Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Christian Michael Villadsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Christian Michael Villadsens kryds

Dette er Christian Michael Villadsens Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-01-13 Gammel Harlev
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2018-05-23 Det Grå Fyr, Skagen
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-03-31 Skjern
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-03-11 Gåsehage
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-05-28 Åbyhøj
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-27 Alrø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-09 Dødeå Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-04-01 Velling Mærsk
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-27 Alrø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-09 Dødeå Enge
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-09 Dødeå Enge
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-27 Lerdrup Bugt
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2018-08-21 Bygholm Park
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-05-31 Egå Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-04-19 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-01-11 Egå Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-09 Dødeå Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-02 Aarhus Å
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-04-02 Egå Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-02 Aarhus Å
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-11 Egå Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-02 Aarhus Å
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-01-09 Brabrand Sø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-05-22 Nordstrand, Skagen
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-24 Aarhus Østhavn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand øst
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-01-26 Dokk1
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-11 Egå Engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-11 Egå Engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-09 Aarhus Å
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-27 Amstrup Red
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2018-05-22 Skagen Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-10 Hospitalssøerne
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-05-03 Brabrand Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-20 Aarhus Østhavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-05-07 Aarhus Å
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-01 Voldbækken
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2018-05-21 Stald Grenen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-01 Gjern
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-03-11 Mørke Kær
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-01-09 Aarhus Å
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-02 Aarhus Å
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-04-27 Stenvad Hede
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-09 Aarhus Å
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-05-11 Aarhus Golf Club
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-02-13 Tangkrogen
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-10-21 Nors Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-05-28 Sølyst Naturcenter
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-01-27 Lerdrup Bugt
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-04-02 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-27 Lerdrup Bugt
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-08-25 Højer Vade
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-06-14 Årslev Engsø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-03-11 Gåsehage
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-04-27 Egå Engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-27 Lerdrup Bugt
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-08-25 Højer Vade
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-06-23 Bygholm Vejle
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-03-11 Gåsehage
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-08-25 Saltvandssøen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-05-08 Egå Engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-08-25 Saltvandssøen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-05-08 Egå Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-03-11 Gåsehage
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-01-11 Egå Engsø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-03-11 Gåsehage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-08-25 Saltvandssøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-04-05 Gjellerup Skov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-04-02 Egå Engsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-08-25 Astrup Engsø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-04-27 Egå Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-07-01 Sysselvej Regnvandsbassin, Vejle
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-02-17 Åkrogen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-05-08 Egå Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-08-25 Saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-27 Bønnerup Strand
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-03-22 Hirtshals Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-02 Aarhus Å
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-10-21 Hanstholm Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-02 Åbyhøj
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-07 Storebæltsbroen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-04-26 Grenå Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-02 Åbyhøj
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-03-29 Aarhus Østhavn
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-08-10 Årslev Engsø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-08-25 Nørresø, Tønder
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-05-19 Nordstrand, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-06-04 Aarhus Østhavn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2018-08-25 Nørresø, Tønder
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-06-23 Tømmerby Fjord
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-05-19 Skagen By
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-05-23 Nordstrand, Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2018-11-02 Aarhus Havn
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-05-20 Nordstrand, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2018-06-04 Aarhus Østhavn
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-03-22 Skagerrak
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-02 Åbyhøj
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-05-21 Jerup Strand
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-04-07 Tåstrup Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-09 Aarhus Å
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-01-21 Klosterkær
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-05-19 Skagen By
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-21 Nordstrand, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-08 Åbyhøj
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-05-06 Additsøerne
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-04-02 Egå Engsø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-10-12 Blåvandshuk
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-05-23 Nordstrand, Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-04-07 Tåstrup Sø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand øst
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-02-24 Silkeborgvej ved Årslev Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-01-11 Egå Engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-01 Gjern
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-02-10 Hesselholt Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2018-04-06 Gludsted Plantage
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-05-23 Det Grå Fyr, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-21 Sårup
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-01-11 Egå Engsø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-21 Additsøerne
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-01-21 Additsøerne
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-08-11 Additsøerne
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-09 Dødeå Enge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-22 Batterivej, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-05-19 Nordstrand, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-20 Det Grå Fyr, Skagen
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-25 Ballum Forland
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-05-20 Saftevandsbakken
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-19 Tverstedsøerne
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-03-03 Additsøerne
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2018-05-23 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-08 Åbyhøj
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-01 Gjern
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-01 Åbyhøj
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-02 Åbyhøj
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-04-26 Tirstrup
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-01 Gjern
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-21 Klostermølle
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-01-22 Åbyhøj
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-01 Gjern
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-01-01 Gjern
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-01 Gjern
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-01 Gjern
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-01 Gjern
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-04-02 Egå Engsø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-05-06 Additsøerne
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-01-27 Alrø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2018-05-23 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-05-26 Skjern
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-19 Egå Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-05-03 Brabrand Sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-30 Gjellerup Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-20 Ellekrattet, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-19 Mollerup Golf Club
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-04 Åbyhøj
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-19 Tverstedsøerne
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-08 Egå Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-05-03 Brabrand Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-03 Åbyhøj
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-10 Vestereng
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-18 Skagen Klitplantage
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-05-08 Egå Engsø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-02-27 Åbyhøj
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-06 Additsøerne
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-17 Åbyhøj
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand øst
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-02-11 Universitetsparken, Aarhus
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-20 Thorskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-01 Gjern
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-01 Voldbækken
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-04-12 Bøgeskov Bæk
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-03-11 Universitetsparken, Aarhus
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-03-03 Gl. Rye
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-06 Klostermølle
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Gjern
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-04 Åbyhøj
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-01 Gjern
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-04-01 Velling Mærsk
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-03-03 Additsøerne
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-05-14 Åbyhøj Skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-01 Voldbækken
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-06-08 Egå Engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-07 Aarhus Å
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-05-06 Additsøerne
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-04-19 Egå Engsø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-04-26 Åbyhøj
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-06 Additsøerne
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-06-24 Kongenshus Hede
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-04-27 Bønnerup Havn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-02-10 Kongsvad Mølleå
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-01-01 Gjern
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-01 Gjern
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-03-19 Aarhus Å
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand øst
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-02-13 Tangkrogen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-29 Aarhus Østhavn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-01-09 Dødeå Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-03-11 Gåsehage
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-02-17 Aarhus Nordhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-01 Gjern
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-12 Åbyhøj
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-01 Gjern
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-01 Gjern
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2018-05-21 Nordstrand, Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-06 Åbyhøj
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-01-24 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-03-29 Aarhus Østhavn
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-01 Voldbækken
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-05-02 Aarhus V
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-10-12 Blåvandshuk
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-01 Gjern
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-01 Gjern
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-21 Additsøerne
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-01-24 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-04-07 Adslev
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-03-03 Additsøerne
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-03-19 Aarhus Å
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer