Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Niels Kristian Bech Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Kristian Bech Jensens kryds

Dette er Niels Kristian Bech Jensens Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-01-27 Spørring (Århus)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-05-02 Spørring Kær (Århus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-10-16 Juvre Forland, Rømø (Tønder)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-05-26 Spørring Kær (Århus)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-10-16 Astrup Engsø (Tønder)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-10-17 Ballum Sluse (Tønder)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-10-18 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-06-09 Egå Engsø (Århus)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-05-27 Egå Engsø (Århus)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-06-09 Egå Engsø (Århus)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-10-17 Ballum Sluse (Tønder)
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-04-08 Egå Engsø (Århus)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-06-03 Svinkløv Plantage (Jammerbugt)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-06-02 Kollerup Strand (Jammerbugt)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-11-23 Kalø slotshalvø (Syddjurs)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-12-01 Egå Engsø (Århus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-11-23 Kalø slotshalvø (Syddjurs)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-14 Randers Havn (Randers)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-05-11 Kasted-Geding Mose (Århus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-09-23 Spørring Kær (Århus)
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-05-11 Ødum (Favrskov)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-08-01 Han Vejle (Thisted)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-05-06 Ødum (Favrskov)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-03-30 Spørring Grusgrav (Århus)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-07-01 Portlandmosen, Lille Vildmose (Aalborg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-07-29 Ødum (Favrskov)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-05-02 Spørring Kær (Århus)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-06-09 Egå Engsø (Århus)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-07-01 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-03-26 Kalø Vig (Århus)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-04-08 Egå Engsø (Århus)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-08-19 Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-10-16 Juvre Forland, Rømø (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-06-03 Kollerup Strand (Jammerbugt)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-05-27 Egå Engsø (Århus)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-06-02 Kollerup Strand (Jammerbugt)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-08-19 Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-07-01 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-03-26 Kalø Vig (Århus)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-04-06 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-04-16 Spørring Grusgrav (Århus)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-08-01 Østerild Fjord (Thisted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-06-02 Kollerup Strand (Jammerbugt)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-06-30 Egå Engsø (Århus)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-08-01 Østerild Fjord (Thisted)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-02-23 Egå Engsø (Århus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-08-02 Vigsø Bugt (Thisted)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-08-11 Maribo Søndersø vest (Lolland)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-08-02 Vigsø Bugt (Thisted)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-08-23 Kattegat, Læsø N (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-07-01 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-08-01 Han Vejle (Thisted)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-09-15 Egå Engsø (Århus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-04-16 Spørring Grusgrav (Århus)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-04-16 Spørring Grusgrav (Århus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-10-16 Nr. Farup Enge (Esbjerg)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-02-04 Spørring Grusgrav (Århus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-05-27 Egå Engsø (Århus)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-09-03 Spørring Grusgrav (Århus)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-02-10 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-02-13 Egå Engsø (Århus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-03-04 Spørring Grusgrav (Århus)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-06-02 Bredevandsbakker (Jammerbugt)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-02-10 Spørring Grusgrav (Århus)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-08-01 Han Vejle (Thisted)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-08-03 Isbjerg (Thisted)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-03-19 Spørring (Århus)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-24 Spørring Grusgrav (Århus)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-05-26 Spørring (Århus)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-10-06 Egå Engsø (Århus)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-21 Spørring Grusgrav (Århus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-01 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-06-09 Egå Engsø (Århus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-05-27 Egå Engsø (Århus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-27 Egå Engsø (Århus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-06-09 Egå Engsø (Århus)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-06-10 Uldum Kær (Hedensted)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-11 Kasted-Geding Mose (Århus)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-05-06 Ødum (Favrskov)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-05-10 Spørring Grusgrav (Århus)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-28 Spørring Grusgrav (Århus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-21 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-21 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-03-20 Spørring Grusgrav (Århus)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-03-26 Kalø Vig (Århus)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
410 Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-06-09 Egå Engsø (Århus)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-11 Kasted-Geding Mose (Århus)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-14 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-07-07 Spørring Kær (Århus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-05-02 Spørring Kær (Århus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-06-09 Egå Engsø (Århus)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-08-01 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-03-24 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-26 Kalø Vig (Århus)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-05-11 Kasted-Geding Mose (Århus)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-05-10 Spørring Grusgrav (Århus)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-02-04 Spørring Å Spørring-Lilleåen (Favrskov)
463 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-05-11 Spørring (Århus)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-04-07 Spørring Grusgrav (Århus)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-06-02 Kollerup Strand (Jammerbugt)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-02-16 Spørring Grusgrav (Århus)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-02 Spørring Grusgrav (Århus)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-02-12 Spørring Grusgrav (Århus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-11-23 Kalø slotshalvø (Syddjurs)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-05-02 Spørring Kær (Århus)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-02-14 Spørring Grusgrav (Århus)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-01-07 Kasted-Geding Mose (Århus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer