Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Hans Ole Matthiesen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Hans Ole Matthiesens kryds

Dette er Hans Ole Matthiesens Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) Sønderskoven, Als
5 X Knortegås (Branta bernicla) Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Hartsø, Als
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Hartsø, Als
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) Skovmose, Als
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) Sønderborg
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Haderslev Næs
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Rømø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) Ketting Nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Rømø
29 X Knarand (Mareca strepera) Noret, Tåsinge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-09-19 Christiansø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Rømø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-12-31 Monnet
34 X Krikand (Anas crecca) Rømø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) Gråsten
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) Gråsten
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2018-06-01 Christiansø
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) Rømø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Rømø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) Rømø
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) Christiansø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) Trillen, Als
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sønderborg
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Birkepøl, Als
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) Tinglev Mose
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) Sandbjerg Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) Øster Gejl
78 X Ringdue (Columba palumbus) Rømø
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Blåvand
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Kruså
90 X Blishøne (Fulica atra) Miang Dam
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Kruså
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Hopsø, Als
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Gråsten
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Kegnæs
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-05-13 Bøjden Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) Sandvig
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Birkepøl, Als
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-09 Bøjden Nor
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Rømø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Sandvig, Als
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-05-13 Bøjden Nor
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) Ketting Nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Rømødæmningen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Monnet, Tåsinge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) Lyø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Tryggelev Nor
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-05-12 Siø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Bøjden Nor
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Rømødæmningen
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Trillen, Als
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Stenpold, Tipperne
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) Kruså
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Hjortholm, Als
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-07-31 Chrø
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) Keldsnor, Langeland
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-08-01 Torsminde
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Vejlen, Tåsinge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Blåvand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Rømø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Trillen, Als
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Rømødæmningen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Christiansø
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2018-05-31 Christiansø
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Rømø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Blåvand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) Sandvig
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) Sandbjerg Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) Blåvand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) Ulvemosen, Terkelsbøl
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) Skovmose, Als
208 X Alk (Alca torda) Skovmose, Als
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Skovmose, Als
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Blåvand
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-19 Skagen
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Birkepøl, Als
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-05-12 Siø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-05-12 Gulstav
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Trillen, Als
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-12-31 Monnet
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) Ulvemosen, Terkelsbøl
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Sønderskoven, Als
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Tinglev Mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-10-13 Blåvand
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Tinglev Mose
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-03-30 Rands Fjord
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) Sønderskoven, Als
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-18 Thy
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-12-25 Fredericia vold
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2018-08-24 Chrø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Sønderskoven, Als
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-05-16 Gludsted
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-10-07 Hallingskovhuse
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Trillen, Als
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Birkepøl, Als
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) Nørreskoven, Als
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-08 Ballum
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Ulvemosen, Terkelsbøl
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Ulvemosen, Terkelsbøl
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-05-16 Gludsted
318 X Husskade (Pica pica) Rømø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) Tinglev Mose
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Lebøl, Als
323 X Sortkrage (Corvus corone) Tinglev Mose
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Rømø
325 X Ravn (Corvus corax) Sønderskoven, Als
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-03-05 Fredericia
327 X Sortmejse (Periparus ater) Blåvand
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) Augustenborg
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Sønderskoven, Als
332 X Musvit (Parus major) Sønderborg
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) Rømø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) Rømø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) Tinglev Mose
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) Drejø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Sønderskoven, Als
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-07-31 Chrø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Tinglev Mose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Brandsbøl Skov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Jelling
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Tinglev Mose
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Ulvemosen, Terkelsbøl
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Ulvemosen, Terkelsbøl
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Ulvemosen, Terkelsbøl
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Ulvemosen, Terkelsbøl
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Havnbjerg Skov
380 X Havesanger (Sylvia borin) Tinglev Mose
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Brandsbøl Skov
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) Tinglev Mose
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2018-06-02 Christiansø
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Christiansø
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) Sønderskoven, Als
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Sønderborg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Trillen, Als
395 X Træløber (Certhia familiaris) Sønderskoven, Als
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2018-05-30 Christiansø
398 X Stær (Sturnus vulgaris) Sønderborg
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) Tinglev Mose
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Ulvemosen, Terkelsbøl
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) Sønderskoven, Als
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Sønderborg
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Frestrup
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Sønderskoven, Als
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) Tinglev Mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-07-31 Chrø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Tønder
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Gråsten
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Christiansø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Tipmose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Christiansø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Brandsbøl Skov
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Brandsbøl Skov
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Brandsbøl Skov
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Frestrup
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-05-19 Harrild
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Gråsten
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Rømø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Birkepøl, Als
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-13 Ho
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Sønderskoven, Als
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Christiansø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Sønderskoven, Als
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Sønderskoven, Als
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Sønderskoven, Als
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-12-31 Monnet
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) Sønderborg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Viborg
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Kruså
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) Sønderskoven, Als
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) Christiansø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-10-18 Hanstholm
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Tinglev Mose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Tinglev Mose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer