Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Ulrik Kjøller Skovenborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ulrik Kjøller Skovenborgs kryds

Dette er Ulrik Kjøller Skovenborgs Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-04-27 Korslund
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2018-05-23 Reservatet, Skagen
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-01-07 Spåkær Skov
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-03-11 Gåsehage
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-06-01 Egå Engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-07 Gyllingnæs
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-06 Brabrandsøen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-01-07 Gyllingnæs
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-07 Gyllingnæs
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2018-01-20 Vejrum Nørremark
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-01 Gjern
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-04-02 Lille Vildmose
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-01 Årslev Engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-27 Gyllingnæs
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2018-10-14 Universitetsparken, Aarhus
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-28 Krabtårnet, Vejlerne
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-04-08 Egå Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-04-08 Egå Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-27 Gyllingnæs
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-01 Årslev Engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-04-08 Egå Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-06 Dødeå Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-01 Årslev Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-01 Årslev Engsø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-05-22 Nordstrand, Skagen
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-27 Alrø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-11-18 Fjellerup Strand
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-01 Årslev Engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-21 Additsøerne
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-20 Hald Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-27 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2018-05-22 Skagen Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-07 Hedemannsgade, Aarhus
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-04-29 Krabtårnet, Vejlerne
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-28 Aarhus Østhavn
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-04-19 Mørke Kær
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-01 Voldbækken
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2018-05-21 Stald Grenen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-01 Gjern
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-02-10 Glenstrup Sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2018-04-28 Krabtårnet, Vejlerne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-01-06 Brabrandstien
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-01 Årslev Engsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-04-02 Lille Vildmose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-06 Brabrandstien
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-04-02 Lille Vildmose
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-20 Hald Sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-10-21 Nors Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-08 Egå Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-01-27 Gyllingnæs
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-04-08 Egå Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-07 Gyllingnæs
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-01-07 Gyllingnæs
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-08-05 Udbyhøj Syd
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-03-11 Gåsehage
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-04-27 Egå Engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-08-05 Udbyhøj Syd
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-07 Gyllingnæs
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-08-05 Udbyhøj Syd
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-04-28 Krabtårnet, Vejlerne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-03-11 Gåsehage
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-08-05 Sødringholm Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-04-29 Krabtårnet, Vejlerne
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-08-25 Saltvandssøen, Sønderjylland
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-05-08 Egå Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-03-11 Gåsehage
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-01-07 Gyllingnæs
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-01-28 Aarhus Østhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-08-25 Saltvandssøen, Sønderjylland
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-01-07 Ørting Storskov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-04-28 Krabtårnet, Vejlerne
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-08-25 Astrup Engsø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-04-27 Egå Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-08-10 Årslev Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-03-11 Gåsehage
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-05-08 Egå Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-08-25 Saltvandssøen, Sønderjylland
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-08 Egå Engsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-05-23 Hirtshals
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-06 Brabrandstien
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-10-21 Hanstholm Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-07 Gyllingnæs
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-27 Gyllingnæs
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-04-26 Grenå
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-01 Gjern
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-04-26 Mark tæt på Homå
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-08-10 Årslev Engsø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-04-22 Gåsehage
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-08-25 Nørresø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-04-29 Krattårnet, Vejlerne
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-04-22 Gåsehage
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2018-08-25 Nørresø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-04-29 Han Vejle
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-05-19 Højen Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-05-23 Nordstrand, Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2018-11-04 Fornæs
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-05-20 Nordstrand, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-04-22 Stubbe Sø
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-01 Årslev Engsø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-05-18 Jerup Strand
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-04-28 Han Vejle
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-10-13 Præstholm, Skjern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-06 Dødeå Enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-01-21 Klostermølle
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-05-05 Brabrandstien, Aarhus
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-21 Nordstrand, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-04-02 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-01 Årslev Engsø
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-04-02 Lille Vildmose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-04-02 Lille Vildmose
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-08-24 Sejersbæk Kog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-01-07 Spåkær Skov
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-06 Brabrandsøen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-05-21 Nordstrand, Skagen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-01 Låsby
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-02-10 Rold Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2018-04-06 Gludsted Plantage
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-05-23 Reservatet, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-21 Sårup
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-01-21 Klostermølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-07 Spåkær Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-01-21 Additsøerne
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-07 Assedrup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-22 Batterivej, Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-04-29 Bygholm Vejle
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-20 Det Grå Fyr, Skagen
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-25 Ballum Forland
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-04-29 Bygholm Vejle
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-19 Tversted Søerne
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-03-03 Addit Skovene
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2018-05-23 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-06 Brabrandstien
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-01 Låsby
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-01 Åbyhøj
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-20 Aarhus
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-04-26 Tirstrup
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-01 Gjern
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-07 Ørting Storskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-11-11 Dalgas Avenue, Aarhus
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-07 Ørting Storskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-01-20 Kompedal Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-06 Brabrandstien
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-10-13 Tarm Møllebæk og Fuglkær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-01 Gjern
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-01 Gjern
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-04-22 Stubbe Sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-10-11 Blåvands Huk
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-01-27 Alrø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2018-05-23 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-10-13 Holter
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-08 Egå Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-20 Refurb, Hornslet
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-02-10 Rold Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-20 Ellekrattet, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-19 Mørke Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-07 Brabrandstien
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-19 Tversted Søerne
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-08 Egå Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-28 Kogleaks, Vejlerne
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-04-29 Kogleaks, Vejlerne
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-05 Brabrandstien, Aarhus
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-19 Poul Eeg Camping, Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-05-08 Egå Engsø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-19 Mørke Kær
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-19 Tversted Søerne
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-19 Mørke Kær
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-20 Kompedal Plantage
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-01 Voldbækken
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-01 Voldbækken
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-11-04 Gravlev Søndre Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-04-06 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-01-07 Gyllingnæs
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-06 Klostermølle
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Gjern
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-20 Vejrum Nørremark
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-06 Brabrandstien
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-03-24 Fajstrup Krat
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-03-03 Addit Skovene
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-05-18 Skagen Klitplantage
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-01 Voldbækken
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-05 Brabrandstien, Aarhus
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-05-19 Batteriskoven, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-04-27 Bønnerup Strand
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-04-27 Fjellerup Strand
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-22 Buttervej Industriområde, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-06-04 Vrads Sande
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-04-27 Bønnerup Strand
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-20 Oust Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-01-20 Vejrumbro
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-01 Gjern
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-04-19 Skrald Skov
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-10-12 Blåvands Huk
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-22 Hornslet
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-04-02 Lille Vildmose
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-27 Gjerrild Nordstrand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-03-11 Gåsehage
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-28 Aarhus Østhavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-01 Gjern
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-07 Spåkær Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-21 Additsøerne
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-07 Ørting Storskov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2018-05-21 Nordstrand, Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-01 Gjern
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-01-28 Aarhus Østhavn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-04-02 Lille Vildmose
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-01 Voldbækken
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-11-04 Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-20 Kompedal Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-01 Gjern
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-07 Spåkær Skov
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-01-28 Aarhus Østhavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-01-20 Vejrum Nørremark
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-01-20 Vejrum Nørremark
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-04-02 Lille Vildmose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer