Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Ralph Qwinten


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ralph Qwintens kryds

Dette er Ralph Qwintens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-02-18 Arnborg (Herning)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-02-19 Agger Tange (Thisted)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-15 Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-21 Strandholm (Lolland)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-02-21 Nørhå Sø (Thisted)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-21 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-06 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-02-19 Agger Tange (Thisted)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-04-25 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-03-26 Majbølle Nor (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-21 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-15 Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-06 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-02-24 Agger Tange, store nordlige lagune (Thisted)
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-15 Avedøre Holme (Hvidovre)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-08-12 Hejrede Sø (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-21 Hirbosøerne (Lolland)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-08 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-02-22 Agger Tange, store nordlige lagune (Thisted)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-28 Gilleleje Havn (Gribskov)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-28 Hundested Havn (Halsnæs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-28 Gilleleje Havn (Gribskov)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-21 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-06 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-15 Avedøre Holme (Hvidovre)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-15 Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-06 Hyllekrog (Lolland)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-06 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-05-28 Hyllekrog (Lolland)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-02-23 Svankær (Thisted)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-06 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-04-25 Hostrup, Tønder (Tønder)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-04-17 Juvre, Rømø (Tønder)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-03-26 Hyldtofte Østersøbad (Lolland)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-03-23 Søparken ved Ishøj Sø (Ishøj)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-06 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-08 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-03-12 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-04-28 Sneum Digesø (Esbjerg)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-21 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-26 Majbølle Nor (Guldborgsund)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-21 Ove Sø (Thisted)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-03-11 Hyllekrog (Lolland)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-04-15 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-02-19 Agger Tange (Thisted)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2017-04-18 Sønderstrand Rømø (Tønder)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-17 Hjerpsted Skydebane (Tønder)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-02-19 Agger Tange (Thisted)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-04-19 Højer Vade (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-04-16 Ballum Enge (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-02-19 Agger Tange (Thisted)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-02-22 Agger Tange, store nordlige lagune (Thisted)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-04-15 Astrup Engsø (Tønder)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-02-19 Agger Tange (Thisted)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-04-15 Havneby Vade, Rømø (Tønder)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-03-12 Hyldtofte Østersøbad (Lolland)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Forland (Tønder)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-09-24 Ballum Forland (Tønder)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-03-11 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-04-16 Lakolk Mose, Rømø (Tønder)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-04-25 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-03-17 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-28 Lynæs Havn (Halsnæs)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-04-27 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-04-19 Højer Vade (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-15 Havneby Vade, Rømø (Tønder)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-02-19 Agger Tange, havsiden (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-27 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-04-01 Hyllekrog (Lolland)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-04-28 Sneum Digesø (Esbjerg)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-27 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-15 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-28 Gilleleje Havn (Gribskov)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-01-28 Gilleleje Havn (Gribskov)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-21 Femern Bælt syd for Hyllekrog/Saksfjed Inddæmning (Lolland)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-28 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-01 Hyllekrog (Lolland)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-04-18 Sønderstrand Rømø (Tønder)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-09 Hyllekrog (Lolland)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-05-01 Hyllekrog (Lolland)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-04-25 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-04-01 Hyllekrog (Lolland)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-02-21 Lyngby Klit (Thisted)
208 X Alk (Alca torda) 2017-01-28 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-06-11 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-28 Gilleleje Havn (Gribskov)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-03-26 Hyllekrog (Lolland)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2017-10-03 Lakolk Strand, Rømø (Tønder)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2017-05-20 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-01-28 Gilleleje Havn (Gribskov)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-04-23 Havneby Vade, Rømø (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-04-16 Lakolk Mose, Rømø (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-04-14 Rømødæmningen (Tønder)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-04-22 Rejsby Forland (Tønder)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-03-28 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-13 Udby, Møn (Vordingborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2017-05-20 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-01-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-01 Hyllekrog (Lolland)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-02-23 Ove Sø (Thisted)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-04-20 Rimmevejmarkerne, Rømø (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-03-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-04-01 Hyllekrog (Lolland)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-15 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-02-24 Grubebakke (Thisted)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-02-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-05-06 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-01 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2017-03-21 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-06 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-10-17 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-15 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-02 Hyllekrog (Lolland)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-02 Hyllekrog (Lolland)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-04-02 Hyllekrog (Lolland)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-28 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-03-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-05-20 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-06 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2017-02-24 Vestervig (Thisted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-06 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-03-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-25 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-12-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-29 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-02-20 Lodbjerg Klitplantage (Thisted)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-22 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-02-24 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
332 X Musvit (Parus major) 2017-02-24 Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-05-13 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-10-16 Hyllekrog (Lolland)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-01-21 Darket (Lolland)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-04-22 Astrup Sø (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-20 Havneby Vade, Rømø (Tønder)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-01 Hyllekrog (Lolland)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-05-01 Hyllekrog (Lolland)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-09-24 Landsende, Rømø (Tønder)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-09 Hyldtofte Østersøbad (Lolland)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-04-25 Juvre Enge, Rømø (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-12 Hunosø (Vordingborg)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-06-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-13 Udby, Møn (Vordingborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-05 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-25 Rudbøl Sø (Tønder)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-06 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-03-26 Hyldtofte Østersøbad (Lolland)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-03-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-29 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-02-21 Ove Sø (Thisted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-16 Juvre, Rømø (Tønder)
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-29 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-15 Avedøre Holme (Hvidovre)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-02-27 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-01-28 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-16 Lakolk Mose, Rømø (Tønder)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-12 Bødkermosen (Vordingborg)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-06 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-03-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-23 Sønder Sejerslev (Tønder)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-04-19 Kongens Mose (Tønder)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-03-30 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-02-01 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
441 Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-15 Avedøre Holme (Hvidovre)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-02-27 Lyngby Parkkirkegård & Borrebakken (Lyngby-Taarbæk)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-17 Sølsted Mose (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-04-01 Hyllekrog (Lolland)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-02-19 Mortensholm (Thisted)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-19 Kongens Mose (Tønder)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-21 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-03-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-18 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-22 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-06-11 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-15 Avedøre Holme (Hvidovre)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-11 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-12-25 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-11-05 Kramnitse (Lolland)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-01 Kongens Mose (Tønder)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-03-04 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-02-17 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2017-04-02 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-29 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-02-21 Agger By (Thisted)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-02-21 Kloster Mølle, Vestervig (Thisted)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-02-21 Flade Sø (Thisted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2017-05-13 Høje Nyord (Vordingborg)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2017-05-06 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-03-11 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer