Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-03-31 Ballum
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-02-16 Monnet
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-02-14 Tamosen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-07 Søren Bilds Strand
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-01-13 Ballum Enge
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-03 Sandholt
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-02-10 Brøns Møllesø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-04-16 Tryggelev Nor
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-13 Ballum Enge
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-09 Nr. Brobyu
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-02-02 Tryggelev Nor
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-03 Sandholt
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-02-06 Halen Helnæs
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-23 Fyns Hoved
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-03-21 Dovns Klint
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-01-23 Fyns Hoved
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-02-02 ved Tryggelev Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-07 Søren Bilds Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-08 Faaborg
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-04 Ballum Vesterende
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-05-04 Nakkebølle Inddæmning
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-27 Hanstholm Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-02-25 Rødkilfe
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-06 Ulbølle
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-06 Ulbølle
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-02-09 Nakkebølle Inddæmning
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2018-04-20 hørt Vejlerne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-02-09 Nakkebølle Inddæmning
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-03 Sandholt
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-01-03 Sandholt
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-20 Nakkebølle Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-02-06 ved Helnæs Dæmningen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-11-02 Nakkebølle Inddæmning
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-12 Sundet Faaborg
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-01-23 Fyns Hoved
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-04-02 Saltvandssøen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-13 Ballum Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-03-17 Bøjden Nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-10 Bøjden Nor
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-01-23 Fyns Hoved
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-04-12 Bøjden Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-04-10 Hønsehave Grusgravssø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-05-08 Bøjden Nor
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-07-23 Bøjden Nor
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-09 Strandeng ved Svelmø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-01-23 Fyns Hoved
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-04-08 Juvre Rømø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-01-27 Hanstholm Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-05-18 Ballum Forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-04-09 Nr. Broby
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2018-07-25 Keldsnor
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-06-01 Maden Helnæs
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-05-03 Birkesø Lille Vildmose
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-05-02 Grenen Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-01-23 Fyns Hoved
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-01-27 Hanstholm Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-07-25 Keldsnor
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2018-07-30 Vest Stadil Fjord
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-02-10 Normsted Hede
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2018-10-19 Rømø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-01-14 Kongens Mose
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-05-02 Skagen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-04-10 Sortemosen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-01-23 Fyns Hoved
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2018-04-28 Lakolk Sydsø
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-05-06 Fyns Hoved
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-04-21 Bygholm Vejle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-02-13 Lunkebugten
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-04-22 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-30 Thorsminde
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-09 Strandeng ved Svelmø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-05-17 Siø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-04-19 Botofte Skovmose
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-20 Nakkebølle Inddæmning
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-23 Fyns Hoved
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-27 Hanstholm Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2018-02-23 Bagenkop Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-04-07 Emmerlev
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-04-30 Vejlen Tåsinge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-04-12 Bøjden Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-07-02 Nørreballe Nor
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-05-04 Nakkebølle Inddæmning
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-04-14 Fyns Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2018-05-27 Nørreballe Nor
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-05-24 Tryggelev Nor
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-10-24 Fyns Hoved
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-05-02 Nordstrand Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-05-02 Skagen Nordstrand
208 X Alk (Alca torda) 2018-10-24 Fyns Hoved
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2018-04-14 Fyns Hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-01-27 Hanstholm Havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-05-02 Skagen
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-05-19 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-01-27 Hanstholm Havn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-04-04 Brændegård Sø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-05-29 Gulstav Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-09-24 Fanø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-03 Sandholt
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-01-13 Rømødæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2018-01-13 Rømødæmningen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-04-15 Flyvesandet
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-08 Svanninge Bjerge
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-06 Svendborg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-04-17 Sydfyn
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-03-21 Gulstav Mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-14 Ballum Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2018-05-03 Nordstrand Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-04-28 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-01-10 Vejen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-04-22 Agger Tange
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-01 Brændegård Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-01-13 Ballum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-01 Brændegård Sø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-01-19 Sibirien
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2018-04-02 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-02-06 Maden Helnæs
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-19 Hanstholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-01-20 Nakkebølle Inddæmning
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-07 Fiskerup Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-02-07 Syltemade Ådal
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-03 Sandholt
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-12 Sølsted Mose
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-04-22 Agger Tange
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-01 Skagen
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-10 Ballum Forland
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-02-06 Maden Helnæs
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-02 Skagen Nordstrand
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-01-14 Draved Skov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-14 Draved Skov
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-04 Billund
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-01 Odense
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-03 V. Hæsinge
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-01-07 Søren Bilds Strand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-01 Brændegård Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-01-23 Fyns Hoved
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-21 Sollerup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-01-01 Ulbølle
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-07 Fiskerup Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-02-10 Normsted Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-01 Odense
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-01 Odense
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2018-05-25 Fyn
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-02-13 Løkkeby Enge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-10-09 Dovns Klint
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-01-30 Brahetrolleborg Storskov
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2018-05-03 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-01-13 Ballum Enge
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2018-09-24 Fanø
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-10 Sortemosen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-05 Valdemar Slot
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-04-10 Nakkebølle Inddæmning
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-09 Ulbølle
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-08 Svanninge Bjerge
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-10-16 Mandø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-16 Tryggelev Nor
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-03-30 Ballum
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-22 Brændegård Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-27 Ballum Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-04 Nakkebølle Inddæmning
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-13 Ballum Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-09 Bågø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-05-16 Sundet Faaborg
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2018-05-23 Sundet Faaborg
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-07 Tingdal Plantage
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-05 Bøjden Nor
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-16 Gulstav
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-04-26 Nakkebølle Inddæmning
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-04-13 Gærup Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-06 Fiskerup Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-01 Odense
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-01-21 Sollerup
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-01-16 Eskemose Have
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-01-26 nord for Herning
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-08 Ballum Enge
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Odense
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-02-23 Fredmosen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-02-10 Brøns Møllesø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-05-05 Åsø Skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-07 Ulbølle
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-04-01 Sølsted Mose
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-04 Nakkebølle Inddæmning
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-04-28 Sdr. Sejerslev
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-04-08 Ballum
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-04-27 Ulbølle
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-04-29 Sølsted Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-03-31 Skærbæk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-04-08 Ballum
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-01 Brahetrolleborg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-01-06 Ulbølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-01 Ulbølle
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-01-07 Ulbølle
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-04-17 Hou Nordstrand
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-03-24 Brændegård Sø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-21 Tryggelev Nor
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-22 Skagen Nordstrand
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-02-02 Tryggelev Nor
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-15 Flyvesandet
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-23 Fyns Hoved
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-01 Odense
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-06 Ulbølle
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-06 Ulbølle
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-07 Søren Bilds Strand
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-03 Ulbølle
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-10-09 Dovns Klint
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-03-30 Ballum
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-04-24 Tellerup Bjerge
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-07 Fiskerup Skov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-03 Ulbølle
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-11-06 Knudshoved Færgehavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-01-14 Ballum Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-01-06 Nakkebølle Inddæmning
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-02-23 Fredmosen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer