Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-03-06 Skellerød (Ringsted)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-01-02 Vigersted Mose (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-10-13 Stenstrup Lyng (Odsherred)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-01-30 Hagbards Høj (Ringsted)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-28 Benløse (Ringsted)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-11-26 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-04-22 Nørreballe Nor (Langeland)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-28 Haraldsted Sø (Ringsted)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-09-08 Ølsemagle Revle (Køge)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-02-04 Tamosen (Sorø)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-02-04 Tamosen (Sorø)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-07 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-02-06 Gyrstinge Sø (Ringsted)
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-08 Korevlerne (Odsherred)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-22 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-07 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-08 Stenstrup Lyng (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-03-25 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-03-25 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-09 Gyrstinge Sø (Ringsted)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-12 Høm Mølle (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-04-06 Korshage (Odsherred)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-13 Benløse (Ringsted)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-05-05 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-24 Ringsted (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-01 Benløse (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-06 Benløse (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-05-02 Borreby Mose (Slagelse)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-01-12 Høm Mølle (Ringsted)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-07 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-04-04 Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-23 Høm Mølle (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-04-10 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-03-25 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-03-23 Haraldsted Sø (Ringsted)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-04-16 Korevlerne (Odsherred)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-25 Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-08-07 Korevlerne (Odsherred)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-08-07 Korevlerne (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-05-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-05-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-08-07 Korevlerne (Odsherred)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-08 Korevlerne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-08-07 Korevlerne (Odsherred)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-05-02 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-09-17 Korshage (Odsherred)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-08-07 Korevlerne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-05-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-05-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-09-18 Korevlerne (Odsherred)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-01-08 Korevlerne (Odsherred)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-03-19 Gyrstinge Sø (Ringsted)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2018-02-10 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-02-09 Gyrstinge Sø (Ringsted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-05-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-06-01 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-01-08 Korevlerne (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-07-03 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-07-03 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-05-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-10-01 Gyrstinge Sø (Ringsted)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-02 Benløse (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-02 Vigersted Mose (Ringsted)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-05-11 Skagen By (Frederikshavn)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-08-01 Gyrstinge Sø (Ringsted)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-05-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-05-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-04-22 Nørreballe Nor (Langeland)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-04-06 Korshage (Odsherred)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-05-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-05-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2018-05-29 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-12-21 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-10-19 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2018-07-04 Benløse (Ringsted)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-04-06 Korshage (Odsherred)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-03-18 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-07-03 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-04-16 Korevlerne (Odsherred)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-11 Flagbakken (Frederikshavn)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-10-10 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-01 Benløse (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-02-26 Gyrstinge Sø (Ringsted)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-04-04 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-12 Høm Mølle (Ringsted)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-05-11 Skagen By (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-01-30 Suså mellem Vetterslev og jernbanen (Næstved)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-02 Vigersted Mose (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-05-29 Stenstrup Lyng (Odsherred)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-04-06 Korshage (Odsherred)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-02-19 Lyngby Sø (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-01-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-02 Vigersted Mose (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-02 Vigersted Mose (Ringsted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-03-17 Østre Anlæg i København (København)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-06-20 Gyrstinge Sø (Ringsted)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-03-24 Ringsted (Ringsted)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-07-03 Slettemose, Rørvig (Odsherred)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-02-04 Tamosen (Sorø)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-09 Store Bøgeskov (Ringsted)
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-02 Benløse (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-02 Benløse (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-02 Benløse (Ringsted)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-05-13 Ølsted ved Århus (Århus)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-13 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-10-19 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-08 Stenstrup Lyng (Odsherred)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-05-11 Flagbakken (Frederikshavn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-02 Benløse (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-02 Benløse (Ringsted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-08-07 Korevlerne (Odsherred)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-05-12 Skagen Klitplantage (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-03-19 Gyrstinge Sø (Ringsted)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-22 Gulstav Mose (Langeland)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-30 Tamosen (Sorø)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-21 Gyrstinge Sø (Ringsted)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-01 Allindelille Fredskov (Ringsted)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-06-09 Gyrstinge Sø (Ringsted)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-05-02 Borreby Mose (Slagelse)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-04-22 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-23 Haraldsted Sø (Ringsted)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-17 Benløse (Ringsted)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-05 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-04-22 Nørreballe Nor (Langeland)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-08 Stenstrup Lyng (Odsherred)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-08 Stenstrup Lyng (Odsherred)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-03-12 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Benløse (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-06 Benløse Skov (Ringsted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-04-04 Høed Skov ved Ringsted (Ringsted)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-03-19 Gyrstinge Sø (Ringsted)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-08-07 Stenstrup Lyng (Odsherred)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-01 Benløse (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-04 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-04-22 Broløkke/Drostehave (Langeland)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-05-05 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-13 Jerup Strand og Enge (Frederikshavn)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-09-17 Korshage (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-09 Høm Mølle (Ringsted)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-01-01 Benløse (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-01 Benløse (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-04-22 Gulstav Mose (Langeland)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-10-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-30 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-04-06 Korshage (Odsherred)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-05-12 Skagen Klitplantage (Frederikshavn)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-11-26 Skansehage (Odsherred)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-11-26 Skansehage (Odsherred)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-02 Vigersted Mose (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-21 Gyrstinge Sø (Ringsted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-09-04 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2018-05-29 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-01 Benløse (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-10-10 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-05-13 Jerup Strand og Enge (Frederikshavn)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-14 Gyrstinge Sø (Ringsted)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-02-23 Benløse (Ringsted)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2018-03-09 Benløse (Ringsted)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-05-12 Skagen Klitplantage (Frederikshavn)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-02 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-06 Benløse Skov (Ringsted)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-01-08 Korevlerne (Odsherred)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-06-27 Egebjerg Landsby (Odsherred)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-01-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-03-30 Kværkeby Fuglereservat (Ringsted)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer