Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Signe Uldall


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Signe Uldalls kryds

Dette er Signe Uldalls Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-01-22 Sahl
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-08 Thyholm
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-01-08 Agger tange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-21 Rettrup kær
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-02-21 pallisbjerg enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-08 Agger tange
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-01-21 Rettrup kær
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-01-18 Viskum
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-01 Rettrup kær
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-08 Agger tange
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-01-12 Løvskal
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-08 Agger tange
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-03-07 Skjern enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-01 Rettrup kær
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-04-02 Kytterup
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-25 Geddal enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-02-20 Viskum
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-08 Agger tange
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-08 Agger tange
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-02-25 Geddal enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-08 Agger tange
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-03-07 Skjern enge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Rettrup kær
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-10 Nørresø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-05 Hirtshals havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-04-11 Sangstrup klint
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-08 Agger tange
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-13 Tange sø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-08 Agger tange
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-01 Flyndersø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-01 Stubbergård sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-08 Agger tange
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-12 haderup
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-08 Bølling sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-13 Tange sø
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-01-28 sødal skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-09 Viborg
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-09 Viborg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-15 kølsen ved broen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2017-06-14 Nørreådalen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-13 Tange sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-10 Nørresø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-02 Viskum
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-22 Stampestrømmen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-13 Djeld
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-01 Flyndersø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-05-14 Juelstrup sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-04-12 Stubbe sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-08 Agger tange
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-04-01 Goddag enge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-01 Rettrup kær
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-03-07 Skjern enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-07-24 Ebeltoft færgehavn
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-01-08 Agger tange
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-05-05 kølsen enge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-04-29 Skjern enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-01 Goddag enge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-08 Agger tange
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-04-01 Goddag enge
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-01-08 Agger tange
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-04-01 Goddag enge
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-04-01 Goddag enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-07-24 Ebeltoft færgehavn
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-02 Viskum sø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-05-17 Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-08 Agger tange
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-08 Agger tange
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2017-05-16 Skagen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-02-06 Nymølle Dambrug
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-04-30 Geddal
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-02-06 Nymølle Dambrug
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-08 Agger tange
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-02 Viskum sø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-04-30 Geddal
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-30 Geddal
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-15 Nordstrand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-08 Agger tange
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01 Rettrup kær
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-05 Hirtshals havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-08 Agger tange
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-01-08 Agger tange
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Rettrup kær
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-11 Fjandø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-03-30 Ebeltoft havn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-04-30 Geddal
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-06 Geddal
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-11 Ebeltoft færgehavn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-05-11 Veststadild fjord
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-05-19 Nordstrand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-05-15 Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-05-15 Skagen havn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-08 Agger tange
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-05-15 Nordstrand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-18 Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2017-05-31 Boddum
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-03-29 Ø ved Viborg
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-01-08 Agger tange
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-08 Agger tange
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-04-01 Goddag enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-03-11 stadild fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-08 Agger tange
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-02-18 klostermølle
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-05-18 Skagen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-03-31 Flynder sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-14 Skagbanke
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2017-06-13 Flintbakken , Rønde
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-02-17 Viborg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-04-30 Feldborg plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-29 Nørreådalen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-08 Agger tange
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-18 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-02-19 Honum mark
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-14 Skagbanke
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Agger tange
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-01-04 Agger tange
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-01 Helle sø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-02-01 Borbjerg plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-02-24 Feldborg Pl.
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-03-11 midtjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-01-28 Viborg
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-13 Tange sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-25 Borris
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2017-02-18 klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-10 Houlkjær
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-04-01 Feldborg plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-01-25 Vegen Å, Holstebro
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-08 Agger tange
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2017-05-17 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-05-18 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-15 Skagbanke
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-02-25 Geddal enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-20 Nordstrand
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-02-19 Klosterkær
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-13 Vrads sande
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-05-18 Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-01 mosestien
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-02 Houlkjær
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-01-13 Hjøllund plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-10 Houlkjær
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-10 Houlkjær
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-21 palisbjerg enge
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-10 Houlkjær
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-07 Hjøllund
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-22 Sevel
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-02-19 Sønderskov, Ry
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-25 Vegen Å, Holstebro
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-10 Houlkjær
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-04-01 Skænken sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-03 Viborg
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-02 Houlkjær
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-01-15 kølsen ved broen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-05-07 Egsmark
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-06 Vind hede
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-05-14 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-03-07 Skjern enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-30 Borbjerg sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-13 Kytterup
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-30 Borbjerg sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-10 Houlkjær
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-02 Hald skov bag Niels Bugges kro
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-10 mosestien
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-29 Vejrumbro
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-15 Nordstrand
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-05 kølsen enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-04 Snævringen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-06-14 Nørreådalen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-21 Ellekrattet
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-05 kølsen enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-12 Stubbe sø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-11 Veststadild fjord
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-03 fennebakken , Viborg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-04 Vridsted
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-03 Ådalsstien
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-10 Houlkjær
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-02 Houlkjær
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-31 Hald ruin
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-02-18 klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-14 Sevel
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-05-11 Veststadild fjord
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Houlkjær
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-05 Hirtshals
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-10 Houlkjær
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-07 Skjern enge
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Hald skov bag Niels Bugges kro
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-14 Skagbanke
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-03 Viborg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-01 Skænken sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-10 Trandum ådal
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-17 Gyvelstien, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2017-05-20 Ellekrattet
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-05-13 Skive havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-05-04
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-11 Veststadild fjord
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-05-11 Veststadild fjord
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-17 Natohavn Ebeltoft
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-07 Bækmarksbro
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-10 houlkjær
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-03 Viborg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-04 Hirtshals
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-01-05 Hirtshals
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-05-11 Veststadild fjord
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-25 Holstebro ved Storåen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-09 Dollerup
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-03-31 Venø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-27 Vivi sø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-08 Agger tange
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-04 Houlkjær
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-04 Hirtshals
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-03-06 Sevel
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-05 Hirtshals
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-05 Bækmarksbro
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-08 Agger tange
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-04-01 Goddag enge
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-05 Hjørring
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-01-05 Hjørring
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-01-05 Hjørring
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-02-06 Nymølle Dambrug
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-22 Sevel
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-05 Bækmarksbro
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-01-22 Handrup
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-01-22 Ejsing
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-15 kølsen ved broen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-02-26 mosestien
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer