Broby Sø (Odense)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-06 Ribe, Åparken & Banegården (Esbjerg)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-17 Kirkendrup Skov (Odense)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-04-27 Dybbøl Banke (Sønderborg)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-04-11 Sønderskov v/Ferritslev (Nyborg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-03 Kirkendrup Skov (Odense)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-01 Kongens Mose (Tønder)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-01-06 Gyldensteen: Langø (Nordfyns)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-02-07 Fruens Bøge Skov og Skovsøen (Odense)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-01-01 Kongens Mose (Tønder)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-23 Fyns Hoved (Kerteminde)
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-03-10 Kirkendrup Skov (Odense)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-02-24 Vester Vedsted (Esbjerg)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-05-11 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-04-09 Broby Sø (Odense)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-06 Kirkendrup Skov (Odense)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-05-11 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2018-05-12 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-04-02 Højer (Tønder)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-04-27 Trillen, Høruphav (Sønderborg)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-04-29 Bov (Aabenraa)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-04-21 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-01-06 Kirkendrup Skov (Odense)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-04-21 Gammel Frederikskog (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-02-23 Odense Å v/Dalum Papirfabrik (Odense)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-11 Højer Vade (Tønder)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-01-07 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-29 Padborg (Aabenraa)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2018-05-12 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-01-07 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-07 Monnet - Tåsinge (Svendborg)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-01 Vojens (Haderslev)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-01 Tørning Mølle (Haderslev)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-01 Kirkendrup Skov (Odense)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-01 Christiansdal, Vojens (Haderslev)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-01-06 Gyldensteen: Kystlagunen (Nordfyns)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-03-31 Skamby (Nordfyns)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-03 Broby Sø (Odense)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-06 Egebjerggård Storskov (Nordfyns)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-02 Næsbyhoved-Broby (Odense)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2018-05-12 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-15 Næsbyhoved-Broby (Odense)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-01-13 Gl. Ørumgård (Thisted)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-01-01 Kongens Mose (Tønder)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-01-14 Køge Sydstrand (Køge)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer